Θέλω να υιοθετήσω ένα Yorkshire terrier


eua@3

Active Member
19 Μαρτίου 2012
36
2
ΚΡΗΤΗ
Γεια σας!!!Είμαι καινούργια στην παρέα σας και χρειάζομαι Β Ο Η Θ Ε Ι Α!!!Μετά από ώριμη σκέψη αποφάσισα να βάλω ξανά στη ζωή μου ένα σκυλάκι. Ξεκινησα να ψαχνω στο internet.Τελικά με την πληθώρα πληροφοριών μπερδεύτηκα πιο πολυ!!!Και με τις τιμές ζαλίστηκα!:eyecrazy: Μου αρέσουν πάρα πολύ τα τσιχουάουα και τα γιορκσαιρ τεριε.Απο ότι διαβασα τα δεύτερα είναι πιο ευκολα στην εκπαιδευση τους.Διάβασα επίσης οτι είναι καλύτερα να μην προτιμαμε τα pet shop Αρα αυτο που θα ηθελα να μάθω ειναι αν γνωριζετε καποιων εκτρωφεα για γιορκσαιρ.Και πόση περίπου είναι η αξία τους ??Καθε βοήθεια-συμβουλή δεκτή.Ευχαριστω πολυ!!!
 
  • Like
Reactions: StellaPanagiwtis


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
eua@3, για πες μου επειδή δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς ζητάς? θέλεις βα υιοθετήσεις σκυλί η να το αγοράσεις ? Η τημές στα εκτροφεία ξεκηνούν από 1000 € για παραδείγμα, αν δεν θές να πληρώσεις τότε μπορείς να ψάξεις στα καταφύγεια που είναι γεμάτα από μικρόσωμα (και όχι μόνο) σκυλάκια που ζητάνε ένα καλό και ζεστό σπίτι.
 


eua@3

Active Member
19 Μαρτίου 2012
36
2
ΚΡΗΤΗ
Να αγοράσω θέλω αλλά η τιμή είναι απαγορευτική.Οταν λες καταφύγια?Μπορώ να βρω στο διαδυκτιο?Ευχαριστώ και πάλι
 
Last edited:




Louna mou

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2010
1.966
5
Πειραιάς
Καλημέρα - Καλησπέρα :p
Εκτροφείο νομίζω για γιορκι υπάρχει στ Ελλάδα .
Καταφύγια πολλά και αδέσποτα χιλιάδες !
Αλλά να βρεις κάποιο που να μοιάζει με γιορκι δύσκολο !
 


eua@3

Active Member
19 Μαρτίου 2012
36
2
ΚΡΗΤΗ
Εκτος αυτου θα ηθελα να μάθω για εκτρωφεια απευθυνεστε συνηθως στο εξωτερικο?
Σίγουρα είναι δύσκολο.Δεν πειράζει θα κάνω οικονομία κανένα χρόνο και μπορεί να μαζέψω το ποσο...Αξίζει την προσπάθεια!!
 
Last edited:


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Όσοι ενδιαφέρονται για φυλή η οποία δεν εκτρέφεται στην Ελλάδα, ναι ψάχνουν εκτός Ελλάδος. Βέβαια υπάρχουν άτομα τα οποία ψάχνουν πολύ συγκεκριμένα πράγματα, που έχουν υψηλές απαιτήσεις αγοράζοντας ένα σκύλο με συνέπεια να μη βλέπουν σύνορα.

Εκτροφείο στην Ελλάδα για Yorkshire υπάρχει. Για Chihuahua δεν γνωρίζω. Σε αυτά τα ερωτήματα θα σου απαντήσει ο ΚΟΕ.
 


Louna mou

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2010
1.966
5
Πειραιάς
Απο οτι έχω διαβάσει στο φόρουμ , μην σε ξεγελάει το μέγεθος είναι πολύ ενεργητικά μιας και είναι τεριε .
Μπορείς να διαβάσεις διάφορα σχετικά θέματα κάνοντας μια αναζήτηση στο φορουμ .
 




eua@3

Active Member
19 Μαρτίου 2012
36
2
ΚΡΗΤΗ
Ευχαριστώ για την βοήθεια!!!Το Ξερω οτι είναι δραστήρια αλλα είναι αρκετά "ευκολα" στην εκπαιδευση του.
Με ανχωνει πολυ η διαδικασια του να βρεις εναν καλο εκτροφέα ενώ είσαι καινούργιος σε όλο αυτό.Αν και διάβασα με προσοχή αυτά που γράφοντε στο forum για το τι πρεπει να προσεχει κάποιος όταν επιλέγει εκτροφέα,πάλι θεωρώ οτι είναι δύσκολο και μπορείς εύκολα να την πατήσεις...Πρέπει να είσαι καχύποπτος και γνώστης...
 




roky + maroyso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2011
1.434
44
guess
βρηκα οτι χαριζονται 2 πανεμορφα chiouaoua 4102819_orig.jpg
μπορει να εισαι τυχερη και να μην τα υιθετησαν!

Ειναι αρσενικό και θηλυκό ενος έτους και θα δοθούν με συμβόλαιο και μικροτσίπ και προϋπόθεση τη στείρωση τους.
ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ: [email protected]
πηγη:Σκυλ
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
eua@3 θέλεις να μας πεις κάποια πράγματα παραπάνω; όπως πως κατέληξες στις συγκεκριμένες φυλές,τι σε έκανε να πιστέψεις οτι είναι κατάλληλες για εσένα, τι σκυλάκι είχες πριν κλπ
 


milk takis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2012
319
3
thessaloniki
Σε οτι και να κανεις,δεν χρειαζεται να βιαζεσαι καταρχην..Οπως ολα τα τεριε ετσι και τα γιορκι αν και τα μικροτερα ολων ειναι αρκετα δραστηρια..Χρειαζονται περιποιηση αρκετη σε σχεση με τα τσιουαουα(τα κοντοτριχα)..
Καλα εκανες και διαβασες οτι δεν πρεπει να αγοραζουμε απο πετ σοπ,οπως επισης και απο ιδιωτες-δηθεν εκτροφεις οι οποιοι απλα αναπαραγουν τα σκυλακια τους χωρις να νοιαζονται για την ποιοτητα της εκαστοτε φυλης(ιδιωτες-b.y.b.).

Καλα λες και στην δημοσιευση 6.Μακαρι να σκεφτοταν πιο πολλοι ετσι..Να προτιμουν να κανουν οικονομια για να αποκτησουν ενα σκυλο με υγεια και καλο χαρακτηρα..Και γω ηθελα φετος να αποκτησω μια συγκεκριμενη φυλη,η οποια δεν υπαρχουν εκτροφεις στην Ελλαδα και ετσι ψαχνομαι στο εξωτερικο..Καλυτερα να κανω υπομονη και να περιμενω απο το να κανω κατι βιαστικο..

Οπως και να εχεις θα αποκτησεις εναν φιλο που θα εχεις για τα επομενα 15 χρονια..Κατσε διαβασε το φορουμ,εχει πολλες πληροφοριες για τις φυλες που θελεις..
 
  • Like
Reactions: StellaPanagiwtis


MAYA NOEL

Member
22 Απριλίου 2012
14
1
ΧΙΟΣ
Γειά ελπίζω να έχεις βρεί το σκυλάκι που τόσο επιθυμείς.Εμείς έχουμε ένα Υorkie .Τη πήραμε μέσω Ιnternet από ιδιώτη.Η τιμή ήταν πολύ καλυτερη απο αυτη στα pet shop. Πριν δυόμιση χρόνια 450 ευρώ αντί των 1000 περίπου που ζητούσε το pet shop για mini yorkshire.Bέβαια η αγορά ηταν ριψοκύνδινη καθώς μένουμε σε νησί και δεν μπορούσαμε καν να τη δούμε πρίν( μας εστάλη αεροπορικώς) αλλά ευτυχώς όλα πήγαν καλά γιατί είναι Τ ΕΛ Ε Ι Ο σκυλί από κάθε άποψη.Μπορεί να ήταν καλή τύχη στην περίπτωση μας αλλά να ναι καλά ο άνθρωπος απο τον οποίο την πήραμε μας εδωσε ένα ακόμη μέλος στην οικογένεια αξιολάτρευτο!!
 
  • Like
Reactions: StellaPanagiwtis


sophia

Well-Known Member
12 Ιουλίου 2008
62
0
ATHENS
eua@3, για πες μου επειδή δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς ζητάς? θέλεις βα υιοθετήσεις σκυλί η να το αγοράσεις ? Η τημές στα εκτροφεία ξεκηνούν από 1000 € για παραδείγμα, αν δεν θές να πληρώσεις τότε μπορείς να ψάξεις στα καταφύγεια που είναι γεμάτα από μικρόσωμα (και όχι μόνο) σκυλάκια που ζητάνε ένα καλό και ζεστό σπίτι.
oχι και 1000!!!!!!μεχρι 600-800 τα δινουν οι Ελληνες εκτροφεις!!!!!!!μη την απογοητευεις τη φιλη μας με τη μια!
 


eua@3

Active Member
19 Μαρτίου 2012
36
2
ΚΡΗΤΗ
Ενω μπένω κάθε μέρα στο forum μόνο σήμερα είδα τις απαντήσεις σας.Για τα δυο chiouaoua εχω προβλημα με το outlook και δεν μπορω να στείλω μνμ,υπαρχει αλλος τροπος επικοινωνιας?.Κατέληξα στα yorkie για την εμφανιση τους και γιατι απο οτι διαβασα είναι πιο ευκολα στην εκπαιδευση τους. Πριν πολλα χρόνια είχα ένα ημιαιμο chiouaoua μου το ειχαν δοσει 5 χρονων το οποιο εκανε την αναγκη της οπου εβρισκε και ετρωγε ο,τι εβρισκε!(πολυ λιχουδα).Οταν παντρευτηκα ο αντρας μου με τιποτα δεν ηθελε να την παρουμε μαζι μας και ετσι εμεινε με την μητερα μου μεχρι που σε μια βολτα εφαγε κατι χωρις να την δει και δυστυχως δεν την προλαβαμε.για αυτο παιζει σημαντικο ρολο για μενα η εκπαιδευση.Και εγω μενω σε νησι και ειναι δυσκολο να επισκεφτω εκτροφεια. Εχω επικοινωνησει με ενα εκτροφειο και μου ειπε οτι 600-1000 είναι η αξια του κουταβιου.Η αληθεια ειναι οτι ειναι δυσκολο να μαζεψω αυτο το ποσο η αρχη εχει γινει παντως.Εκτος αν μας τα φαει κανενα χαρατσι παλι.
 


eua@3

Active Member
19 Μαρτίου 2012
36
2
ΚΡΗΤΗ
Ξεχασα να πω επισης οτι εκτος απο την "ευκολη" εκπαιδευση , θελω ενα σκυλι που δεν θα εχει εντονη τριχοπτωση.Ελπιζω να το είπα καλα. Με ενθουσιασε πολυ οτι τα yorkie ειναι καταλληλα για αλλεργικα ατομα.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.889
Με ενθουσιασε πολυ οτι τα yorkie ειναι καταλληλα για αλλεργικα ατομα.
Που το άκουσες αυτό;

Και μια και ανακατεύομαι σ'αυτό το θέμα, σε περίπτωση που έχεις μπερδευτεί, να ξεκαθαρίσουμε άλλη μία φορά, ότι δεν παίρνουμε ΠΟΤΕ σκύλο από pet shop και από αγγελία τυχαίας γέννας που έχει δημοσιευτεί είτε σε έντυπα μέσα, είτε στο internet, όπως διάβασα κάπου προηγουμένως. ΠΟΤΕ.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.894
Μέλη
19.935
Νεότερο μέλος
Markela@