ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ ΕΚΤΡΟΦΕΑ-ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Κοιταξε,εγω πιστευω πως ελαχιστοι θα κανουν τα 1-2 ταξιδια που αναφερεις στο εξωτερικο για να δουν το εκτροφειο,να γνωρισουν τον εκτροφεα και τα σκυλια του.Για πολλους ηδη ειναι ενα μεγαλο βημα να επιλεξουν να αποκτησουν κουταβι απο το εξωτερικο.

Αυτο που αναφερεις,πως αν δεν σε δουνε απο κοντα οι εκτροφεις δεν θα σου δωσουν κουταβι,πιστευω ισχυει εν μερει.Οπως προειπα πολλοι λιγοι θα αποφασισουν να κανουν ενα ταξιδι για να δουνε,ετσι οι εκτροφεις "αναγκαζονται" και λαμβανουν υπ'οψιν τους γνωμες και συστασεις απο φιλους που γνωριζουν(κοινους γνωστους) & απο νυν ιδιοκτητες σκυλων που εξεθρεψαν.
 


fandasia

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2012
158
0
Ενας σωστος εκτροφεας και αναλογα τι και πως εκτρεφει και εαν εχει δηλωμενη την γεννα και πολλα αλλα,θα πρεπει να σου δωσει ενα ιδιωτικο συμφωνητικο πωλησης και μαζι εγγυησης για το ζωο που σου πωλει.Εγω το κανω παντα αυτο οπως και να εχει.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Ενας σωστος εκτροφεας και αναλογα τι και πως εκτρεφει και εαν εχει δηλωμενη την γεννα και πολλα αλλα,θα πρεπει να σου δωσει ενα ιδιωτικο συμφωνητικο πωλησης και μαζι εγγυησης για το ζωο που σου πωλει.Εγω το κανω παντα αυτο οπως και να εχει.
θα ρωτήσω για την εγγύηση - τι ακριβώς εγγυάσαι? την υγεία? κανείς δεν ξέρει τι γονίδιο μπορεί να βγάλει από πολύ μακρινούς προγόνους - ζωντανός οργανισμός είναι, δεν μπορείς να προβλέψεις αν αρρωστήσει ή όχι
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Μπορεις να εγγυηθεις πχ οτι εαν σε Χ χρονικο διαστημα ο σκυλος αρρωστησει απο κληρονομικο νόσημα εχεις δικαιωμα να τον επιστρεψεις στον εκτροφεα. Επισης μπορεις να εγγυηθεις οτι οι γονεις, προγονοι κλπ ειναι απαλλαγμενοι απο συγκεκριμενες νόσους που ταλανίζουν τη φυλη, πχ δυσπλασία ισχίου. Ετσι ο αγοραστης εχει πολυ περισσοτερες πιθανοτητες ( παντως οχι 100%) να αποκτησει ενα υγιες σκυλακι.
 


fandasia

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2012
158
0
Θα συμπληρωσο λεγοντας εξαρταται απο την φυλη με την οποια εκτρεφεις υπαρχουν και αναλογες ασθενειες που ταλαιπωρουν την φυλη.Οταν εχεις σωστα σκυλια και ταιζεις συντηρεις πνευματικα και σωματικα τα ζωα σου,εχεις και εκτεφεις και σωστους σκυλους.Επειδη ειναι ζωντανος οργανισμος οπως πολυ σωστα ειπες κανεις δεν ξερει τι μπορει να γινει στο μελλον,αλλο αυτο,ομως ο εκτροφεας συνεργαζετε με εναν η και ποιο πολους κτηνιατρους εγω εχω δυο,αυτοι ειναι οι αρμόδιοι για οσον αφορα οτι το κουταβι πριν παραδωθει ειναι υγιες και χωρις προβλημα εσωτερικα με βαση της εξετασεις αιματος και ουρων που εχουν γινει στα ιδια τα κουταβια αλλα και στους γονεις,Αυτες οι βεβαιωσεις δινονται μαζι με το κουταβι.Εγω η καθε εκτροφεας που θελει το καλυτερο για την φυλη που εχει δινω γραπτη εγγυησει οτι το κουταβι ειναι απαλλαγμενο απο παθησεις τυπου δυσπλασια οπως αναφερθηκε,ο καθε αγοραστης πρεπει να ειναι γνωστης της φυλης η εστω ( διαβασμενος ) και να ξερει τι παιρνει και τι να περιμενει ετσι οταν ερθει σε εμενα η καποιον αλλο εκτροφεα και απο μονος του να μπορει να κρινει τι ειναι αυτο που βλεπει και αν του αρεσει με βαση τι θελει να κανει με τον σκυλο του μελλοντικα και γιατι τον θελει.Τωρα εαν ο σκυλος δεν ταιστει σωστα η κολησει κατι απο εναν παραγοντα χ κατι δεν παει καλλα,αυτο οπως εγω ετσι και κανεις δεν το ξερει και δεν μπορει να εγγυηθει.Εαν απο εμενα φυγει ο σκυλος 65 ημερων ξεκινωντας το πρωτο του εμβολιο αναλογα την περιπτωση στης 40-45 ημερες θα εχει κανει μολις δυο οταν φυγει απο τα χερια μου,ο εμβολιακος κυκλος του δεν εχει κλειση και τα αντισωμματα δεν εχουν καλυψει πληρως το σκυλο.Εαν ο ιδιοκτητης δεν ακολουθησει της συμβουλες μου μεχρι να κλειση το εμβολιακο προγραμμα του και κολησει κατι,δεν ειμαι εγω ο υπαιτιος οποτε και δεν μπορω να κανω κατι.Εχοντας λοιπον στα χερια μου εναν σωστο και υγιη κουταβο,και εναν σωστο και υπευθηνο ιδιοκτητη σκυλου,τοτε εξαηφουμε πολλες πιθανοτητες κατι να παει στραβα.
Αυτοι ειναι μερικοι απο τους παραμετρους.
 


fandasia

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2012
158
0
Τωρα εαν ο εκτροφεας ειναι νομιμος δηλαδη εχει στην κατοχη του της αναλογες αδειες και εναρξη εφοριας κατ επεκταση εχει νομιμη επιχειρηση,θα σου κοψει αποδειξει κατα την αγορα σου.Παρανομο ειναι μονο για τους νομους του κρατους αφου νομοκρατει τα χρηματα που περνει απο εσενα χωρις να πληρωνει τον αντοιστιχο φορο του στο κρατος οποτε και φοροδιαφευγει αλλα αυτο δεν αφορα εσενα.ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΔΙΝΕΙΣ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ!! ειναι κανονας και νομος και ποτε δεν εχω ζητησει εγω κατι τετοιο,παιζουν αρκετοι παραγοντες σε μια γεννα για να ειναι σωστα τα ζωα που θα αποδωθουν απο αυτην και πριν δεις τα κουταβια αναλογα αν θα εχεις πρωτη δευτερη τριτη επιλογη μην δινεις χρηματα.Θα πρεπει να γνωριζεις τον λογο που θες σκυλο και την φυλη που εχεις επιλεξει.Ενας σωστος εκτροφεας κατα την γνωμη μου και εξαρταται σε ποιο επιπεδο ειναι δεν δινει τα κουταβια του οπου να ειναι.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Θα συμπληρωσο λεγοντας εξαρταται απο την φυλη με την οποια εκτρεφεις υπαρχουν και αναλογες ασθενειες που ταλαιπωρουν την φυλη.Οταν εχεις σωστα σκυλια και ταιζεις συντηρεις πνευματικα και σωματικα τα ζωα σου,εχεις και εκτεφεις και σωστους σκυλους.Επειδη ειναι ζωντανος οργανισμος οπως πολυ σωστα ειπες κανεις δεν ξερει τι μπορει να γινει στο μελλον,αλλο αυτο,ομως ο εκτροφεας συνεργαζετε με εναν η και ποιο πολους κτηνιατρους εγω εχω δυο,αυτοι ειναι οι αρμόδιοι για οσον αφορα οτι το κουταβι πριν παραδωθει ειναι υγιες και χωρις προβλημα εσωτερικα με βαση της εξετασεις αιματος και ουρων που εχουν γινει στα ιδια τα κουταβια αλλα και στους γονεις,Αυτες οι βεβαιωσεις δινονται μαζι με το κουταβι.Εγω η καθε εκτροφεας που θελει το καλυτερο για την φυλη που εχει δινω γραπτη εγγυησει οτι το κουταβι ειναι απαλλαγμενο απο παθησεις τυπου δυσπλασια οπως αναφερθηκε,ο καθε αγοραστης πρεπει να ειναι γνωστης της φυλης η εστω ( διαβασμενος ) και να ξερει τι παιρνει και τι να περιμενει ετσι οταν ερθει σε εμενα η καποιον αλλο εκτροφεα και απο μονος του να μπορει να κρινει τι ειναι αυτο που βλεπει και αν του αρεσει με βαση τι θελει να κανει με τον σκυλο του μελλοντικα και γιατι τον θελει.Τωρα εαν ο σκυλος δεν ταιστει σωστα η κολησει κατι απο εναν παραγοντα χ κατι δεν παει καλλα,αυτο οπως εγω ετσι και κανεις δεν το ξερει και δεν μπορει να εγγυηθει.Εαν απο εμενα φυγει ο σκυλος 65 ημερων ξεκινωντας το πρωτο του εμβολιο αναλογα την περιπτωση στης 40-45 ημερες θα εχει κανει μολις δυο οταν φυγει απο τα χερια μου,ο εμβολιακος κυκλος του δεν εχει κλειση και τα αντισωμματα δεν εχουν καλυψει πληρως το σκυλο.Εαν ο ιδιοκτητης δεν ακολουθησει της συμβουλες μου μεχρι να κλειση το εμβολιακο προγραμμα του και κολησει κατι,δεν ειμαι εγω ο υπαιτιος οποτε και δεν μπορω να κανω κατι.Εχοντας λοιπον στα χερια μου εναν σωστο και υγιη κουταβο,και εναν σωστο και υπευθηνο ιδιοκτητη σκυλου,τοτε εξαηφουμε πολλες πιθανοτητες κατι να παει στραβα.
Αυτοι ειναι μερικοι απο τους παραμετρους.
fandasia σωστό σε βρήσκω και δεν έχω καμία αντίρριση, αυτά είναι που πρέπει να κάνει ο κάθε σοβαρός εκτροφέας.
Εγώ θα σταθώ μόνο στη λέξη "εγγύηση" που εμένα με πάει μόνο στα αντικειμενα και όχι στα ζωα. Επειδή στα ζώα δεν μπορείς να εγγυηθείς απολύτως τίποτα.
Αρα δεν δίνεις εγγύηση αλλά πιστοποιητικά υγειας των γεννητορων και των κουταβιών για ότι μπορεί να ανιχνευτεί από τον κτηνίατρο σε ηλικία 2-3 μηνών. Υπάρχουν όμως κάποιες παθήσεις που δεν φαίνονται σε τόσο μικρή ηλικία και άλλες με άγνωστο μηχανισμό κληροδότησης γονιδίων - για παράδειγμα στη φυλή μου υπάρχει patellar luxation που ακόμα και οταν οι γονείς είναι καθαροί το κουτάβι τους μπορεί να πάσχει, αρα πρέπει να πας πολλές γενιές πίσω. Και εφόσον παλιά δεν υπήρθαν υποχρεωτικές εξετάσεις - δεν μπορείς να εγγυηθείς ότι το κουτάβι θα είναι απαλλαγμένο.
Που θέλω να καταλήξω? Ότι κανένας δεν μπορεί να σου ζητήσει τέτοια εγγύηση αλλά μόνο τις εξετάσεις για κληρονομικές παθήσεις των γονέων και άλλων προγόνων αν υπάρχουν και μια βεβαίωση από τον κτηνίατρο ότι το κουτάβι εξέτάστηκε και ήταν υγιές πριν δοθεί στο νέο ιδιοκτήτη.

Αυτά
Nα χαίρεσαι τα σκυλάκια σου :)
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Δε χρειάζεται να στεκόμαστε σε μία λέξη, στάσου στο νόημα . Τίποτα στη ζωη δεν είναι σίγουρο, ούτε καν εαν θα ζούμε τις επομενες 24 ωρες. Ναι , ασφαλώς έχεις δίκιο, υπάρχουν απρόβλεπτες παράμετροι, παθήσεις βαθιά κρυμμένες στο γενεαλογικό δέντρο κλπ. Αυτο που όμως μπορεί να σου προσφέρει η εγγύηση είναι το ψυχολογικό αβαντάζ ότι
α) Οι γονείς και οι πρόγονοι είναι απαλλαγμένοι απο κληρονομικές ασθένειες (αρα οι πιθανότητες εμφάνισης τους στον απόγονο είναι μειωμένες)
β) Το κουταβι ειναι επισημα καθαρόαιμο (δηλωμενο , με χαρτιά κλπ) αρα παυεις να ανησυχεις για τη μορφολογικη του απόκλιση
γ) Μπορεί να επιστραφεί σε περιπτωση που εμφανισει κληρονομική πάθηση (για οσους επιθυμουν να προβουν σε μια τετοια ενεργεια). Ουσιαστικα, σου εγγυαται γραπτως οτι θα δεχτει πισω το σκυλι (πολυ σημαντικο αυτο, διοτι οι προφορικες συμφωνιες συχνα ειναι λόγια του αερα)

Ολα τα παραπανω ειναι πολυ σημαντικα, χωρις βεβαιως και παλι να παραβλεπουμε το γεγονος οτι σε εναν ζωντανο οργανισμό δεν αποκλειεται να εμφανιστει προβλημα.
 


spanakopita

Active Member
13 Νοεμβρίου 2013
25
1
παιδια σας ευχαριστω πολυ και παλι.εχω βοηθηθει αρκετα μπορω να πω.στο μονο που δεν εχω παρει απαντηση (εκτος κι να δεν την ειδα) ειναι οσον αφορα στις υπογραφες στο ιδιωτικο συμφωνητικο.χρειαζεται καποιος πχ δικηγορος για να εχει ισχυ?ή εστω καποια επικυρωση? γιατι αν γινει μονο με υπογραφες εκτροφεα-ιδιοκτητη ,ποση ισχυ μπορει να εχει?ή κανω λαθος?
 


fandasia

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2012
158
0
ιδιωτικο συμφωνητικο πριν απο την γεννα και χρηματα ΟΧΙ.Εφοσον γεννηθουν και εισαι στην λιστα του εκτροφεα,ο εκτροφεας εαν σε κρινει ικανο/ικανη για το σκυλι του μαζι με τα χαρτια του σκυλου,εαν εχει δηλωσει την γεννα,θα πρεπει να σου δωσει και ενα ιδιωτικο συμφωνητικο-εγγυηση μορφολογιας και καλης υγειας του κουταβιου.Απο εκει και περα δεν υπαρχει κανενας λογος να πας να επικυρωσεις τα χαρτια αυτα,επικυρωση ειναι τα ιδια τα χαρτια για εσενα.Αυτα τα χαρτια τα εχεις στα χερια σου αναλογα τον εκτροφεα αφου παρεις το κουταβι.Ειναι παρελκομενα δηλαδη.
 


spanakopita

Active Member
13 Νοεμβρίου 2013
25
1
ιδιωτικο συμφωνητικο πριν απο την γεννα και χρηματα ΟΧΙ.Εφοσον γεννηθουν και εισαι στην λιστα του εκτροφεα,ο εκτροφεας εαν σε κρινει ικανο/ικανη για το σκυλι του μαζι με τα χαρτια του σκυλου,εαν εχει δηλωσει την γεννα,θα πρεπει να σου δωσει και ενα ιδιωτικο συμφωνητικο-εγγυηση μορφολογιας και καλης υγειας του κουταβιου.Απο εκει και περα δεν υπαρχει κανενας λογος να πας να επικυρωσεις τα χαρτια αυτα,επικυρωση ειναι τα ιδια τα χαρτια για εσενα.Αυτα τα χαρτια τα εχεις στα χερια σου αναλογα τον εκτροφεα αφου παρεις το κουταβι.Ειναι παρελκομενα δηλαδη.
να΄σαι καλα!:)
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Η αγορα ενος σκυλου, δεν παυει να ειναι ΚΑΙ μια εμπορικη συμφωνια.
Σχεδον σε καθε συμφωνια, οταν το υποκειμενο/αντικειμενο αυτης ΔΕΝ υπαρχει κατα το χρονο της συμφωνιας, τοτε συνηθως ζητειται μια "εγγυηση" και μια επικυρωση της συμφωνιας αυτης.

Μου φαινεται απολυτα φυσιολογικο σε μια γεννα που ειναι προγραμματισμενη (*1) να δωθει προκαταβολη απο μεριας αγοραστη, κ να επικυρωθει η συμφωνια με καποιο εγγραφο, καθως λεφτα στον αερα, δεν εχουνε καμια αξια.....

Το ιδιωτικο συμφωνητικο μεταξυ δυο μερων εφ'οσων αυτα αυτο-εκπροσωπουνται (κ οχι δι'αντιπροσωπου) συνηθως ειναι ενα εγγραφο γραμμενο σε απλα ελληνικα, με τις υπογραφες τους στο κατω μερος. Βασικο ειναι να μην παραβαινει καποιο νομο καθως αυτος παντα εχει ανωτερη ισχυ.
Ειναι η εγγραφη αποδειξη της μεταξυ σας συμφωνιας.
Καλο αλλα οχι απαραιτητο ειναι να επικυρωθουν οι υπογραφες στο κειμενο.

(*1) Προγραμματισμενη γεννα, ειναι οταν η σκυλα αποδεδειγμενα εχει συλλαβει.

Εγω θα εκανα το παρακατω:
Ας πουμε οτι το ζευγαρι της γεννας σε καλυπτει, κ ο εκτροφεας σου δειξει τον υπερηχο-αποδειξη οτι σε 3μηνες θα υπαρχουνε κουταβια. Εγγραφος τις απαιτησεις μου για το κουταβι, προκαταβολη κ δεσμευση εγγραφος οτι αν υπαρχει το κουταβι θα μου παραδωθει με την εξοφληση, αλλιως θα γινει πχ επιστροφη προκαταβολης.......
Φυσικα να ξερεις οτι το παραπανω εγγραφο δεσμευει ΚΑΙ εσενα στο να παρεις το κουταβι, αλλιως να χασεις την προκαταβολη!

Τα παραπανω τα γραφω απο την μερια του αγοραστη, μονο!

Υ.Γ. Φυσικα κανενα εγγραφο δεν σε καλυπτει απολυτα σε περιπτωση που γινει "στραβη" πασης φυσεως.
Συνηθως το συμφωνητικο εχει την ουσια του να καταγραψουμε οσα συμφωνησαμε, γιατι scripta manent, κ οχι για να διασφαλισεις την σοβαροτητα του εκτροφεα, ως επαγγελματια, καθως αυτη θα πρεπει να την εχεις ηδη δεδομενη αφου εφτασες ως εκει!

Υ.Γ.2 Υπαρχει παντα κ η λυση του να δεις πρωτα κ μετα να παρεις. Συνηθως ομως αυτο καταληγει στο να μην εχεις τις πρωτες επιλογες αλλα να παρεις αυτο που θα μεινει, που μπορει να σου κανει αλλα να μην ειναι το καλυτερο.....
 


spanakopita

Active Member
13 Νοεμβρίου 2013
25
1
Η αγορα ενος σκυλου, δεν παυει να ειναι ΚΑΙ μια εμπορικη συμφωνια.
Σχεδον σε καθε συμφωνια, οταν το υποκειμενο/αντικειμενο αυτης ΔΕΝ υπαρχει κατα το χρονο της συμφωνιας, τοτε συνηθως ζητειται μια "εγγυηση" και μια επικυρωση της συμφωνιας αυτης.

Μου φαινεται απολυτα φυσιολογικο σε μια γεννα που ειναι προγραμματισμενη (*1) να δωθει προκαταβολη απο μεριας αγοραστη, κ να επικυρωθει η συμφωνια με καποιο εγγραφο, καθως λεφτα στον αερα, δεν εχουνε καμια αξια.....

Το ιδιωτικο συμφωνητικο μεταξυ δυο μερων εφ'οσων αυτα αυτο-εκπροσωπουνται (κ οχι δι'αντιπροσωπου) συνηθως ειναι ενα εγγραφο γραμμενο σε απλα ελληνικα, με τις υπογραφες τους στο κατω μερος. Βασικο ειναι να μην παραβαινει καποιο νομο καθως αυτος παντα εχει ανωτερη ισχυ.
Ειναι η εγγραφη αποδειξη της μεταξυ σας συμφωνιας.
Καλο αλλα οχι απαραιτητο ειναι να επικυρωθουν οι υπογραφες στο κειμενο.

(*1) Προγραμματισμενη γεννα, ειναι οταν η σκυλα αποδεδειγμενα εχει συλλαβει.

Εγω θα εκανα το παρακατω:
Ας πουμε οτι το ζευγαρι της γεννας σε καλυπτει, κ ο εκτροφεας σου δειξει τον υπερηχο-αποδειξη οτι σε 3μηνες θα υπαρχουνε κουταβια. Εγγραφος τις απαιτησεις μου για το κουταβι, προκαταβολη κ δεσμευση εγγραφος οτι αν υπαρχει το κουταβι θα μου παραδωθει με την εξοφληση, αλλιως θα γινει πχ επιστροφη προκαταβολης.......
Φυσικα να ξερεις οτι το παραπανω εγγραφο δεσμευει ΚΑΙ εσενα στο να παρεις το κουταβι, αλλιως να χασεις την προκαταβολη!

Τα παραπανω τα γραφω απο την μερια του αγοραστη, μονο!

Υ.Γ. Φυσικα κανενα εγγραφο δεν σε καλυπτει απολυτα σε περιπτωση που γινει "στραβη" πασης φυσεως.
Συνηθως το συμφωνητικο εχει την ουσια του να καταγραψουμε οσα συμφωνησαμε, γιατι scripta manent, κ οχι για να διασφαλισεις την σοβαροτητα του εκτροφεα, ως επαγγελματια, καθως αυτη θα πρεπει να την εχεις ηδη δεδομενη αφου εφτασες ως εκει!

Υ.Γ.2 Υπαρχει παντα κ η λυση του να δεις πρωτα κ μετα να παρεις. Συνηθως ομως αυτο καταληγει στο να μην εχεις τις πρωτες επιλογες αλλα να παρεις αυτο που θα μεινει, που μπορει να σου κανει αλλα να μην ειναι το καλυτερο.....
κατατοπιστικοτατος/η!σ'ευχαριστω πολυ και σενα!μαλλον προς αυτη την κατευθυνση θα στραφω.
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Υ.Γ.2 Υπαρχει παντα κ η λυση του να δεις πρωτα κ μετα να παρεις. Συνηθως ομως αυτο καταληγει στο να μην εχεις τις πρωτες επιλογες αλλα να παρεις αυτο που θα μεινει, που μπορει να σου κανει αλλα να μην ειναι το καλυτερο.....
Ίσως είμαι επηρεασμένος απο την φυλη που διαλεξα εγω,αλλα η γνωμη μου ειναι οτι αυτο που αναφερει ο φιλος east δεν ειναι ακομη μια λυση...αλλα η ΣΩΣΤΟΤΕΡΗ και η μοναδικη για εμενα...Δεν υπαρχει λογος να πληρωσεις κατι που δεν υπαρχει...45ημερων και μετα τα κουταβια φενονται απο εναν ανθρωπο που γνωριζει απο σκυλια

Υ.Γ Ο δικος μου εκτροφεας μου εδωσε ιδιωτικο συμφωνιτικο με την αγορα του σκυλου.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Ίσως είμαι επηρεασμένος απο την φυλη που διαλεξα εγω,αλλα η γνωμη μου ειναι οτι αυτο που αναφερει ο φιλος east δεν ειναι ακομη μια λυση...αλλα η ΣΩΣΤΟΤΕΡΗ και η μοναδικη για εμενα...Δεν υπαρχει λογος να πληρωσεις κατι που δεν υπαρχει...45ημερων και μετα τα κουταβια φενονται απο εναν ανθρωπο που γνωριζει απο σκυλια

Υ.Γ Ο δικος μου εκτροφεας μου εδωσε ιδιωτικο συμφωνιτικο με την αγορα του σκυλου.
Φιλε μου θα σου πω μια περιπτωση, για να καταλαβεις τι εννοω:
Υπαρχει ζευγαρι, κ περιμενουμε την γεννα πως κ πως γιατι θελουμε κουταβι απο ΑΥΤΟ το ζευγαρι.
Βγαινει ο υπερηχος, η σκυλα θα γεννησει σε λιγους μηνες κ καλως εχοντων των πραγματων σε λιγο καιρο θα δωθουν κ τα κουταβια.

Αν υποθεσουμε οτι αρσενικο κουταβι απο αυτη τη γεννα δεν περιμενω μονο εγω, αλλα κ 5-6 αλλοι, οι πιθανοτητες να αποκτησουμε ολοι ειναι μαλλον ελαχιστες, καθ οτι η σκυλα γενναει περιορισμενο αριθμο κ μαλλον δεν θα τα κανει και ολα αρσενικα!
Ο εκτροφεας λοιπον, που δεν με ξερει κι απο χτες, θα τα δωσει κατα προτεραιοτητα σε ολους τους υποψηφιους σκυλο-γονεις, κ λογικο ειναι.

Αν εγω δεν δωσω προκαταβολη να δειξω την συναιπεια μου στο λογο μου, οτι το θελω το κουταβι, ωστε να αποκτησω κ την αναλογη σειρα προτεραιοτητας, εσυ πιστευεις οτι θα βρω στο τελος για να παρω?

Γιατι αν δεν βρω, η περιπτωση επαναλληψης της γεννας απο το ιδιο ζευγαρι μαλλον δεν ειναι κατι που θα γινει στα επομενα χρονια, οποτε στο τελος δεν θα παρω αυτο που θελω............

Για μενα αν θελεις συγκεκριμενο σκυλι, κ οχι απλα ενα σκυλι ταδε φυλης, τοτε ειναι μεγαλο ρισκο το να περιμενεις........
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Απο αυτο που περιγραφεις καταλαβαινω οτι θες αρσενικο κουταβι απο αυτη την γεννα.οι απαιτησεις που εχεις για το κουταβι ποιες ειναι??και πως εισαι σιγουρος οτι θα υπαρξει κουταβι που θα της πληρει??

Τι θελω να πω...Εχω την τυχη και την χαρα να ειμαι κατοχος ενος εργασιακου Γερμανικου Ποιμενικου...Το σκυλι εχει βγει παρα παρα πολυ καλο(για τα δικα μου δεδομενα και τις γνωσεις και την εμπειρια ισως κ λαθος που ηρθε στα "χερια"μου)

Το σκυλι εχει ολα οσα πρεπει να εχει ενας γερμανικος ποιμενικος...και δεν αναφερομαι σε μοιρες κτλπ...

Μετα απο ενα τετοιο σκυλι λοιπον δεν υπαρχει περιπτωσει οταν χρειαστει να αποκτησω αλλο(ευχομαι να περασει παρα παρα πολυς καιρος)να δωσω λεφτα χωρις να τα τεσταρω τα κουταβια...και οχι απλα να τα δω οτι γεννηθηκαν αλλα μεσα απο βιντεο απο κοντα και και και...απο οποιους γονεις και να ειναι οτι και να λεει το πεντικρι κτλπ.Ο εκτροφεας που θα διαλεξω θα περασει απο ιερα εξεταση συνεχεια για το κουταβι που θα μου δωσει...Δεν θα αρκεστω με τιποτα λιγοτερο απο αυτο που θελω...για αυτο ειπα και ισως λογο φυλης να το βλεπω ετσι!!!!

Υ.Γ συγνωμη για τα ορθογραφηκα και τους τονους,δεν το εχω που δεν το εχω ειναι και η ωρα περασμενη!!!
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Συμφωνω οτι δεν σε ξερει απο εχθες..αλλα ουτε εσυ τον ξερεις...

Εσυ να δωσεις προκαταβολη για συνεπεια του λογου σου...Αυτος τι θα κανει για να εχει συνεπεια ο δικος του λογος??

Μιλαω με εναν εκτροφεα ο οποιος μου λεει οτι θα βγει αυτο που θες περιμενε.και εγω κανω ολες τις κινησεις που λες...Αν δεν βγει???Τι γινεται???Περνω τα λεφτα πισω???και ο χρονος που εχω χασει???η ευκαιριες που εχω χασει ενδεχομενος απο αλλες γεννες που μπορουσαν να μου δωσουν αυτα που ζηταω???και ποτε θα ξανα βρω αυτο που θελω???Γιαυτο λοιπον πας 45 ημερων και μετα μονος σου η με ανθρωπο που γνωριζει και κοιτας τα κουταβια που ΥΠΑΡΧΟΥΝ...και οχι αυτα που θα υπαρξουν....

Γνωμη μου και η φιλοσοφια που απεκτησα!μπορει να εχω δικαιο μπορει να εχω αδικο μπορει να βρικεται και καπου στην μεση το σωστο...
 


silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
Νομιζω οτι διαφερει απο ρατσα σε ρατσα και απο εκτροφεα σε εκτροφεα.

Αν θες κατι πολυ συγκεκριμενο σε εργασια ή σε φυλαξη ή σε καποιο κυναθλημα νομιζω οτι πρεπει να περιμενεις να δεις τα κουταβια 7 εβδομαδων. Τωρα τι επιλογη θα εχεις εκεινη τη στιγμη εξαρταται απο πολλους παραγοντες, αλλα τουλαχιστον θα εισαι πιο σιγουρος για το αν θες ή οχι.

Στη δικη μου περιπτωση που ειχα γνωριστει καλα με τον εκτροφεα και απο τηλεφωνο και απο κοντα, θα μου κακοφαινοτανε αν μου ελεγε για προκαταβολη. Αυτο που εκανε ειναι οτι πριν γινει το ζευγαρωμα πηρε τηλεφωνο ολους τους ενδιαφερομενους για να τους ρωτησει αν ειναι μεσα ή οχι, ωστε να δει αν υπαρχει ενδιαφερον για τη γεννα.

Βεβαια τι νουμερο επιλογης θα εχει ο καθενας ειναι κατι που θα το καθορισει ο εκτροφεας μονος του και προσωπικα πιστευω οτι δεν πρεπει να εχει σχεση με προκαταβολη, αλλα με το ποσο καιρο περιμενει καποιος ενα κουταβι ή ποσο ταιριαζει στο μοτιβο των ιδιοκτητων που θελει ο εκτροφεας.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
το κουταβι ειναι επισημα καθαρόαιμο (δηλωμενο , με χαρτιά κλπ) αρα παυεις να ανησυχεις για τη μορφολογικη του απόκλιση
Το οτι ένας σκύλος είναι καθαρόαιμος δεν συνεπάγεται και το οτι είναι σωστός μορφολογικά.
Οποιοδήποτε καθαρόαιμο σκυλί μπορεί να αναπαραχθεί και να δώσει καθαρόαιμα κουτάβια (με πεντιγκρί) ανεξάρτητα από την μορφολογική του ποιότητα.

Και κάτι ακόμα :
Γέννα κάνεις για σένα και όχι για τη ζήτηση.
Συνεπώς αν μια σκύλα ξέρουμε πως θα γεννήσει 5 κουτάβια και όλα είναι διαθέσιμα για το "κοινό" εξ αρχής, εμένα προσωπικά θα με χάλαγε.
 
Last edited:


silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
yorkaddict, η γεννα ηταν επαναληπτικη και αν εχεις κρατησει απο την προηγουμενη κουταβια δεν χρειαζεται να κρατησεις και απο αυτην, εκτος αν δεις κατι τοσο καλο που δεν εχεις.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.117
Μηνύματα
895.868
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki