Θετικοί Εκπαιδευτές Σκύλων και Απόψεις


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Καλημέρα σε όλους.

Είμαι σε αναζήτηση μελλοντικής συνεργασίας με θετικό εκπαιδευτή. Έχω αρχίσει ήδη να κάνω κάποια τηλεφωνήματα και επαφές λοιπόν για να διαλέξω τον σωστότερο. Έχουμε ακόμα καιρό και περιθώρια μέχρι να πάει η μικρή μου 2.5 - 3 μηνών. Έχω ξαναπεί σε προηγούμενο ποστ ότι έχω εδώ και 2 χρόνια ένα κοκερ σπάνιελ και εδώ και 2 εβδομάδες βρέθηκε στο δρόμο μου και ένα πολύ μωρό πιτμπουλάκι το οποίο αποφασίσαμε να κρατήσουμε, με σκοπό να του προσφέρουμε μια καλύτερη ζωή από αυτή που φαινόταν πως είχε προκαθοριστεί να έχει. Εν πάση περιπτώσει. Εμένα με ενδιαφέρει η σωστή κοινωνικοποίηση του ζώου και η αρμονική συμβίωση όλων μας. Μιλώντας με κάποιον εκπαιδευτή λοιπόν, μου ανέφερε πως είναι λάθος να περιμένω να συμπληρώσει ο σκύλος όλα τα εμβόλια και πως πρέπει να ξεκινήσω από τώρα να τη βγάζω έξω για τσίσα κλπ...:confused: Εγώ τόσα χρόνια ξέρω το ακριβώς αντίθετο....Και μάλιστα επέμενε κιόλας να μην ακούω τι λέει ο γιατρός αρκεί το μέρος που θα πηγαίνω το σκυλί έστω για λίγο να είναι σχετικά καθαρό. Η μικρή είναι μόλις 1.5 μηνών. Ξέρω κάτι λάθος ή μήπως μόλις άκουσα ένα μάτσο μπούρδες??
 




east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Πολλοι εκπαιδευτες υποστηριζουνε την αποψη οτι η κοινωνικοποιηση δεν πρεπει να καθυστερησει για χαρη των εμβολιων.
Επισης στην περιπτωση σου μιλαμε για ενα πρωην αδεσποτο που εχει ηδη εκτεθει σε περισσοτερους κινδυνους απ οτι θα το εκθεσεις εσυ τωρα.....
Εγω θα τον ακουγα κ θα την εβγαζα εξω....
Εγω βασικα τα εβγαζα ολα εξω απο την αρχη ακομα κ το εκτροφικο που υποθετικα ζουσε σε αποστειρωμενο περιβαλλον.......
Δεν λεω οτι δεν υπαρχουνε κινδυνοι αλλα αν μιλαμε για πιθανοτητες, ειναι πολυ μικρες.
Οποτε κατ'εμενα καλα στα ειπε.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Η υγεά προέχει της εκπαίδευσης!

Αλλά πέρα από αυτό έχεις πολύ δουλειά να κάνεις έχοντας τον σκύλο μέσα στο σπίτι.
Και μέσα στο σπίτι υπάρχουν ασκήσεις για εκπαίδευση που πρέπει να κάνει ένας ιδιοκτήτης.
Οπότε από εκπαίδευση έχεις να κάνεις πράγματα.
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Επισης στην περιπτωση σου μιλαμε για ενα πρωην αδεσποτο που εχει ηδη εκτεθει σε περισσοτερους κινδυνους απ οτι θα το εκθεσεις εσυ τωρα.....
Εγω θα τον ακουγα κ θα την εβγαζα εξω....
Οποτε κατ'εμενα καλα στα ειπε.
Όχι δεν ήταν πρώην αδέσποτο, αλλά μάλλον εκεί θα κατέληγε ή στην καλύτερη σε κάποιο καταφύγιο. Και δεν είναι μόνο για την κοινωνικοποίηση. Αυτό μου το ανέφερε στα πλαίσια της εκπαίδευσης για το λέρωμα.

Η υγεά προέχει της εκπαίδευσης!

