Η ντροπή του Ελληνικού Στρατού


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Προσωπικά νιώθω άβολα με όλη αυτή την ιστορία. Στο facebook και αλλού πολλοί έχουν ξεφύγει και εύχονται διάφορα όπως:
"eunouxismos..."
"eyxomai na se pyrobolisoun ekei mesa ki na meineis se komma gia panta!"
"na pethanei o malakas"
"Θα πρότεινα να τον στήσουν στα 4 και να φέρουν κανένα νταβραντωμένο αραβικό καθαρόαιμο επιβήτορα" (τα υπόλοιπα δεν τα γράφω).
"ante psofa"
"A BULLET IN THE HEAD WHEN YOU ARE FIGHTING A STUPID WORTHLESS WAR!"
"Ψόφα γ***η να σου κάνουν τα μούτρα κιμά και να πάθεις παντού καρκίνο και να πεθάνεις σε 15 χρόνια μετά και να πονάς"

Τέλος πάντων καταλαβαίνετε. Μιλάμε ΠΟΛΥΣ κόσμος έχει αυτή την αντίδραση. Μέχρι και διαγωνισμός βρισιάς στήθηκε - ευαισθησία σου λέει μετά. Αυτό λέγεται όχλος. Είμαι σίγουρη ότι αν τον πετύχαιναν κάπου όλοι μαζί θα τον λιντσάρανε. Και μιλάμε για ένα παιδί 19 χρονών, ΜΑΛΑΚΑ δεν αντιλέγω, που κακοποίησε ένα ζώο. Πολύ χειρότερα κακοποιούνται άλλα ζώα γύρω μας καθημερινά. Αν ήμουν σκύλος θα προτιμούσα ένα κλωτσίδι παρά μια ζωή στην αλυσίδα. Γιατί δεν υπάρχει τέτοια αντίδραση?
Ο Denis είπε:
To ΓΕΣ θα μπορούσε να επιληφθεί και του θέματος των ΧΙΛΙΑΔΩΝ ζώων που βρίσκονται μέσα στα ελληνικά στρατόπεδα εντελώς έρμαια της τύχης τους και των ορέξεων του κάθε καταπιεσμένου φαντάρου ή αξιωματικού. Είναι αποτρόπαιο, γελοίο και εκτός κάθε λογικής να βρίσκονται αδέσποτα και αστείρωτα τόσα ζώα, να στριμώχνονται μεταδίδοντας ψύλλους ακόμα και μέσα στα μαγειρία, και να προσφέρουν κάθε σεζόν τα κουτάβια τους ώς παιχνίδια θανάτου στον κάθε ανώμαλο.
Εγκλήματα! Ποιος αντιδρά? Το θέμα έχει "ζουμί", νομίζω παίχτηκε και στην τηλεόραση. Κάτι τέτοια περιστατικά ενώνουν τους ανθρώπους με άγρια χαρά. Απολαμβάνουμε ως είδος τους δημόσιους λιθοβολισμούς. Όσο χειρότερο το έγκλημα (πιασάρικο όμως, όχι τίποτε συνηθισμένο όπως ένα σκυλί που ζει μέσα στα σκατά του) τόσο μεγαλύτερη η ηδονή του όχλου. ΕΙΠΑΜΕ ΝΑ ΤΙΜΩΡΗΘΕΙ αλλά έχουμε ξεφύγει. Προσωπικά λυπάμαι που έστειλα προσκλήσεις σε πολύ κόσμο για να συμμετάσχει στο γκρουπάκι.
 


Gizmo

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2009
563
1
Ηρακλειο Κρητης
Ο στρατος δεν αποτελει με κανενα τροπο δικαιολογια για κακοποιηση ζωων , ναρκωτικα και οτι αλλο μπορει να γινει μεσα απο τα συρματοπλεγκατα !
Γενικα ο στρατος ειναι μια μικρογραφια της κοινωνιας μας ,ο καθε γονιος εστειλε εναν αντιπροσωπο για να υπηρετησει την πατριδα,με τα εφοδια που του εχει δωσει η οικογενεια.Ο νοων νοειτω!

Περα απο αυτο θα σας παραθεσω μια δικια μου ιστορια θανατωσης ζωων και πειτε μου τι θα κανατε εσεις στην θεση μου.
Μια μερα στο χωριο περιπου σε ηλικια 10 χρονων βρηκαμε και μαζεψαμε 6 νεογεννητα σκυλακια , φθινωπωρο εαν θυμαμαι καλα , τα βαλαμε στο "καταφυγιο" μας και προσπαθουσαμε με συριγκες και γαλα να τα μεγαλωσουμε χασαμε 1 αλλα τα υπολοιπα ειχαν αντεξει. Μια μερα λοιπον παμε και τα βλεπουμε ολα να ψυχομαχουν με εμφανη σημαδια ξυλοδαρμου. Ψαξαμε να βρουμε τον υπευθυνο αναμεσα σε γιαγιαδες και παππουδες που δεν μας αντεχαν (φωνες ,γελια ,μπαλα). Τελικα ομως ο ενοχος βρεθηκε και ηταν ενα παιδι με διανοητικο προβλημα. Και σε ερωτηση γιατι τα σκοτωσες απαντησε "γιατι πεινουσα"... :mad:
Το γιατι δεν τα ειχαμε παρει στα σπιτια μας ,παιδεια οχι δικια μας αλλα τον συγγενων μας...
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.169
2.992
ΑΤΤΙΚΗ
Προσωπικά νιώθω άβολα με όλη αυτή την ιστορία.

Τέλος πάντων καταλαβαίνετε. Μιλάμε ΠΟΛΥΣ κόσμος έχει αυτή την αντίδραση. Μέχρι και διαγωνισμός βρισιάς στήθηκε - ευαισθησία σου λέει μετά. Αυτό λέγεται όχλος. Είμαι σίγουρη ότι αν τον πετύχαιναν κάπου όλοι μαζί θα τον λιντσάρανε. Και μιλάμε για ένα παιδί 19 χρονών, ΜΑΛΑΚΑ δεν αντιλέγω, που κακοποίησε ένα ζώο. Πολύ χειρότερα κακοποιούνται άλλα ζώα γύρω μας καθημερινά. Αν ήμουν σκύλος θα προτιμούσα ένα κλωτσίδι παρά μια ζωή στην αλυσίδα. Γιατί δεν υπάρχει τέτοια αντίδραση?
Chloe δεν διαφωνώ όμως για σκέψου ότι όλος αυτός ο κόσμος που αγανακτεί , ΞΕΡΕΙ ότι αυτή η αντίδραση είναι μάλλον η μόνη δυνατότητα που έχει για να διαμαρτυρηθεί.

Ωραία εγώ δεν συμφωνώ να βγάζουμε κορώνες, συναγωνιζόμενοι ο ένας τον άλλον στην βρισιά ,γιατί στο κάτω κάτω μόνο την αγανάκτησή μας εκφράζουμε αλλά το πρόβλημα δεν λύνεται και συνεχίζει να υπάρχει ΠΑΝΤΟΥ γύρω μας......... όμως βλέπουμε καμία υπηρεσία να ενεργοποιείται εκτός απο κάτι εθελοντικές οργανώσεις?

Υπάρχει κανένας θεσμοθετημένος φορέας που παρεμβαίνει ΑΜΕΣΑ σε τέτοιες περιπτώσεις?

............και βέβαια την κατάληξη την υποπτεύομαστε όλοι....άντε κάτι μηνάκια με αναστολή και άν!!!
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
"Θα πρότεινα να τον στήσουν στα 4 και να φέρουν κανένα νταβραντωμένο αραβικό καθαρόαιμο επιβήτορα" (τα υπόλοιπα δεν τα γράφω).
.
πανω στο καλυτερο μας εκοψες κι εσυ!

τι σου κανει εντυπωση βρε κλο, δεν καταλαβα..τα ιδια δεν γραφανε (και γραφαμε) και στο θεμα εκεινο με τις φολες? ειχε πεσει η καταρα συννεφο.
 
Last edited:


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Εμ... άλλο η φόλα βρε γαλάζιο! Φόλα έριξε ο τυπάκος? Έκοψε με ψαλίδι τα αυτιά της γάτας? Της πάτησε το κεφάλι κάτω?
Κλώτσησε μια γάτα.ΝΤΡΟΠΗ του και να τιμωρηθεί από όποιον είναι αρμόδιος. Ως εκεί μην τρελαθούμε... Ένας γέρος πριν από καιρό κλώτσησε το σκύλο μου και τον σβέρκωσα (είχα γράψει κι εδώ). Αλλά δεν τον κυνηγάω με το τουφέκι όλη μέρα στα στενά της γειτονιάς μου, ούτε τον καταριέμαι ασταμάτητα στο ίντερνετ.
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Εμ... άλλο η φόλα βρε γαλάζιο! Φόλα έριξε ο τυπάκος? Έκοψε με ψαλίδι τα αυτιά της γάτας? Της πάτησε το κεφάλι κάτω?
Κλώτσησε μια γάτα..
καλα, σοβαρολογεις τωρα κι εσυ? ειδες πως κλωτσησε τη γατα? εαν κλωτσησεις στην κοιλια μια γατα με τετοιο τροπο, εχεις την εντυπωση οτι θα την βγαλει καθαρη?
ο γερμανικος μου μια μερα, απλα πατησε μια γατα στην κοιλια (την ωρα που προσπαθουσα να της δωσω περιθωριο να ξεφυγει και να μην την αρπαξει) η γατα εφυγε τρεχοντας και νομιζα οτι γλιτωσε και την αλλη μερα την βρηκα πεθαμενη στην αποθηκη μου.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Γενικα ο στρατος ειναι μια μικρογραφια της κοινωνιας μας ,ο καθε γονιος εστειλε εναν αντιπροσωπο για να υπηρετησει την πατριδα,με τα εφοδια που του εχει δωσει η οικογενεια.Ο νοων νοειτω!
Ακριβως..
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Εμ... άλλο η φόλα βρε γαλάζιο! Φόλα έριξε ο τυπάκος? Έκοψε με ψαλίδι τα αυτιά της γάτας? Της πάτησε το κεφάλι κάτω?
Κλώτσησε μια γάτα.ΝΤΡΟΠΗ του και να τιμωρηθεί από όποιον είναι αρμόδιος. Ως εκεί μην τρελαθούμε... Ένας γέρος πριν από καιρό κλώτσησε το σκύλο μου και τον σβέρκωσα (είχα γράψει κι εδώ). Αλλά δεν τον κυνηγάω με το τουφέκι όλη μέρα στα στενά της γειτονιάς μου, ούτε τον καταριέμαι ασταμάτητα στο ίντερνετ.
Θα διαφωνήσουμε εδώ. Για μένα το να στήσεις όλο αυτό το πανυγήρι και να το βγάλεις γεμάτος περηφάνια στο ιντερνετ είναι εξίσου κακό με τη φόλα.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Παιδιά είπα τη γνώμη μου και τέλος. Όλη αυτή η αντίδραση μόνο φιλοζωική δε μου φαίνεται. Καταλαβαίνω όσους έχουν αντίρρηση, αλλά δεν μπορώ να πω ότι η μαλακία που έκανε ο φαντάρος μπορεί να συγκριθεί με τη φόλα.
Και τέλος πάντων, είδατε κανέναν να ρωτάει ΤΙ ΚΑΝΕΙ Η ΓΑΤΑ?
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
δεν μπορώ να πω ότι η μαλακία που έκανε ο φαντάρος μπορεί να συγκριθεί με τη φόλα.
Και βέβαια δεν έχει, είναι χειρότερη!
Δεν το είδα το βίντεο (ποτέ δε βλέπω τέτοια βίντεο) αλλά αναφέρεται σε γατάκι. Ξέρεις τί βάρος έχει ένα γατάκι; Υποθέτω ότι ο μαλάκας φοράει άρβυλα. Το γατάκι εγώ το έχω ξεγραμμένο, σιγά να μην έζησε.
Αν αντί για τον παππού, κλωτσούσε το σκύλο σου (όσο ήτανε κουτάβι) μαλάκας με άρβυλα, σιγά να μη ζούσε.
 


Gizmo

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2009
563
1
Ηρακλειο Κρητης
Οι γατες εχουν απιστευτη ευληγισια ! Δεν θα το σκοτωσε κιολας ! Θα το τραυματισε ναι αλλα οχι θανατο.... δεν παυει να ειναι μια πραξη καταδικαστεα ! Αλλα βρε παιδια , το θεμα δεν ειναι να κριθει το παιδι σε λαικο δικαστηριο με βρισιες και καταρες. Το θεμα ειναι να φαει την "καμπανα" απο τον διοικητη του ωστε να καταδικαστει απο την "κοινωνια" που ειναι μελος αυτη την στιγμη! Αυτο ειναι το σημαντικοτερο ! Και πιστεψτε με στον στρατο δινουν καμπανες για γελεια θεματα(εαν σας πω θα γελατε μεχρι αυριο) εδω που πρεπει να υπαρξει μια παραδειγματικη τιμωρια προς σημορφωσει εαν το αφησουν θα ειναι σαν να το αποδεχονται δλδ η "κοινωνια" στρατος δεν εχει φιλοζωικα αισθηματα !
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Δεν ήταν γατάκι ήταν κανονική γάτα.
Αν δείτε μάλιστα το βίντεο σε slow motion θα καταλάβετε ότι η γάτα έφαγε την κλωτσιά και αμέσως μετά γύρισε και έφυγε μόνη της, μάλλον απ' την τρομάρα που πήρε (και τον πόνο). Δεν την πέταξε με το πόδι του.
ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑΘΩ να μειώσω τη βαρύτητα της πράξης του. ΜΑΛΑΚΑΣ είναι και ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΕ ζώο.
Αυτό που λέω είναι άλλο.
 


Gizmo

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2009
563
1
Ηρακλειο Κρητης
Denis μια ασχετο-σχετικη ερωτηση τα αδεσποτα ζωα στα στρατοπεδα εαν εμβολιαστουν στειρωθουν και παρουν μια υποτιποδη εκπαιδευση φυλαξης δεν θα ειναι ιδανικοι φυλακες μαζι με τους φανταρους στην σκοπια;;; :D
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
ειναι ο θειος μου στρατιωτικος...ο στρατος -πια- εχει εξειδικευμενα-εκπαιδευμενα σκυλια(μαλινουα,ροτ και γ.ποιμενικους) τα οποια ειναι στελεχη του στρατου κανονικα -οπως και της αστυνομιας- με βαθμο παρακαλω και τους συμπεριφερονται σαν τον μισο τους εαυτο οι χειριστες τους...ειναι ειδικη η μοναδα αυτη του στρατου και της αστυνομιας.

p.s συμφωνω με την αποψη της Λιζας.
 


Gizmo

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2009
563
1
Ηρακλειο Κρητης
Συγνωμη καθοτι εγω περασα απο Θημα(ΚΕΠΒ) Μυτηληνη(Καλλονη) Αθηνα(ΠΦ) Χανια(Ταξιαρχεια) σε κανενα απο αυτα τα στρατοπεδα δεν ειδα ποτε σκυλο εκπαιδευμενο ! Μονο μια αναφορα απο φιλο σε στρατοπεδο στην Σαμο...και απολυθηκα πριν 3 χρονια !
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
Συγνωμη καθοτι εγω περασα απο Θημα(ΚΕΠΒ) Μυτηληνη(Καλλονη) Αθηνα(ΠΦ) Χανια(Ταξιαρχεια) σε κανενα απο αυτα τα στρατοπεδα δεν ειδα ποτε σκυλο εκπαιδευμενο ! Μονο μια αναφορα απο φιλο σε στρατοπεδο στην Σαμο...και απολυθηκα πριν 3 χρονια !
ειναι ειδικη μοναδα του στρατου(ανιχνευση ναρκων,σωματοφυλακη,τακτικη πολεμου κλπ) και δεν υπαρχει οντως σε καθε στρατοπεδο.Δωσμου χρονο μεχρι το απογευμα θα σου εχω πληρη αναφορα :)
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Κάνε ένα group "ποιός θα έρθει μαζί μας στο ΓΕΣ να λυθεί το πρόβλημα των ζώων στα στρατόπεδα" ... είναι και προεκλογική περίοδος ... όρισε μία ημερομηνία πχ 27 Σεπτεμβρίου.

Και τότε θα καταλάβεις το πραγματικό μέγεθος του προβλήματος ... ;)
ουτε ταξι δεν θα γεμισουμε.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Denis μια ασχετο-σχετικη ερωτηση τα αδεσποτα ζωα στα στρατοπεδα εαν εμβολιαστουν στειρωθουν και παρουν μια υποτιποδη εκπαιδευση φυλαξης δεν θα ειναι ιδανικοι φυλακες μαζι με τους φανταρους στην σκοπια;;; :D


Να καταλάβουμε πως για τέτοιες πράξεις δεν είναι υπεύθυνος ο στρατός αλλα τα άτομα που το απαρτίζουν..
Οσοι έχουν πάει φαντάροι θα ξέρουν πως μέσα στα στρατόπεδα υπάρχουν όλοι οι χαρακτήρες και προσωπικότητες όπως και στην έξω ζωή..
Ο ελληνικός στρατός δεν ωθεί τέτοιες ενέργειες φυσικά απλά τυχαίνει καποια στρατόπεδα να έχουν μέσα κάποια σκυλάκια αδέσποτα και γατάκια..

Εκεί μέσα θα υπάρξουν τα άτομα που θα τα ταΐσουν ή θα τα κλοτσήσουν..(οπως και σε μια ταβερνα..)

Καλο θα ήταν όταν ο Ελληνικός Στρατός αντιλαμβάνεται μια τέτοια ενέργεια να πέφτουν φυλακες αλλα εκεί αρχίζουν αλλα..

Το να εκπεδευτουν απλοί φαντάροι με τα σκυλιά, το θεωρώ αδύνατον γιατί για να δουλεύεις μαζί με σκυλιά πρέπει αρχικά να μην τα μισείς και επίσης να μπορείς έστω να συνυπάρξεις. και δεν μπορουν ολοι.

Ο Ελληνικός Στρατός έχει σκυλιά αλλα δεν δουλεύουν με απλούς φαντάρους..
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.149
Μηνύματα
896.308
Μέλη
19.953
Νεότερο μέλος
Έφη Ασπιώτη