Η μικρή Blondie, για τους φίλους Blo!


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Λοιπόν..
Η Blo έχει αρχίσει και ηρεμεί.
Τρώει κανονικά την ξηρά της και σαλαμάκια για εκπαίδευση, έχουμε ήδη μάθει το κάτσε και δουλεύουμε να το τελειοποιήσουμε.
Έχουμε ένα θέμα με το λουρί, δεν το δέχεται οπότε αναγκαζόμαστε να την παίρνουμε στα χέρια και να πηγαίνουμε σε ασφαλές μέρος χωρίς λουρί,
η Blo δεν απομακρύνεται πάνω από 2 μέτρα από εμάς, και μόλις την φωνάξουμε τρέχει σφαίρα κατά πάνω μας με περισσή χαρά!!
Παίρνει και βιταμίνες για να πάρει τα πάνω της.

Σύμφωνα με τον κτηνίατρο είναι 8 μηνών περίπου.

Δυστυχώς δεν μπορούμε να την κρατήσουμε και να την αναλάβουμε για πολλούς λόγους, οπότε θα δοθεί για υιοθεσία.
H έστω για προσωρινή φιλοξενία.

Μίλησα με τον δήμο πριν (ευχαριστώ Αγγελική :) ) και την Δευτέρα θα μιλήσω με την υπεύθυνη μήπως μπορέσω και την στειρώσω με τον πρόγραμμα του Δήμου.

Προσπαθώ να επικοινωνήσω και με το καταφύγιο της πόλης αλλά μάλλον έχουν αλλάξει αριθμό και δεν τους βρίσκω.
Ελπίζω να μπορεσει να στειρωθεί για να δωθεί στειρωμένη.

Δείτε και μερικές φωτογραφίες της μικρής

 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Γιατι δεν την κρατατε μεχρι να βρειτε την Ρανουλα σας? Φανταζομαι θα ειναι καλη παρηγορια η μικρουλα και οτι καλυτερο και για αυτην για να ξεπαρει λιγο!
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Είναι πιο δύσκολο απ'όσο φανταζόμουν..

Η ομοιότητα μας κάνει να στεναχωριόμαστε ακόμα πιο πολύ.
Την κοιτάω και κλαίω.

Άσε που αυτή την στιγμή το μυαλό μου είναι να γυρνάω στους δρόμους να βρω την Ράνυ,
και δεν μπορώ όταν έχω ένα σκυλάκι το οποίο θέλει να είσαι συνέχεια μαζί του γιατί δεν έχει μάθει σε σπίτι, γιατί θέλει να είναι συνέχει μαζί σου γιατί πρώτη φορά ένιωσε ασφάλεια, και το οποίο δεν μπορώ να παίρνω μαζί μου εφόσον δεν ξέρει το λουρί.

Εκτός αυτού δεν ειμαι σε "φάση" να αναλάβω καινούργιο σκυλί, ούτε συναισθηματικά ούτε όμως και γενικά.
Και δεν θέλω να στερήσω από την ψυχούλα ένα σπίτι από όπου θα παίρνει όσα του αξίζουν.

Αν είχα την Ράνυ δεν θα με προβλημάτιζε να την κρατήσω αρκετά πριν την δώσω,
αλλά δεν ξέρω αν μπορεί να το νιώσει κάποιος πως είναι να σου λείπει τόσο ο πιστός σου φίλος,
και να έχεις ένα ολόιδιο που όμως δεν είναι ο σκύλος σου.

Σαν να ρίχνεις αλάτι στην πληγή.

Αν και ήδη έχουμε δεθεί με την Blo..
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Επειδη το εχω φανταστει οτι εχετε δεθει γι'αυτο και το προτεινα, αλλα αν ειναι ψυχολογικα αυτο να σε φερνει πισω τοτε καλυτερα να της βρειτε ενα σπιτι το συντομοτερο. Ηδη ολα αυτα που εχετε κανει γι αυτην ειναι οτι καλυτερο της εχει τυχει! Εσυ ξερεις καλυτερα απ όλους τα συναισθηματικα σου ορια και θα πραξεις αναλογως.
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
2 εβδομάδες περάσανε και η Blondie ακόμα περιμένει.

Όταν την μάζεψα θεώρησα "ευκολάκι" την περιπτωση της,
μικρή σε ηλικία, όμορφη, πολύ μικρόσωμη..
Ήξερα πως δεν μπορώ να την κρατήσω, για πολλούς λόγους, όσο και αν την αγαπάμε.

Πήρα την γεναία απόφαση να της δώσω ότι μπορώ μέχρι να βρεθεί κάποιος έστω να την φιλοξενήσει μέχρι να βρεθεί μόνιμο σπίτι.
Δυστυχώς κανένας δεν ενδιαφέρθηκε.
2-3 mail "να χαμε να λέγαμε" και ένα άκυρο τηλέφωνο..

Ακόμα περιμένουμε να ενδιαφερθεί κάποιος...
Τι κρίμα που δεν γεννήθηκε άσπρη και μαλλιαρή, καθαρόαιμη ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο.
Τι κρίμα που κάποιος αποφάσισε να παρατήσει την σκύλα του/ ζευγαρώσει κ πετάξει τα κουτάβια της κλπ.

Δυστυχώς είμαι στην δύσκολη θέση που πλέον δεν μπορούμε να την κρατήσουμε άλλο.
Δίνω παράταση όλο και μια μέρα παραπάνω αλλά το τηλέφωνο δεν χτυπάει!

Ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω πλέον, έχω απελπιστεί.
Είναι πολλοί οι λόγοι που δεν μπορώ,
ένας από αυτούς είναι ότι θα χρειαστεί να λείψω και η Blo τι θα απογίνει.

Ξέρω θα μου πείτε "Που ζεις;",
αλλά δεν πίστευα όταν την μάζεψα πως είναι τόσο δύσκολο να υιοθετηθεί.
Βοήθεια δεν υπάρχει, ούτε φιλοζωική, ούτε ο Δήμος ασχολείται.
 




Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Δυστυχώς είναι αδύνατο Veronica.
Εκτός του ότι είμαι φοιτήτρια ακόμα και δεν μπορω να συντηρήσω με τίποτα 2 σκυλιά,
θα χρειαστεί να λείπω συχνά και τι θα την κάνω την μικρή.

Εκτός αυτού είμαι υπέρμαχος του σκεπτικού πως η απόκτηση ενός σκύλου (πρώτου, δεύτερου κλπ) είναι μεγάλη, σοβαρή κ υπεύθυνη απόφαση,
απόφαση που εγώ δεν έχω πάρει ακόμα για 2ο σκύλο.

Αυτή την στιγμή δεν "χωράει" στην καθημερινότητα μου, στον χρόνο μου, στην τσέπη μου, στο σπίτι μου, 2ος σκύλος.
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Καλημερα, να πω μια ιδέα? Μπορεί να είναι εντελώς άτοπη, οπότε συγγνώμη.
Αφού είναι κοκονάκι (όσο είναι τελοσπάντων) μήπως να επικοινωνούσες με τον κύριο Σ. Μακαρίτη να την φιλοξενήσει προσωρινά ή έστω να σε βοηθήσει με την υιοθεσία της? Για κάποιον που του αρέσει το κοκόνι, αλλά δεν θέλει να συμμετάσχει στο ''πρόγραμμα'' διάσωσης (δλδ δε θέλει γέννες κλπ) είναι καλή περίπτωση :)
 


french bulldog

Well-Known Member
28 Αυγούστου 2009
292
0
Sofouli εγώ δεν καταλαμβαίνω κάτι! 1) λες θα λείπης συνεχώς και δεν θα μένει μόνη της! (άκυρη δικαιολογία γιατί και πάλι θα έμενε μόνι της και η χαμένη σου σκυλλίτσα!)
2) δεν μπορείς να συντηρής 2 δεθτερο σκιλλάκι (άκυρη δικαιολογία γιατί μπορεί να μην βρεθεί η δικιά σου!)
καλά ο Δήμος δεν ασχολείτε,φιλοζωική δεν ασχολείτε! Δηλαδή θα την αφήσεις στο δρόμο? Και αν όντως δενώσουν μαζί της δεν θα ήθελες να την δώσεις! Συγγνωμη αν φέναιτε σαν επίθεση απλά τα έχω απλή απορία(και έχω ψιλοτσαντιστή)