Αλλά πέρα από αυτό έχεις πολύ δουλειά να κάνεις έχοντας τον σκύλο μέσα στο σπίτι.
Και μέσα στο σπίτι υπάρχουν ασκήσεις για εκπαίδευση που πρέπει να κάνει ένας ιδιοκτήτης.
Οπότε από εκπαίδευση έχεις να κάνεις πράγματα.
Σίγουρα. Από εκπαίδευση μέσα στο σπίτι ουυυυυ! Απλώς έχω την αίσθηση, πως είναι τόσο μικρή (48 ημερών σήμερα), που δεν αντιλαμβάνεται καν αυτό που της ζητάω να κάνει. Δηλαδή, μιας και δε βγαίνει έξω, κάπου πρέπει να λερώνει το ζώο. Προς το παρόν εφημερίδες ή πάνες. Άλλες φορές φαίνεται να το καταλαβαίνει και κάνει τσίσα (κακά ούτε μία φορά δεν έχει κάνει στο σωστό σημείο) εκεί που πρέπει και μόνο σαμπάνιες που δεν της ανοίγουμε. Αλλά τις περισσότερες φορές φαίνεται να μην το καταλαβαίνει. Κάθεται πάνω ή σα χαζεμένη ή παίζει και μετά από λίγο πάει και τα κάνει αλλού. Σίγουρα δεν πάει χαμένο το μήνυμα που προσπαθώ να περάσω, αλλά δεν είμαι σίγουρη πως το αντιλαμβάνεται πλήρως..
 
Last edited by a moderator:


natacha

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2013
50
7
53
ΧΑΛΑΝΔΡΙ
Το Γενάρη μου έφερε δώρο από τη Γερμανια ο.αδελφός μου ενα εκτροφικο κουταβι Γ.Π 2 μηνών και 10 ημερών! Το έφερε οδικώς με πολύ κόπο και ταλαιπωρια τηρώντας όλες τις προφυλάξεις.Φίλος εκπαιδευτής που ήρθε και το είδε μας συμβούλευσε να το βγάζουμε (οι ασθένειες θεραπεύονται είπε, η μη κοινωνικοποίηση θα μας δημιουργούσε πρόβλημα)αν και δεν είχε κάνει όλα τα εμβόλια....Βλακωδώς ακολουθήσαμε τη συμβουλή του βγάζαμε το μωρό έξω και ενα μήνα μετά αρρώστησε,και πέθανε απο ηπατική ανεπάρκεια μετα απο 5 μέρες.Γνωστός κτηνίατρος στο Χαλάνδρι που τον παρακολουθούσε υποψιαστηκε μορβα! Δεν μαθαμε ποτέ γιατι όντας εμβολιασμένος οι εξετάσεις ηταν αναξιόπιστες.Τώρα που έχουμε εναν ημίαιμο Γ.Π.είμαστε προσεκτικοί σε βαθμό υστερίας....Κράτησε το κουταβι μέσα οσο χρειάζεται...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Holywood οι απόψεις πάντα θα διίστανται και οι γιατροί με τους εκπαιδευτές, θα είναι πάντα σ'αυτό το debate. Η απόφαση είναι δική σου. Κι εγώ βάζω πρώτα την υγεία, γιατί μια κουβέντα είναι, ότι τύφος και μόρβα [γιατί αυτά φοβόμαστε] θεραπεύονται. Μπορείς ίσως να κάνεις κάποιες εξαιρέσεις, για χώρους που αντικειμενικά, είναι όσο ασφαλείς γίνεται. Επίσης, το "αγκαλιά και έξω" είναι ένα καλό σενάριο.

Απ'αυτό που θα πρέπει σίγουρα να ξεκολλήσεις, κατά την γνώμη μου, είναι η ταμπέλλα του θετικού εκπαιδευτή. Εγώ, δεν θα πήγαινα σε εκπαιδευτή, που έχει κάνει αυτή την ατάκα, λάβαρο. Και εννοείται, δεν αφήνεις πουθενά τον σκύλο σου, ούτε για μία μέρα, αν δεν είσαι κι εσύ παρούσα.

Κατά τα λοιπά, δώστης χρόνο να μάθει τι πρέπει να κάνει. Οταν άλλωστε, αρχίσει να βγαίνει και έξω, τα πράγματα θα διορθωθούν από μόνα τους.
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
natacha λυπάμαι πάρα πολύ για το σκυλάκι σου..Είσαι σίγουρη πως ο λόγος ήταν η έξοδός του από το σπίτι χωρίς να έχει συμπληρώσει τα εμβόλια; Οκ..μπορώ να πω ότι με τρόμαξες τώρα αρκετά..Είπαμε να κάνουμε τα αδύνατα δυνατά να υιοθετήσουμε και δεύτερο σκύλο για να του προσφέρουμε μια καλή ζωή και θα κάνω ότι περνάει από το χέρι μου για να είναι αυτό καλά. Για πρόληψη και μόνο ίσως να πρέπει τελικά να μείνει εντός σπιτιού για όσο καιρό χρειαστεί.

Απ'αυτό που θα πρέπει σίγουρα να ξεκολλήσεις, κατά την γνώμη μου, είναι η ταμπέλλα του θετικού εκπαιδευτή. Εγώ, δεν θα πήγαινα σε εκπαιδευτή, που έχει κάνει αυτή την ατάκα, λάβαρο. Και εννοείται, δεν αφήνεις πουθενά τον σκύλο σου, ούτε για μία μέρα, αν δεν είσαι κι εσύ παρούσα.

Κατά τα λοιπά, δώστης χρόνο να μάθει τι πρέπει να κάνει. Οταν άλλωστε, αρχίσει να βγαίνει και έξω, τα πράγματα θα διορθωθούν από μόνα τους.
Πώς το εννοείς το "έχει κάνει την ατάκα λάβαρο" ? Και φυσικά μιλάω για κατ' οίκον εκπαίδευση κι αυτό αν το κρίνω εν τέλη απαραίτητο. Έχω μεγαλώσει αρκετά σκυλιά και δυο τρία πράγματα τα γνωρίζω. Όμως είναι η πρώτη φορά που θα έχω 2 σκυλιά, σε διαμέρισμα τουλάχιστον, και γι αυτό θέλω να είναι η ζωή και των 2 όσο καλύτερη γίνεται. Χρόνο στη μικρούλα θα δώσω όσο θέλει.
 
Last edited by a moderator:


silver

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2012
813
1
Αθήνα
Ο συγκεκριμένος εκπαιδευτής, παρεμβαίνει σε θέματα που ουδεμία σχέση έχουν με την ειδικότητά του. Τι βαρύτητα λοιπόν μπορεί να έχει ή πρέπει να έχει η άποψή του?

Θεωρώ, ότι ο καθένας πρέπει να χρησιμοποιεί μόνο το γνωστικό επίπεδο που του παρέχει η κατάρτιση του, γιατί διαφορετικά αναλαμβάνει ευθύνες που δεν του αναλογούν. Όπως θα αγνοούσα τις εκπαιδευτικές οδηγίες που θα μου έδινε ο κτηνίατρος, έτσι θα αγνοούσα και τις ιατρικές οδηγίες που θα μου έδινε ο εκπαιδευτής.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Ο συγκεκριμένος εκπαιδευτής, παρεμβαίνει σε θέματα που ουδεμία σχέση έχουν με την ειδικότητά του. Τι βαρύτητα λοιπόν μπορεί να έχει ή πρέπει να έχει η άποψή του?
Γιατί να μην έχει βαρύτητα η άποψή του;
Εμείς εδώ μέσα, που δεν είμαστε και επαγγελματίες, έχουμε άποψη επί παντός σκυλοεπιστητού και προσπαθούμε να την επιβάλλουμε κιόλας.
Ενας επαγγελματίας του χώρου, γιατί να μην έχει; Σχεδόν όλοι οι εκπαιδευτές αυτό υποστηρίζουν. Κάτι παραπάνω θα ξέρουν. Το ίδιο βέβαια και οι γιατροί. Και οι δύο, στον τομέα τους, έχουν δίκιο σ'αυτό που προτείνουν :)
 


silver

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2012
813
1
Αθήνα
Στο δικό μου μυαλό, πρόκειται για δυο τελείως ξεχωριστούς τομείς.

Θα ήθελα πάντως να μου εξηγήσει κάποια στιγμή ένας εκπαιδευτής, γιατί έχει τόση διαφορά για ένα κουτάβι, το να αρχίσει να κοινωνικοποιείται από 1,5 ή 2 μηνών και όχι 3,5 πχ.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Γιατί όσο νωρίτερα "εκτεθούν στους κινδύνους" και μάλιστα με τον σωστό τρόπο, τόσο καλύτερα θα τους αφομοιώσουν, θα τους κατανοήσουν και θα τους ξεπεράσουν. Κυρίως όμως, γιατί στους πολύ πρώτους αυτούς μήνες της ζωής τους, σχεδόν ότι φοβία προλάβει να αναπτυχθεί, αντιμετωπίζεται πολύ ευκολότερα και γρηγορότερα, απ'ότι αν συνέβαινε σε μεγαλύτερη ηλικία. Και άρα, με πιο ευχάριστες εικόνες και συνειρμούς για το κουτάβι. Και άρα, βαίνουν όλα προς το πολύ καλύτερο, για όλους.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Γιατί μέχρι τις 12 βδομάδες ότι παρουσιάσεις στο κουτάβι το αφομοιώνει και το δέχεται πολύ ευκολότερα από ότι μετά. Είναι οι πιο κρίσιμες βδομάδες για κοινωνικοποίηση .
 


silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
το 3,5 μηνων δεν ειναι τοσο μεγαλο θεμα, αλλα το 5 ειναι. Γιατι εξαρταται ποτε εκανε ο σκυλος το πρωτο εμβολιο και υπαρχουν και πολλοι που πιστευουν οτι το τελευταιο εμβολιο της σειρας πρεπει να γινει μετα το 4 μηνα γιατι τοτε παραγονται πιο πολλα αντισωματα.
 




HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Κάπου εδώ να πω ότι άκουσα και την άλλη άποψη από άλλον εκπαιδευτή. Εμείς κάναμε το puppy την Δευτέρα. 1 Ιουλίου θα κάνουμε το χμ...τριπλό τετραπλό..δε θυμάμαι και είμαι στη δουλειά, δεν έχω το βιβλιάριο μαζί. Τελοσπάντων. Μου είπε λοιπόν η γιατρός, πως λίγες μέρες μετά το εμβόλιο της 1ης Ιουλίου, μπορούμε να ξεκινήσουμε σιγά σιγά τις πρώτες βόλτες. Τι ήταν να το ακούσει αυτό ο εκπαιδευτής... "Προς Θεού μη βγάλεις έξω το μωρό πριν τελειώσει όλο τον κύκλο των εμβολίων γιατί δεν έχει αντισώματα". Τελικά...μάλλον κάπου στη μέση μας βλέπω και κομμένες οι περιττές συζητήσεις με τους εκπαιδευτές γιατί τα νεύρα μου θα γίνουν κρόσια στο τέλος :D
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Όταν έφερα εγώ το κουτάβι, πολλοί από εδώ μέσα θα θυμάστε τις υστερίες μου με την απόλυτη αποστείρωση και καραντίνα. Βγήκε έξω μόνο όταν μας έδωσε το ok o κτηνίατρος - άργησε δηλαδή. Πάντως από κοινωνικοποίηση καλά πήγαμε - ίσα, ίσα που προέκυψε και κοινωνική σουρτούκω.
Πιστεύω ότι προέχει η υγεία και ότι με το που θα δώσει το οκ ο κτηνίατρος μπορεί να κάνει κανείς πολύ εντατική κοινωνικοποίηση. Μέχρι τότε, βόλτες αγκαλιά.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Γιατί μέχρι τις 12 βδομάδες ότι παρουσιάσεις στο κουτάβι το αφομοιώνει και το δέχεται πολύ ευκολότερα από ότι μετά. Είναι οι πιο κρίσιμες βδομάδες για κοινωνικοποίηση .
Το καλό αυτής της περιόδου είναι πως η περιέργεια υπερτερεί του φόβου. Εκεί βασιζόμαστε και του παρουσιάζουμε όσα περισσότερα ερεθίσματα μπορούμε, ώστε μετά τον ψιλοφόβο για το καινούργιο να επιστρέφει γεμάτο αυτοπεποίθηση να το εξερευνήσει.

Πάντως είναι πολύ ύπουλες ασθένειες μόρβα και τύφος. Θέλει προσοχή.
Είχαμε ξανασυζητήσει το θέμα.

http://www.dogforum.gr/v3/εκπαίδευση.συμπεριφορά-18/εκπαίδευση.κοινωνικοποίηση.και.εμβόλια-4123/
 


balaso

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
234
24
Καλησπέρα, τοέχω ξαναγράψει και παλιότερα : εγώ έχω αντίθετη άποψη ,το κουτάβι θα πρέπει να βγαίνει έξω από την αρχή για να γνωρίζει όσο πιο πολλά νέα ερεθίσματα ,για να μην χάσει την πιο σημαντική περίοδο της κοινωνικοποίησης.
Απλά θα πρέπει να μην το φέρνουμε σε επαφή με άγνωστα σκυλιά και να μην το πηγαίνουμε σε ακαθαρσίες και τέτοια, δηλ θα πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί.
Αν ήταν τόσο τραγικά τα πράγματα δεν θα υπήρχαν αδέσποτα στο δρόμο.
Γνώμη μου.
“The primary and most important time for puppy socialization is the first three months of life… For this reason, the AVSAB believes that it should be the standard of care for puppies to receive such socialization before they are fully vaccinated… While puppies’ immune systems are still developing during these early months… appropriate care makes the risk of infection relatively small compared to the chance of death from a behavior problem.”
The American Veterinary Society of Animal Behavior

Γνώμη τους
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Αν ήταν τόσο τραγικά τα πράγματα δεν θα υπήρχαν αδέσποτα στο δρόμο.
Μάλλον δεν έχεις στατιστική άποψη, του πόσα αδέσποτα κουτάβια χάνονται, κάθε τρεις και λίγο. Το ότι βλέπεις παρόλα αυτά, τόσα αδέσποτα στο δρόμο, είναι θέμα υπερπροσφοράς και μόνο. Είναι στατιστικό δηλαδή το θέμα :rolleyes: