Η Greta κ εγώ!


JrtMel

Member
18 Ιανουαρίου 2013
7
5
Athina
Kyveli συμφωνώ απόλυτα μ αυτά που λες.
Απλά εγώ είπα ότι δεν με ενδιαφέρει να λέω ότι το σκυλάκι μου είναι από γονείς πρωταθλητές με βραβεία και... και.. και...
Σίγουρα όμως πρέπει ο σωστός επαγγελματίας εκτροφέας να κάνει όσο προανέφερες.
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Mad00lini νομίζω ότι το 51% πρέπει να είναι λευκό. Απο την μια μεριά έχει καφε απο την άλλη είναι λευκό. Νομίζω πως το 60% στη Greta είναι λευκό.
Έχεις δίκιο φίλε μου, το έλεγξα. Ευχαριστώ για την διόρθωση.

Αυτό με το 70% το είχα διαβάσει σε ένα ψιλοπαιδικό βιβλίο που παρουσίαζε διάφορες φυλές, οπότε δεν ήταν και πολύ αξιόπιστο.

Εμένα πάντως, που μόνο για το χρώμα είχα ενδοιασμούς, μια χαρά μου φαίνεται μορφολογικά.
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Λύσε μου την περιέργεια με την τιμή... ειλικρινά θέλω να κάνω συγκρίσεις με το πόσο δίνουν τα ρασελλάκια γενικότερα
 


JrtMel

Member
18 Ιανουαρίου 2013
7
5
Athina
Elli έδωσα 400 ευρώ.
Αρχικά μου ζητούσε 450.
Εκπαιδευτές που φέρνουνε κουτάβια από το εξωτερικό ζητάνε 340 - 550 περίπου.
Ο καθένας πουλάει όσο θέλει....
 
  • Like
Reactions: dazo


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
400 ευρώ για εκτροφέα μου φαίνονται λίγα και ύποπτα. Και ειδικά το συγκεκριμένο εκτροφείο δεν είναι και το καλύτερο όνομα στην πιάτσα που λένε.
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Φανταστείτε πόσα βγάζουν από κάθε κουτάβι ρε παιδιά..... γιαυτό σε ρώτησα...... Δεν εκτρέφει ο συγκεκριμένος εισαγωγέας είναι,,,,,,
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Φανταστείτε πόσα βγάζουν από κάθε κουτάβι ρε παιδιά..... γιαυτό σε ρώτησα...... Δεν εκτρέφει ο συγκεκριμένος εισαγωγέας είναι,,,,,,
Α..υπέροχα..
 


JrtMel

Member
18 Ιανουαρίου 2013
7
5
Athina
Εμένα μου έδειξε τους υποτιθέμενους γονείς.
Πάντως είχε 3-4 θηλυκές και 3 αρσενικούς.
Μπορεί να εκτρέφει και να εισάγει παράλληλα...
 
  • Like
Reactions: dazo


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Εμένα μου έδειξε τους υποτιθέμενους γονείς.
Πάντως είχε 3-4 θηλυκές και 3 αρσενικούς.
Μπορεί να εκτρέφει και να εισάγει παράλληλα...
Ενδεχομένως να κάνει και δικές του γέννες δεν αντιλέγω αλλά..... κάτι δεν πάει καλά..... Τέλος πάντων να είναι γερή η τρελό κουτάβα σου και ,,,,, καλό κουράγιο με το δαιμονάκι...... μιλάω εκ πείρας αχαχαχαχχαχαα
 




mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Το πρότυπο δεν γράφει ποσοστό


Πρότυπο FCI
Το διάβασα στο akc. Ποιο είναι περισσότερο αξιόπιστο;

Color
White is predominate with black and/or tan markings. There is no preference to markings so long as the dog remains 51% white. Tan can vary from lemon to mahogany. Ticking is acceptable. Disqualification: Less than 51% white, brindle coloring, any other color than listed above.
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.887
χαχα...κι έλεγα από χθες πως και δεν έχω μπει σ'αυτό το θέμα...

Λάζαρος ε;
Καμμία σχέση με το pet shop της γειτονιάς σου, όντως.
Αυτός είναι πολυκατάστημα. Τα έχει όλα και συμφέρει.

Και μάλιστα, βρέθηκες και στον δρόμο του Ramnous και μετά από προσεκτικό έλεγχο, διάλεξες τον Λάζαρο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αλλος ένας ευχαριστημένος πελάτης, puppymillάδικου σκύλου.

Εύγε!!!!!!!!!!
 
  • Like
Reactions: dazo


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Αν κατεβάζει ένας εκτροφέας τα σκυλιά του στην έκθεση δεν σημαίνει ότι και αυτόματα αυτά γίνονται πρωταθλητές και παίρνουν ''βραβεία''....
Προσωπικά δεν πιστεύω ότι ένας καλός εκτροφέας που ξέρει πολύ καλά την φυλή του, έχει ανάγκη την κρίση ενός κριτή (ιδιαίτερα εαν αυτός δεν είναι σπεσιαλίστας) για να καταλάβει πιο σκυλί του να ζευγαρώσει με πιο....

