Θέλω να ''ανοίξω'' pet shop..


annie27mile

Well-Known Member
12 Οκτωβρίου 2011
181
2
Neapolh Nikaias
Θα ήθελα να ρωτήσω μήπως γνωρίζει κανείς τι κεφάλαιο περίπου χρειάζεται για ένα μικρό pet shop που θα πουλάω τα βασικά για τα κατοικίδια? Μήπως γνωρίζετε κάποιο site για να δω πως πρέπει να κατευθυνθώ?
 


jasmine

Well-Known Member
1 Μαρτίου 2011
302
0
α ωραια! περιμενω κι εγω τις απαντησεις με ενδιαφερει μελλοντικα! δε θα εχουμε ανταγωνισμο ειμαι μακρια :p
 


annie27mile

Well-Known Member
12 Οκτωβρίου 2011
181
2
Neapolh Nikaias
χαχα... προς το παρων δεν το σκεφτομαι ανταγωνιστικα αλλα δεν βλέπω να γνωρίζει καποιος έστω κάτι.... μια μικρή πληροφορία..
 


nasouk

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2010
1.166
3
60.000 euros ειναι καλα?

Sorry αλλα δεν νομιζω να ειναι δυνατον να σας απαντησει καποιος.
 


ASBT

Well-Known Member
1 Απριλίου 2011
180
2
Όσα ¨μικρά¨ πετ σοπ έχουν ανοίξει μετά από λίγο καιρό κλείνουν!

Δεν μπορείς να ανταγωνιστείς τις τιμές των ¨μεγάλων¨ πέτ σοπ μόνο και μόνο λόγω ποσότητας.

Εσύ θα πάρεις 10 τσουβάλια ο άλλος 100...

Κράτα τα λεφτά σου καλύτερα γιατί ζούμε-και έρχονται- ακόμα πιο δύσκολες εποχές.

πάντα φιλικά
 


Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
Θα συμφωνήσω με ASBT. Γνωρίζω κολητή ενός φίλου μου που άνοιξε πριν 1 χρόνο Pet Shop και τώρα αναγκάστηκε να το κλείσει γιατί είχε πολλά προβλήματα και με τις εταιρείες τροφών αλλά και γενικά δεν είχε αρκετό κέρδος για να κρατήσει το μαγαζί ανοιχτό.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Το petshop δεν απευθύνεται μόνο σε σκυλιά και γάτες.

Αν θες να κρατήσεις τέτοιου είδος κατάστημα πρέπει να απευθύνεσαι σε ειδικά άτομα γιατί αν θες να τραβίξεις τον "απλό" κόσμο θα σε φάνε τα μεγάλα απλά petshop. Στην Ελλάδα δυστηχώς όσοι έχουν σκυλιά τα έχουν σαν αξεσουάρ με αποτέλεσμα να είναι ελάχιστα τα χρήματα που δίνουν σε αυτά. Απο την άλλη αν δεις άτομα που ασχολούνται με ενυδρεία θα δεις ότι κάνουν και 30-40χλμ για να πάρουν ένα ψάρι απο κατάστημα. Επειδί ξέρω αρκετά άτομα που εχουν καταστήματα τα έσοδα απο προιόντα σκυλιών δεν είναι ούτε το 20% του μαγαζιού.
 






ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Το petshop δεν απευθύνεται μόνο σε σκυλιά και γάτες.

Αν θες να κρατήσεις τέτοιου είδος κατάστημα πρέπει να απευθύνεσαι σε ειδικά άτομα γιατί αν θες να τραβίξεις τον "απλό" κόσμο θα σε φάνε τα μεγάλα απλά petshop. Στην Ελλάδα δυστηχώς όσοι έχουν σκυλιά τα έχουν σαν αξεσουάρ με αποτέλεσμα να είναι ελάχιστα τα χρήματα που δίνουν σε αυτά. Απο την άλλη αν δεις άτομα που ασχολούνται με ενυδρεία θα δεις ότι κάνουν και 30-40χλμ για να πάρουν ένα ψάρι απο κατάστημα. Επειδί ξέρω αρκετά άτομα που εχουν καταστήματα τα έσοδα απο προιόντα σκυλιών δεν είναι ούτε το 20% του μαγαζιού.
Θα συμφωνήσω απόλυτα επειδη στο παρελθόν είχα και ενυδρείο...
Το τι γίνεται από τους ενυδρειάδες για να βρουν ενα συγκεκριμένο ψάρι ή να φτιάξουν μόνοι τους ενυδρείο διαστάσεων εκτος των εμπορικών, δεν λέγεται. Κάνουν ταξίδι ολόκληρο χωρίς τον παραμικρό δισταγμό..
Ούτε καν τα πουλιά δεν πρεπει να εχουν τόσο πορωμένους ιδιοκτητες!
 


annie27mile

Well-Known Member
12 Οκτωβρίου 2011
181
2
Neapolh Nikaias
πφφφ... μόλις εξανεμίστηκαν οι ελπίδες μου αλλά έχετε δίκιο που να ανταγωνιστώ τις μεγάλες αλυσίδες pet shop.. κρίμα..
 


valter

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2009
160
1
Νέο Ψυχικό
μιας κ αναφερατε ενυδρειακα , κ τυνχανει να ανηκω σε αυτους τους πορομενους εχωντας μερικους τονους νερο μοιρασμενους σε γλυκο και θαλασσινο ειδος ενυδρειου, πρεπει να σας αναφερω μερικα πραγματα.το κοστος των εγκαταστασεων ( γυαλες-βιτρινες, σωληνωσεις συστηματα οξυγονωσης, θερμανσης φιλτρανσης ) ανεβαζουν κατα πολυ το κοστος κατασκευης ενος pet-shop. το ρευμα απο θερμαντηρες και αντλιες κυκλοφοριας που θα καταναλωνεις δε καλυπτεται ευκολα αν δεν εχεις υψηλες πωλησεις. και τωρα που η αγορα ειναι παρα πολυ πεσμενη ακομη κ μεγαλα ενυδρειακα καταστηματα με 8-10 υπαλληλους λειτουργουν με 2-3. επεισης οι περισσοτεροι ειναι κ ιχθυολογοι. η καλητερη λυση για την φιλη που ρωταει για πετ σοπ πιστευω ειναι να δουλεψει καποιο καιρο σε ενα καταστημα, να δει πως κινειται αυτη η αγορα, οι προμηθευτες, τα κοστη του μαγαζιου κ τα κερδη του, και μετα απο καιρο κ αφου παρει μια καλη εμπειρια να κανει τις επιλογες της.
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Online petshop ...αν βρεις ξενους προμηθευτες και δεν εξαρτασαι απο τους 3-4 Ελληνες μεγαλοεισαγωγεις, θα παει καλα και δε θα σε σκλαβωσει στα εξαντλητικα ωραρια ενος φυσικου καταστηματος (ουτε θα σκλαβωθεις στα στενα ορια της τοπικης αγορας που θα εξυπηρετουσε το φυσικο καταστημα).
 


Christosp

Well-Known Member
25 Απριλίου 2011
822
6
ΑΙΓΑΛΕΩ . ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ
Online petshop ...αν βρεις ξενους προμηθευτες και δεν εξαρτασαι απο τους 3-4 Ελληνες μεγαλοεισαγωγεις, θα παει καλα και δε θα σε σκλαβωσει στα εξαντλητικα ωραρια ενος φυσικου καταστηματος (ουτε θα σκλαβωθεις στα στενα ορια της τοπικης αγορας που θα εξυπηρετουσε το φυσικο καταστημα).
\

+1000 στον Βασίλη

Να πω και εγω σαν καποιος καμένος από τα ενυδρεία με πολλά λεφτα( μιλάμε για λεφτά) σε ψάρια με φιλους που εχουν δικά τους πετ μαγαζιά με μεγαλη εμπειρια στον χωρο και με αρκετα χρόνια .... πλέον δεν συμφαιρει με τιποτα να εχεις πετ με ενυδρεια ( οι θαλασσινοι ακόμα κρατανε αλλά θες αλλον εξοπλισμο και ακριβο για τέτοιο μαγαζί) ... Στης τροφές τωρα 8 στους 10 πελατες θα παρουν χυμα τροφή το ξερω από 2 μαγαζια φιλων σε Πειραια και Νικαια ο 1 ενας θα παρει φτηνή συσκευασμένη και 1 θα παρει καλή τροφή ...

Βρες προμηθευτες απο το εξωτερικό κανε ενα online μαγαζί και ξεκινα το με μικρά κόστη για παραδειγμα αλλο να νοικιασεις μια αποθηκη στην Αγ. Βαρβαρα για παραδειγμα με 200 ευρω τον μηνα αλλο ενα μαγαζι με 1000 ευρώ
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Σχετικά με το online petshop, έχω την εντύπωση ότι η Ελληνική νομοθεσία επιβάλει να υπάρχει και φυσικό κατάστημα για να ανοίξει κάποιος και e-shop...
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
αποθήκη ζητάνε σίγουρα!!!
έχω φίλους με online κατάστημα που φέρνουν gadgets από κίνα...
γενικά η νομοθεσία με τα online στην ελλάδα είναι λίγο ξέφραγο αμπέλι
και εξαρτάται σε τι εφοριακό θα πέσεις!!!
 


annie27mile

Well-Known Member
12 Οκτωβρίου 2011
181
2
Neapolh Nikaias
Ωραία αυτή η ιδέα με on line pet shop θα το ψάξω το θέμα με google για αρχή γιατί μου φαίνεται αν πάω να ρωτήσω νομαρχία ή εφοριακό δεν θα κάτσουν να ασχοληθούν..
 


rinio

Well-Known Member
2 Οκτωβρίου 2008
95
0
Μιας και ειχα βρεθει στην θέση σου πριν 4 χρόνια θα σου πω 2 πράγματα.
Πραγματι το να ανοιξει καποιος ενα μαγαζι ειναι "σκλαβια" μιας και τα 12ωρα δεν περνάνε ευκολα.
Από προσωπική εμπειρία μπορω να σου πω πως δεν εχω μετανιωσει ουτε 1 μερα που εκανα το ονειρο μου πραγματικοτητα και ανοιξα PetShop.
Σιγουρα δεν ειναι ευκολο να ανταγωνιστεις τα μεγαλα καταστηματα, οχι ομως απο αποψη τιμης, αλλα απο αποψη ποικιλίας.
Πλεον οι εταιρειες στον χωρο του Pet ειναι πάρα πολλές, και μπορεις να βαλεις ομορφα πραγματακια απο οικογενειακες επιχειρήσεις , που θα σε βλέπουν σαν συνεταιρο. Ασε που μπορεις να πετύχεις πολυ καλες συμφωνίες ακομη και χωρις να χρειάζεται να αγορασεις 100 σακια τροφής.
Ειμαι στην διαθεση σου να σε βοηθήσω οσο μπορώ.
Όσο για το κεφάλαιο που χρειάζεται κάποιος για να ανοίξει ένα κατάστημα εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες. Έχε στο νου σου να μην βάλεις μεγάλα ενοίκια στην πλάτη σου γιατί ειδικά στην αρχή μέχρι να σε γνωρίσουν είναι δύσκολα τα πράγματα.
 


nasouk

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2010
1.166
3
Το 80% των μικρομεσαιων επιχειρησεων κλεινουν σε μια 5ετια απο την εναρξη τους
Δεν το λεω για να αποθαρρυνω κανεναν , αλλοιμονο , απλα η στατιστικη ειναι εναντια.
 


rinio

Well-Known Member
2 Οκτωβρίου 2008
95
0
Σιγουρα κλεινουν πολλες επιχειρησεις , ομως εαν καποιος μπορεσει να κανει ενα σωστο κουμαντο, πιστευω πως θα μπορεσει να ανταπεξελθει τους δυσκολους καιρους που διανυουμε. Ελπιζω πως τα πραγματα θα καλυτερευσουν! Ειμαι φυση αισιοδοξη :p