Θετικη vs κλασσικη εκπαιδευση και e-colar


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
Keyman μία ερώτηση.
Γιατί δεν παίρνεις ένα λουρί 20 μέτρων ?
το δοκίμασα και αυτό και την περισσότερη ώρα προσπαθούσα να το ξεμπλέξω από τα δέντρα και τα κλαδιά στα οποία μπλεκόταν.Επίσης μπλεκόταν άσχημα με τα άλλα σκυλιά με τα οποία έπαιζε η Μάγια,μόνο που δεν πνίγηκε μια φορά.Χάλια!!!:mad:Το μακρύ λουρί είναι μόνο για ανοιχτούς χώρους χωρίς δέντρα και να μην παίζει ο σκύλος σου με άλλα σκυλιά.Η μάγια είναι ακόμα σε ηλικία που στο πάρκο δεν αρκείται σε απλό περπάτημα ή τρέξιμο.Σκάβει,"παλεύει" με άλλα σκυλιά,πηδάει,τρυπώνει σε σημεία παράξενα......δεν είναι εύκολο το μακρύ λουρί:(


edit:Στην αρχή βέβαια,στην φάση της εκπαίδευσης το χρησιμοποιήσαμε,δεν γινόταν αλλιώς.Να σημειώσω πως το σκυλί μας το αφήσαμε χωρίς λουρί (στο πάρκο)στην ηλικία περίπου των 8 μηνών,ίσως και παραπάνω.
 
Last edited:


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
......Η μάγια είναι ακόμα σε ηλικία που στο πάρκο δεν αρκείται σε απλό περπάτημα ή τρέξιμο.Σκάβει,"παλεύει" με άλλα σκυλιά,πηδάει,τρυπώνει σε σημεία παράξενα......
Keyman δε πιστεύω ότι θα αλλάξει και πολύ μεγαλώνοντας..... :)

Τα bull πάντα είναι χαρούμενα και πηδάνε σα χαζά...... ...ακόμα και 10 ετών καγκούρια είναι...... :)
 


k9train

New Member
22 Ιουνίου 2007
2
0
Athens
Οχι και χρηματος!εκτος απο τα περιπου 10-15 βιβλια που εχω παραγγειλει απο το εξωτερικο μεσα στα 7 χρονια που εχω το σκυλι μου δεν εχω δωσει ουτε μια δραχμη.Δεν θελει χρημα,θελει διαθεση και κοπο τιποτα αλλο.

Αν εισαι ο ιδιοκτητης που γραφεις παραπανω,ναι θα κανεις το "τραβηγματακι"δεν αντιλεγω,δεν σημμαινει οτι εσυ θα εισαι λαθος και εγω με τον τροπο που εκπαιδευω το σκυλι μου σωστη.
Ο καθε ενας διαλεγει πως θα εκπαιδευσει το σκυλι του,το παιδι του,πως θα συμπεριφερθει στους γυρω του,τιποτα δεν ειναι λαθος,μονο που οτι δινουμε περνουμε και πολλες φορες η βια φερνει βια και σε πολλα σκυλια τα "τραβηγματακια"δεν τα κανουν επιθετικα,αλλα υπαρχουν και αλλα (πολλα)που καποια στιγμη γυρναν και δαγκωνουν τον ιδιοκτητη, και τοτε ο μεσος ιδιοκτητης θα αναρρωτηθει πως ειναι δυνατον "το βρωμοσκυλο να δαγκωσει το χερι που το ταιζει" :roll:
Καλησπερα και απο εμενα.
Ταπεινα και σεμνα θα πω φιλη savra οτι ηδη εχεις διαπραξει (κατ'εμε παντα)ενα μικρο λαθος συγκρινοντας τα σκυλακια με τα παιδακια.....καθως και το ανθρωπινο βασιλειο με το ζωικο:)
Αλλιως εξηγησε μου γιατι ολοι εμεις αναγκαζομαστε να κυκλοφορουμε ντυμενοι με καθε λογης ρουχα για να κρυψουμε την γυμνια μας και τα σκυλακια μας με οτι τους εδωσε η φυση?
Υπερβαλω φυσικα (δεν επιτιθεμαι)για να βοηθησω και εγω λιγο να ξεκαθαρισεις καποια πραγματα μεσα σου.
Με σεβασμο
Γιώργος :D