Η καλυτερη ξηρα τροφη..


Status
Κλειδωμένο θέμα

epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Βρε Μαρια! Δεν ειναι καθολου απλά τα πραγματα. Δεν φτανει να δειξεις τις φωτογραφιες σου με ενα ροτβαϊλερ.
Εσυ (εφ όσον εσυ θα αμφισβητησεις την κυριοτητα του άλλου) θα πρεπει και να αποδειξεις ότι αυτο στις φωτογραφιες σου, ειναι το ίδιο με το τσιπαρισμενο που εχει ο άλλος.

Εγω τα βλεπω όλα ιδια...
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Παντως ειναο ωραια κουβεντα και κριμα που γινεται σε λαθος θεμα:LOL::LOL: μπας μπορει να μεταφερθει;;;;

Για τις φωτογραφιες θεωρω οτι με τοσο χακαρισμα που γινεται παντου πλεον και πανευκολα, τα φοτοσοπ οι ημ/νιες κτλ θεωρουνται πια λαϊτακια για να χρησιμοποιηθουν ως πειστηρια.. τωρα τι να πω με εχετε μπερδεψει.. οι κτηνιατροι εδω ασχολουνται αρκετα και με τα του δημου, φιλοζωικες κτλ λενε λοιπον οτι το τσιπ ειναι υποχρεωτικο αρα το να μην το εχει ο σκυλος σου ειναι παρανομο αρα μανι μανι εξ αρχης εισαι φαουλ.. εδω ελεγαν σε μια υποθεση οτι παρε το σκυλο βαλτου τσιπ και τελειωσες δεν γινεται να βγει απο πανω κανεις μετα!(Κακομεταχειρισμενο σκυλο) Ασε τα βιβλιαρια, οχι απλα αλλαζουν για πλακα.. δεν ξερω!!

**Αληθεια καλο ειναι να φτιαχτει αλλο θεμα νομιζω..
 


Harry59

Active Member
9 Ιουλίου 2017
28
22
64
Ωπα ωπα...μισο,πηρατε φορα κ παιζετε μπαλα μονοι σας

Α)το μελος που εκανε το σχολιο μονο κακοπροαίρετο δε μπορει να το χαρακτηρισει κανεις ( κ οχι δεν ημαστε γνωστοι/φιλοι ουτε καναμε μαζι φαντάροι)
Β)σχολιασε κατι που σε οποιονδηποτε ποναει το ζωο το,οπως διατυπωθηκε,θα χτυπαγε ασχημα
Γ)το καθε ενα σχολιο που γινεται δεν ειναι σοι κ καλα (πάντα) απευθείας μομφή...πολλες φορες ειπωνεται κατι γιατι απλα πρεπει να ειπωθει,να μεινει δλδ για τον επόμενο (αγνωστο αναγνώστη),μιας κ τα γραπτά μενουν
Δ)μην τα βλεπεται ολα ως επίθεση

Προχωράμε στο θεμα του τσιπ
(Ειμαι κ γω μια απτους ανευθυνους-που δεν πειστεί ακομη για την απενοχοποιηση του τσιπ- που τυγχανει να λατρεύω ομως την σκυλα μου) γιατι πολλες φορες εχω ακουσει κιολας κατι κουλες ιστορίες...
Ας πουμε οτι χανω την Ηρα,την βρισκεις εσυ,την τσιπαρεις κ στο ονομα σου κ λες "καθαρισα,δικια μου ειναι"
Εγω εντωμεταξυ θαχω ομως κινητοποιηθει,αναφορες σε αστυνομιες,κτηνιατρους,κοινοποιησεις,αφισες,αμοιβες,λυτοι κ δεμενοι ξεχυμενοι στους δρομους κλπ κλπ (δε μιλάμε για ανθρωπους που θελαν να χασουν τα σκυλια τους)
Εγω εχω ολοκληρο φάκελο με τις ιατρικες εξετασεις της απο κουταβι,2 κτηνιατρους που την παρακολουθουν απο 45 ημερων,απειρους ανθρωπους προθυμους να καταθεσουν οτι ειναι δικη μου,δεν αναφερομαι καν σε απεριοριστες φωτός κ βιντεο,κ φυσικα την γνώση,μιας κ την εχω μεγαλωσει,για το παραμικρο πανω της,απτο που εχει ενα τοσο δα σημαδακι μεχρι που βρισκεται μια κ μοναδικη άσπρη τριχα...
Εσυ τι εχεις?
Γιατι ΕΝΝΟΕΙΤΕ θα σε μηνυσω κ θα σε κυνηγησω μεχρι τα εγκατα της γης
Οπότε στο τελος τελος θα πληρώσω ενα προστιμο (ποσο ειναι 300€?αμοιβη παραπάνω θα δινα ετσι κ αλλιως...οποτε στα @@ μου) θα παρω εννοειτε πισω την σκυλα μου κ εντωμεταξυ εσυ...τι?

Αυτα τα λεω φυσικα για τυπους που πανε εκ του πονηρου,που ενω ξερουν οτι ο σκυλος ανηκει αλλου κ οτι τον ψαχνουν εναγωνιως πανε να παίξουν π@€στια γιατι νομιζουν οτι ειναι μαγκες,οχι για ανθρωπους που πραγματικά νομιζουν οτι βοηθάνε,αυτους θα πεσω να τους φιλησω κ τα ποδια εφοσον σωσαν το μωρο μου (κ φυσικα αφου μου την επιστρεψουν κιολας μολις καταλαβουν οτι δεν την παρατησα)

Εξαρταται πως κανει κανεις μια ερωτηση,κι αλλοι ρωτησαν σχετικα,κανεις με τετοιο σκεπτικο,και κανεις δεν θελει ζωο που ανηκει σε αλλον το ιδιο κι εγω,νομιζω οτι ξεχειλωσε το θεμα,αν καποιο εχει ενα ζωο ειναι απολυτα υπευθυνος για αυτο,αν το χασει καλα να παθει κατα την αποψη μου,το ολο θεμα δεν ανηκει σε αυτο το νημα,εγω ρωτησα για τροφη για να πεσω πανω σε μια ψυχωτικια που εκανε σεναρια ανυπαρκτα για να δικαιολογησει την υπαρξη της στην ζωη,απορω που το συνεχιζετε ακομα.
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Φιλε μου αποπανακη,δε μιλας ωραια...
κριμα,κ το πηγαινες μια χαρα κ φαινοσουν σοβαρος τυπος...
Δε σε χαρακτήρισε οπως χαρακτηριζεις τωρα εσυ
Εκανε ενα σχολιο,κ δεν ηταν καν κ ατοπο
Σου επαναλαμβάνω οτι οπως το διατυπωσες,δεν φανηκε σωστο το σκεπτικο
Ο γραπτος ο λογος βεβαια συχνα μπορει να παρεξηγηθει...
Οχι ομως κ οταν ξεκαθαρα προσβάλλουμε εναν ανθρωπο που δεν εχουμε ιδεα ποιος ειναι στην πραγματικότητα.
Μεγαλος ανθρωπος εισαι (βαση προφιλ) σκεψου εαν ηταν σωστες οι παραπανω σου κουβεντες...

Επιαλ...τι λες?θες να βαλουμε κατω ολα τα ροτ που υπαρχουν αυτη τη στιγμη στο φορουμ?καμια σχεση,κανενα τους,πουθενα (φυσικα η δικια μου ειναι η πιο ομορφη :ROFLMAO: )

Εντιτ : επιμενω οτι ενας ανθρωπος που αγαπαει τον σκυλο του,οχι κακοποιημενο,οχι παρατημενο,μπορει να αποδειξει ανετα οτι ο ταδε σκυλος ειναι ο δικος του,κ θα το κυνηγησει,κ δε θα το αφησει...
Κ ουε κ αλλοίμονο μην ειναι κανενας οπως εγω,οπου αμα τυχει κανα τέτοιο θα του μαμησω ολη την ζωη (ποικιλοτρόπως)...οποτε εκει,αυτος που μου χει (πλεον) απαγαγει την Ηρα οφειλει να σκεφτει "αξιζει στ'αλήθεια ναχω μια τρελη να με κυνηγάει εφόρου ζωης για ενα σκυλο?"

ΥΓ:κ μενα μου κακοφαινεται πολλες φορες οταν συνέχεια διαβαζω για χαμενα σκυλια,εχει τυχει να πω "τι σκ@τ@,πως στα διαλα τα χανουν καθε τρεις κ λιγο,τι ειναι το σκυλι?"...
Ξερω ομως επισης κ για ανθρωπους που εχουν περασει χρονια κ εξακολουθούν κ τρεχουν,ψαχνουν,κοινοποιουν,δεν τα παρατάνε,γιατι εχουν μια μικρη ελπιδα οτι καπως καποτε θα ξαναβρουν τα σκυλια τους,τα γατια τους κοκ...
Υπαρχουν κ αυτοι...
Εε σαυτους δε μου κανει καρδια να πω επουδενι "καλα να παθεις"...
Κ επειδη δεν ξερω το ΤΙ ειναι ο καθενας...απλα δεν λεω τιποτα...κοινοποιω οτι μπορω οσο μπορω κ ελπιζω...αυτο!
 
Last edited:


Harry59

Active Member
9 Ιουλίου 2017
28
22
64
Φιλε μου αποπανακη,δε μιλας ωραια...
κριμα,κ το πηγαινες μια χαρα κ φαινοσουν σοβαρος τυπος...
Δε σε χαρακτήρισε οπως χαρακτηριζεις τωρα εσυ
Εκανε ενα σχολιο,κ δεν ηταν καν κ ατοπο
Σου επαναλαμβάνω οτι οπως το διατυπωσες,δεν φανηκε σωστο το σκεπτικο
Ο γραπτος ο λογος βεβαια συχνα μπορει να παρεξηγηθει...
Οχι ομως κ οταν ξεκαθαρα προσβάλλουμε εναν ανθρωπο που δεν εχουμε ιδεα ποιος ειναι στην πραγματικότητα.
Μεγαλος ανθρωπος εισαι (βαση προφιλ) σκεψου εαν ηταν σωστες οι παραπανω σου κουβεντες...

Επιαλ...τι λες?θες να βαλουμε κατω ολα τα ροτ που υπαρχουν αυτη τη στιγμη στο φορουμ?καμια σχεση,κανενα τους,πουθενα (φυσικα η δικια μου ειναι η πιο ομορφη :ROFLMAO: )

Εντιτ : επιμενω οτι ενας ανθρωπος που αγαπαει τον σκυλο του,οχι κακοποιημενο,οχι παρατημενο,μπορει να αποδειξει ανετα οτι ο ταδε σκυλος ειναι ο δικος του,κ θα το κυνηγησει,κ δε θα το αφησει...
Κ ουε κ αλλοίμονο μην ειναι κανενας οπως εγω,οπου αμα τυχει κανα τέτοιο θα του μαμησω ολη την ζωη (ποικιλοτρόπως)...οποτε εκει,αυτος που μου χει (πλεον) απαγαγει την Ηρα οφειλει να σκεφτει "αξιζει στ'αλήθεια ναχω μια τρελη να με κυνηγάει εφόρου ζωης για ενα σκυλο?"

ΥΓ:κ μενα μου κακοφαινεται πολλες φορες οταν συνέχεια διαβαζω για χαμενα σκυλια,εχει τυχει να πω "τι σκ@τ@,πως στα διαλα τα χανουν καθε τρεις κ λιγο,τι ειναι το σκυλι?"...
Ξερω ομως επισης κ για ανθρωπους που εχουν περασει χρονια κ εξακολουθούν κ τρεχουν,ψαχνουν,κοινοποιουν,δεν τα παρατάνε,γιατι εχουν μια μικρη ελπιδα οτι καπως καποτε θα ξαναβρουν τα σκυλια τους,τα γατια τους κοκ...
Υπαρχουν κ αυτοι...
Εε σαυτους δε μου κανει καρδια να πω επουδενι "καλα να παθεις"...
Κ επειδη δεν ξερω το ΤΙ ειναι ο καθενας...απλα δεν λεω τιποτα...κοινοποιω οτι μπορω οσο μπορω κ ελπιζω...αυτο!
Κρινω εξ οσων διαβαζω,το αν ειμαι σοβαρος η οχι δεν θα το κρινεις εσυ η οποιος αλλος εδω μεσα,αννοιξα ενα θεμα και το κανατε σκατα λεγοντας το μακρυ σας και το κοντο σας και βγαζοντας τις ψυχωσεις σας σε αλλους,σταματω να ασχολουμαι και φευγω και απο το φορουμ αυτο που δεν με εκφραζει ουτε εκπροσωπει οσα εγω θεωρω σημαντικα.
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Φιλε μου αποπανακη,δε μιλας ωραια...
κριμα,κ το πηγαινες μια χαρα κ φαινοσουν σοβαρος τυπος...
Δε σε χαρακτήρισε οπως χαρακτηριζεις τωρα εσυ
Εκανε ενα σχολιο,κ δεν ηταν καν κ ατοπο
Σου επαναλαμβάνω οτι οπως το διατυπωσες,δεν φανηκε σωστο το σκεπτικο
Ο γραπτος ο λογος βεβαια συχνα μπορει να παρεξηγηθει...
Οχι ομως κ οταν ξεκαθαρα προσβάλλουμε εναν ανθρωπο που δεν εχουμε ιδεα ποιος ειναι στην πραγματικότητα.
Μεγαλος ανθρωπος εισαι (βαση προφιλ) σκεψου εαν ηταν σωστες οι παραπανω σου κουβεντες...
+1 Για τα παραπάνω συμφωνω απολύτως και επαυξανω!

Επιαλ...τι λες?θες να βαλουμε κατω ολα τα ροτ που υπαρχουν αυτη τη στιγμη στο φορουμ?καμια σχεση,κανενα τους,πουθενα (φυσικα η δικια μου ειναι η πιο ομορφη :ROFLMAO: )
Μαρια αυτο που θελω να πώ, ειναι πως εφ οσον ειναι τσιπαρισμενο στο ονομα καποιου άλλου, πρεπει να μπορεσεις να αποδειξεις περαν πασης αμφιβολιας ότι ΑΥΤΟ ειναι το δικο σου και οχι οτι απλώς του μοιάζει εστω και πολύ!
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Κρινω εξ οσων διαβαζω,το αν ειμαι σοβαρος η οχι δεν θα το κρινεις εσυ η οποιος αλλος εδω μεσα,αννοιξα ενα θεμα και το κανατε σκατα λεγοντας το μακρυ σας και το κοντο σας και βγαζοντας τις ψυχωσεις σας σε αλλους,σταματω να ασχολουμαι και φευγω και απο το φορουμ αυτο που δεν με εκφραζει ουτε εκπροσωπει οσα εγω θεωρω σημαντικα.
Ειχα μια επιφυλαξη οτι μπορει να ηταν μια κακια στιγμη, αλλα...Το δις εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφού!
Απεκαλυφθης!
 




gsd364546

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2016
382
288
30
Ειναι πολυ περιπλοκο θεμα ολο αυτο.. και αυτο γιατι ειμαστε στην ελλαδα, διοτι σε αλλες χωρες ειναι υποχρεωμενοι να εχουν τσιπ στον σκυλο τους το οποιο θα μπει απ τον εκτροφεα ή την φιλοζωικη.. εδω ο ανθρωπος ειπε το εβγαλε στα μεσα, αν λοιπον ησουν εσυ ο ανθρωπος που το εχασε θα το ειχες ηδη βρει διοτι οπως λες η κινητοποιηση σου θα ηταν αμεση.. επισης επειδη δουλευα σε κτηνιατρειο και κατα καιρους παντα ειχαμε τετοια θεματα να πω το εξης.. αν βρω τον σκυλο σου στον δρομο και τον τσιπαρω στο ονομα μου.. δε μπα να μου κανεις οτι θες.. καμμενη θα βγεις.. μετα εγω θα μπορεσω να σου κανω κ χειροτερα.. καταλαβες πως το λεω ετσι.. καλως ή κακως ετσι ειναι..
Στην Ελλαδα δεν ειναι υποχρεωτικο;
 


gsd364546

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2016
382
288
30
Οχι! Εγω δεν βλεπω να μιλαει καθολου ξεκαθαρα.
Επιβαλει μεν την υποχρεωτικη σημανση, αλλα πουθενα δεν την θεωρει ως το μονο αποδεικτικο ιδιοκτησιας. (και καλώς κανει, διοτι πχ το τσιπ μπορει να αφαιρεθει και να επανατοποθετηθει καποιο άλλο)
Δεν νομιζω δηλαδη, οτι αν εγω σου παρω τον σκυλο σου που (κακώς) δεν εχες τσιπαρει και τον τσιπαρω εγω, εγινε δικος μου ο σκυλος και κατα τον νομο και τελειωσε το θεμα, ακομα κι αν εσυ εχεις ατρανταχτες αποδειξεις επι της ιδιοκτησιας του!
Το τσιπ ειναι η ταυτοτητα του σκυλου. Ολες οι ενεργειες απεναντι σε ζωα συντροφιας απο το νομο περιστρεφονται γυρω απο το τσιπ. Χωρις τσιπ καταρρεει το νομοθετικο συστημα. Δεν υπαρχει πιο ατρανταχτη αποδειξη ιδιοκτησιας απο το τσιπ.
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Το τσιπ ειναι η ταυτοτητα του σκυλου. Ολες οι ενεργειες απεναντι σε ζωα συντροφιας απο το νομο περιστρεφονται γυρω απο το τσιπ. Χωρις τσιπ καταρρεει το νομοθετικο συστημα. Δεν υπαρχει πιο ατρανταχτη αποδειξη ιδιοκτησιας απο το τσιπ.
Αυτα θα πεις στο δικαστηριο αν τσιπαρεις ενα σκυλι που βρηκες και παρουσιαστει μετα και το διεκδικησει ο πραγματικος ιδιοκτητης του;:LOL::LOL::LOL:

Ειναι σαν να μου λες βρηκα ενα πορτοφολι, εβαλα πανω την υπογραφη μου και εφ οσον η υπογραφη μου μπορει να αποδειχθει γραφολογικα οτι ειναι δικη μου, αρα συμφωνα με το νομο το πορτοφολι μου ανηκει.
 
Last edited:


gsd364546

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2016
382
288
30
Λοιπον ας τα παρουμε απο την αρχη γιατι ο καθενας λεει οτι τον συμφερει. Η νομοθεσοα οπως προειπα λειρουργει με προυποθεση οτι ολοι οι σκυλοι συντροφιας εχουν σημανση και αυτο γιατι ειναι υποχρεωτικο. Εχει αναφερθει οτι το τσιπ μπορει να αμφισβιτηθει με φωτογραφιες μαρτυρες και βιβλιαριο υγειας. Λαθος. Τσιπ vs μαρτυρες: Ο μαρτυρας μπορει να ειδε λαθος τα σκυλια να μοιαζουν και τελικα να μην αναφαιρεται στο ιδιο σκυλι ενω το τσιπ ειναι εκει στο συγκεκριμενο σκυλι. Τσιπ vs φωτογραφιες 1 Εχω βγαλει φωτογραφιες με πολλα σκυλια. Σημαινει οτι ειναι δικα μου; 2 Πολλα σκυλια μοιαζουν στη φωτογραφια αλλα ποτε 2 σκυλια δεν εχουν το ιδιο τσιπ. Τσιπ vs βιβλιαριο υγειας: το βιβλιαριο υγειας σε ποιοσκυλο απευθυνεται; Αν δεν εχει πανω τον αριθμο τσιπ του σκυλου τοτε απλα γραφει οτι ανηκεο σε ενα σκυλο που τον λενε κωστα και μοιαζει με ρπτβαιλερ τιποτα παραπανω τιποτα λιγοτερο. Αρα παει κι αυτο. Το να προσπαθεις να αποδειξεις την ιδιοκτησοα ενος σκυλου χωρις να εχει σημανση με το ονομα σου ειναι σαν να πρπσπαθεις να αποδειξεις την καθαροαιμια του απο φωτογραφιες χωρις πετιγκρι. Απο κει και περα ο καθενας δικαιουται να πιστευει οτι θελει.
 


gsd364546

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2016
382
288
30
Αυτα θα πεις στο δικαστηριο αν τσιπαρεις ενα σκυλι που βρηκες και παρουσιαστει μετα και το διεκδικησει ο πραγματικος ιδιοκτητης του;:LOL::LOL::LOL:

Ειναι σαν να μου λες βρηκα ενα πορτοφολι, εβαλα πανω την υπογραφη μου και εφ οσον η υπογραφη μου μπορει να αποδειχθει γραφολογικα οτι ειναι δικη μου, αρα συμφωνα με το νομο το πορτοφολι μου ανηκει.
Ποιος ιδιωκτητης; ο σκυλος ηταν αδεσποτος τον βρηκα στο δρομο τον πηγα σε εγγεκριμενο κτηνιατρο να ελεγξει το συστημα αν εχει δηλωθει η εξαφανιση και μου ειπε οτι δεν εχει δηλωθει εξαφανιση γιατι γιατι δεν ειναι γραμμενος στο συστημα αρα ξαναρωτω. ΠΟΙΟΣ ιδιωκτητης...ps αν βρω ενα πορτοφολι στο δρομο με 1000 ευρω χωρις στοιχεια και τα τσεπωσω αντε να με βρεις και αντε να αποδειξεις οτι τα τσεπωσα καιαντε να αποδειξεις οτι ηταν δικα σου...
 


gsd364546

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2016
382
288
30
Επησης δεν υπαρχει νομοθεσια που λεει οτι ολα τα πορτοφολια πρεπει να εχουν υπογραφη πανω τους...
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Μισο λεπτό...
Υποχρεωτικος ειναι κ ο αντικαπνιστικος νομος,υποχρεωτικο ειναι να κοβουν κ ολες οι επιχειρήσεις αποδείξεις...γενικά...πολλα υποτιθεται οτι ειναι υποχρεωτικα!
Εγω ανεφερα μαρτυρες,κ δεν εννοουσα βεβαια τους κουμπαρους μου (οχι οτι δε θα αναγκαζα κ αυτους να εμφανιστουν)
Ποιος ειδικοτερος απτους 2 (οχι 1,αλλα δυο) κτηνιατρους που την παρακολουθουν απο κουταβι?
Για τις φωτογραφιες εξηγησα το σκεπτικό μου,βαριεμαι παλι...
Το βιβλιαριο,δε το σκεφτηκα,αλλα κ παλι...εγω πχ εχω ενα που σχεδον το χω γεμισει,κ απο εμβολια,κ απο αποπαρασιτωσεις,κ απο σημειώσεις,εσυ τι θα επιδείξεις?ενα με τι μεσα?σε 5 χρονώ σκυλι πουναι η Ηρα?(φτου φτου μακρια απο μας,πολυ την μελεταω) οποτε αμα πραγματι ηταν δικια σου,τοτε στάθηκες το λιγοτερο εγκληματικα αδιαφορος κ ανευθυνος απεναντι της...κ θα το εξετασουμε κ απαυτη την σκοπια.
Υστερα,το καθε σκυλι εχει καποια μοναδικα σημαδια πανω του (οσο κ αν μοιαζουν μεταξυ τους τα καθαροαιμα),εγω μπορω να τα απαριθμησω ενα ενα,κ να εξιστορησω κ την ιστορια του καθενος,εσυ μπορεις?
Στο τελος τελος ολα θα κριθουν βεβαια απτο ποιος θαχει τον δικηγορο με τα μεγαλυτερα @@...

Ααα,ξεχασα να αναφέρω...οπως εμεις έχουμε τα δαχτυλικα μας αποτυπώματα ετσι εχουν κ τα σκυλια...φυσικα δεν ειναι στις πατούσες της...
τοχω αποτυπωμα,εσυ τοχεις?
 


gsd364546

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2016
382
288
30
Μισο λεπτό...
Υποχρεωτικος ειναι κ ο αντικαπνιστικος νομος,υποχρεωτικο ειναι να κοβουν κ ολες οι επιχειρήσεις αποδείξεις...γενικά...πολλα υποτιθεται οτι ειναι υποχρεωτικα!
Εγω ανεφερα μαρτυρες,κ δεν εννοουσα βεβαια τους κουμπαρους μου (οχι οτι δε θα αναγκαζα κ αυτους να εμφανιστουν)
Ποιος ειδικοτερος απτους 2 (οχι 1,αλλα δυο) κτηνιατρους που την παρακολουθουν απο κουταβι?
Για τις φωτογραφιες εξηγησα το σκεπτικό μου,βαριεμαι παλι...
Το βιβλιαριο,δε το σκεφτηκα,αλλα κ παλι...εγω πχ εχω ενα που σχεδον το χω γεμισει,κ απο εμβολια,κ απο αποπαρασιτωσεις,κ απο σημειώσεις,εσυ τι θα επιδείξεις?ενα με τι μεσα?σε 5 χρονώ σκυλι πουναι η Ηρα?(φτου φτου μακρια απο μας,πολυ την μελεταω) οποτε αμα πραγματι ηταν δικια σου,τοτε στάθηκες το λιγοτερο εγκληματικα αδιαφορος κ ανευθυνος απεναντι της...κ θα το εξετασουμε κ απαυτη την σκοπια.
Υστερα,το καθε σκυλι εχει καποια μοναδικα σημαδια πανω του (οσο κ αν μοιαζουν μεταξυ τους τα καθαροαιμα),εγω μπορω να τα απαριθμησω ενα ενα,κ να εξιστορησω κ την ιστορια του καθενος,εσυ μπορεις?
Στο τελος τελος ολα θα κριθουν βεβαια απτο ποιος θαχει τον δικηγορο με τα μεγαλυτερα @@...

Ααα,ξεχασα να αναφέρω...οπως εμεις έχουμε τα δαχτυλικα μας αποτυπώματα ετσι εχουν κ τα σκυλια...φυσικα δεν ειναι στις πατούσες της...
τοχω αποτυπωμα,εσυ τοχεις?
Εγω θα πω βρηκα ενα αδεσποτο στο δρομο και το υιοθετησα πριν ενα μηνα το αδεσποτο που βρηκα ειναι το συγκεκριμενο σκυλι και το απεδειξα δειχνοντας το τσιπ. Εσυ θα πεις εχασα ενα σκυλο πριν 2 μηνες αλλα δε μπορεις να αποδειξεος με κανενα τροπο οτι ο σκυλος ειναι ο συγκεκριμενος. Μπορεις να αποδειξεις οτι μοιαζει αλλα αυτο δεν αρκει γιατι το μοιαζει απο το ειναι εχει μεγαλη διαφορα. Οι σκυλοι δεν εχουν δακτυλικα αποτυπωματα αλλα και να ειχαν θα ξεθωριαζαν απο το περπατημα. Αλλα να στο δωσω οτι εχουν και δεν εχουν ξεθωριασει. Εχεις καποιο χαρτι που να λεει οτι ο σκυλος με τα δακτυλικα αποτυπωματα αυτα ανηκουν σε σκυλο του οποιου ιδιωκτητης εισαι εσυ; Οσο για τους νομους ο λαθε νομος εχει τοβδικο τπυ σκοπο και ρολο. Ο νομος περισημανσης σκυλου μοιαζειβπερισσοτερο με αυτον της οπλοκατοχης αρα με αυτον του καπνισματος. Και παλι ειναι διαφορετικος γιατι δεν αποκτας ενα οπλο απο το δρομο ενω σκυλο μπορεις καλλιστα να υιοθετισεις ενα απο το δρομο.
 


Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
θα πω χαζομάρα μάλλον αλλά με τρώει το κ@λομέρι μου

αν με δει ο μικρός θα ρίξει κάτω τα πάντα για να ρθει κοντά μου
η αντίδραση του σκύλου στη θέα του ιδιοκτήτη (μια και μιλάμε για σκύλο και όχι για γάτα) δεν αποτελει μια κάποια απόδειξη για το ποιος είναι το αφεντικού του?
 
  • Like
Reactions: betty coltrane


gsd364546

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2016
382
288
30
θα πω χαζομάρα μάλλον αλλά με τρώει το κ@λομέρι μου

αν με δει ο μικρός θα ρίξει κάτω τα πάντα για να ρθει κοντά μου
η αντίδραση του σκύλου στη θέα του ιδιοκτήτη (μια και μιλάμε για σκύλο και όχι για γάτα) δεν αποτελει μια κάποια απόδειξη για το ποιος είναι το αφεντικού του?
Δε νομιζω οτι θα το δεκτει το δικαστήριο. Υπαρχουν σκυλοι που κανούν γουτσουνιες σε ολους δεν ανηκουν σε ολους ομως :p
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
θα πω χαζομάρα μάλλον αλλά με τρώει το κ@λομέρι μου

αν με δει ο μικρός θα ρίξει κάτω τα πάντα για να ρθει κοντά μου
η αντίδραση του σκύλου στη θέα του ιδιοκτήτη (μια και μιλάμε για σκύλο και όχι για γάτα) δεν αποτελει μια κάποια απόδειξη για το ποιος είναι το αφεντικού του?
Ο δικος μου θα παει με περισσια χαρα σε ολους παντως ....παλι καλα που τον τσιπαρα.

Και αν ο σκυλος παθει σοκ αν χαθει και δε σε αναγνωρισει η γινει χαλι μαυρο και δε τον αναγνωρισεις? Η αν χτυπησει και δεν ειναι σε θεση? Επισης αν χαθει και τον βρει καποιος που τον αγαπαει κα τον φροντιζει πιστευετε οτι εχετε μονοπωλιο και δε θα κανει γλυκες και σε αυτον?

Για μενα 2 ειναι οι κυριοι λογοι που θα επρεπε να εφαρμοζεται αυστηρα το τσιπ.

Αρχικα και το πιο σημαντικο διαφυλασει κυριως το σκυλο απο το να μη θεωρηθει αγνωστου πατρος σε περιπτωση που χαθει, χασει περιλαιμιο και καταληξει βρωμικο και αδυνατο. Οσο και να μη συμφωνουμε εμεις, στη πραξη αλλιως θα αντιμετωπισει ο μεσος ανθρωπος ενα σκυλο σπιτιου απο εναν αγνωστο κοπρο. Το βλεπεις και με τις γατες, οσες εχουν περιλαιμιο τις προσεχουν περισσοτερο στο δρομο. Επιπλεον αυξανονται σημαντικα οι πιθανοτητες να τον βρεις,τα λουρακια ευκολα χανονται. Το τσιπ εχει γινει διαδεδομενο πλεον και το πρωτο πραγμα που θα κανει καποιος που θα βρει σκυλακι η μια φιλοζωικη ειναι να ελενξει για τσιπ.

Επισης πολυ σημαντικος λογος για εμενα που θα επρεπε να τηρειται αυστηρα ειναι το να μη μπορει καποιος να εγκαταλειψει τοσο ευκολα το σκυλακι του. Αυτο βεβαια σε συνδιασμο με τις σωστες κυρωσεις.
 


gsd364546

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2016
382
288
30
Ο δικος μου θα παει με περισσια χαρα σε ολους παντως ....παλι καλα που τον τσιπαρα.

Και αν ο σκυλος παθει σοκ αν χαθει και δε σε αναγνωρισει η γινει χαλι μαυρο και δε τον αναγνωρισεις? Η αν χτυπησει και δεν ειναι σε θεση? Επισης αν χαθει και τον βρει καποιος που τον αγαπαει κα τον φροντιζει πιστευετε οτι εχετε μονοπωλιο και δε θα κανει γλυκες και σε αυτον?

Για μενα 2 ειναι οι κυριοι λογοι που θα επρεπε να εφαρμοζεται αυστηρα το τσιπ.

Αρχικα και το πιο σημαντικο διαφυλασει κυριως το σκυλο απο το να μη θεωρηθει αγνωστου πατρος σε περιπτωση που χαθει, χασει περιλαιμιο και καταληξει βρωμικο και αδυνατο. Οσο και να μη συμφωνουμε εμεις, στη πραξη αλλιως θα αντιμετωπισει καποιος ενα σκυλο σπιτιου απο εναν αγνωστο κοπρο. Επισης αυξανονται σημαντικα οι πιθανοτητες να τον βρεις.

Επισης πολυ σημαντικος λογος για εμενα που θα επρεπε να τηρειται αυστηρα ειναι το να μη μπορει καποιος να εγκαταλειψει τοσο ευκολα το σκυλακι του. Αυτο βεβαια σε συνδιασμο εμ τις σωστες κυρωσεις.
Αυτος ακριβως ειναι και ο σκοπος της νομοθεσιας. Δεν ειναι τιποτε περισσοτερο απο το δελτιο ταυτοτητας στον ανθρωπο. Απλως το βαζουν πανω στονσκυλο μονιμα γιατι ο σκυλος δε μπορει να διαφυλαξει τα προσωπικα του αντικειμενα οπως εμεις ουτε να μεταφερει στη τσεπη του την ταυτοτητα του ουτε να δηλωσει τη κλοπη η εξαφανιση της...
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


Status
Κλειδωμένο θέμα