Θύματα της Διαφήμισης


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
στην εποχή μας όσοι ενδιαφέροντε για τα σκυλιά τους ψάχνουν να βρούν τρόπους για να καλυτερέψουν την ζωή και την συμβίωση με τα σκυλιά τους.

μια από τους βασικότερες έννοιες μας είναι η διατροφή.

τι θα φάει και πόσο θα φάει

ψάχνοντας για το καλύτερο και για τους δικούς τους λόγους ο καθένας άλλοι καταστάλαξαν σε ξηρά τροφή , άλλοι σε μαγειρευτό και άλλοι σε BARF.

έχω πει πολλές φορές ότι οι περισσότεροι από εμάς μεγαλώσαμε με σκυλιά που έφταναν ΑΝΕΤΑ τα 15 χρόνια με τα βασικά ή και καθόλου εμβόλια, χωρίς προστασία για ψύλους - σκνίπες - τσιμπούρια και τρώγωντας μια φρατζόλα ψωμί μουλιασμένη στην κατσαρόλα με το φαί της ημέρας.

όταν δε το αφεντικό γύρναγε από την ταβέρνα με τα περισσεύματα του φαγητού το σκυλί έκανε Πάσχα.

όλα αυτά τα γράφω γιατί μόλις έμαθα για ενα σκύλο ούτε 2 χρονών ο οποίος μεγάλωσε με ORIJEN και αντιμετωπίζει προβλήματα υγείας με συκώτι του:(:(:(:(:(:(:(

τυχαίο ??:mad::mad::mad::mad::mad:

μπορεί :confused::confused::confused::confused::confused:

μπορεί και όχι όμως αφού το συκώτι είναι το πρώτο πράγμα που κτυπάει μια κακή (μη σωστή) διατροφή. (σε άλλο forum πρόσφατα διάβασα για το ιδιο πρόβλημα σε σκυλάκι )

σε κάποιο forum του εξωτερικού διάβασα ότι δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ μελέτη σοβαρού ιδρύματος ή Πανεπιστημίου Κτηνιατρικής στον κόσμο η οποία να αναφέρει τι και πως πρέπει αν τρώει ο σκύλος μας.

προσέξτε.

δεν μιλάω και δεν με ενδιαφέρει
η γνώμη και οι απόψεις κανενός κτηνίατρου από το Πουθενιστάν ο οποίος έχει άριστο μάρκετινγκ

δεν μιλάω και δεν με ενδιαφέρει η γνώμη , οι απόψεις και οι έρευνες - μελέτες καμίας εταιρείας παρασκευής ξηράς τροφής

δεν μιλάω και δεν με ενδιαφέρει η γνώμη και η άποψη κανενός για το τι είναι ο σκύλος και οι πρόγονοι του και για το τι πρέπει να τρώει

μιλάω και με ενδιαφέρει αν έχετε διαβάσει ή ξέρετε αν υπάρχει μελέτη ανεξάρτητου φορέα ή κατά προτίμηση κτηνιατρικού πανεπιστημίου που να εχουν κάνει έρευνα και να έχουν καταλήξει σε συμπεράσματα σχετικά με το είδος και τον τύπο της διατροφής

παρακαλώ μόνο ΣΟΒΑΡΕΣ απαντήσεις και σχόλια
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Κατάλογος με site κτηνιατρικών τμημάτων πανεπιστημίων με΄γενικά και ειδικευμένα άρθρα: http://personal.uncc.edu/jvanoate/k9/k9vetmed.htm

Μερικά άρθρα επιστημονικών περιοδικών. Μπορεί να γίνει πιο ειδικευμένη αναζήτηση για το θέμα που ενδιαφέρει:

http://www3.interscience.wiley.com/journal/120715138/abstract?CRETRY=1&SRETRY=0
http://www3.interscience.wiley.com/journal/120715138/abstract

http://avmajournals.avma.org/doi/abs/10.2460/javma.2002.220.1315

http://avmajournals.avma.org/doi/abs/10.2460/javma.2000.217.1678
http://www.avma.org/avmacollections/obesity_dogs/javma_214_9_1336.pdf
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
H αληθεια ειναι πως οσο καιρο ψαχνω στο νετ για τη διατροφη του σκυλου,δεν εχω πεσει πανω στο σωστοτερο τροπο διατροφης και δεν εχω δει καμια τετοια μελετη.

Κανοντας αναζητηση σε google/yahoo σχεδον παντου λενε οτι ειναι στη κριση του καθενος και μονο τι θα ταισει το σκυλο του.
Οπως και εσυ ανεφερες ΜΑΚΗ,πολλα σκυλια περασαν τα 15 χρονια ζωης με τα βασικα και ουτε!(εχω ποοολλα παραδειγματα απο παππου κυνηγο).

ισως ειμαστε οντως θυματα διαφημησης και μαρκετινγκ.

Αλλα εμενα μου φαινεται ολο αυτο το ''πανηγυρακι'' με τις ξηρες,barf,μαγειρευτα λιγο περιεργο μιας και οι κτηνιατροι το ''δωσε καλυτερα ξηρα τροφη'' το λενε διστακτικα...τουλαχιστον εγω αυτο εχω δει.
πχ ''γιατρε ταιζω μαγειρευτο''--''εχχμμ...ναι ,κοιτα καλο θα ηταν να τρωει ξηρα,εεε δωσε και λιγο μαγειρευτο αν τυχει''...σαμπως ξερουν και οι ιδιοι???δεν νομιζω.
Μονο στη πραξη φαινονται αυτα. Αλλα απτην αλλη ποια πραξη αφου λες πως σκυλακι 2 ετων εχει προβλημα στο συκωτη πιθανον απτη ξηρα! και αλλα παλι εχουν ελειψη βιταμινων απτο μαγειρευτο...ουφ.Δεν εχω και την αναλογη πειρα ωστε να τοποθετηθω καλυτερα.Λεω απλα τι εχω δει εγω.
 




liajoe

Well-Known Member
στην εποχή μας όσοι ενδιαφέροντε για τα σκυλιά τους ψάχνουν να βρούν τρόπους για να καλυτερέψουν την ζωή και την συμβίωση με τα σκυλιά τους.

μια από τους βασικότερες έννοιες μας είναι η διατροφή.

τι θα φάει και πόσο θα φάει

ψάχνοντας για το καλύτερο και για τους δικούς τους λόγους ο καθένας άλλοι καταστάλαξαν σε ξηρά τροφή , άλλοι σε μαγειρευτό και άλλοι σε BARF.

έχω πει πολλές φορές ότι οι περισσότεροι από εμάς μεγαλώσαμε με σκυλιά που έφταναν ΑΝΕΤΑ τα 15 χρόνια με τα βασικά ή και καθόλου εμβόλια, χωρίς προστασία για ψύλους - σκνίπες - τσιμπούρια και τρώγωντας μια φρατζόλα ψωμί μουλιασμένη στην κατσαρόλα με το φαί της ημέρας.

όταν δε το αφεντικό γύρναγε από την ταβέρνα με τα περισσεύματα του φαγητού το σκυλί έκανε Πάσχα.

όλα αυτά τα γράφω γιατί μόλις έμαθα για ενα σκύλο ούτε 2 χρονών ο οποίος μεγάλωσε με ORIJEN και αντιμετωπίζει προβλήματα υγείας με συκώτι του:(:(:(:(:(:(:(

τυχαίο ??:mad::mad::mad::mad::mad:

μπορεί :confused::confused::confused::confused::confused:

μπορεί και όχι όμως αφού το συκώτι είναι το πρώτο πράγμα που κτυπάει μια κακή (μη σωστή) διατροφή. (σε άλλο forum πρόσφατα διάβασα για το ιδιο πρόβλημα σε σκυλάκι )

σε κάποιο forum του εξωτερικού διάβασα ότι δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ μελέτη σοβαρού ιδρύματος ή Πανεπιστημίου Κτηνιατρικής στον κόσμο η οποία να αναφέρει τι και πως πρέπει αν τρώει ο σκύλος μας.

προσέξτε.

δεν μιλάω και δεν με ενδιαφέρει η γνώμη και οι απόψεις κανενός κτηνίατρου από το Πουθενιστάν ο οποίος έχει άριστο μάρκετινγκ

δεν μιλάω και δεν με ενδιαφέρει η γνώμη , οι απόψεις και οι έρευνες - μελέτες καμίας εταιρείας παρασκευής ξηράς τροφής

δεν μιλάω και δεν με ενδιαφέρει η γνώμη και η άποψη κανενός για το τι είναι ο σκύλος και οι πρόγονοι του και για το τι πρέπει να τρώει

μιλάω και με ενδιαφέρει αν έχετε διαβάσει ή ξέρετε αν υπάρχει μελέτη ανεξάρτητου φορέα ή κατά προτίμηση κτηνιατρικού πανεπιστημίου που να εχουν κάνει έρευνα και να έχουν καταλήξει σε συμπεράσματα σχετικά με το είδος και τον τύπο της διατροφής

παρακαλώ μόνο ΣΟΒΑΡΕΣ απαντήσεις και σχόλια
Μαζί σου!:)
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
μεχρι να βρουμε αποτελεσματα απο κλινικα πειραματα αυτο που μπορουμε να κανουμε ειναι να κοιταξουμε στο φυσικο περιβαλλων.
εκει υπαρχει ο ΛΥΚΟΣ, τα αγρια σκυλοειδη (βλ. ντινγκο) και τα αδεσποτα.

μια παρατηρηση στην διατροφη του θα μπορουσε να (σε) βοηθησει. με μια σημαντικη παραμετρο που πρεπει να ληφθει υποψην οτι αυτα τα 3 διαφερουν απο τον σκυλο μας στο οτι πρεπει να ιδρωσουν για να φανε (τα πρωτα 2 ποιο πολυ).


αν τα μαζεψεις ολα αυτα καταληγω οτι ΒARF ειναι η ποιο ρεαλιστικη προσομειωση με δευτερο μια τροφη που θα εχει μεγαλος % απο ζωικα προϊοντα. αυτο ομως που αδυνατο να προσδιορησω ειναι ποσο μεγαλη διαφορα κανει (και τα κακακια τους δεν μου λενε και πολλα) απο μια κακη σκυλο τροφη φουλ στο χορτο.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
κι εγώ έχω πολλά παραδείγματα με σκύλους που έφτασαν15 16 17 χρόνια με πολλές μέρες πλήρους αφαγίας και με δια(σ)τροφή σάπια τυριά/ψάρια/κρέατα/τομάρια με τις τρίχες και απο κόκκαλα τόνους ολόκληρους.:p
και πολλά βέβαια που πέθαναν βέβαια πολύ νεότερα από ποιός ξέρει τι? γιατί σιγά μην τα κάνανε νεκροψία (σε θάμνο τα πετάνε οι περρισσότεροι):(

Η ασιτία σίγουρα χρειάζεται που και που.όλοι οι οργανισμοί την χρειάζονται. και η ποικιλία πρέπει να χρειάζεται και το βρίσκω πολύ παραδοξο που δεν κάνει (και έχει και συνέπειες αρνητικες και ορατές,και μυρωδικές) να αλλάζεις ξηρές τροφές.

μελέτες δεν έχω:D
 


liajoe

Well-Known Member
Σήμερα με τους γονείς μου και αφού από εχτές είμαστε
επιτέλους σχολή σκύλων οδηγών με Α.Φ.Μ, κ.τ.λ,

καθίσαμε για να αποφασήσουμε ποιά ξηρή τροφή (αυτή την στιγμή ΒARF)
να πάρουμε γιατί δεν μπορούμε να έχουμε την απαίτηση ο τυφλός να
πρεπει να ταίζει BARF.

Σήμερα καταλήξαμε....πουθενά. Πλήρης απελπησία...αύριο πάλι:-|
Αλλά ξέρουμε πως ότι και να διαλέξουμε, πάνω κάτω, τα ίδια
"σ****" είναι.

Βέβαια, πάντα ελπίζω:)
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Mπαχαλο...
Εγω παντως στον ελλαδικο χωρο,οποτε βρισκω ιδιοκτητη να ταιζει royal,techni-cal,pro plan,eukanuba,hills,nutro κτλ και οχι απο σουπερ μαρκετ του δινω συγχαριτηρια και τον ενθαρυνω να συνεχιζει να ταιζει αυτα!!!
γιατι οι περισοτεροι παιρνουν το τσουβαλι ''20κιλα-14ευρω''!

Δεν βλεπω ομως να εχουμε κατι σχετικο με τα ερωτηματα του ΜΑΚΗ.:(
 


psaras

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2007
841
1
63
Chania
www.chaniatown.gr
Λόγο κακών οικονομικών καταστάσεων έχω ταΐσει σκυλιά μου για χρόνια με τις πιο φτηνές τροφές της αγοράς ΤΟΤΕ και ποτέ δεν αρρώστησε κανένα .
Πάντα πρόσεχα να μην μου πετάξουν δερματικό και να μην έχουμε συνεχόμενη διάρροια όποτε άλλαζα ξανά με άλλη φτηνή τροφή .
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Επιτέλους μια ρεαλιστική ματια υποψιασμένη για την παραπληροφόρηση που μας κάνει το marketing ,που στην ουσία είναι υπεύθυνο για ποσοστά ασθενειών που προκλήθηκαν από τροφές όπως η οριτζεν ,προβατοποιοντας τον ανυποψίαστο καταναλωτή..
Το δικό μου σκυλί έφτασε τα 16.6 με μαγειρεμένη τροφή..,μακριά από τα συντηρητικά και της κατηγοριας συστατικά υποτιθεμενων βιταμινών..
Αν κοιτάξουμε το παρελθόν η λύση φαίνεται..
Αλλα πρέπει να παραδεχτούμε ,ότι πέρα από την καταναλωτική εποχή που ζούμε ,οι ρυθμοί αλλάζουν και ο χρόνος δεν υπάρχει σε όλους έτσι ώστε να μαγειρεύουμε το κλασικό κρεατάκι με το ριζάκη και το λαδάκι που επικρατούσε πριν 15 χρονια..
Οι καιροί μας προστάζουν το γρήγορο φαγητό και για εμάς και για τα σκυλιά μας..
Λάθη του παρελθόντος σίγουρα γίνανε ,εφόσον υπήρχε η νοοτροπία δίνουμε στα σκυλιά και κόκαλα απο παιδακια ψημενα..
Η ματια μέσα από τον βομβαρδισμό της διαφήμισης πρέπει να είναι από τα πρώτα που πρέπει να υποψιαστουμε σαν πελάτες..
Η οριτζεν έκανε το αδύνατο της στοιχειο την μεγάλη αναλογια πρωτεΐνης ..,όπλο ανταγωνιστικά στις άλλες εταιριες μπερδεύοντας τους καταναλωτές..
Καμια τυποποιημένη τροφή δεν μπορεί να είναι κτηνιατρικά σωστή..
Αλλα αν δεν έχουμε άλλη επιλογή ,επενδύουμε σε αυτές που έχουνε δείξει ιστορία μέσα στον χρόνο..
 
Last edited:


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
δεν υπάρχει σε όλους έτσι ώστε να μαγειρεύουμε το κλασικό κρεατάκι με το ριζάκη και το λαδάκι που επικρατούσε πριν 15 χρονια..
Yπαρχουν και εκεινοι π το αμφισβητουν για το θεμα βιταμινων και ισοροπιας θρεπτικων συστατικων...δεν τους κατακρινω βεβαια.εχουν ενα δικιο.
 


RozaFan

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
84
0
ο συλλογισμός σου έχει ένα βασικό λάθος
εξιδανικεύεις τα «παλιά» για να στηλιτεύσεις το σήμερα
έχω πει πολλές φορές ότι οι περισσότεροι από εμάς μεγαλώσαμε με σκυλιά που έφταναν ΑΝΕΤΑ τα 15 χρόνια με τα βασικά ή και καθόλου εμβόλια, χωρίς προστασία για ψύλους - σκνίπες - τσιμπούρια και τρώγωντας μια φρατζόλα ψωμί μουλιασμένη στην κατσαρόλα με το φαί της ημέρας.

όταν δε το αφεντικό γύρναγε από την ταβέρνα με τα περισσεύματα του φαγητού το σκυλί έκανε Πάσχα.
για μένα το παραπάνω είναι στην ίδια κατηγορία με το τσιτάτο που ακούω από φίλους ή γνωστούς που πάει κάπως έτσι

«οι παππούδες μας ζούσαν μέχρι τα βαθιά γεράματα με καταχρήσεις, θυμάμαι τον Χ γέρο της γειτονιάς που έφτασε στα 100 που είχε μόνιμα κίτρινα δάχτυλα και μουστάκι από το τσιγάρο. Εμείς σήμερα γιατί ψοφάμε σαν τις κατσαρίδες;»

Και η απάντηση είναι πως δεν ήταν ποτέ έτσι
Κανείς δεν ενδιαφερόταν παλιότερα για την υγεία και την διατροφή του ζώου συντροφιάς (δεν ισχύει το ίδιο για τα φαγώσιμα). Αυτά τα ζώα πέθαιναν σωρηδόν και κανένας δεν ενδιαφερόταν, κάποιο άλλο αυτόματα αντικαθιστούσε το προηγούμενο. Έτσι κι αλλιώς υπήρχε πληθώρα
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
αν δεν έχουμε μελέτες να γράφουμε?
η είναι μόνο για μελέτες εδω?

είπες να μην γράψουμε για τι κάνει ο λύκος αλλά
μόνο η φύση δεν είναι ο σωστός δάσκαλος?

Η νηστεία και η ποικιλία σε είδη/ποσοτητες/ώρες/επίπεδο κούρασης πρίν το φαί είναι βασικές συνιστώσες μιας άγριας ή φυσικής διατροφής. όπως και το ωμό ή το σάπιο ακόμα. βέβαια κομάτι της φυσικής αυτής φάσης είναι και θάνατοι αρρώστιες κλπ κλπ κλπ οπότε κι εμείς ως νοημονα Ζώα βρίσκουμε την χρυσή τομή.

βέβαια ως αλλοτριωμένοι καταναλωτές εκπαιδευθήκαμε να επιλέγουμε το λιγοτερα χειρότερο.

κι εμείς εδώ θέλουμε το όσο καλύτερο:)

Μελέτες που να μην χρηματοδοτούνται από σκυλοτροφάδες δύσκολο να βρεθούν.

Εχει δοκιμάσει κανείς εναλλαγή ξηράς-μαγειρευτού-barf ή και τυχαία μίξη τους στην διαρκεια του έτους?
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
μελέτες ΜΟΝΟ ζήτησα, το παρακάλεσα κιόλας αλλά οπως ήταν αναμενόμενο τα %^$*%^$*%^ μου πήρα :(
 




GRECO

Well-Known Member
3 Απριλίου 2008
103
1
WWW.MASTINO.GR
ΦΑΙ

OTAN ΤΑΙΖΕΙΣ ΣΑΡΔΕΛΕΣ ΤΑΙΖΕΙΣ ΣΑΡΔΕΛΕΣ .
ΟΤΑΝ ΤΑΙΖΕΙΣ ΜΙΚΡΑ ΚΑΦΕ ΚΗΒΑΚΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑΙΖΕΙΣ ΣΑΡΔΕΛΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΣΚΑΤΑ ,ΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ?
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Μελέτη δική μου:
Υποκείμενα στη μελέτη 2 σκυλιά (είναι μικρή μελέτη :D)
1 toy poodle
1 βελγικό ποιμενικό

Το βελγικό έτρωγε ΠΑΝΤΑ μαγειρευτό, έζησε 14 χρόνια, πέθανε από καρκίνο
Το κανίς τα πρώτα χρόνια της ζωής του έτρωγε pedigree και δεν αρρώστησε ούτε μια φορά.
Από όταν πήγε τριών ετών μέχρι τα 8 του χρόνια pro plan μαζί με κοτόπουλο κατσαρόλας βραστό. Δεν αρρώστησε.
Από τα 9 του χρόνια, εδώ και 2 χρόνια δηλαδή, acana με κοτόπουλο βραστό. Όλο και κάτι παθαίνει, τίποτα σοβαρό ίσως και λόγω ηλικίας.
Συμπέρασμα μελέτης: τίποτα χρειαζόμαστε περισσότερα υποκείμενα.
Εικασίες? Πολλές...
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Οσοι ειναι γιατροι ξερουν τι σημαινει κλινικες ερευνες. Για να δεις λοιπον ποιες τροφες ειναι καλες και αν η ξηρα τροφη ειναι καλυτερη η χειροτερη σε σχεση με μπαρφ πρεπει να γινουν τετοιου ειδους μελετες. Δηλαδη να παρουν παρομοια δειγματα και τα μεν να τρεφονται με εναν τυπο τα δε με αλλον και μετα να ακολουθησει στατιστικη μελετη. Επειδη σαν μεταπτυχιακη φοιτητρια εχω ασχοληθει με γενετικη επιδημιολογια που ειναι παρομοια με αυτα σας λεω οτι ειχα 28 μελετες να αναλυσω που οι μισες λεγανε ασπρο και οι μισες μαυρο.. και ηταν για γονιδιο. Σκεφτειτε αν αντι γονιδιο ειναι μαρκα τροφης που παιζουν κερδη εκατομμυριων.
Με ενστικτο μαλλον πας και με συστασεις..
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Γραφω εδω επειδη μου ''κολλησε'' σαν τιτλος.

http://www.ultraholistic.com/stool.shtml

Γινεται να υποσχονται αυτο που διχνει το διαγραμμα???:eek:

Οτι με τη δικη τους τροφη το ΚΑΘΕ σκυλι θα χ@ζει λιγοτερο??? :alien:
Εκει λες ''εεε μας πιανουν κωτσους!''