Το να πάρει όμως ο σκύλος του που πρόκειται να εκτραφεί, μια καλή, εμπεριστατωμένη και λεπτομερή κρίση, δίνει την δυνατότητα στον εκτροφέα να αποδείξει ότι αυτά που λέει για τον σκύλο του στον υποψήφιο αγοραστή των κουταβιών του δεν είναι αποκυήματα της φαντασίας του....η αλλιώς δεν πουλάει φύκια για μεταξωτές κορδέλες....

με λίγα λόγια, οι κρίσεις απο μια έκθεση για τον υποψήφιο άσχετο αγοραστή είναι τα γυαλιά για την στραβωμάρα του....

καλώς ήρθατε:)
 




pkarampoul002

New Member
18 Απριλίου 2019
1
0
34
Kyveli συμφωνώ απόλυτα μ αυτά που λες.
Απλά εγώ είπα ότι δεν με ενδιαφέρει να λέω ότι το σκυλάκι μου είναι από γονείς πρωταθλητές με βραβεία και... και.. και...
Σίγουρα όμως πρέπει ο σωστός επαγγελματίας εκτροφέας να κάνει όσο προανέφερες.

Καλησπέρα! Επειδή ενδιαφέρομαι, θα μπορούσες να μου πεις πως εξελίχθηκε τελικά η επιλογή σου τελικά του Lazaros Kenel σαν εκτροφείο? Είμαι και γω στο στάδιο να πάρω ένα σκυλάκι από εκεί οπότε με ενδιαφέρει αρκετα!
 


dazo

Member
1 Δεκεμβρίου 2018
17
23
53
Να σου ζήσει το σκυλάκι. Εγώ πριν από λίγο καιρό είχα μια επαφή με τον συγκεκριμένο εκτροφέα, ύστερα από σύσταση κυρίας που έχει πάρει σκύλο από αυτόν, κατεβαίνει σε εκθέσεις και μάλιστα με επιτυχία.
Όταν του ζήτησα να κλείσουμε ένα ραντεβού να πάω από το εκτροφείο του, μαζί με τη σύζυγο, μου έδωσε την εντύπωση πως θέλει να το αποφύγει.
Το περίεργο είναι πως όταν του είπα ότι θα με ενδιέφερε η απόκτηση κουταβιού μετά το Πάσχα, επειδή έχω κάποιες υποχρεώσεις, αλλά κυρίως επειδή θέλω να ζεστάνει ο καιρός και να μαζέψουμε τα χαλιά, μου είπε ορθά κοφτά ότι σκυλιά δεν "καπαρώνει" απλά κάνει γέννες και "όποιος προλάβει" (αυτολεξεί) !!!
Στην εξέλιξη της συζήτησης μου είπε πως σε 20 μέρες θα είχε ετοιμοπαράδοτο ένα κουτάβι της ράτσας που με ενδιαφέρει, ωστόσο όταν του είπα ότι θα μπορούσε να με ενδιαφέρει, απάντησε ότι ήταν κλεισμένο, χωρίς να μπορέσει να μου εξηγήσει επακριβώς την αντίφαση με τα προηγούμενα λεγόμενα του.
Για να μην κουράζω δεν με ικανοποίησε η επαφή μαζί του, οπότε αποφάσισα να μην ασχοληθώ άλλο με το συγκεκριμένο εκτροφείο.
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Καλησπέρα! Επειδή ενδιαφέρομαι, θα μπορούσες να μου πεις πως εξελίχθηκε τελικά η επιλογή σου τελικά του Lazaros Kenel σαν εκτροφείο? Είμαι και γω στο στάδιο να πάρω ένα σκυλάκι από εκεί οπότε με ενδιαφέρει αρκετα!
Να μην πάρεις
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Να σου ζήσει το σκυλάκι. Εγώ πριν από λίγο καιρό είχα μια επαφή με τον συγκεκριμένο εκτροφέα, ύστερα από σύσταση κυρίας που έχει πάρει σκύλο από αυτόν, κατεβαίνει σε εκθέσεις και μάλιστα με επιτυχία.
Όταν του ζήτησα να κλείσουμε ένα ραντεβού να πάω από το εκτροφείο του, μαζί με τη σύζυγο, μου έδωσε την εντύπωση πως θέλει να το αποφύγει.
Το περίεργο είναι πως όταν του είπα ότι θα με ενδιέφερε η απόκτηση κουταβιού μετά το Πάσχα, επειδή έχω κάποιες υποχρεώσεις, αλλά κυρίως επειδή θέλω να ζεστάνει ο καιρός και να μαζέψουμε τα χαλιά, μου είπε ορθά κοφτά ότι σκυλιά δεν "καπαρώνει" απλά κάνει γέννες και "όποιος προλάβει" (αυτολεξεί) !!!
Στην εξέλιξη της συζήτησης μου είπε πως σε 20 μέρες θα είχε ετοιμοπαράδοτο ένα κουτάβι της ράτσας που με ενδιαφέρει, ωστόσο όταν του είπα ότι θα μπορούσε να με ενδιαφέρει, απάντησε ότι ήταν κλεισμένο, χωρίς να μπορέσει να μου εξηγήσει επακριβώς την αντίφαση με τα προηγούμενα λεγόμενα του.
Για να μην κουράζω δεν με ικανοποίησε η επαφή μαζί του, οπότε αποφάσισα να μην ασχοληθώ άλλο με το συγκεκριμένο εκτροφείο.
Η κυρία κατεβαινει σε εκθέσεις?Η ο λαζαρος?