Θεραπείες για επιθετικά σκυλιά


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Μου ήρθε μόλις το καινούριο τεύχος του Whole Dog Journal όπου βρήκα ένα ενδιαφέρον άρθρο για καινούριες θεραπείες για επιθετικά σκυλιά που πάσχουν από υποθυροειδισμό. Η ιδέα της θεραπείας της εξήγησης της επιθετικότητας και σε ανθρώπους και σε ζώα ως συμπτώματος υποθυροειδισμού διατυπώθηκε τη δεκαετία του 1940. Αν και οι μέχρι τώρα μελέτες είναι ενθαρρυντικές, χρειάζονται περισσότερα στοιχεία, οπότε η περίφημη κτηνιατρική σχολή Tufts Cummings School of Veterinary Medicine συνεχίζει τις μελέτες και αυτή τη φορά ζητάει σκύλους για τη μελέτη που έχουν δείξει επιθετικότητα προς τα αφεντικά τους. Η μελέτη θα διαρκέσει οκτώ βδομάδες.

Οι ενδιαφερόμενοι πρέπει να διαθέτουν σκύλο που γρυλλίζει, σηκώνει το χείλος του, το πιάνει ξαφνικά η επιθετικότητα και που δαγκώνει το χέρι του αφεντικού του συχνά. Αρχικά θα γίνουν εξετάσεις για θυροειδή. Όσοι γίνουν δεκτοί στη μελέτη θα πρέπει μετά να κρατούν ημερολόγιο για τα επεισόδια επιθετικότητας που θα ακολουθήσουν τους επόμενους δυο μήνες. Μετά θα δοκιμαστούν νέα φάρμακα σε σκύλους οι οποίοι δεν έχουν ποτέ ακολουθήσει θεραπευτική αγωγή για προβλήματα με θυροειδή. Θα δοθούν κανονικά φάρμακα και εικονικά. Μετά την πάροδο οκτώ βδομάδων τα σκυλιά που πήραν εικονικά φάρμακα θα αρχίσουν κανονική θεραπεία για θυροειδή.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Όσοι γίνουν δεκτοί στη μελέτη θα πρέπει μετά να κρατούν ημερολόγιο για τα επεισόδια επιθετικότητας που θα ακολουθήσουν τους επόμενους δυο μήνες. Μετά θα δοκιμαστούν νέα φάρμακα σε σκύλους οι οποίοι δεν έχουν ποτέ ακολουθήσει θεραπευτική αγωγή για προβλήματα με θυροειδή. Θα δοθούν κανονικά φάρμακα και εικονικά. Μετά την πάροδο οκτώ βδομάδων τα σκυλιά που πήραν εικονικά φάρμακα θα αρχίσουν κανονική θεραπεία για θυροειδή.
Tώρα αν τον κόψει ο σκύλος μέσα σοτυς δύο μήνες της καταγραφής ή αν δεν του ταιριάξει η νέα θεραπεία, ή αν δεν έχει αποτέλεσμα....τι να κάνεις...η επιστήμη θέλει θυσίες!!!!:p
 




foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Η Αμέρικη είναι τόσα εκατομύρια κόσμος...
Σίγουρα υπάρχει επαρκής αριθμός σκύλων που γρυλίζουν τουλάχιστον στα αφεντικά τους!Το σκυλί που γρυλίζει αν το ζορίσουν κι άλλο πιστεύω ότι θα δαγκώσει κίολας!
 




foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Αν ας πούμε φυλάει το φαγητό του ή πράγματα θα μπορούν να το αναπαράγουν αρκετέ φορές...
Το ζήτημα για εμένα είναι να ίναι αρκετός ο αριθμός των σκυλιών που έχουν αυτή τη συμπεριφορά κι αυτή οφείλεται σε υποθυρεοειδισμό κι όχι σε άλλο αίτιο....
 


chiara

Well-Known Member
12 Ιουνίου 2008
274
0
Nea Smirni
Η δική μου παρουσίασε υποθυερεοειδισμό αλλά ποτέ δεν ήταν επιθετική προς εμάς. Εδώ και δύο εβδομάδες ξεκίνησε την λήψη thyrohormone
 




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Δεν έχω ιδέα, εγώ μεταφέρω και μην πυροβολείτε τον πιανίστα. :D:D Πάντως από τέτοια σκυλιά βρίθει ο τόπος. Είχε μάλιστα ένα τέτοιο στην εκπαίδευση που πήγαινα το Μουφ και είχα τσαντιστεί διότι κανονικά απαγορεύεται να φέρνει κανείς επιθετικό/φοβικό σκυλί σε γκρουπάκια.
 




patrycja

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2009
48
0
36
Athens
ισχύει κ για τον Μπίλλυ μου αυτό ;
δε γουστάρει άλλα αρσενικά σκυλιά - με τα στειρωμένα δεν έχουμε πρόβλημα , επίσης πάει να με δαγκώσει όταν θέλω να του πάρω κάτι απο το στόμα ... όχι τιποτά άλλο τσάμπα θεραπεία θα έχουμε :p:D
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Δεν ξέρω αν δέχονται από εκτός Αμερικής, αλλά μπορείς να τους γράψεις και να τους ρωτήσεις. Οι Αμερικάνοι γενικά απαντάνε.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
ισχύει κ για τον Μπίλλυ μου αυτό ;
δε γουστάρει άλλα αρσενικά σκυλιά - με τα στειρωμένα δεν έχουμε πρόβλημα , επίσης πάει να με δαγκώσει όταν θέλω να του πάρω κάτι απο το στόμα ... όχι τιποτά άλλο τσάμπα θεραπεία θα έχουμε :p:D
Άσε το «τζάμπα». Ήδη έχεις προβλήματα με το σκύλο και αν δεν απευθυνθείς σύντομα σε κάποιον εκπαιδευτή τα πράγματα ίσως γίνουν χειρότερα.
 


zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
Η δική μου παρουσίασε υποθυερεοειδισμό αλλά ποτέ δεν ήταν επιθετική προς εμάς. Εδώ και δύο εβδομάδες ξεκίνησε την λήψη thyrohormone
περαστικα
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Άσε το «τζάμπα». Ήδη έχεις προβλήματα με το σκύλο και αν δεν απευθυνθείς σύντομα σε κάποιον εκπαιδευτή τα πράγματα ίσως γίνουν χειρότερα.
Αυτό είναι επίσης αλήθεια. Πριν αποφασίσεις ιατρική θεραπεία και φαρμακευτική αγωγή θα πρέπει να αποκλείσεις το πρόβλημα συμπεριφοράς λόγω έλλειψης σωστής εκπαίδευσης. Και οι Αμερικάνοι αυτό θα σου λέγανε πριν σου επιτρέψουν να μπεις στο πρόγραμμα.
 


patrycja

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2009
48
0
36
Athens
βασικά πλάκα έκανα , δεν είναι σε τόσο τραγική κατάσταση , με κάποια αρσενικά δεν έχει πρόβλημα κ με κάποια άλλα αν τα βλέπει συχνά κ κάνουν βόλτα μαζί τα συνηθίζει κ δεν ορμάει ούτε γρυλίζει - όταν τον βρήκα δεν ήταν επιθετικός , ύστερα απο μερικές επιθέσεις άλλων σκύλων στο Μπίλλυ άρχισε να ορμάει πρώτος , στην αρχή απο φόβο στα μεγαλόσωμα κ ύστερα στα μικρόσωμα , τώρα μάλλον επειδή νιώθει πιο δυνατός μιας κ μας βλέπει σαν οικογένεια

επίσης όταν βρήκα τον Φίνιαν με τον αδελφό του αντι να τα διώξει με γρύλισμα απλά έφευγε απο δίπλα τους κ όταν τα συνήθισε ανέλαβε τον ρόλο του μπαμπά , έπαιζε με τα μικρά πολύ όμορφα , τα άφηνε να κερδίζουν στο παιχνίδι τραβήγματος κ τα άφηνε να τον βάζουν κάτω κ το ένα μικρό να τραβάει αφτιά κ το άλλο ουρά :D

επίσης απο τότε που άρχισα να του αφήνω το πιάτο με το φαγητό του μπροστά κ να του λέω ΄"κάτσε κάτω" στη συνέχεια "μείνε" κ ύστερα να του λέω "μπράβο" κ να του δείχνω ότι τώρα μπορεί να φάει έχει βελτιωθεί πολύ στο θέμα να μπορώ να του παίρνω πράγματα απο το στόμα αλλά ακόμα έχουμε μπόλικη δουλειά

δεν έχω λεφτα για εκπαιδευτή ούτε μεταφορικό μέσο αρα ό,τι μάθουμε απο μόνοι μας απλά θέλει περισσότερη δουλειά κ υπομονή επειδή ο κ. Μπίλλυ βρέθηκε 1έτους κ ήταν μαθημένος αλλιώς - ευτυχώς όμως έχει κάνει πρόοδο :)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981