Με αγάπη,
Εγώ!!!!!
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
H Ρανυ βρεθηκε. Ετσι η Sofouli εχει βρεθει με 2 σκυλακια που πρεπει να φροντισει. Σαν φοιτητρια και ο χρονος της και οι οικονομικοι της ποροι ειναι περιορισμενοι για να εχει αυτη την στιγμη 2 σκυλια. Και ειναι αλλο να αφηνεις καποιες ωρες τον σκυλο σου μονο του που ξερεις πως θα συμπεριφερθει και ξερει αν θες τις ωρες σου και τον τροπο ζωης σου και εντελως διαφορετικο ενα αλλο σκυλακι που μεχρι προτεινως εμενε στο δρομο και ακομα μαθαινει την ζωη στο σπιτι.
Δεν πιστευεις και εσυ οτι της Blo της αξιζει ενα σπιτι που θα μπορουν να της διαθεσουν τον απαραιτητο χρονο?

ΥΓ αλλωστε δεν το πεταξε το σκυλακι στον δρομο, απλα μοιραζεται την αγωνια της γιατι δεν εχει βρεθει ακομα σπιτι εστω για προσωρινη φιλοξενια και πιεζεται.
 


french bulldog

Well-Known Member
28 Αυγούστου 2009
292
0
Ναι αλλά παίζει το ενδεχόμενω να το πάρουν καπιοι οι οποίοι θα το βαρεθούν και να το ξαναπετάξουν....άρα? Δεν θα ασχοληθώ γτ μου φένεται και λίγο υποκριτικό από μέρους της....χαίρομαι που βρίκες την δικιά σου΄....κρίμα για το άλλο που θα είναι πάλι μόνο του!
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Συγνωμη αλλα αρχιζω να φουντωνω βραδιατικα
Ειδες πουθενα να λεει οτι θα πεταξει τον σκυλο στον δρομο? Μοιραζεται το προβλημα της με ατομα που μπορουν να την καταλαβουν
Αν διαβασεις λιγο πιο προσεκτικα θα δεις οτι υπηρχαν ελαχιστοι υποψηφιοι αλλα και παλι δεν την εδωσε για να ελαφρωσει την θεση της αλλα ακομα προσπαθει να της βρει ενα σωστο σπιτι
Και αν σε εχει πιασει τοσος μεγαλος καημος γιατι δεν την φιλοξενεις εσυ προσωρινα την σκυλιτσα?
Οχι να κατηγουρουμε και για υποκρισια τα ατομα που το παλευουν να κανουν την διαφορα και που δεν κλεινουν τα ματια μπροστα σε ενα πλασμα που ζηταει βοηθεια
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Ναι αλλά παίζει το ενδεχόμενω να το πάρουν καπιοι οι οποίοι θα το βαρεθούν και να το ξαναπετάξουν....άρα? Δεν θα ασχοληθώ γτ μου φένεται και λίγο υποκριτικό από μέρους της....χαίρομαι που βρίκες την δικιά σου΄....κρίμα για το άλλο που θα είναι πάλι μόνο του!
Ναι έχεις δίκιο!
Να μην ξαναδωθεί ΚΑΝΕΝΑ σκυλάκι για υιοθεσία επειδή μπορεί οι νέοι ιδιοκτήτες να το βαρεθούν!!
Λες και θα το έδινα στον πρώτο τυχόντα!!
Τι ακούω Χριστέ μου


Όσο για τα... επιχειρήματα σου
1) λες θα λείπης συνεχώς και δεν θα μένει μόνη της! (άκυρη δικαιολογία γιατί και πάλι θα έμενε μόνι της και η χαμένη σου σκυλλίτσα!)
'Εχω και γονείς όπως και φίλους που θα κρατήσουν το σκυλί μου, αλλά 2 σκυλιά δεν γίνεται.Εξάλλου η Ράνυ είναι μαθημένη σε σπίτι, δεν λερώνει ποτέ, και δεν κάνει ζημιες!


2) δεν μπορείς να συντηρής 2 δεθτερο σκιλλάκι (άκυρη δικαιολογία γιατί μπορεί να μην βρεθεί η δικιά σου!)
Ευχαριστώ για την ευχή:D
Ας διάβαζες λίγο το θέμα πριν αρχίσεις την κριτική και θα μάθαινες ότι η Ράνυ έχει βρεθεί μέρες τώρα:)

και έχω ψιλοτσαντιστή)
Συγχαρητήρια:D

Δεν θα ασχοληθώ γτ μου φένεται και λίγο υποκριτικό από μέρους της
Ευχαριστώ για την φιλοφρόνηση, αλλά να θυμήσω πως οι προσωπικοί χαρακτηρισμοί δεν είναι επιθυμητοί στο dogforum.gr

@io maria,
Ευχαριστώ:oops:
 
Last edited:


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Ναι αλλά παίζει το ενδεχόμενω να το πάρουν καπιοι οι οποίοι θα το βαρεθούν και να το ξαναπετάξουν....άρα? Δεν θα ασχοληθώ γτ μου φένεται και λίγο υποκριτικό από μέρους της....χαίρομαι που βρίκες την δικιά σου΄....κρίμα για το άλλο που θα είναι πάλι μόνο του!
Θα σου πρότεινα να διαβάσεις πιο προσεκτικά όλο το νήμα (δεν είναι πολύ.. 4 σελιδες μονο) κι επειτα να βγάλεις συμπεράσματα...

Εχω βρει/φιλοξενησει κατα καιρούς αρκετά σκυλακια (και γατάκια) που αν αποφασιαζα να τα κρατήσω όλα θα είχα "ανοιξει" κατφύγιο χωρίς μαλιστα να μπορώ να το συντηρώ.

Υποκρισία θα ήταν να φερόταν εγωιστικά και να αποφασιζε να την κρατήσει ενω στην πραγματικότητα ξέρει ότι δεν μπορεί για τους χ ή ψ λόγους.
Αλήθεια, γιατι να είναι μονο του;

Και απο που έβγαλες συμπερασμα ότι όταν βρίσκεις ένα σκύλο και τον δίνεις για υιοθεσία η "δουλειά" σου τελειώνει εκει;
 


french bulldog

Well-Known Member
28 Αυγούστου 2009
292
0
Και αν σε εχει πιασει τοσος μεγαλος καημος γιατι δεν την φιλοξενεις εσυ προσωρινα την σκυλιτσα?
επειδή έχω δύο σκυλλάκια σε διαμέρισμα και το ένα το πήρα πριν ενάμιση εβδομάδα......
και όσο για τισ αλλά απορείες των άλλων απλά θέλω να πώ ότι υπάρχει ε΄λευθερία του λόγου και απλώς είπα την άποψη μου!
 






aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
και όσο για τισ αλλά απορείες των άλλων απλά θέλω να πώ ότι υπάρχει ε΄λευθερία του λόγου και απλώς είπα την άποψη μου!
Σαφως :)
Θα θελα να υποστηρίξεις την αποψη σου, έχεις κάθε δικαίωμα, απαντώντας μου σε αυτές τις ερωτησεις.
γιατι να είναι μονο του;

Και απο που έβγαλες συμπερασμα ότι όταν βρίσκεις ένα σκύλο και τον δίνεις για υιοθεσία η "δουλειά" σου τελειώνει εκει;
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
βασικά έχει δίκιο η σοφούλι, απλώς δεν αξίζει τον κόπο να τρελαίνεται (αυτό εννοούσα!!!!)

ξέρει τι είναι και, αν και δεν τη γνωρίζω και είμαι λίγο καιρό στο φόρουμ, έχω καταλάβει κι εγώ τι είναι (όσον αφορά στα σκυλιά πάντα)...
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
agathe,
τρελάθηκα στιγμιαία αλήθεια είναι ;)

Απλά το συγκεκριμένο θέμα είναι λίγο ευαίσθητο,
αν με καταλαβαίνεις.

@french bulldog,
αδέσποτο πήρες;

Όχι πως έχει σημασία,
αλλά εγώ δεν πήρα 2ο σκύλο,και δεν ήθελα 2ο σκύλο σε αυτή την φάση επειδή δεν μπορώ να του προσφέρω αυτά που εγώ θέλω και που θεωρώ βασικά,
μάζεψα ένα σκυλάκι για να του βρω σπίτι γιατί αλλιώς θα πέθαινε.
Ελπίζω να αντιλαμβάνεσαι την διαφορά!