Θέλω βοήθεια σχετικά με το σκυλί μου


Rain

Member
5 Μαϊου 2012
5
0
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα βρήκα τυχαία το forum σας και χαίρομαι ιδιιαίτερα για αυτό.Θέλω να κάνω μια ερώτηση έχει κάνα δυο μέρες οπου το σκυλί κάνει διάρροια δεν έδωσα πολυ σημασία σήμερα το βραδυ εκανε διάρροια και μεσα στο σπίτι και κατάλαβα οτι το σκυλί για να κάνει μεσα στο σπίτι πρέπει να πονάει το στομαχάκι του, και του έδωσα erserfuril και μεσα σε αυτο χαλασε και το κινητο μου και δεν βρησκω το τηλεφωνο του κτηνιάτρου..Πηρα την πρωτοβουλια και του εδωσα 5ml erserfuril το σκυλι ειναι περιπου 11Kg και θελω να ρωτησω μεχρι την δευτερα που θα παμε στον κτηνιατρο εαν χρειαστει βεβαια,, αν ειναι η σωστη δοσολογια ,5ml για 11κιλα σκυλο περιπου πρωι βραδυ ευχαριστω εκ των προτερων
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Κανονικά δεν πρέπει να του δώσεις ersefuril...πριν πας στον κτηνίατρο. Το φάρμακο απλά καλύπτει το πρόβλημα...
Υποψιάζεσαι γιατί άρχισε διάροιες? Του άλλαξες τροφή? Μήπως έφαγε κάτι από κάτω? Παίζει και ίωση...Τι ηλικία έχει ο σκύλος?
 


Rain

Member
5 Μαϊου 2012
5
0
Θεσσαλονίκη
Κανονικά δεν πρέπει να του δώσεις ersefuril...πριν πας στον κτηνίατρο. Το φάρμακο απλά καλύπτει το πρόβλημα...
Υποψιάζεσαι γιατί άρχισε διάροιες? Του άλλαξες τροφή? Μήπως έφαγε κάτι από κάτω? Παίζει και ίωση...Τι ηλικία έχει ο σκύλος?
εχεις δικιο απλα μεχρει να τον παω στον κτηνιατρο την δευτερα του εδωσα erserfuril για να μην ποναει το σκυλει ειναι περιπου 19-20 μηνων
 




Rain

Member
5 Μαϊου 2012
5
0
Θεσσαλονίκη
Τι τροφη τρώει? αλλαξες τπτ σε αυτή?
του δεινω ξηρα τροφη εταιρια <hills> και σπιτικο φαγητο κοτοπουλο ψητο η βραστο,, και μοσχαρισιο κρεας.οχι δεν αλλαξα κατι Εχτος απο κατι κουλουρακια που εφαγε που του εδωσαν οι γονοις μου τιποτα αλλο.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
εχεις δικιο απλα μεχρει να τον παω στον κτηνιατρο την δευτερα του εδωσα erserfuril για να μην ποναει το σκυλει ειναι περιπου 19-20 μηνων
Μέχρι την Δευτέρα μη το ταίσεις τίποτα.
Σταμάτα να του δίνεις αγωγή χωρίς να σου έχει πει ο κτηνίατρος.
 


Rain

Member
5 Μαϊου 2012
5
0
Θεσσαλονίκη
Την αγωγη του την εδωσα για να μην ποναει το ζωο και επειδη δεν ειχα επιλογη επικοινωνιας με τον κτηνιατρο.
 


Elpidaki

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2012
205
0
Πειραιάς
Ρύζι βραστό, σκέτο. Και ανακάτεψε του και λίγη κονσέρβα id που είναι για τις διάρροιες. 2-3 μερούλες και θα είναι περδίκι. Τουλάχιστον εγώ έτσι το αντιμετωπίζω.
 


Marin

Well-Known Member
1 Απριλίου 2007
124
22
Athen
Συνήθως προτεινεται 24 ωρες να μην φαει τπτ (μονο νερο) και μετα ξεκιναει ρυζι με κοτοπουλο. Αν συνεχισει και μετα, πρεπει να παει στο γιατρο.

Ιδανικα θα πρεπει να παει ετσι και αλλιως στο γιατρο.
 


Rain

Member
5 Μαϊου 2012
5
0
Θεσσαλονίκη
Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες, το σκυλι με λιγο βραστο κοτοπουλο και το φαρμακο εχει γινει περδικι σημερα θα μηλησω και με τον κτηνιατρο,και ολα καλα σας ευχαριστω και παλι.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Σε περιπτώσεις διάρροιας για να την απαλύνουμε συνήθως ή προτείνεται η i/d της Hill's, ή βραστό κοτοπουλάκι με ρύζι ή ersefuril ή και flagyl.
3 μέρες να παραμείνει με διάρροια πάντως είναι αρκετές..