Θεμα με την τριχα


Makou7

Member
24 Ιανουαρίου 2018
6
1
30
Παιδια καλησπερα ειμαι καινουργια στο forum και ήθελα την άποψή σας για το πρόβλημα μου.. έχω σοβαρό θέμα με την τριχόπτωση και δεν είναι δερματικό πρόβλημα καθώς έχω ρωτήσει κτηνίατρο και την έχει δει κιόλας έχω δοκιμάσει τα πάντα βιταμίνες με μουρουνέλαιο έχω αλλάξει πολλές τροφές μέτριας έως καλής ποιότητας τακτικό βούρτσισμα μία με δύο φορές το μήνα το πολύ μπάνιο αλλά δεν βλέπω κανένα αποτέλεσμα γενικότερα δεν έχω θέμα με την τρίχα της αλλά το τελευταίο καιρό έχει παραγίνει το κακό έρχομαι στη δουλειά και βρίσκω και εδώ τρίχες της που έχουνε μείνει από προηγούμενα ρούχα και προσπαθώ πάρα πολύ να τις βγάζω Αλλά πάντα κάποια θα μου ξεφεύγει είναι μεσαίου μεγέθους Η Ήρα μου και είναι στειρωμένη ευχαριστώ πολύ
 


Δέλτα

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2016
250
634
Καταρχήν τι ράτσα είναι αν έχει διπλό τρίχωμα όπως τα χάσκι είναι φυσικό να μαδάει περισσότερο. Επένδυσε σε μια βούρτσα furminator αν δεν έχεις ήδη θα εκπλαγείς με το πόσες τρίχες βγάζει και πολλά ρολά για τα ρούχα. Μπάνιο μια φορά τον μίνα μου φαίνεται λίγο υπερβολικό. Γενικά δεν μπορείς να απαλλαγείς 100%. Αν σε ανησυχεί πολύ κάνει και μερικές εξετάσεις αίματος. Τώρα αυτά τα συμπληρώματα που είναι για να μην πέφτει η τρίχα δεν ξέρω πόσο καλό κάνουν έκτος από μουρουνέλαιο που δίνω και εγώ και το οποίο δεν νομίζω ότι περιορίζει το μάδημα τα υπόλοιπα δεν θα τα έδινα. Έχε υπόψιν σου ότι μερικές βιταμίνες ευνοούν την τριχόπτωση.
 


Makou7

Member
24 Ιανουαρίου 2018
6
1
30
Σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες Ειναι ημιαιμη εχει διπλο.τριχωμα και καναμε εξετασεις αιματος Γενικές οταν της καναμε προσφατα στειρωση και ηταν πεντακαθαρες..πιστευω πως.οσο την χτενιζω τοσο βγαζει δεν.σταματαει ποτε .δεν έχω θέμα με τις τρίχες έχω συνηθίσει απλά μιλάμε είναι σε υπερβολικό βαθμό και εχω γεμισει με.ρολα για ρουχα..
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Και πριν τη στείρωση έτσι ήταν; Να ξέρεις στα θυληκά μερικές φορές λόγω ορμονικών αλλαγών η στείρωση προκαλεί έντονο μάδημα. (είχα τέτοιο θέμα με τη σκύλα μου και δυστυχώς όχι, δεν βρήκαμε τρόπο να κάνουμε κάτι. της έδινα μουρουνέλαιο χωρίς εμφανές αποτέλεσμα, σε κάποια φάση έστρωσε από μόνο του. άσχετο αλλά και η γάτα μαδούσε άσχημα για 2-3 μήνες μετά τη στείρωση)
 
Last edited:


Makou7

Member
24 Ιανουαρίου 2018
6
1
30
Ηταν παντα η αληθεια ειναι αλλα οχι τοσο εντονα... εχω σαλταρει με τοση τριχα και δεν ξερω τι να κανω.. να της αλλαξω τροφή παλι αλλα ποια να της παρω??
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Δεν μας είπες τι μέτριες και καλές τροφές τρώει. Το φαγητό παίζει μεγάλο ρόλο. Και πάρε ένα furminator κάνει καλή δουλειά.
 


Makou7

Member
24 Ιανουαρίου 2018
6
1
30
Καλημερα.. τωρα της δινω φαρμινα.. της ειχα αρχισει ξηρα για στειρωμενα σκυλακια αλλα μου ειπε η κτηνιατρος να της παρω την φαρμινα επειδη εχει λιπαρα και βοηθαει πιο πολύ με το θεμα της τριχας.. το θεμα ειναι οτι ουτε με αυτην βλεπω διαφορα.. τι να πω ρε παιδια.. δεν το ειχα τοσο εντονο στο μυαλο.μου μεχρι την στιγμη που μου εκαναν παρατηρηση στην δουλειά και ειλικρινα ντράπηκα παρα πολυ
 






Vania

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2017
188
694
Καλημερα, ειναι πιθανο να ειναι απλα μια περιοδος εντονοτερης τριχοπτωσης λογω στειρωσης πχ. οπως ειπαν και παραπανω. Η αλλαγη τροφης και τα συμπληρωματα μπορουν να βοηθησουν αλλα μπορει και οχι. Σε αλλους σκυλους ταιριαζουν καλυτερα και σε αλλους οχι και τοσο.
Δεν εχω υπ'οψιν μου κατι που να εκανε θαυματα ωστε να στο προτεινω.
Ανεφερες οτι τη βουρτσιζεις 1-2 φορες το μηνα, με τι βουρτσα? Θα προτεινα να βουρτσιζεις 1 φορα τη βδομαδα με kong zoom groom και ειδικα μετα απο καθε μπανιο.
 

Attachments



Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Γεια σου @Makou7

Σου γράφω μασουλώντας παράλληλα τρίχες από τα σκυλιά μου, χεχε!
Καταρχήν σε νιώθω απόλυτα. Έχω δύο σκυλιά τα οποία μαδάνε ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ. Όσο και να καθαρίζω, τις περιόδους που μαδάνε, το σπίτι είναι τίγκα στην τρίχα.

Το καλό χτένισμα, αλλά και το "στεγνό καθάρισμα" (δεν έχω καταλάβει ακριβώς, έτσι το λέει η groomer μας), βοηθάνε πάρα πολύ. Επίσης, στην προηγούμενη σκυλίτσα μου, η τροφή με σολομό έδειξε να καταπολεμά την τριχόπτωση κατά 40% τουλάχιστον, ήμουν πολύ ευχαριστημένη.

Η δικιά μου, μετά την στείρωση, σταμάτησε εντελώς να μαδάει και είχα πάθει ένα σοκ. Φαντάζομαι έχουν δίκιο όσοι είπαν πως κάπως τα επηρεάζει.

Παιδιά κι εγώ μαδάω πολύ γιατί έχω αλωπεκία, μήπως να μου προτείνετε καμία ξηρά τροφή για τον εαυτό μου;;; :cry::ROFLMAO:
 
  • Like
Reactions: Siegfried and Eroe


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
.... τι να πω ρε παιδια.. δεν το ειχα τοσο εντονο στο μυαλο.μου μεχρι την στιγμη που μου εκαναν παρατηρηση στην δουλειά και ειλικρινα ντράπηκα παρα πολυ
Τα αυτοκόλλητα ρολά πρέπει να είναι ο καλύτερός σου φίλος και πριν φύγεις να περνάς τα ρούχα σου. Σε σπίτια με σκυλιά ή γάτες που μαδάνε πρέπει να είσαι ετοιμοπόλεμη!

Πάρε το φουρμινέιτορ απο το παραπάνω λινκ και μη λυπηθείς να αφαιρέσεις όση περισσσότερη τρίχα μπορείς, επιμένω θα δεις διαφορά.
 




Makou7

Member
24 Ιανουαρίου 2018
6
1
30
Παιδιά ειλικρινά ευχαριστώ πάρα πολύ.. ειλικρινά νιώθω καλύτερα που δεν είμαι μόνη μου και κατά πάσα πιθανότητα δεν κοιτάνε μόνο εμένα λες και βλέπουν εξωγήινο θα δοκιμάσω αυτή τη χτένα και θα σας πω..
 
  • Like
Reactions: Sofouli


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Αν δεν κανω λαθος εχω διαβασει εδω μεσα οτι τα σκυλια αλλαζουν τριχα αρα εχουν περισσοτερη τριχοπτωση οταν βρισκονται κοντα/μεσα σε ζεστο χωρο, πιο ζεστο απο οσο θα ενιωθε ανετα ο οργανισμος.

Εμπειροτερα μελη μαλλον μπορουν να βοηθησουν καλυτερα στο αν και ποσο ισχυει αυτο που λεω

Επισης μπορεις να δοκιμασεις και κατι τετοιο
για τη δουλεια σου που λες
https://www.skroutz.gr/c/323/eidh-katharismou.html?keyphrase=ρολο+για+τριχες
 
  • Like
Reactions: Sofouli


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Για ρολό να πάρεις το μεγάλο διπλό ρολό για κατοικίδια. Είναι ένα με μοβ λαβή, το πουλάνε στα σούπερ μάρκετ (ο ΑΒ το φέρνει 100%). Γλιτώνεις και χρόνο λόγω του ότι είναι τεράστιο (σαν αυτά που βάφεις τον τοίχο φαντάσου) αλλά και έχει πιο ισχυρή κόλα.
 


sofia st

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2017
66
137
42
κορίτσι να ζητήσεις απο το pet shop λάδι σολωμού. πωλείται ή σε μπουκαλάκι ή σε αμπουλες και το ρίχνεις πάνω στο φαγητό του για 2 βδομαδες περίπου, 2 φορές το χρόνο ανοιξη κ φθινοπωρο που μαδανε πιο πολυ. εγω που φιλοξενουσα ενα κυνηγοσκυλακι που ηταν απελπιστικη κατασταση βοήθησε πολύ!!!
 
  • Like
Reactions: Sofouli


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Για ρολό να πάρεις το μεγάλο διπλό ρολό για κατοικίδια. Είναι ένα με μοβ λαβή, το πουλάνε στα σούπερ μάρκετ (ο ΑΒ το φέρνει 100%). Γλιτώνεις και χρόνο λόγω του ότι είναι τεράστιο (σαν αυτά που βάφεις τον τοίχο φαντάσου) αλλά και έχει πιο ισχυρή κόλα.
Επίσης σούπερ και για το αμάξι. Έχω και εγώ.
 
  • Like
Reactions: Sofouli


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
κορίτσι να ζητήσεις απο το pet shop λάδι σολωμού. πωλείται ή σε μπουκαλάκι ή σε αμπουλες και το ρίχνεις πάνω στο φαγητό του για 2 βδομαδες περίπου, 2 φορές το χρόνο ανοιξη κ φθινοπωρο που μαδανε πιο πολυ. εγω που φιλοξενουσα ενα κυνηγοσκυλακι που ηταν απελπιστικη κατασταση βοήθησε πολύ!!!
Kαι στα δυο μου σκυλια και στη γατα μαλάκωσαν τα κακά κι άρχισαν να πασαλείβονται. Ευχαριστώ δεν θα πάρω. :D
 


Six

Member
22 Δεκεμβρίου 2017
21
21
Tübingen/DE
Βοήθησε πολύ με τη σκύλα μου, αλλά χρειάστηκαν 5 μπουκάλια !

Σσυμπυκνωμένη και ισορροπημένη σύνθεση.
Το Virbac Megaderm περιέχει Ωμέγα-6 και Ωμέγα-3 λιπαρών οξέων σε βέλτιστο λόγο 5:1
http:// https://de.virbac.com/home/katalog/kleintiere/dermatologie/megaderm.html
https://de.virbac.com/home/katalog/kleintiere/dermatologie/megaderm.html

------------------

Εναλλακτικά η και καλυτερα, μπορείτε να δώσετε έλαιο κάνναβης (από σπόρους).
Θεραπεία περίπου 6-8 εβδομάδες.
Περιέχει: ωμέγα-3 και ωμέγα-6 λιπαρά οξέα, γ-λινολενικό οξύ.

http://www.zooplus.gr/shop/skyloi/trofi_gia_skylous_symplirwma/derma_trixes/elaia/485916

-----
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf