Θαμπωμα(ξανθές ανταυγες) σε μαύρο σκυλο


Firefighter

Member
28 Απριλίου 2016
21
10
43
Καλησπέρα. Έχω ένα cane corso 2 ετών και εχω παρατηρησει στο τριχωμα σαν ξανθές ανταυγες πιο πολύ φένονται στον ήλιο η οταν την κοιτας στο πλάι. Το χρώμα είναι μαύρο. Εχετε καμία ιδέα τι να γίνεται; μήπως φταίει η η τροφή;
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Είναι πολύ πιθανό να είναι απλά το γενετικό υπόβαθρο του σκύλου(το ονομαζόμενο χρώμα τριχώματος seal). Έχω αρχίσει να πιστευω οτι σε αυτά τα σκυλια (ή γατια) δεν μπορεις να τα σκουρίνεις παραπάνω με συμπληρώματα στην διατροφή. Βαλ'την μια φωτο αν θες!
 
Last edited:


Firefighter

Member
28 Απριλίου 2016
21
10
43
Είναι πολύ πιθανό να είναι απλά το γενετικό υπόβαθρο του σκύλου(το ονομαζόμενο χρώμα τριχώματος seal). Έχω αρχίσει να πιστευω οτι σε αυτά τα σκυλια (ή γατια) δεν μπορεις να τα σκουρίνεις παραπάνω με συμπληρώματα στην διατροφή. Βαλ'την μια φωτο αν θες!
Δεν φένεται και φωτο να την βάλω. Απλά επειδη το τριχωμα ήταν κατά μαύρο και γυαλίζε μου κάνει εντυπωση. Επίσης είναι καθαροαιμο οπότε σίγουρα πρέπει να ειναι μαύρο φανταζομαι
 


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
Δεν φένεται και φωτο να την βάλω. Απλά επειδη το τριχωμα ήταν κατά μαύρο και γυαλίζε μου κάνει εντυπωση. Επίσης είναι καθαροαιμο οπότε σίγουρα πρέπει να ειναι μαύρο φανταζομαι
Σε αυτή την περίπτωση ρώτα τον εκτροφέα σου μήπως το είχε κάποιος πρόγονος του σκύλου.
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Δεν φένεται και φωτο να την βάλω. Απλά επειδη το τριχωμα ήταν κατά μαύρο και γυαλίζε μου κάνει εντυπωση. Επίσης είναι καθαροαιμο οπότε σίγουρα πρέπει να ειναι μαύρο φανταζομαι
Τι σχέση έχει η καθαροαιμία ; Δεν απαγορεύεται στην φυλή σου το seal σαν χρωμα, αν δε κανω λάθος. (Δεν νομίζω οτι ξερουμε ακόμα πώς κληρομομείται, αλλά αυτό που δεν εχω βρει πουθενά είναι καποια περιβαλλοντολογική αιτία ή συμπλήρωμα που να το αποτρέπει.)
Τι να σου πώ αν πιστευεις οτι είναι ένδειξη οτι κάτι της λείπει ή την ταλαιπωρεί , μόνο σε κτηνίατρο θα το διαπιστώσεις.
 
  • Like
Reactions: Amaliaz


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf