Θέλω να υιοθετήσω ένα Yorkshire terrier


sophia

Well-Known Member
12 Ιουλίου 2008
62
0
ATHENS
Δεν ειναι φιλικες οι συγκεκριμενες ρατσες με τα παιδακια?Σιγουρα υπαρχουν πολλες οκογενειες με παιδια που θα εχουν αυτες τις ρατσες,μηπως παιζει ρολο η εκπαιδευση που του χεις κανει?
Φιλιικές,βεβαίως και με μεγάλες αντοχές!!!!Επίσης,εχουν ευαισθησία στα κόκαλα λόγω μεγέθους,επικίνδυνα να τα πατήσει ένα μικρό παιδάκι,να του πέσει απο την αγγαλιά,κλπ κλπ!!!Αυτό,δεν είναι θέμα εκπαίδευσης είναι θέμα παιδαγωγικό,-αν πάθει κάτι το σκυλάκι και ευθύνεται το παιδί φαντάζεσαι πως θα νοιώσει???-και θέμα ασφάλιας του σκύλου!
 


MAYA NOEL

Member
22 Απριλίου 2012
14
1
ΧΙΟΣ
Να χαίρεστε το σκυλάκι σας και να το αγαπάτε πολύ, να περνάτε πάντα όμορφα μαζί. Καλώς ήρθατε στο φόρουμ :)

Απλώς επειδή εσείς αποκτήσατε σκύλο με λάθος τρόπο κι ήσασταν τυχεροί, δεν είναι κάθε μέρα του Αϊ Γιαννιού. Χωρίς ελεγχόμενες γονιδιακά γέννες, τα πάντα αφήνονται στο έλεος της τύχης. Είναι ακριβώς το ίδιο με τον προγεννητικό έλεγχο στους ανθρώπους. Σκεφτείτε να είχατε εσείς και ο/η σύντροφος σας στίγμα. Δε θα ήταν κρίμα για το παιδί που θα ερχόταν; Ομοίως δεν είναι κρίμα ένας σκύλος που εξαρτάται ούτως ή άλλως από 'μας να βασανίζεται για όλη του τη ζωή με κάποια πάθηση; Κι ειδικά όταν υπάρχουν άνθρωποι που θα τον παρατούσαν στο άψε σβήσε;

Και για το τέλος. Το Γιορκσάιρ είναι ενός μεγέθους. Αν το δικό σας είναι πιο μικρόσωμο, δεν έχει να κάνει με άλλο τύπο.
Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα!!! Τι να πω? Οντως ειμασταν τυχεροί,γιατί και υγειέστατη είναι και πολυ καλή στο χαρακτήρα. Ηρεμη, υπάκουη και στην εκπαίδευση δε μας τάλαιπώρησε καθόλου.Βάβαια και κάποιο πρόβλημα αν είχε εννοείται δε θα άλλαζε τίποτα.Πάλι το ίδιο θα ήταν για μας.Εμείς δε θέλαμε σκύλο για έκθεση κλπ αλλά ένα σύντροφο,Απλά επειδή μένουμε σε διαμέρισμα ένα μικρόσωμο σκυλί για να μη ταλαιπωρηθεί.Για το μέγεθος δεν ξέρω. Λίγο που είχα δει στο ιντερνετ καποιοι μιλούσαν και για πολυ μικρά.Μπορεί να μη ισχύουν.Εμάς πάντως δεν έχει ξεπεράσει τα δυόμιση κιλά.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Λίγο που είχα δει στο ιντερνετ καποιοι μιλούσαν και για πολυ μικρά.Μπορεί να μη ισχύουν.Εμάς πάντως δεν έχει ξεπεράσει τα δυόμιση κιλά.
Δεν υπάρχουν μεγεθη στα σκυλιά όπως και σε εμάς, αλλοι βγαίνουν αδύνατοι αλλοι πιο παχεις. Το πρότυπο μιλά για σκυλι από 1800 γρ ως 3100γρ. Κάτω από 1800 το παρουσιάζουν ως toy/teacup και εγώ δν ξέρω τι άλλο για να το πουλήσουν. Το σκυλι αυτό όμως έχει σοβαρά προβλήματα υγείας για να βγει τόσο μικρό, αρθρώσεις, κόκκαλα, συκώτι-αίμα, υδροκεφαλισμό και ένα σωρό άλλο. Και φυσικά δεν πιάνει ούτε κατά διάνοια το προσδόκιμο ζωής των "εντός προτύπου φυλής" σκύλων.
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Αυτά τα σκυλιά το φοβάμαι λίγο. Όχι ότι θα μου κάνουν κάτι, αλλά είναι τόσο μικροσκοπικά που νομίζεις ότι θα σπάσουν αν τα ζουλήξεις λίγο παραπάνω. Είναι πολύ όμορφα πάντως, ειδικά όπως τα χτενίζετε και τους βάζετε κοκκαλάκια στα μαλλιά είναι σαν τις Barbie που δεν είχα ποτέ :p
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Αυτά τα σκυλιά το φοβάμαι λίγο. Όχι ότι θα μου κάνουν κάτι, αλλά είναι τόσο μικροσκοπικά που νομίζεις ότι θα σπάσουν αν τα ζουλήξεις λίγο παραπάνω. Είναι πολύ όμορφα πάντως, ειδικά όπως τα χτενίζετε και τους βάζετε κοκκαλάκια στα μαλλιά είναι σαν τις Barbie που δεν είχα ποτέ :p
χαχαχαχαχ αν τα πιέσεις λίγο παραπάνω για να σπάσεις τον τσαμπουκα τους, εχουν το τσιριγμα στο dna τους... αλλά σε δουλεύουν καργα! Και η δικιά μου ειναι τρελό θέατρο. Πλέον κυκλοφορει με κουδούνι σαν τα πρόβατα, αλλά τόσες φορές που μπλέχτηκε στα πόδια μου και κόντεψα να την πατήσω... ε τα ήθελε ο κ@@λος της! Ειδικά τα γιορκις όμως, δεν εχω αντιληψη του πόσο μικρά ειναι... φέρονται λες και ειναι μεγαλόσωμα σκυλιά και ειναι αστείο!:rolleyes:
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Θεωρούνται δραστήρια όπως τα jack russel ή είναι απ' αυτά που τα βάζεις στην τσάντα σου και κοιμούνται χωρίς να σ' ενοχλούν όταν πας για καφέ;
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Θεωρούνται δραστήρια όπως τα jack russel ή είναι απ' αυτά που τα βάζεις στην τσάντα σου και κοιμούνται χωρίς να σ' ενοχλούν όταν πας για καφέ;
Tα γιορκις αρχικά εξετράφησαν για κυνηγι τρωκτικών στην Μ. Βρετανία. Είναι σκυλιά με πείσμα και εξυπνάδα, δραστήρια και παιχνιδιάρικα, που τα αδικει τα μάλλα ο χαρακτηρισμός "σκυλί καναπε" ή "πατσαβούρα" κλπ. Δεν θεωρείται σκύλος συντροφιάς, ασχετα αν τον παίρνουμε γιατι ειναι μικρόσωμο και βολεύει για μέσα στο σπίτι.
Μπορείς να το εχεις στην τσάντα, αλλά ενα υγιές γιορκι και όχι ενα κακομαθημένο γαυγισιάρικο σκυλι, απλά ανέχεται να το έχεις σαν αξεσουαρ ώσπου επαναστατεί!;)
 


xri_ni

Well-Known Member
30 Μαϊου 2011
57
0
35
Αθήνα
Ημουν πριν μερες βολτα με τη μικρη στο Φαληρο και καθομασταν σε ενα παγκακι,περναει μια κυρια με ενα γιορκι στην αγκαλια,δηλαδη εκαναν τη βολτα τους αλλα αυτο στην αγκαλια λες και ηταν μωρο.Με ρωτησε αν ειναι θυληκο το δικο μου και τοτε το αφησε λιγο κατω να μυριστουν κτλ.Το σκυλακι φαινοταν σαν κοιμισμενο και δεν ειχε καθολου διαθεση και ενεργεια.Πολυ λαθος συμπεριφορα,το λυπηθηκα το καημενο.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ημουν πριν μερες βολτα με τη μικρη στο Φαληρο και καθομασταν σε ενα παγκακι,περναει μια κυρια με ενα γιορκι στην αγκαλια,δηλαδη εκαναν τη βολτα τους αλλα αυτο στην αγκαλια λες και ηταν μωρο.Με ρωτησε αν ειναι θυληκο το δικο μου και τοτε το αφησε λιγο κατω να μυριστουν κτλ.Το σκυλακι φαινοταν σαν κοιμισμενο και δεν ειχε καθολου διαθεση και ενεργεια.Πολυ λαθος συμπεριφορα,το λυπηθηκα το καημενο.
Αυτό ειναι το πρόβλημα, οι ιδιοκτήτες... καταδυναστεύουν τη φύση του σκυλιου και το κάνουν ληθαργικο. Αν δεις τη δική μου, ή μάλλον αν την ακουσεις γιατι δεν προλαβαίνεις να τη δεις, μόνο χωρις ενέργεια δεν το λες. Ενα ζωντανό σκυλι, δραστήριο! Τώρα φροντιζω και την κοινωνικοποιηση της με αλλα σκυλιά. Αλλά όταν μου είπαν πού το παω για βόλτα που δεν χρειάζεται γιατι ειναι μικρόσωμο κλπ, γέλαγα απο μέσα μου για να μην κλάψω από την αγνοια μας!
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Λοιπόν λοιπόν.... να τα πάρουμε από την αρχή!!!

Ξεχάστε για λίγο την χαριτωμένη κατά τα άλλα και παιχνιδιάρικη και γλυκούλικη έκφραση και εμφανιση ενός Yorkshire Terrier...

Ας επικεντρωθούμε στο σκύλο και όχι στο φιόγκο!!! :p

Το Yorkie είναι ΤΕΡΡΙΕΡ με όλη τη σημασία της λέξεως, που σημαίνει.... φουλ στην ενέργεια, έξυπνο, άφοβο και πεισματάρικο.

Το γενονός ότι τα Yorkie παραδοσιακά φέρουν φιόγκο στις εκθέσεις δεν τα κάνει καναπεδόσκυλα ούτε παιχνίδια.
Επίσης το ότι είναι έξυπνα και πιστά (όχι υπακουα) δεν τα κάνει εύκολα στην εκπαίδευση εάν δεν ξέρεις πως να χειριστείς ένα σκυλί το οποίο ανήκει σε φυλή που βγάζει πολλά κυριαρχικά δείγματα και εάν όχι κυριαρχικά τότε σίγουρα πολύ ΠΟΛΥ πεισματάρικα! Εάν πάλι έχει γνώσεις εκπαίδευσης τότε όλα γίνονται απλά πιο βατά όχι πιο εύκολα!

Από την άλλη όλα αυτά τα ακινητοποιημένα και ανόρεκτα Yorkie είναι "σπασμένα" σκυλιά..... είναι σκυλιά που είτε τους κόπηκε ο τσαμπουκάς από πρώτη στιγμή (προσφανώς με άσχημο και λάθος τρόπο) ή καταστράφηκαν τα μοναδικά χαρακτηριστικά του λόγο κακής κοινωνικοποίησης κλπ κλπ κλπ....

Φυσικά και θα κάτσει το Yorkie στην τσάντα αλλά σε φυσιολογικά πλαίσια. Όπως κάθε σκυλί που χωράει να μπει στην τσάντα....

Από την άλλη ο χαρακτήρας τους είναι τέτοιος που τα καθιστά εύκολα σκυλιά που παίρνουν τον έλεγχο πριν το πάρεις πρέφα με δήθεν χαριτωμένες συμπεριφορές που αργότερεα τις βλέπεις και κλαις με μαυρο δάκρυ! Και αυτό γιατί εάν πάρουν τα ηνία δε θα διστάσουν στιγμή να σε διορθώσουν ακόμα και με δάγκωμα!!!
Είναι σκυλιά που εάν δεν σε αναγνωρίζουν ως αρχηγό θα σου κάνουν τη ζωή ποδήλατο από το συνεχές γαύγισμα στην προσπάθειά τους να σου πουν τι θα κάνεις μέχρι σε απλά πράγματα όπως ο καλλωπισμός!

Και εάν έχουν καλομάθει και πας να τους επιβληθείς εκεί έρχεται το θέατρο (του παραλόγου) κλαμματα και απελπισμένες κραυγές δήθεν βασανισμού που σε κάνουν να σηκώνεις τα χέρια ψηλά....

Το καλύτερό τους δε ... η επιλεκτική ακοή... αααααααααααα, εκεί είναι τέλεια!!! Μπαινάκης - βγαινάκης μα για στα μαλώματα, μα στο έλα..... το έχουν τα άτιμα!!!

Παρόλα αυτά είναι σκυλάκια που χρειάζονται πορσοχή στο χειρισμό γιατί είναι ευαίσθητα στα πεσίματα και στα κόκκαλα μέχρι κάποια ηλικία τα φυσιολογικά και τα μικροκαμωμένα εφ όρου ζωής.

Επίσης στους μελλοντικούς ιδιοκτήτες πρέπει να τονίσω.... μην ξεχνάτε το μαλλί!!! Έχουμε γίνει "groomer" για να μάθουμε και να περιποιούμαστε σωστά τα μικρά μας!!
Δεν είναι λύση το ξύρισμα όταν έχει ένα σκυλάκι και το παίρνεις γνωρίζοντας εκ των προτέρων ότι θελει ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟ ΧΤΕΝΙΣΜΑ.

Στην φίλη μας που άνοιξε το ποστ.... μη συγκρίνεις τα chiouhaouha με τα Yorkshire Terrier είναι λάθος....

Επίσης πρέπει να κάνω δύο παρατηρήσεις....
1) Δεν ισχύει το όσο πιο μικρό τόσο πιο καλό.... μου έτυχε ιδιοκτήτης που όταν είπα ότι η Κλαίρη ήταν 2,800 κιλά δαγκώθηκε (στην κυριολεξία) για το γιγαντόσωμό μου..... και όταν τα βάλαμε δίπλα δίπλα ήταν ένα ελάχιστα πιο μικρό και πλαδαρό σκυλάκι το δικό του με τη δική μου γυμνασμένη και δεμένη από τα τρεξίματα, το agility κο.κ. Παρατηρώ έναν ρατσισμό υπερ των ιδιαίτερα μικρόσωμων και κατά των φυσιολογικών σκύλων: Είπαμε 3.200 επιτρέπει το πρότυπο!!!
2) Κάπου ακούστηκε/γράφτηκε ότι "το πήρα από ιδιώτη γιατί δεν ήθελα σκύλο για εκθέσεις αλλά για συντροφιά". Παρακαλώ πολύ να μην ακούγονται τέτοιες ανακρίβειες.... δηλαδή τα εκτροφικά σκυλιά δεν κάνουν για συντροφιά??? Αυτά είναι κατηγορία μπικουτί και έκθεση και ξανά στο crate??? Αντί να προάγουμε τα ανεύθυνα ζευγαρώματα ιδιωτών και puppy millάδων... να κοιτάξουμε να ενημερωθούμε λιγάκι.... αν μη τι άλλο το χρωστάμε στο σύντροφό μας!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Δεν θα μπορουσες να είσαι πιο κατατοπιστική στις ανάγκες ενος γιορκι!!! Το να τα βλέπουν καναπεδόσκυλα ειναι ολέθριο λάθος και αυτα τα άτομα δεν πρεπει να εχουν τετοιο σκυλι.
Όσο για το grooming... εμένα να ρωτήσουν να τους πω κριτικές για την groomer chrysoula που ξεπεταξε 4 σκυλιά σε λίγη ώρα!;)

Ασχετο, η Κλαίρη εκανε agility?
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Ναι, ρωτάω γιατί γνωρίζω ελάχιστα για τυ φυλή. Συνήθως όσο πιο μικρό, τόσο πιο τρελαμένο μου φαίνεται κι εμένα. Είχα πετύχει όμως μια μεγαλοκυρία στη Γλυφάδα που έτρωγε με τις τρεις άλλες φίλες της μεγαλοκυρίες (τύπου sex and the city) και είχε στη διπλανή καρέκλα την τσάντα της, την οποία παρατηρώ ότι κινείται και λέω what the fuck? Μετά συνειδητοποίησα ότι ήταν ένα γιόρκι μέσα, το οποίο ήταν λες και του είχαν δώσει λεξοτανίλ, σαν κοιμισμένο. Και λέω κρίμα το καημένο, εντάξει να είναι ήσυχο, αλλά ούτε ένα γαβ; Ούτε ένα κούνημα της ουράς;Ούτε του μύρισαν τα μπιφτέκια που περνούσαν δίπλα του; Τίποτα!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Το τρελαμένο ειναι σχετικό. Με σωστό χειρισμό ειναι αρκετα ισορροπημένα σκυλιά ώς προς το χαρακτήρα και την προσωπικότητα.
Το λέω αυτό γιατι εχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι τα μικρόσωμα ειναι εκ φύσεως γαυγισιάρικα, νευρικά, υπερδραστήρια. Αυτα όμως μάλλον ειναι νευρασθενικά σκυλιά που χορευουν στο ταψι τους ιδιοκτήτες γιατι τους δόθηκε ο χώρος!


edit: μόλις εκανε σεισμό... επιτέλους!
 
Last edited:


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Χρυσούλα αντιπαράλληλα είχα παρατηρήσει κι εγώ στις μεσαίες και ειδικά στις μεγαλόσωμες φυλές ένα αντίστοιχο ρατσισμό με τα μεγαλύτερου όγκου που γενικά γεννάει πολλά ερωτηματικά για τον τρόπο που ορισμένοι βλέπουν τα σκυλιά ως μια αντιστοιχία των κυβικών του αυτοκινήτου ή των δωματίων του σπιτιού τους.
 


sophia

Well-Known Member
12 Ιουλίου 2008
62
0
ATHENS
συμπληρωνω την αγαπημενη μου Γκελλυ,:rolleyes:και λεω ,πως δεν γραφεται στο προτυπο,απο 1800-3100!!!!
Το προτυπο,αναφερει ενα μικρο σκυλι,μεχρι 3.100,(7 λιμπρες)για την ακριβεια!!!κατωτατο οριο δεν εχει!!!!
Συμβαινει καμμια φορα,να γεννιουνται μικροσκοπικα,αυτο δεν σημαινει πως εχουν προβληματα ΟΛΑ!!!!
Οπως δεν εχουμε ολοι τον ιδιο σωμτοτυπο,ετσι κι τα σκυλακια και ολοι οι ζωντανοι οργανισμοι,μη τα μπερδευουμε,η εκτροφη,ειναι για υγιη και δυνατα κουταβια,ανεξαρτητως μεγεθους!!!!!
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Χρυσούλα αντιπαράλληλα είχα παρατηρήσει κι εγώ στις μεσαίες και ειδικά στις μεγαλόσωμες φυλές ένα αντίστοιχο ρατσισμό με τα μεγαλύτερου όγκου που γενικά γεννάει πολλά ερωτηματικά για τον τρόπο που ορισμένοι βλέπουν τα σκυλιά ως μια αντιστοιχία των κυβικών του αυτοκινήτου ή των δωματίων του σπιτιού τους.
Κάπως έτσι είναι ματσο ιδιοκτήτης τριαξονικός σκύλος, sex and the city (όπως λεει και η madoolini) κοριτσάκια σουπερ μίνι σκύλος για αξεσουάρ.... :(

Ασχετο, η Κλαίρη εκανε agility?
Aaaaaaaaaaaaaχ... με απίστευτη επιτυχία.... :( :( :(

298767_2345726757552_80845682_a.jpg
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
συμπληρωνω την αγαπημενη μου Γκελλυ,:rolleyes:και λεω ,πως δεν γραφεται στο προτυπο,απο 1800-3100!!!!
Το προτυπο,αναφερει ενα μικρο σκυλι,μεχρι 3.100,(7 λιμπρες)για την ακριβεια!!!κατωτατο οριο δεν εχει!!!!
Συμβαινει καμμια φορα,να γεννιουνται μικροσκοπικα,αυτο δεν σημαινει πως εχουν προβληματα ΟΛΑ!!!!
Οπως δεν εχουμε ολοι τον ιδιο σωμτοτυπο,ετσι κι τα σκυλακια και ολοι οι ζωντανοι οργανισμοι,μη τα μπερδευουμε,η εκτροφη,ειναι για υγιη και δυνατα κουταβια,ανεξαρτητως μεγεθους!!!!!
Καλά εκανες και με διόρθωσες! Το είδα δει σε ενα σάιτ για τα 1800 όταν εψαχνα για τη μικρή.
Όσο για το σωματότυπο, σαφώς και αλλα θα ειναι πιο εύσωμα, αλλα πιο καχεκτικά. Σε όλα τα εμβια όντα συμβαίνει αυτό, απλά τα άκρα πάντα έχουν κάποιο θέμα. Για τα πιο μικρόσωμα, που είπα, αναφερόμουν σε αυτά τα teacup που διαφημίζονται ανεξέλεγκτα.
Αυτά που γεννιόνται υπό το άγρυπνο βλέμμα υπεύθυνων εκτροφέων, σαφώς και θα ειναι οκ. Αυτά όμως που πασάρονται On line ως σκυλιά μέγιστου βάρους 800 γρ?
Γι'αυτό με ακουγες κατα καιρούς να ανησυχώ για το βάρος της Σελιν!!! ;) Είχα τρομάξει με αυτο το 1800!
 


eua@3

Active Member
19 Μαρτίου 2012
36
2
ΚΡΗΤΗ
Πολύ σημαντικές πληροφορίες ευχαριστώ. Διαβάζω κάθε κάθε μέρα στο forum και συλλεγω πληροφοριες.
την μια στιγμη ανχωνομαι αν θα τα καταφέρω και την αλλη παίρνω θαρρος και λεω γιατι οχι!Με τρια θηρία τα φέρνω βόλτα αλλο ένα τι πειράζει!!!Δυο απορίες α)εχετε παρατηρισει εαν υπαρχουν διαφορες σε αρσενικο και θηλυκο σκύλο? β)Εχω διαβάσει πολλα για τον χαρακτηρα τον yorkie μήπως ξερετε να μου πείτε τι διαφορες εχουν με τα chiouaoua?
Πιστευω οτι οι περισοτεροι που εχετε χρόνια σκύλο εχετε συναντησει ανθρώπους που είναι πλήρως απληροφορητοι (ετσι ημουν και εγω πριν λίγο καιρό). δεν ξέρουν καν τους εκτροφεις και πιστεύουν οτι οσο πιο μικρο το σκυλάκι τοσο πιο γλυκό.
Η γνώση είναι δύναμη....
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Πιστευω οτι οι περισοτεροι που εχετε χρόνια σκύλο εχετε συναντησει ανθρώπους που είναι πλήρως απληροφορητοι (ετσι ημουν και εγω πριν λίγο καιρό). δεν ξέρουν καν τους εκτροφεις και πιστεύουν οτι οσο πιο μικρο το σκυλάκι τοσο πιο γλυκό.
Η γνώση είναι δύναμη....
Κανεις δεν γεννήθηκε με γνώσεις. Και εγώ πριν παρω τη μικρή είχα βαρεθεί να διαβάζω ξανα και ξανα. Ευτυχώς όμως υπάρχουν άτομα όπως η Σοφια και η Χρυσούλα και με κατατόπισαν σωστά ενώ ακόμα συνεχίζω και τις πρήζω! :p
 


eua@3

Active Member
19 Μαρτίου 2012
36
2
ΚΡΗΤΗ
Δεν ξέρω τι να κάνω...Την μία σκεφτομαι να μαζεψω σιγα-σιγα τα λεφτα για το yorkie (αν και συνεχεια καποιο extra εξοδο εμφανίζετε απο το πουθενα)και την αλλη ψαχνω να υιοθετησω ενα μικρόσωμο σκυλακι.
Απο την φιλοζωικη μου ειπαν για ενα ημίαιμο chiouaoua 4 κιλακια (δεν το εχω δει ακομη) αλλα φοβαμαι μηπως μετα το μετανιωσω που δεν πήρα το yorkie των ονειρων μου.Απο την αλλη θα βοηθησω μια ψυχουλα.....Σας λεω δεν ξερω τι να κάνω τελικα!!!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.894
Μέλη
19.935
Νεότερο μέλος
Markela@