Θεμα με τη γειτονισσα


Stefania96

New Member
8 Οκτωβρίου 2016
3
2
27
Καλησπερα σας!
Ειμαι νεο μελος στο φορουμ και θα ηθελα τη βοηθεια σας στο ζητημα που με απασχολει. Πριν 1,5 χρονο περιπου βρηκα ενα σκυλακι πεταμενο μεσα στον καδο με μια σακουλα εντελως κλειστη. Ηταν κοντα 2 μηνων συμφωνα με τον κτηνιατρο και ειχε κακοιποιηθει σε τετοιο βαθμο που τα πισω ποδαρακια του εβγαιναν μετα απο λιγο οταν περπατουσε. Το κρατησα καναμε ολα τα χειρουργεια που χρειαστηκαν και σημερα ειναι μια χαρα στην υγεια του. Το προβλημα ομως ειναι οτι με τη φρικτη εμπειρια που ειχε ζησει συν τα χειρουργεια (μεχρι 6 μηνων δεν εβγαινε βολτα λογω των χειρουργειων) εμφανιζει φοβια και επιθετικοτητα σε αγνωστους ανθρωπους και σκυλους (με την οικογενεια μου και τα υπολοιπα ζωακια που εχω ειναι ολα μια χαρα). Ζητησα βοηθεια απο εκπαιδευτη θετικης εκπαιδευσης και ως σημερα τα πραγματα δειχνουν να ειναι λιγο καλυτερα, εχει καταφερει να βγαινει βολτα και δε φοβαται τοσο πολυ ουτε γαβγιζει πια αν εχει μια αποσταση ασφαλειας τουλαχιστον 3 μετρων. Μενω σε μονοκατοικια με αυλη και στο απεναντι σπιτι μενουν καποια νεαρα ατομα. Το σκυλι ειναι παντα εντος του σπιτιου και οσες φορες εχει κατεβει στην αυλη παραμενει το πολυ 10-20 λεπτα με εμενα παρουσα σε ωρες μη κοινης ησυχιας. Λογικο ειναι αν καποιο μηχανακι περασει ή καποιος τρεξει και τον τρομαξει-αγχωσει να γαβγισει. Προσπαθω οπως μου εχει δειξει ο εκπαιδευτης να αντιμετωπιζω σωστα την κατασταση για να μαθει να μη φοβαται. Πριν απο μερικους μηνες ενω το σκυλι ηταν μεσα στο σπιτι και ζητημα να γαυγισε πεντε λεπτα εμφανιστηκε η γειτονισσα παραπονουμενη και ψαχνοντας το σκυλο στην αυλη αρχισε να φωναζει. Βγαινω εξω και μου λεει οτι την ενοχλει και δεν μπορει, τη ξυπνησε -12 το μεσημερι Σαββατου-. Εγω της ειπα οτι θα το κοιταξω και οντως ημουν ολη την ημερα με το σκυλο μεσα. Σημερα Σαββατο στις 7,30μμ και ενω το σκυλι ειχε γυρισει απο τη βολτα του κουρασμενο (στην αυλη μαζι με εμενα βεβαια) περιφεροταν, χαζοπαιζαμε και γαβγισε κατι γατες οχι ομως με επιμονη. Εμφανιζεται παλι η φοβερη αυτη η γειτονισσα (δεν γνωριζω ονομα) και ενω δε με εβλεπε που καθομουν πηγαινε με αργο βημα πανω κατω μπροστα στο σπιτι με το χερι στη μεση. Το σκυλι τη θεωρησε απειλη και αρχισε να τη γαβγιζει. Εγω δεν εδωσα σημασια και η ωρα δεν ηταν ακαταλληλη. Αρχισε αυτη να φωναζει και να απαιτει να φυγει ο σκυλος τωρα και οτι δε γινεται, την ενοχλει να το ακουει και τελευταια φορα που γινεται. Ειπε οτι θα φωναξει την αστυνομια και θα ''τακτοποιησει'' το σκυλο και θα ''φτιαξει'' και εμενα, και θα δω τι θα παθω κτλ. Σας παρακαλω πειτε μου τη γνωμη σας και τι πρεπει να κανω για να προστατεψω το σκυλο μου και εμενα.

Υ.Γ. το γελοιο της υποθεσης ειναι οτι ειχε κι αυτη για ενα διαστημα ενα σκυλακι το οποιο το ειχε μονιμα εξω βρεξει χιονισει και γαβγιζε μερα νυχτα (γι' αυτην λογικο). Επισης καθε βραδυ απο τα μεσανυχτα μεχρι τις 3-4 τπηγαινοερχεται με μηχανακια αυτη και οι συγκατοικοι της (+τα ντελιβερι τα μεσανυχτα παντα!) κανοντας φασαρια και ξεσηκωνοντας ολα τα σκυλια της γειτονιας (τουλαχιστον 5) και δεν εχει γινει απο καποιον καποια παρατηρηση, το γιατι δε το ξερω...
Ελπιζω να μη σας κουρασα με το μεγαλο κειμενο, καθε βοηθεια δεκτη!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Αγνόησε την και ψάχνε την αυλή πριν βγει ο σκύλος. Μη μένει μόνος χωρίς κάποιον μαζί του στον κήπο. Αν θες λίγο να το τραβήξεις παραπάνω πήγαινε και στο ΑΤ της γειτονιάς σας και ζήτησε να γραφτούν οι απειλές της στο βιβλίο συμβάντων.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Την αγνοείς πανηγυρικά. Πιο κλάιν δηλαδή, δεν υπάρχει!
Από κει και πέρα, αν θέλεις να αντιδράσεις και κάπως και να της δείξεις ότι σοβαρολογείς, κάνεις αυτό που λέει η l.kyveli από πάνω. Πας στην αστυνομία ή ακόμη καλύτερα, στον εισαγγελέα.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Την επόμενη φορά που θα απειλούσε με το "θα φέρω την αστυνομία" θα την ενθάρρυνα να το κάνει, εφ'οσον συνεχίζουμε να μιλάμε για ώρες μη κοινής ησυχίας, και θα ήλπιζα να έρθει κιόλας η αστυνομία ώστε να καυαγγείλω, με τη σειρά μου παρενόχληση.
 




genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Αν είσαι νόμιμος, την αγνοείς. Αν μπορείς, διαχωρίζεις και ένα κομμάτι της αυλής ώστε το σκυλί να μην έρχεται κοντά στο δρόμο, και να μην κινδυνεύει απο φόλες, χωρίς να πρέπει να ψάχνεις και να επιβλέπεις συνεχώς. Και αν ξανααπειλήσει, πας και μια βόλτα από το αστυνομικό τμήμα.
 
  • Like
Reactions: Stefania96


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Έχω κάνει παρατήρηση σε γείτονα όπου ο σκύλος του ενοχλεί σε όχι ώρες κοινής ησυχίας!

Και νόμιμος να είσαι στο κομμάτι της κοινής ησυχίας δεν είσαι στο κομμάτι της καλή γειτονίας!

Γενικά το λέω γιατί πολλοί πολλοί πατάνε σε αυτό και νομίζουν ότι είναι μέσα στο νόμιμο πλαίσιο!
 


p_gper

Well-Known Member
25 Αυγούστου 2016
48
59
43
Όταν ο σκύλος είναι στην αυλή, μόνος, η πόρτα του σπιτιού να είναι ανοιχτή, να μπορεί να μπαινοβγαίνει. Σίγουρα, η γειτόνισσα δεν είναι και στα καλά της :notworthy:.
 
  • Like
Reactions: Stefania96


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Έχω κάνει παρατήρηση σε γείτονα όπου ο σκύλος του ενοχλεί σε όχι ώρες κοινής ησυχίας!

Και νόμιμος να είσαι στο κομμάτι της κοινής ησυχίας δεν είσαι στο κομμάτι της καλή γειτονίας!

Γενικά το λέω γιατί πολλοί πολλοί πατάνε σε αυτό και νομίζουν ότι είναι μέσα στο νόμιμο πλαίσιο!
Συγγνώμη αλλά αυτό δεν μπορώ να το δεχτώ. Όταν μια οικογένεια έχει ένα σκυλο, δεν είναι λογικό να τον ακούσεις μια ή δύο φορές να γαβγίζει? Για να σου δώσω και ένα πολύ απλό παράδειγμα, εμείς έχουμε δική μας αυλή, στην οποία ό μικρός βγαίνει μόνο το πρωί πυ τα παιδιά λείπουν και το απόγευμα ελάχιστα. Μεσημέρι και βράδυ μετά τις 10 καθόλου, για ευνόητους λόγους. Τις προάλλες λοιπόν, ενώ έπαιζαν στην αυλή ο σκύλος με τα παιδιά, χωρίς να κάνουν τρελή φασαρία, αλλά όσο να έχει κάτι ακουγόταν, μας προσγειώνεται από το πουθενά ένα πορτοκάλι το οποίο είχε πάνω του ενα ξυραφι. Μα είναι δυνατόν? Σε χώρο που παίζουν παιδιά να πετάει κάποιος κάτι τόσο επικίνδυνο. Ντάξει το τι έγινε μετά δεν περιγράφετε, αλλά η κυρία έφερε αυτό ακριβώς που είπες ως αντεπιχείρημα. Ότι δηλαδή ενοχλείται από τις φωνές και τα γαυγίσματα του σκύλου. Η ίδια δηλαδή που τσακώνεται κάθε μέρα με τον άντρα της και τους ακούει όλοι η γειτονιά δεν ενοχλεί?

σορρυ αμα ξταν οφ τοπικ αλλα με έτρωγε εδώ και κάτι μέρες αυτή η ιστορία, και εγω προτεινω για αρχξ να την γράψεις απλως, καλό θα ήταν βέβαια άμα μπορείς να μάθεις και το ονοματηςγια παν ενδεχόμενο
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
...μας προσγειώνεται από το πουθενά ένα πορτοκάλι το οποίο είχε πάνω του ενα ξυραφι. ...
:eek::eek::eek::eek::eek:

Αν ήξερες ποιά τρελλή το πέταξε, έπρεπε επί τόπου να καλέσεις αστυνομία και να κάνεις μύνηση. Πορτοκάλι με ξυράφι...δεν είμαστε καλά!!!!

@st3li0s αγόρι μου, στην εποχή που ζούμε, οι "ώρες ησυχίας", όχι "κοινής ησυχίας", είναι έννοιες ξεχασμένες. Το δέχεσαι και ζεις την ζωή σου. Αν δεν το δέχεσαι, πας να μείνεις σε πιο ερημικά μέρη. Και εύχεσαι, ακόμη κι εκεί, να την βρεις. Δεν είναι απολύτως σίγουρο έχω να σου πω :)
 


Stefania96

New Member
8 Οκτωβρίου 2016
3
2
27
Την επόμενη φορά που θα απειλούσε με το "θα φέρω την αστυνομία" θα την ενθάρρυνα να το κάνει, εφ'οσον συνεχίζουμε να μιλάμε για ώρες μη κοινής ησυχίας, και θα ήλπιζα να έρθει κιόλας η αστυνομία ώστε να καυαγγείλω, με τη σειρά μου παρενόχληση.
Καλημερα Orilis! Αυτο ακριβως της ειπα, να τη φωναξει και εδω θα περιμενω. Τοτε ηταν που απαντησε οτι θα σε φτιαξω κι εσενα, θα τακτοποιησω το σκυλο και θα δεις τι θα παθετε...

 


Stefania96

New Member
8 Οκτωβρίου 2016
3
2
27
Όταν ο σκύλος είναι στην αυλή, μόνος, η πόρτα του σπιτιού να είναι ανοιχτή, να μπορεί να μπαινοβγαίνει. Σίγουρα, η γειτόνισσα δεν είναι και στα καλά της :notworthy:.
Καλημερα p_gper! H πορτα του σπιτιου ειναι παντα ανοιχτη οταν εχω το σκυλο στην αυλη μονο και μονο για να τον βλεπω και για να μπορει να πιει νερο ή να φαει αν θελησει. Επισης τον εχω εκπαιδευσει να κανει τις αναγκες του σε πανα μεσα στο σπιτι οποτε και παλι εχω ανοιχτη την πορτα αν θελει να τη χρησιμοποιησει.
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Έχω κάνει παρατήρηση σε γείτονα όπου ο σκύλος του ενοχλεί σε όχι ώρες κοινής ησυχίας!

Και νόμιμος να είσαι στο κομμάτι της κοινής ησυχίας δεν είσαι στο κομμάτι της καλή γειτονίας!

Γενικά το λέω γιατί πολλοί πολλοί πατάνε σε αυτό και νομίζουν ότι είναι μέσα στο νόμιμο πλαίσιο!
Με ποιο επιχείρημα κάνεις παρατήρηση σε μη ώρα κοινης ησυχίας; Και γιατί μόνο στο σκύλο και όχι για τη μουσική, τις εργασίες που ενοχλούν, τα παιδάκια που τσιρίζουν, τα ζευγάρια που τσακώνονται, την τηλεόραση κλπ κλπ.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Καλημερα Orilis! Αυτο ακριβως της ειπα, να τη φωναξει και εδω θα περιμενω. Τοτε ηταν που απαντησε οτι θα σε φτιαξω κι εσενα, θα τακτοποιησω το σκυλο και θα δεις τι θα παθετε...
http://www.dogforum.gr/community/members/orilis.7093/
Στην επόμενη απειλή προς εσένα ή το σκύλο σου, όπως σου είπαν και παραπάνω, πας στο κοντινότερο αστυνομικό τμήμα και ζητάς καταγραφή στο βιβλίο συμβάντων. Και υπάρχει και ακόμα μια διαδικασία, που δεν την ξέρω ακριβώς, νομίζω εισαγγελική παραγγελία, που ενημερώνουν μετά τη γειτονισσα ότι αν πάθεις κάτι εσύ ή ο σκύλος σου, θα θεωρηθεί η κυρίως ύποπτη.
 


Johnkokk

Well-Known Member
2 Ιουνίου 2015
266
786
51
Γνώμη μου ειναι, οτι εφόσον σας απείλησε όπως λέτε, να πάτε οπωσδήποτε στην αστυνομία να κάνετε αναφορά, ώστε να καταγραφεί στο βιβλίο συμβάντων και μάλιστα να την ενημερώσετε μετά οτι έχετε πάει ήδη στην αστυνομία.
Καλό είναι να της υπενθυμίσετε οτι εφόσον πάθει το οτιδήποτε το σκυλί σας, θα είναι η πρώτη που θα μαζέψουν κι οτι κινδυνεύει με φυλάκιση και πρόστιμο 30000€ τουλάχιστον.

Φρονώ οτι θα στρώσει μετά.Ολα αυτά εφόσον βέβαια όπως λέτε δεν ενοχλεί σε ώρες κοινής ησυχίας.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
:eek::eek::eek::eek::eek:

Αν ήξερες ποιά τρελλή το πέταξε, έπρεπε επί τόπου να καλέσεις αστυνομία και να κάνεις μύνηση. Πορτοκάλι με ξυράφι...δεν είμαστε καλά!!!!

@st3li0s αγόρι μου, στην εποχή που ζούμε, οι "ώρες ησυχίας", όχι "κοινής ησυχίας", είναι έννοιες ξεχασμένες. Το δέχεσαι και ζεις την ζωή σου. Αν δεν το δέχεσαι, πας να μείνεις σε πιο ερημικά μέρη. Και εύχεσαι, ακόμη κι εκεί, να την βρεις. Δεν είναι απολύτως σίγουρο έχω να σου πω :)
Το θέμα Μαρία δεν είναι τόσο πολύ το γάβγισμα...αλλά η διακριτικότητα και οι χειρισμοί του ιδιοκτήτη!
Οπότε από την ανεκτικότητα μέχρι τα ερημικά μέρη υπάρχει μία διαφορά...
Γέρασα...

Με ποιο επιχείρημα κάνεις παρατήρηση σε μη ώρα κοινης ησυχίας; Και γιατί μόνο στο σκύλο και όχι για τη μουσική, τις εργασίες που ενοχλούν, τα παιδάκια που τσιρίζουν, τα ζευγάρια που τσακώνονται, την τηλεόραση κλπ κλπ.
Γιατί ενώ μπορεί να κάνει τον σκύλο του να βγάλει το σκασμό δεν έχει την διακριτική ευχέρεια να τον μαζέψει ενώ σπάει αρχίδια στο μπαλκόνι...έστω και αυτές τις 1-2 φορές...
Γιατί ενώ έχω και 'γω σκύλο δεν τον αφήνω να βγαίνει στο μπαλκόνι χωρίς την παρουσία μου γιατί όποιος πλησιάσει θα γαβγίσει...
Γιατί δεν θέλω να μου κάνουν αυτό που δεν κάνω...
Γιατί...δεν μου αρέσει το άσκοπο γάβγισμα...αντιθέτως τρελαίνομαι για το στοχευμένο!!!

Αυτόν τον γείτονα στις βόλτες όταν τον πετυχαίνω ο σκύλος γαβγίζει από έκσταση!
Του πετάει το μπαλάκι, γαβγίζει τρέχοντας, τον φωνάζει να έρθει, γαβγίζει ερχόμενος!
Είναι σαν κάτι BC που γαβγίζουν όταν τρέχουν σε αγώνα Agility από πόρωση!:D
 
  • Like
Reactions: george_gs


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Αν δεν το δέχεσαι, πας να μείνεις σε πιο ερημικά μέρη.
Συμφωνώ. Το να μένεις σε πολυκατοικία και να απαιτείς πχ από τον συγκάτοικο-ιδιοκτήτη σκύλου να μην χρησιμοποιεί το ασανσέρ, επειδή τον ενοχλεί η μυρωδιά, ή να μένεις σε πυκνοκατοικημένη γειτονιά αστικής περιοχής και να απαιτείς να μην ακούγεται ο σκύλος ούτε καν σε ώρες μη κοινής ησυχίας,αν δεν είναι "στοχευμένο" το γάβγισμα, είναι εκτός πραγματικότητας. Πάντα μιλάω για την περίπτωση που στο πρώτο παράδειγμα ο σκύλος δεν ζέχνει από την απλυσιά, ή στην δεύτερη που ο σκύλος δεν γαβγίζει ακατάπαυστα όλη την ώρα...
Όποιος έχει τέτοιες απαιτήσεις μπορεί κάλλιστα να μετακομίσει σε μια μονοκατοικία σε απόσταση ενός χιλιομέτρου τουλάχιστον από τον πιο κοντινό γείτονα. Αλλιώς, πρόβλημα του.
 
  • Like
Reactions: LaCat


p_gper

Well-Known Member
25 Αυγούστου 2016
48
59
43
Stefania, κοίτα επειδή και 'γω έχω θέμα με σκύλο γείτονα που γαβγίζει μόνο σε ώρες κοινής ησυχίας να σε ενημερώσω ότι st3li0s έχει κάποιο δίκιο. Βλέπεις ο νόμος βάζει τους ανθρώπους πάνω από τα ζώα, έστω και αν συμπεριφέρονται χειρότερα από αυτά. Η διάταξη 3 τη αστυνομίας του 1996 (που ορίζει τις ώρες κοινής ησυχίας ανάλογα και με τους μήνες) αναφέρει 'Οι κάτοικοι κατοικίδιων ζώων ή πτηνών υποχρεούνται όπως λαμβάνουν κάθε πρόσφορο μέτρο, ώστε αυτά να μην διαταράσσουν με οποιοδήποτε τρόπο την ησυχία των περιοίκων. Καθ' όλη τη διάρκεια του 24ώρου'.

Όπως καταλαβαίνεις υπάρχει η περίπτωση να γίνει κάτι, όπως μια σύσταση από την αστυνομία. Άλλα νομίζω το να γαβγίζει περιστασιακά ο σκύλος και όχι συνεχόμενα είναι μέσα στα λογικά πλαίσια. Η αστυνομία μπορεί να καταλάβει αν ο σκύλος ενοχλεί ή όχι. Αν η γειτόνισσα 'πουλάει' τσαμπουκά (Θα σου δείξω, τι θα σου κάνω κτλ.), τότε μην κολλάς, 'πούλα' τσαμπουκά και συ!
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Αχαχουχα....
Στο σπιτι σου?!?...έρχεται η άλλη κ απαιτει κ απειλει κ το παιζει αουα?
Εεμμ...αστυνομία,εισαγγελέα...κ σε ωρες μη κοινης ησυχιας τερμα μουσικη,ακομη κ τα αμαξια θα εβαζα να βαρανε!
Οταν σε σεβονται να σέβεσαι
Αμα πανε να σε .... δε θα στηνεις κ ......
Τετοιου ειδους ανθρωποι δεν εχουν ιδεα τι παει να πει καλη γειτονια ποσο μαλλον σεβασμος,κ οσο πιο πολιτισμενα πας να φερθεις τοσο κοιτάνε πως να σε πατησουν...σε αυτους λοιπον γινεσαι πιο Ταλιμπάν κ απτους Ταλιμπάν

Για την αλλη την ιστορια με το πορτοκαλι...
κ να ειχα παιδι κ σκυλι?κ να κινδυνευαν να καρφωνοταν σε κανα κεφαλι,να τους βγαλει κανα ματι?
Αμα ηξερα ποια καρια ηταν θα την εσπαγα στο ξυλο κ θα μου φερνατε τσιγαρα στην ψειρου!
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Παίδες μην είστε και τόσο απόλυτοι με τα θέματα και τις ώρες κοινής ησυχίας.....δλδ αν εγώ η δύστυχη δουλεύω νύχτα και σχολάω 7 το πρωί .....δλδ πάω 8 σπίτι......και θέλω να ρίξω κάναν ύπνο..... και οι διπλανοί μου στα διαμερίσματα το ξέρουν αυτό ....αλλά με γράφουν κανονικά ...να το θεωρήσω καλό αυτό ;
ή αν το μπάσο της μουσικής δονεί τους τοίχους και ξυπνάει το μωρό μου σε ώρα μη κοινής ησυχίας ...να το θεωρήσω καλό αυτό ;
Λίγη κατανόηση και διακριτικότητα ποτέ δεν έβλαψε κανέναν.
Τώρα το πορτοκάλι με το ξυραφάκι μέσα....τι να πω...θα το είχα καταγγείλει στην αστυνομία ....αυτά ξεφεύγουν του συνηθισμένου.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf