Θα σταματησει ποτε να μαδαει ????


vergilakos

Well-Known Member
11 Απριλίου 2010
194
0
Καλησπερα σημερα εκανα μπανιο παλι το σκυλακο τον μεγαλο και οταν τον χτενισα μετα(0πως και καθε φορα εδω και 1 μηνα ) μαδαει ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ τουφες βγαινουν.Οπως ξερεετε ειναι διασταυρωση καυκασου με γερμανικο ποιμενικο και η ερωτηση μου ειναι θα σταματησει καποια στιγμη να μαδαει ??????? Του κανω ειναι καθημερινο χτενισμα και βγαζει συνεχεια παρα πολες τριχες.:-|
 


Viper

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2010
903
1
38
βιταμινες να του δινεις γτ ενδεχομενως ισως και να οφειλεται σε αβιταμινωση κ να ξερεις πως τετοιεσ εποχες πολλες φυλες αλλαζουν τριχωμα.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Εκεί που φεύγουν οι τρίχες, από κατω μένει κενο δέρμα ή απλά κοντύτερο τρίχωμα;
Θεωρητικά πάντως τέτοια εποχή αλλάζει τρίχωμα κι εφόσον έχει τον μανδύα του Καυκάσιου φαίνεται σαν να φεύγουν τούφες!

Αν έχεις βέβαια την οποιαδήποτε αμφιβολία ο έλεγχος του από τον κτηνίατρο είναι μονόδρομος.....
 


vergilakos

Well-Known Member
11 Απριλίου 2010
194
0
Bιταμινες δεν του λειπουν ειμαι σιγουρος τρωει καλες τροφες και πολυ συχνα γαλα ας ειναι μεγαλος γι τα κοκκαλα του αλλα ποτε δεν ξερεις.Τουφες Foibo και ειναι δερμα απο κατο σε καποια σημεια οχι ομως πολυ μεγαλα κενα χωρις τριχες :eek:
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Γάλα?
δεν κάνει διάρροιες?

δέρμα απο κάτω?
δηλαδή του φευγει το τρίχωμα-δεν το αλλάζει.
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
το γάλα,κατα την ταπεινή μου άποψη,είναι ακατάλληλη τροφή.ο σκυλος δεν εχει το απαραίτητο ένζυμο για να μεταβολίσει το γάλα...
 


Tonini

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
843
2
36
Munich/Germany
Δεν ξέρω αλλά μπορεί να αλλάζει και τρίχωμα....ο δικός μου καθε μέρα τσουβαλια οι τρίχες απο το βουρτσισμα....αλλά αυτο που λες με το δερμα δεν είναι λίγο περίεργο???Δεν ρωτάς τον γιατρό του καλύτερα....!
 


vergilakos

Well-Known Member
11 Απριλίου 2010
194
0
θα τον ρωτησω παντως μου φαινεται να αλλαζει τριχωμα.Επειδη αναπτυζεται γρηγορα και γι να μην παθουν προβλημα τα κοκκαλα του εχει πει ο γιατρος να του δινω που και που δεν κανει κακο και του δινω κανα 2 φορες την εβδομαδα και δεν κανει διαρροιες λετε να το σταματησω?:)
 




vergilakos

Well-Known Member
11 Απριλίου 2010
194
0
Οταν λεω δερμα ελαχιστο ισως να ειναι και ι ιδεα μου γιατι του σηκωνω το τριχωμα γι να το δω οποτε ισως να τις κανω και εγω ακρη
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
θα τον ρωτησω παντως μου φαινεται να αλλαζει τριχωμα.Επειδη αναπτυζεται γρηγορα και γι να μην παθουν προβλημα τα κοκκαλα του εχει πει ο γιατρος να του δινω που και που δεν κανει κακο και του δινω κανα 2 φορες την εβδομαδα και δεν κανει διαρροιες λετε να το σταματησω?:)
Ο ίδιος γιατρός από το προηγούμενο ποστ;
Καλύτερα να του δίνεις γιαούρτι (λέω εγώ τώρα)

Επίσης αν του δίνεις καλή τροφή δεν χρειάζεσαι επιπλέον ασβέστιο (παραπανίσιο ασβέστιο μπορεί να κάνει κακό στις αρθρόσεις)
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
καλή ακούω πως είναι

αφού δεν κάνει διάρροιες συνέχισε

αλλά αμφιβάλλω αν παίρνει ασβέστιο απο το γάλα-τουλάχιστον αυτό έχω διαβάσει-ότι ο σκύλος,ειδικά το γάλα της αγελάδας,δεν το μεταβολίζει.
 


vergilakos

Well-Known Member
11 Απριλίου 2010
194
0
αληθεια?δεν εχω ιδεα αν κανει καλο αλλα υπεθεσα οτι θα κανει καλο ρωτησα και τον γιατρο και ειπε οκ.Γιαουρτη ?Πρωτη φορα το ακουω κανει ?:) αν κανει δεν εχω προβλημα θα κοψω το γαλα αλλα δεν δειχνει να τον πειραζει το γαλα :p .To θεμα ειναι θα σταματησει καποια στιγμη η ολο το καλοκαιρι θα μαδαει παιδια?:)
 








harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
αλλά αμφιβάλλω αν παίρνει ασβέστιο απο το γάλα-τουλάχιστον αυτό έχω διαβάσει-ότι ο σκύλος,ειδικά το γάλα της αγελάδας,δεν το μεταβολίζει.
Η Ζηνα μου κανει παντα σαν τρελλη για γαλα. Γιατι?
Πλεον φυσικα δεν της δινω λογω ειδικης διαιτας.
 




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Το μάδημα λόγω αβιταμίνωσης είναι διαφορετικό από το κανονικό μάδημα. Και δυστυχώς όχι, δε θα σταματήσει να μαδάει. Να δεις μάδημα που πέφτει εδώ με το Μουφ! Απλώς χτένιζέ το για να μην πάθει τίποτα και για να μαδάει λιγότερο.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU