Η κοινωνικοποίηση είναι το Α και το Ω

Πόσο κοινωνικοποιημένος θα έλεγες είναι ο σκύλος σου;

  • Όσο πρέπει. Με ανθρώπους, σκύλους, και γάτες, όλα και αδέσποτα.

  • Λίγο, με ανθρώπους, σκύλους, και γάτες

  • Αφήνει να τον μυρίσουν άλλα σκυλιά/ Να τον χαϊδέψουν

  • Θα αφήσω ξένους να πιάσουν ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ σκύλο;;;;


Results are only viewable after voting.

Ευαγγελία1987

Well-Known Member
20 Απριλίου 2018
77
33
Πρίν λίγο είδα την παρακάτω αγγελία, και απόρησα πώς ο κόσμος κάνει τα ζώα του να μην δέχονται άλλο ζώο, και όταν χρειαστεί να τα φροντίσει άλλος αναζητείται μόνο χωρίς άλλα ζώα. Η αγγελία λέει μακροσκελώς για το δράμα, και μόνο στο τελος αναφέρει τον όρο. Η αγγελία γράφει τα εξής.


Από τον Αύγουστο η 12χρονη γκριφονίτσα Ντόλυ ζει το δικό της δράμα, όταν είδε δύο κλέφτες να μπαίνουν στο σπίτι τους στην Αγία Βαρβάρα και να χτυπάνε άσχημα την ηλικιωμενη μαμάκα της, την κα Μίνα, η οποία κατέληξε τότε στο νοσοκομείο.
Η Ντόλυ έμεινε για καιρό μόνη της στο σπίτι περιμένοντας τη μαμά της η οποία κάποια στιγμή επέστρεψε, αλλά δυστυχώς πριν λίγες μέρες έφυγε από την ΖΩΗ...
Η κυρία Μίνα ήταν ο μόνος άνθρωπος που είχε η Ντόλυ, και τώρα έμεινε πάλι ολομόναχη στο άδειο σπίτι για ΠΑΝΤΑ αυτή τη φορά...
Το κοριτσάκι μένει στο σπίτι που έζησε και μεγάλωσε. Δεν έχει που να ΠΑΕΙ...Μια γειτόνισσα την φροντίζει και την βγάζει βόλτα...Ομως οταν γυρίζει απο την βόλτα της, βρίσκεται πάλι ΟΛΟΜΟΝΑΧΗ στο σπίτι και ζεί με τις αναμνήσεις της, και τις μυρωδιές απο την μαμαδένια αγάπη...που χάθηκε και δεν θα γυρίσει ποτέ πίσω...κι ας την περιμένει η μικρούλα....
Είναι δυνατόν μια σταλιά πλάσμα να το περνάει όλη αυτήν την λύπη ΜΟΝΟ του;
Της λείπει η μαμά της...
Εχει αρχίσει και πέφτει σε κατάθλιψη...με το ζόρι να φάει μια μπουκιά...
Χρειάζεται επειγόντως έναν ευαίσθητο άνθρωπο να την αγκαλιάσει, να την βοηθήσει να ξεχάσει την μεγάλη απώλεια απο την ζωή της, και να της χαρίσει ένα σπίτι για την υπόλοιπη...
Η Ντόλυ είναι ενα μικροκαμωμένο τέλειο συντροφάκι, ένα καλό παρεάκι για μια αρμονική συμβίωση...Με τον άνθρωπο! Με άλλα ζωάκια δεν τα παει καλά...


Οι όντως φιλόζωοι έχουμε ζώα, και μάλιστα μέσα στην κρίση αξιών έχουμε πολλά έκαστος. Η αγγελία όμως απευθύνεται σε όντως φιλόζωο, διότι είναι για δωδεκάχρονο σκύλο. Η συντριπτική πλειοψηφία ψάχνει κουτάβι. Οι περισσότεροι έστω νεαρό. Πολύς κόσμος δεν θα υιοθετούσε ούτε δωδεκάχρονο άνθρωπο. Φρόντισε λοιπόν, τα σκυλάκια σου να τα πηγαίνουν καλά με ανθρώπους και σκύλους, διότι κι ηλικιωμένος να μην είσαι δεν ξέρεις ποτέ αν θα χρειαστεί να φιλοξενηθούν.
 


Ευαγγελία1987

Well-Known Member
20 Απριλίου 2018
77
33
Προ ολίγου έβγαλε χωρίς λουρί ένα αδέσποτο που φιλοξενεί γνωστός μου ενώ είχα με λουρί 2 απο τα δικά του. Οι οδηγίες του είναι αυτήν να την βγάζω χωρίς λουρί. Ε, η κοπελιά γαύγιζε έναν έγχρωμο ρακοσυλλέκτη, και ο κύριος ρακοσυλλέκτης τα έβαλε....μαζί μου.


Κοινωνικοποιήστε τα σκυλάκια σας.
 


Ευαγγελία1987

Well-Known Member
20 Απριλίου 2018
77
33
Η κοινωνικοποίηση είναι το Α και το Ω όταν έχεις σκύλο.

Όπως είπε και η κυρία Έρρικα Ρούσου, είναι σημαντικό όταν έχεις ζώο, να σέβεσαι τη φύση του. Το σκυλί έχει ανάγκη να κοινωνικοποιηθεί και με ανθρώπους και με ζώα. Πολλοί άνθρωποι, έχουν σκύλο και πιστεύουν ότι αυτός είναι πολύ ευχαριστημένος να περνάει όλη την ώρα μαζί τους. Δεν είναι. Από εκεί ξεκινάει η λεγόμενη εξαρτητική σχέση στην οποία υποβόσκει ένας ανθρώπινος εγωισμός.
 
















elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Δηλαδή αλήθεια δεν υπάρχει κάτι σχετικό στους κανόνες για να γλιτώσει το φόρουμ από αυτό το ακατάσχετο σπαμ;
Στο μυαλό μου είσαι :)

και το πάω ένα βήμα παρακάτω...

Επειδή τελευταία πολλά νήματα παλαιών και νέων μελών έχουν καταστραφεί από "γνωστό και μη εξαιρετέο" (ονόματα δεν λέμε υπολήψεις δεν θίγουμε) νέο μέλος, έχω να κάνω 2 ερωτήματα.

Είναι εφικτό να αποκλείεται εκ των προτέρων μέλος να γράψει σε συγκεκριμένο νήμα από τον θεματοθέτη του;
Είναι εφικτό να μεταφέρονται όλα τα post του συγκεκριμένου μέλους σε ένα νήμα με δικό του διακριτό τίτλο; (έτσι κι αλλιώς όλα έχουν ακριβώς το ίδιο τυποποιημένο περιεχόμενο ανεξαρτήτως θέματος).
Μπορεί να γίνει μια ξεχωριστή κατηγορία και να "πέφτουν" εκεί όλα τα "νέα" νήματα που δημιουργεί;
 
  • Like
Reactions: Hiraeth








vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Εγώ θέλω να βλέπω @Ευαγγελία1987 να μας λέει πως να στειρώσουμε στειρωμένα σκυλιά και να κάνουμε αναλύσεις για αφεντάδες και δούλους.
ΑΝ δεν σας αρέσει μην απαντάτε! :)

Προτείνω δε το @admin να μεταφέρει τις αναρτήσεις στις σκυλο-γκρίνιες. Άλλωστε για αυτό φτιάχτηκε :)
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Εγώ θέλω να βλέπω @Ευαγγελία1987 να μας λέει πως να στειρώσουμε στειρωμένα σκυλιά και να κάνουμε αναλύσεις για αφεντάδες και δούλους.
ΑΝ δεν σας αρέσει μην απαντάτε! :)

Προτείνω δε το @admin να μεταφέρει τις αναρτήσεις στις σκυλο-γκρίνιες. Άλλωστε για αυτό φτιάχτηκε :)
Εσύ πας γυρεύοντας :)

Αυτό είπα κι εγώ, να μεταφερθούν κάπου που δεν θα καταστρέφουν τα υπόλοιπα νήματα.
Ιδανικά θα μπορούσαν να μεταφερθούν στην σελήνη, αλλά και οι σκυλογκρίνιες καλές είναι.
 




vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Εσύ πας γυρεύοντας :)

Αυτό είπα κι εγώ, να μεταφερθούν κάπου που δεν θα καταστρέφουν τα υπόλοιπα νήματα.
Ιδανικά θα μπορούσαν να μεταφερθούν στην σελήνη, αλλά και οι σκυλογκρίνιες καλές είναι.
Δηλ αμφιβάλει κανείς ότι έχει δώσει άλλη νότα στο φόρουμ;;;
Μια νότα χαράς και αισιοδοξίας. Ομόνοιας μεταξύ των γκρινιάρηδων που χαμογελάσαμε όλοι μαζί;;; :)
 
  • Like
Reactions: AGRIAN and medusa


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Χαμογελάσαμε;
Επειδή υποθέσαμε ότι τοοοση υπερβολή μόνο σε τρολ ταιριάζει;
Και αν δεν είναι;
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Χαμογελάσαμε;
Επειδή υποθέσαμε ότι τοοοση υπερβολή μόνο σε τρολ ταιριάζει;
Και αν δεν είναι;
Κι αν δεν είναι; Έχεις καταλάβει να την επιρρεάζει πουθενά;;
Εγώ συνεχίζω να πιστεύω ότι είναι παλιό μέλος του φόρουμ που τα πετάει και γελάει, πίσω από την οθόνη. Δεν είναι άλλωστε τυχαία η στιγμή που εμφανίστηκε ;) με τόσα σπαμ.
 
  • Like
Reactions: d3ac0n