Θετικοί Εκπαιδευτές Σκύλων και Απόψεις






rodriguez

Well-Known Member
5 Απριλίου 2013
329
111
Ανω Γλυφάδα
makes the risk of infection relatively small compared to the chance of death from a behavior problem.

Μάλλον θέλει να πεί ο ποιητής ότι ο κίνδυνος της μόλυνσης είναι μικρότερος από τον κίνδυνο να μην έχει μάθει απο μικρός ότι δεν κυνηγάμε αμάξια ή δεν προκαλούμε μεγαλύτερα σκυλιά.
Αλλά οι μελέτες είναι καλές για το μέρος που γίνονται, πχ στην Ολλανδία που επικρατεί πλήρης καθαριότητα ίσως το κουτάβι μπορεί να βγεί πρίν τα εμβόλια, εδώ είναι λίγο επικίνδυνο.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Εγω πιστευω οτι το να μην βγαινει ενα σκυλι πριν τελειωσει τα εμβολια καθολου απο το σπιτι ειναι υστερια κ υπερπροστατευτικοτητα.
Απο την αλλη παλι να το φερνεις σε διαρκει επαφη με αλλα αρωστα σκυλια η με απορριματα κ ακαθαρσιες ειναι αμελεια η αδιαφορια.
Για ολα υπαρχει ενα μετρο.....το να βγαζεις ενα κουταβι βολτα με το λουρακι του στο δρομο δεν ειναι "εκθεση σε κινδυνο" ποσο μαλλον οταν αυτο το κουταβακι ηταν κ πρωην αδεσποτο.

Οι κτηνιατροι που λενε "μην βγει βολτα πριν ολοκληρωσει τα εμβολια" το λενε για να ειναι καλυμμενοι οτι δεν θα συμβει τπτ στους πελατες τους κ δεν θα κατσουνε ποτε να αναλυσουνε τις στατιστικες πιθανοτητες να παθει ενα κουταβι κατι απο μια απλη βολτα πιθανοτητα που ειναι ελαχιστη.....
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Θεωρητικά δεν υπάρχει πλήρως ακίνδυνη "συνταγή". Και αν βγεις έξω ποτέ δε μπορείς να είσαι σίγουρος ότι το κουτάβι σου δε θα έρθει σε επαφή με κάποιο, αδέσποτο ή μη, σκυλάκι που θα βρεθεί στη βόλτα σας. Κατα τη γνώμη μου ούτε η αγκαλιά είναι σωστή.

Προσωπικά αυτό που θα έκανα αν είχα κουτάβι πάλι θα ήταν να το φέρω σε επαφή με εμβολιασμένα σκυλιά και όσο γίνεται πιο ισορροπημένα πριν τελειώσει τα εμβόλιά του σε κάποιον κήπο ή σπίτι ή μπαλκόνι ιδιόκτητο που ξέρω ότι δεν υπάρχουν ακαθαρσίες απο κάθε λογής άρρωστο ζωντανό. Έτσι κι αλλιώς όσοι έχουν 2 σκυλιά μέσα στο σπίτι βάζουν ήδη σε κίνδυνο το κουτάβι τους αν θεωρήσουμε ότι οποιοδήποτε εμβολιασμένο σκυλί μπορεί να είναι φορέας αρρώστιας που να μην επηρεάζει το ίδιο αλλά να μπορεί να μεταδοθεί σε άλλα σκυλιά.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Eγώ τον μικρό Έλβις τον πήγαινα παντού. Μου είχε πει ο εκτροφέας ότι με τα εμβόλια που του έχει κάνει είναι κατά πολύ καλυμένος και να μην ανησυχώ. Βέβαια να προσέχω να μην πλησιάζει άρρωστα ζώα κλπ.
Εγώ λοιπόν τον πήγαινα κάτω στο κήπο που έχει πολλές γάτες για να μάθει να κάνει πιπί σε χώμα. όταν λοιπόν έπαθε διάροια 1 μερά αφού τον είχα πάρει έτρεξα έντρομη στο γιατρό με τον φόβο του τύφου. Τελικά δεν ήταν τίποτα, αλλά το επόμενο κουτάβι μου θα το βγάζω αγκαλίτσα και στο αυτοκίνητο μέχρι να ολοκληρώσει τα εμβόλια. Και τον Έλβις μετά από αυτή την τρομάρα άρχισα να τον πηγαίνω περισσότερο βόλτες με αυτοκίνητο παρά με τα ποδάρια.
Άσε και αν είσαι άτυχος χάνεις κουτάβι άνετα από μόρβα ή τύφο οπότε καλύτερα προσοχή.
 


Aunt Mary

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2012
599
178
η μορβα και ο τυφος κολανε μονο απο κακα και απο αρρωστα ζωα? Αν το κουταβι πηγαινει στο δρομο μεν, αλλα χωρις να ερχεται σε επαφη με ακαθαρσιες, υπαρχει παλι κινδυνος?
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
η μορβα και ο τυφος κολανε μονο απο κακα και απο αρρωστα ζωα? Αν το κουταβι πηγαινει στο δρομο μεν, αλλα χωρις να ερχεται σε επαφη με ακαθαρσιες, υπαρχει παλι κινδυνος?
Η μορβα αν δεν απατωμαι, μεταδιδεται κυριως απο τα υγρα ενος σκυλου φορεα της νοσου, ενω ο τυφος κυριως απο τα περιττωματα.
Αν θες να μιλησεις για πιθανοτητες παντως κ ενας ανθρωπος μπορει να βρεθει να "κουβαλαει" τα μικροβια κ σε επαφη με το κουταβι να του τα μεταδοσει.....

Το θεμα δεν ειναι αν ειναι δυνατον να κολλησει, ειναι ποσο πιθανο ειναι να κολλησει!
Δυνατο ειναι παντα.
Με μια απλη βολτα που δεν ερχεται σε επαφη απ ευθειας με "επικυνδυνες περιοχες" δεν ειναι πιθανο να κολλησει......
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Πάντως για την αγκαλιά, προσωπικά και προς το παρόν μπορώ να πω ότι δεν βλέπω πως θα με βοηθήσει στην κοινωνικοποίηση. 2-3 φορές που βγήκαμε αγκαλιά και στο πάρκο αλλά και μετά τη βόλτα για καφέ με κόσμο και άλλα σκυλιά κλπ, η μικρή το ριξε στον ύπνο. Τόσο πολύ που ονειρευόταν και έτρεχε κιόλας τόσο έντονα, που νόμιζα θα μου πέσει κάτω. Ροχάλιζε κιόλας. Μάλλον η βόλτα στην αγκαλιά της προκαλεί υπνηλία...Προς το παρόν τουλάχιστον.
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Πάντως για την αγκαλιά, προσωπικά και προς το παρόν μπορώ να πω ότι δεν βλέπω πως θα με βοηθήσει στην κοινωνικοποίηση. 2-3 φορές που βγήκαμε αγκαλιά και στο πάρκο αλλά και μετά τη βόλτα για καφέ με κόσμο και άλλα σκυλιά κλπ, η μικρή το ριξε στον ύπνο. Τόσο πολύ που ονειρευόταν και έτρεχε κιόλας τόσο έντονα, που νόμιζα θα μου πέσει κάτω. Ροχάλιζε κιόλας. Μάλλον η βόλτα στην αγκαλιά της προκαλεί υπνηλία...Προς το παρόν τουλάχιστον.
Mόνο και μόνο που νιώθει άνετα και κοιμάται με όλη αυτή τη βαβούρα γύρω του το σκυλί είναι πολύ καλό!
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Mόνο και μόνο που νιώθει άνετα και κοιμάται με όλη αυτή τη βαβούρα γύρω του το σκυλί είναι πολύ καλό!
Είναι καλό λες ε; Από ποιά άποψη; Εγώ νομίζω πως νιώθει ασφάλεια πάνω μας και απλώς αδιαφορεί για όλα τα υπόλοιπα..Ίσως να ξυπνήσει για κάνα 3λεπτο, να δοκιμάσει τί γεύση έχει η καρέκλα ή το λουράκι και μετά γυρνάει πλευρό και ξαναροχαλίζει.
 




gerasimosgs

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2013
64
0
Καλημέρα! Έχω επικοινωνήσει με ενα εκτροφείο Γ.Π. και μου είπαν οτι τα κουτάβια τα δίνουν 2.5 μηνών σχεδόν πλήρως εμβολιασμενα.αντε μου είπαν να χρειαστεί να του κάνω το τελευταίο εμβόλιο εγω. Αυτο σημαίνει οτι το σκυλι απο 2.5 και κάτι θα μπορει να βγαίνει έξω άφοβα σωστά;;ειναι καλο να τα κανει τόσο νωρίς ολα τα εμβόλια; Ευχαριστω
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Καλημέρα! Έχω επικοινωνήσει με ενα εκτροφείο Γ.Π. και μου είπαν οτι τα κουτάβια τα δίνουν 2.5 μηνών σχεδόν πλήρως εμβολιασμενα.αντε μου είπαν να χρειαστεί να του κάνω το τελευταίο εμβόλιο εγω. Αυτο σημαίνει οτι το σκυλι απο 2.5 και κάτι θα μπορει να βγαίνει έξω άφοβα σωστά;;ειναι καλο να τα κανει τόσο νωρίς ολα τα εμβόλια; Ευχαριστω
Ναι εφόσον έχει κάνει τα εμβόλιά του κανονικά, θα μπορεί. Ρώτα και τον εκτροφέα σου για σίγουρα και συμβουλέψου και τον γιατρό σου. Τα εμβόλια κάπου εκεί τα ξεκινάς σε ένα κουτάβι. Από 2 μηνών και μετά. Εκτός από το puppy που συνήθως το κάνουν μεταξύ 40 και 45 ημερών. Εγώ θα σου πρότεινα στις αρχές και μέχρι να αποκτήσει και αντισώματα, να προτιμάς σχετικά πιο καθαρά μέρη για τη βόλτα. Τουλάχιστον εγώ αυτό σκοπεύω να κάνω.
 


Georgios_Lupo

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2012
272
1
Thessaloniki
greece.pvybe.com
8 με 12 εβδομάδες είναι η πιο σημαντική περίοδος κοινωνικοποίησης του σκύλου. Κοινωνικοποίηση δε σημαίνει απλά πάω το σκύλο μου παντού να δει τα πάντα. Σημαίνει τον εκθέτω σε όσο περισσότερα ερεθίσματα αποφεύγοντας ταυτόχρονα τραυματικές εμπειρίες και προσπαθώντας να κάνει θετικούς συσχετισμούς με το κόσμο γύρω του. Αν δεν συμβεί αυτό και τον κλείσουμε στο σπίτι χάνουμε αυτό το παράθυρο κοινωνικοποίησης και είναι πολύ πιθανό θα έχουμε προβλήματα συμπεριφοράς στο μέλλον τα οποία δύσκολα αντιμετωπίζονται.
8-10 εβδομάδες είναι και η πρώτη φοβική περίοδος του σκύλου, οπότε προσπαθούμε κατά τη διάρκεια της κοινωνικοποίησης και της έκθεσης του κουταβιού σε ερεθίσματα να μην υπάρχουν τραυματικές εμπειρίες. Για παράδειγμα δεν αφήνουμε το κουτάβι στο σκυλόπαρκο για να εκτεθεί σε σκύλους και καταστάσεις ανεξέλεγκτα. Προσπαθούμε όσο γίνεται να ελέγξουμε τις καταστάσεις και τα σενάρια. Επαφή με σωστά κοινωνικοποιημένους σκύλους, με κουτάβια ίδιας ηλικίας, σωστό παιχνίδι κτλ.
Η άποψη μου είναι αποφύγετε μέρη όπου μπορεί να κυκλοφορούν αρρώστιες (σκυλόπαρκα του δήμου) αλλά ταυτόχρονα δείξτε στο σκύλο σας τον κόσμο ώστε να έχετε ένα ισορροπημένο πνευματικά σκύλο.
Η κοινωνικοποίηση δεν τελειώνει εκεί, συνεχίζεται εφόρου ζωής. Απλά είναι κάποιες περίοδοι στη ζωή του σκύλου που είναι εξαιρετικά σημαντικές για να τις χάσουμε.
Όσον αφορά τους κτηνιάτρους. Ναι έχουν δίκιο οπότε αποφύγετε επικίνδυνα μέρη, στην κρίση σας είναι ποια είναι αυτά, αλλά το κλείσιμο στο σπίτι είναι ακραίο.
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Είναι καλό λες ε; Από ποιά άποψη;
Σκέψου να θέλεις να πας για φαγητό για 2 ώρες και να πάρεις το σκυλί μαζί (πχ στις διακοπές που δε μπορείς να τον αφήσεις στο δωμάτιο), είναι πολύ καλύτερα να ξαπλώνει ή να κοιμάται το σκυλί παρά να είναι μονίμως στην τσίτα. Πάντως, αν θυμάμαι καλά απο την αρχή του θέματος, το κουταβάκι σου είναι μικρό ηλικιακά, ίσως να κουράζεται και γι'αυτό να κοιμάται τόσο.
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Σκέψου να θέλεις να πας για φαγητό για 2 ώρες και να πάρεις το σκυλί μαζί (πχ στις διακοπές που δε μπορείς να τον αφήσεις στο δωμάτιο), είναι πολύ καλύτερα να ξαπλώνει ή να κοιμάται το σκυλί παρά να είναι μονίμως στην τσίτα. Πάντως, αν θυμάμαι καλά απο την αρχή του θέματος, το κουταβάκι σου είναι μικρό ηλικιακά, ίσως να κουράζεται και γι'αυτό να κοιμάται τόσο.
Α ναι. Στην τσίτα δεν είναι. Ούτε η μεγάλη είναι βέβαια όταν βγαίνουμε μαζί. Είναι υπάκουη. Σίγουρα παίζει ρόλο το ότι τη βρήκα πολύ μικρούλα και ακόμα μικρούλα είναι. 50 ημερών. Γι αυτό είπα ότι δεν ξέρω κατά πόσο κοινωνικοποιείται ουσιαστικά με το να την παίρνω αγκαλίτσα έξω στις βόλτες μας. Περνάω όμορφα όμως και θα συνεχίσω να το κάνω..Μόνο που στην παρούσα φάση δεν βλέπω να επιτυγχάνεται κάποια μορφή κοινωνικοποίησης. Εν αντιθέσει, βλέπω να επιτυγχάνεται μια πολύ έντονη μορφή ροχαλιτού *lingua*
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Αν δεν κάνω λάθος, στην ηλικία που είναι, και υπο φυσιολογικές συνθήκες, θα έπρεπε να κοινωνικοποιείται περισσότερο με τα αδέρφια της και λιγότερο με το περιβάλλον.
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Ναι ιδανικά έτσι θα έπρεπε. Πάντως και η βόλτα αγκαλιά από τώρα, χαμένη δε θα πάει πιστεύω. Δεν ξέρω αν θα τη βοηθήσει το γεγονός ότι θα μεγαλώσει με ενήλικο σκύλο, όσον αφορά την κοινωνικοποίηση.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Ναι ιδανικά έτσι θα έπρεπε. Πάντως και η βόλτα αγκαλιά από τώρα, χαμένη δε θα πάει πιστεύω. Δεν ξέρω αν θα τη βοηθήσει το γεγονός ότι θα μεγαλώσει με ενήλικο σκύλο, όσον αφορά την κοινωνικοποίηση.
Αυτό είναι πολύ καλό, εκτός αν το ενήλικο σκυλάκι που έχεις είναι ψιλοαντάρτης οπότε θα προσπαθήσει να το μιμηθεί.