Θα ήθελα ένα Jack Rassell 2 μηνών.


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Και μέχρι να σκεφτείς, να διαβάσεις, να ενημερωθείς, να αποκτήσεις νέες απορίες και να ξανακάνεις νέες ερωτήσεις...προς Θεού...μην κουβαλήσεις ΚΑΝΕΝΑΝ σκύλο στο σπίτι σου. Ούτε καν, μην πω και προπάντων, σκύλο καταφυγείου. Δεν χρωστάνε τίποτα τα φουκαριάρικα.
 


simone0mylo

Well-Known Member
1 Ιουλίου 2013
89
0
Γιάννη,

Κανείς δεν θέλει να σε διώξει.

Αν δεις ημερομηνία εγγραφής μου στο φόρουμ (αν και το διαβάζω αρκετό καιρό πριν γραφτώ) θα δεις πως είμαι και εγώ νέο μέλος.

Στην σύντομη μέχρι στιγμής παραμονή μου εδώ ως τώρα, έχω ήδη δει αρκετα θρεντ να ξεκινούν με τον ίδιο ακριβώς τρόπο όπως το δικό σου, και συνήθως τα άτομα κατέληξαν να κάνουν ακριβώς το αντίθετο από αυτό που πολλοί εδώ μέσα προσπαθούσαν να τους πουν να αποφύγουν ή να προφυλακτούν.

Καταννοώ λοιπόν, την κούρασή τους όταν λένε τα ίδια και τα ίδια και τελικά μόνο 1-2 στους 100 τους ακούν.

Όπως είπε και η ghelly, ο σκοπός και αυτό που όλους νοιάζει είναι το ζωάκι και η ευζωία του.

Την γνώμη μου για το θέμα στην είπα παραπάνω.

Όσον αφορά το συγκεκριμένο ποστ σου που κάνω quote, θα σε προτρέψω να πάρεις μία ανάσα, να αποστασιοποιηθείς λίγο, να δεις το όλο πράγμα από άλλη ματιά, και να προσπαθήσεις να καταλάβεις και αυτούς που νομίζεις σου επιτίθενται, γιατί πραγματικά δεν το κάνουν.

Εφ' όσον είσαι και καλός μαθητής, δεν θα σου είναι δύσκολο να καταλάβεις τί σου λένε.

Φρόντισε να ρίξεις πολύ διάβασμα για τους σκύλους, το πώς κάνουμε σωστή επιλογή, το γιατί ποτέ δεν αγοράζουμε από πετ σοπ ή από back yard breeders και όλα θα έρθουν στη σωστή τους ώρα.

οποιος κουραστικε να γραφει ας μην το κανει....δεν εχουν καμια υποχρεωση.....οσοι απαντανε σε τετεια θεματα θα πρεπει να το κανουν με σωστο και ομορφο τροπο για να μπορει να διαβαζεται η αποψη τους και να γινετε σεβαστη.....εγω απο οσο ειδα τον
johnny123
δεν νομιζω οτι πηρε το σωστο μηνυμα και αυτο γιατι δεν υποθηκε με σωστο τροπο.
επειδη ομως και εγω δεν ειμαι δηδασκαλος και δεν ξερω να του απαντησω με τον σωστο τροπο θα τον παροτρινα απλα να μην βιαστει,να περιμενει 2 μηνες με μελετη για τα σκυλια και αν ακομα λαχταρα τοσο ενα σκυλο και συμφωνουν οι γονεις του τοτε να τον αποκτησει.
θα ηθελα μονο γιαννη να μας πεις τους λογους που θελεις σκυλο και την συγκεκριμενη ρατσα?
και θελω παρα πολυ να σκεφτεις πως θα ενιωθες εσυ αν καποια μερα μετα απο 2-3 χρονια η οικογενεια σου σε παρατουσε στον δρομο,να ξερεις οτι το ιδιο ακριβως θα σκεφτει και ο σκυλος σου και μονο αν εισαι σιγουρος οτι δεν θα συμβει αυτο,τοτε να αποκτησεις σκυλο.
ευχαριστω που διαβασες το ποστ μου και συγνωμη αν ειπα κατι που δεν σου αρεσε,αλλα δυστυχως στην ζωη δεν ακουμε μονο ευχαριστα πραγματα.
και αν θες δες σε παρακαλω αυτο το βιντεακι.

https://www.youtube.com/watch?v=cUcXXVgqoa4
 




Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Σίγουρα όποιος κουράζεται σταματάει απλά φίλη σιμόνε όποιος έχει καεί λέει 5 πράγματα ζώντας με ένα τέτοιο πλάσμα και συνδέεται με Κάιρο επειδή δεν αρέσει η απάντηση εεεε κάποιο λόγο έχει να τα παίρνει γιατί προβλέπω άλλο ένα μίζερο και παρατημένο τζακ..... καλές οι παιδαγωγικές σου μέθοδοι αλλά δεν πιάνουν πάντα
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
οποιος κουραστικε να γραφει ας μην το κανει....δεν εχουν καμια υποχρεωση.....οσοι απαντανε σε τετεια θεματα θα πρεπει να το κανουν με σωστο και ομορφο τροπο για να μπορει να διαβαζεται η αποψη τους και να γινετε σεβαστη.....εγω απο οσο ειδα τον
johnny123
δεν νομιζω οτι πηρε το σωστο μηνυμα και αυτο γιατι δεν υποθηκε με σωστο τροπο.
επειδη ομως και εγω δεν ειμαι δηδασκαλος και δεν ξερω να του απαντησω με τον σωστο τροπο θα τον παροτρινα απλα να μην βιαστει,να περιμενει 2 μηνες με μελετη για τα σκυλια και αν ακομα λαχταρα τοσο ενα σκυλο και συμφωνουν οι γονεις του τοτε να τον αποκτησει.
θα ηθελα μονο γιαννη να μας πεις τους λογους που θελεις σκυλο και την συγκεκριμενη ρατσα?
και θελω παρα πολυ να σκεφτεις πως θα ενιωθες εσυ αν καποια μερα μετα απο 2-3 χρονια η οικογενεια σου σε παρατουσε στον δρομο,να ξερεις οτι το ιδιο ακριβως θα σκεφτει και ο σκυλος σου και μονο αν εισαι σιγουρος οτι δεν θα συμβει αυτο,τοτε να αποκτησεις σκυλο.
ευχαριστω που διαβασες το ποστ μου και συγνωμη αν ειπα κατι που δεν σου αρεσε,αλλα δυστυχως στην ζωη δεν ακουμε μονο ευχαριστα πραγματα.
και αν θες δες σε παρακαλω αυτο το βιντεακι.

https://www.youtube.com/watch?v=cUcXXVgqoa4

σε ευχαριστούμε πολυ για τη συνεισφορά σου, μιας και οσα λες δεν εχουν ΗΔΗ ειπωθει.
 


johnny123

Active Member
24 Φεβρουαρίου 2014
36
0
Σε ευχαριστώ πολύ για το ποστ αλλά και το βιντεάκι το οποίο με συγκίνησε πολύ.......
Κοίτα από όσα διάβασα δεν νομίζω τελικά ότι θα πάρω Jack Russell.Θα προτιμούσα ένα πιο <<ήρεμο>>σκυλάκι.Έχω αρχίσει να ψάχνω νέες ράτσες.....στο νου μου έχω τα κοκόνια ή τα golden retriever......το ψάχνω ακόμα.Θέλω σκύλο επειδή
1)Έτσι θα έχω να ασχολούμε με κάτι στον χρόνο μου αντί να είμαι στον υπολογιστή η στη τηλεόραση.
2)Λατρεύω τις βόλτες ειδικά όταν έχω παρέα.
3)Μου αρέσει πολύ να παίζω με σκύλους
4)Τον θέλω για παρέα εφόσον οι γονείς μου λοίπουν συχνά τα απογεύματα και είμαι μόνος ή μαι με την αδερφή μου.
Ναι ακόμα λαχταρώ για σκύλο αλλά για διαφορετική ράτσα.Για αυτό που ανυσηχώ είναι η τιμή!Στα εκτροφεία οι σκύλοι είναι πανάκριβοι!Αν μου έδινε ένας φίλος μου ένα κουτάβι τζάμπα θα ήταν κακό?(και γιατι)
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Γιατί απαγορεύεται να ζευγαρώνουμε τους σκύλους μας.
Κι εσείς ως μικρά παιδιά, θα πρέπει να το κάνετε συνείδηση και να το εμπεδώσετε, το συντομότερο δυνατόν.
Δεν έχει καμμιά δουλειά, ο φίλος σου, να έχει κουτάβια.

[h=3]Γιατι ΔΕΝ ζευγαρώνουμε τα σκυλιά[/h]
[h=3]Αγαπητέ εκτροφέα της πίσω αυλής:[/h]
 






sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα


DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Χμμμ... Αυτό το «θέλω παρέα τα απογεύματα» δε μου χτυπάει καλά. Δλδ τώρα από βαρεμάρα και μοναξιά ψάχνεις κάτι να ασχοληθείς. Όταν δε θα προλαβαίνεις να διαβάζεις και να πηγαίνεις φροντιστήρια μέχρι τις 10 τι θα κάνει ο σκύλος τα απογεύματα; Το πρωί θα είσαι στο σχολείο και το απόγευμα στα φροντιστήρια ή θα διαβάζεις.

Γιατί δε βρίσκεις ανθρώπινη παρέα να κοινωνικοποιηθείς; Γιατί δεν αρχίζεις κάποιο ομαδικό άθλημα; Έστω να βγαίνεις στην πλατεία να κάνεις skate ή να αράζεις με συνομήλικους...

Τα αδέσποτα δε μας είπες γιατί τα αποκλείεις και στρέφεσαι σε εκτροφεία...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Τα αδέσποτα δε μας είπες γιατί τα αποκλείεις και στρέφεσαι σε εκτροφεία...
Ας μας πει βέβαια την θεωρία του, δεν είναι κακό, αλλά γιατί επιμένουμε, ότι είναι καλή ιδέα να αποκτήσει γενικώς σκύλο, έστω και αδέσποτο;
 


DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Ας μας πει βέβαια την θεωρία του, δεν είναι κακό, αλλά γιατί επιμένουμε, ότι είναι καλή ιδέα να αποκτήσει γενικώς σκύλο, έστω και αδέσποτο;
Αυτό το σκεφτόμουν κι εγώ όταν έβλεπα τη συζήτηση που γινόταν για τις ράτσες.

Απλά έχω στο μυαλό μου ότι σε τόσο νεαρή ηλικία, κάποιος ενθουσιάζεται εύκολα και συνεχώς θέλει να αποκτά κάτι καινούριο και cool! Ένα αδεσποτάκι δεν είναι τόσο cool. Ένα Jack Russel ή ένα Labrador, όμως, εντυπωσιάζουν περισσότερο τους συμμαθητές!

Ρωτάω για να καταλάβω καλύτερα πώς βλέπει το όλο θέμα.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Ας μας πει βέβαια την θεωρία του, δεν είναι κακό, αλλά γιατί επιμένουμε, ότι είναι καλή ιδέα να αποκτήσει γενικώς σκύλο, έστω και αδέσποτο;
Μήπως και δεν πάρει τελικά της φίλης της μαμας του συμμαθητη.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Το πως βλέπει το όλο θέμα, είναι αναμφισβήτητα, ηλίου φαεινότερον, από την αρχή του.
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Γιαννακη καταλαβαινω την επιθυμια σου και τον ενθουσιασμο σου να αποκτησεις σκυλο.Δεν ειναι κακο το να θελεις να συμβιωσεις με σκυλο.Ομως τα Jack Russell ειναι τα πιο δυσκολα σκυλια απο τις μικροσωμες φυλες.Αργα η γρηγορα θα σε κουρασει.Ειναι: 1)Παρα πολυ δραστηρια-υπερκινητικα 2)Εχουν πολλες αντοχες-Εσυ θα κουραζεσαι και μετα ο σκυλος 3)Ειναι πεισματαρικα 4)Χρειαζονται πολλες βολτες αλλα και τρεξιμο που και που ελευθερα κατι που ειναι δυσκολο αν δεν βρισκεις περιφραγμενο χωρο.Συν οτι τα περισσοτερα τραβανε στην βολτα και τσαμπουκαλευονται σε αλλα σκυλια. 5)Θελουν συνεχεια να ασχολεισαι και να παιζεις μαζι τους.Οσο και να τα κουρασεις κοιμουνται 2-3 ωρες και μετα θελουν παλι βολτα και στο σπιτι παιχνιδι μιση-μια ωρα. Θα υπαρξουν μερες που θα εισαι κουρασμενος,η λιγο αρρωστος,η θα πρεπει να διαβασεις κλπ αλλα θα πρεπει να αντιμετωπιζεις τα παραπανω που σου εγραψα.Ειναι αρκετοι που απεκτησαν αυτη την ρατσα και δεν την αντεξαν. Πιστευω οτι δεν υπαρχει λογος να βιαστεις να αποκτησεις σκυλο,καλυτερα να αφιερωσεις τον χρονο σου σε αλλα πραγματα πιο σημαντικα για εσενα.Αν τελικα αποφασισεις με τους γονεις σου να αποκτησεις μπορεις να υιοθετησεις καποιο σκυλακι απο φιλοζωικη που θα ειναι πιο ηρεμο και δεν θα σου "βγαλει το λαδι".Υπαρχουν πολλα ομορφα σκυλια ημιαιμα που ειναι ξεχωριστα και δεν υπαρχουν αλλα σαν και αυτα. Ολα αυτα δεν σου τα γραφω γιατι τα ακουσα η τα διαβασα αλλα γιατι εχω Jack Russel 4 χρονια και τα ζω.Αν καποτε αποκτησω 2ο σκυλο θα ειναι απο φιλοζωικη.Και οτι χρηματα θα εδινα για να αγορασω σκυλο θα τα δωσω για εμβολια,τροφη κλπ.Δεν ειναι απαραιτητο να ειναι καθαροαιμος ο σκυλος και στοιχιζει αρκετα χρηματα.Και μπορεις να βρεις καποιο καθαροαιμο απο φιλωζωικη το οποιο εχει χαθει-βρεθει.Ακομα και απο το Facebook που υπαρχουν σελιδες που ασχολουνται με υιοθεσιες σκυλων.
 




johnny123

Active Member
24 Φεβρουαρίου 2014
36
0
Γιαννακη καταλαβαινω την επιθυμια σου και τον ενθουσιασμο σου να αποκτησεις σκυλο.Δεν ειναι κακο το να θελεις να συμβιωσεις με σκυλο.Ομως τα Jack Russell ειναι τα πιο δυσκολα σκυλια απο τις μικροσωμες φυλες.Αργα η γρηγορα θα σε κουρασει.Ειναι: 1)Παρα πολυ δραστηρια-υπερκινητικα 2)Εχουν πολλες αντοχες-Εσυ θα κουραζεσαι και μετα ο σκυλος 3)Ειναι πεισματαρικα 4)Χρειαζονται πολλες βολτες αλλα και τρεξιμο που και που ελευθερα κατι που ειναι δυσκολο αν δεν βρισκεις περιφραγμενο χωρο.Συν οτι τα περισσοτερα τραβανε στην βολτα και τσαμπουκαλευονται σε αλλα σκυλια. 5)Θελουν συνεχεια να ασχολεισαι και να παιζεις μαζι τους.Οσο και να τα κουρασεις κοιμουνται 2-3 ωρες και μετα θελουν παλι βολτα και στο σπιτι παιχνιδι μιση-μια ωρα. Θα υπαρξουν μερες που θα εισαι κουρασμενος,η λιγο αρρωστος,η θα πρεπει να διαβασεις κλπ αλλα θα πρεπει να αντιμετωπιζεις τα παραπανω που σου εγραψα.Ειναι αρκετοι που απεκτησαν αυτη την ρατσα και δεν την αντεξαν. Πιστευω οτι δεν υπαρχει λογος να βιαστεις να αποκτησεις σκυλο,καλυτερα να αφιερωσεις τον χρονο σου σε αλλα πραγματα πιο σημαντικα για εσενα.Αν τελικα αποφασισεις με τους γονεις σου να αποκτησεις μπορεις να υιοθετησεις καποιο σκυλακι απο φιλοζωικη που θα ειναι πιο ηρεμο και δεν θα σου "βγαλει το λαδι".Υπαρχουν πολλα ομορφα σκυλια ημιαιμα που ειναι ξεχωριστα και δεν υπαρχουν αλλα σαν και αυτα. Ολα αυτα δεν σου τα γραφω γιατι τα ακουσα η τα διαβασα αλλα γιατι εχω Jack Russel 4 χρονια και τα ζω.Αν καποτε αποκτησω 2ο σκυλο θα ειναι απο φιλοζωικη.Και οτι χρηματα θα εδινα για να αγορασω σκυλο θα τα δωσω για εμβολια,τροφη κλπ.Δεν ειναι απαραιτητο να ειναι καθαροαιμος ο σκυλος και στοιχιζει αρκετα χρηματα.Και μπορεις να βρεις καποιο καθαροαιμο απο φιλωζωικη το οποιο εχει χαθει-βρεθει.Ακομα και απο το Facebook που υπαρχουν σελιδες που ασχολουνται με υιοθεσιες σκυλων.
Τελικά δεν θα πάρω jack Russell το ανέφερα παραπάνω :)
 


johnny123

Active Member
24 Φεβρουαρίου 2014
36
0
Αυτό το σκεφτόμουν κι εγώ όταν έβλεπα τη συζήτηση που γινόταν για τις ράτσες.

Απλά έχω στο μυαλό μου ότι σε τόσο νεαρή ηλικία, κάποιος ενθουσιάζεται εύκολα και συνεχώς θέλει να αποκτά κάτι καινούριο και cool! Ένα αδεσποτάκι δεν είναι τόσο cool. Ένα Jack Russel ή ένα Labrador, όμως, εντυπωσιάζουν περισσότερο τους συμμαθητές!

Ρωτάω για να καταλάβω καλύτερα πώς βλέπει το όλο θέμα.
Δεν θέλω να εντυπωσιάζω κανέναν έχοντας σκύλο.τον σκύλο τον θέλω για λόγους που ανέφερα παραπάνω.δεν θέλω σκυλάκι αδέσποτο επειδή 1)τότε ειναι που δεν θα με αφήσει καθόλου η μητερα μου επειδή θα λέει ότι κουβαλάνε αρρώστιες αλλα και εγω αυτό πιστεύω.και ειναι δύσκολο να βρω μικρό(συνήθως βλέπω να κυκλοφορούν μεγάλης ηλικίας)
 
Last edited: