Ιδιοπαθής επιληψία


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Απλώς, θα βάλεις στην ετήσια ρουτίνα σας ή ίσως και στην 6μηνη, βιοχημικές εξετάσεις, να τσεκάρεις τους νεφρούς και οποιοδήποτε άλλο όργανο, υπάρχει περίπτωση να επιβαρυνθεί. Δεν έχεις επιλογές.
 
Last edited:


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Τελικά η ιδιοπαθής επιληψία, είναι η κληρονομική; Ο εκτροφέας σου, πως αντέδρασε στο άκουσμα των νέων σας;
Ναι και δυστυχώς συναντιέται στις περισσότερες φυλές. Σε κάποιες φυλές παρουσιάζεται συχνότερα.Τα husky είναι μια από αυτές καθώς και τα Tervuren.

Εκτιμάται ότι η συχνότητα της στον πληθυσμό σκύλων είναι περιπου 5%. Κατά μέσο όρο η πρώτη κρίση εμφανιζεται στην ηλικια 1-3 χρονών.

Δυστυχώς δεν υπάρχει τεστ DNA και ο εκτροφέας το μαθαίνει κατόπιν εορτής. Για το καλό της φυλής το θεωρώ την ενημέρωση του εκτροφέα απαραίτητη. Ο σωστός εκτροφέας θα αποσύρει γεννήτορες και απογόνους από την εκτροφή.

Πολλοί όμιλοι προσπαθούν να δημιουργήσουν βάση δεδομένων.
 


Kimon

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2012
284
0
Δυστυχώς δεν υπάρχει τεστ DNA και ο εκτροφέας το μαθαίνει κατόπιν εορτής. Για το καλό της φυλής το θεωρώ την ενημέρωση του εκτροφέα απαραίτητη. Ο σωστός εκτροφέας θα αποσύρει γεννήτορες και απογόνους από την εκτροφή.

Πολλοί όμιλοι προσπαθούν να δημιουργήσουν βάση δεδομένων.
Ενώ ο σωστός "ιδιώτης", κάνει γέννα, βγαίνουν από τα 8 κουτάβια τα 6 με επιληψία τα οποία πεθαίνουν, μετά ξαναβάζει τη σκύλα να γεννήσει επειδή το θεώρησε τυχαίο, και καυχιέται ότι όλα τα κουτάβια βγήκαν υγιή. :roll:

Πραγματικές ιστορίες από τα ελληνικά πάρκα :(
 


τεν τεν

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2012
454
1
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ

Σαν πρώτες βοήθειες μπορούμε να προσφέρουμε κάτι στο σκυλί ή το περνάει μόνος του?

Θα πρέπει να βρίσκετε συνεχώς με κάποιον ή θα μπορούσε να περάσει μια κρίση μόνος του χωρίς να γίνει αντιληπτό?

Πόσο διάστημα μεσολαβεί για να επανέλθει?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Εννοείς...πριν γίνει διάγνωση;
Γιατί φαντάζομαι, ότι κατόπιν διάγνωσης και με την λήψη φαρμάκων, δεν θα παθαίνει κρίσεις.
 


τεν τεν

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2012
454
1
Άμα γίνει θεραπεία δεν ξαναπαθαίνει ΠΟΤΕ κρίση?

Νομιζα ότι θα παθαίνει αλλά σπανιότερα....
 


ollandos13

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2012
417
1
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ

Σαν πρώτες βοήθειες μπορούμε να προσφέρουμε κάτι στο σκυλί ή το περνάει μόνος του?

Θα πρέπει να βρίσκετε συνεχώς με κάποιον ή θα μπορούσε να περάσει μια κρίση μόνος του χωρίς να γίνει αντιληπτό?

Πόσο διάστημα μεσολαβεί για να επανέλθει?
Καλυτερα να μην επεμβεις καθολου σε αυτη την περιπτωση κ να περιμενεις να περασει η κριση.. καλο ειναι απλα να εισαι σε μια κοντινη αποσταση μη τυχον τραυματιστει την ωρα της κρισης! δεν νομιζω (χωρις να ειμαι σιγουρος μη σε παρω στο λαιμο μου) οτι κινδυνευει η ζωη καποιου σκυλου απο επιληψια!
twipsy απ'οσο γνωριζω απο εναν φιλο που ειχε επιληπτικο σκυλο σαν αμεση παρενεργεια ειναι οτι θα ειναι λιγο πιο υποτονικο το σκυλι μετα τη ληψη των φαρμακων! για τις μακροχρονιες παρενεργειες καλο θα ειναι να ακολουθησεις τη συμβουλη της mareco!
 


twipsy

Well-Known Member
25 Δεκεμβρίου 2009
329
1
Αργος
Ναι μου το εχουν πει και εμενα οτι θα ειναι υποτονικο...Δηλαδη τα φαρμακα θα ειναι ο αργος θανατος του ? Γιατι ετσι το αντιλαμβανομαι εγω....Η θα πεθανει απο καποια κτιση η απο τα φαρμακα...πφφφ...Δεν εχω επιλογη πρεπει να ξεκινησω φαρμακα και αμεσα σημερα ειχε αλλη μια κριση...
 


τεν τεν

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2012
454
1
Ναι μωρέ ,ξεκίνα την θεραπεία και εσύ θα νιώσεις ότι προσπαθείς και θα ανακουφιστεί ο σκυλάκος σου!

Εχε και τα μάτια σου ανοιχτά έαν προκύψει κάποια πιο ήπια θεραπεια να του κάνεις αργότερα!

Πολύ στενάχωρο πάντως(ακουγεται)όλο αυτό , καλή δύναμη και σε σενα και στον φιλαράκο σου!

Προσπάθησε να σκέφτεσαι θετικά!!!
 


twipsy

Well-Known Member
25 Δεκεμβρίου 2009
329
1
Αργος
Δεν ειναι ετσι ρε παιδια...Δεν μπορω να τον βλεπω σιγα σιγα να σβηνη με τα φαρμακα...Δεν αισθανομαι οτι τον βοηθαω ετσι...
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Δεν ξέρεις ακόμα, μπορεί με τα φάρμακα να είναι μια χαρά ο σκύλος, τι άλλο να κάνεις?
Φυσικά να πάρεις και δεύτερη γνώμη, για κάτι τόσο σοβαρό δεν είναι σοφό να μένουμε σε μία άποψη, αλλά μην αμελήσεις τη θεραπεία του!
Και φυσικά να ενημερώσεις τον εκτροφέα σου και να ενημερωθούν όλοι οι κάτοχοι κουταβιών της τοκετομάδας, μην κάνουν κανένα ζευγάρωμα και παιδεύονται κι άλλα σκυλιά/ιδιοκτήτες!

Κουράγιο!
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Τις πρώτες 2 εβδομάδες η θεραπεία θα έχει παρενέργειες. Αν συνεχίσουν και μετά θα χρειαστεί προσαρμογή της δοσολογίας.

Ικανοποιητικά αποτελέσματα να περιμένεις μετά τον 1 μήνα αγωγής.

Κράτα ημερολόγιο με όλες τις λεπτομέρειες, θα βοηθήσει τον γιατρό βρει τη σωστή δοσολογία. Gardenal σου έδωσε;
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Ναι μου το εχουν πει και εμενα οτι θα ειναι υποτονικο...Δηλαδη τα φαρμακα θα ειναι ο αργος θανατος του ? Γιατι ετσι το αντιλαμβανομαι εγω....Η θα πεθανει απο καποια κτιση η απο τα φαρμακα...πφφφ...Δεν εχω επιλογη πρεπει να ξεκινησω φαρμακα και αμεσα σημερα ειχε αλλη μια κριση...
Μην έχεις τόσο αρνητισμό, καταλαβαίνω ότι έχεις σοκαριστεί αλλά αφού πάρεις και δεύτερη γνώμη και αν τελικά ξεκινήσεις την φαρμακευτική αγωγή θα δεις σιγά σιγά ότι τα πράγματα θα παίρνουν φυσιολογική τροπή.
Κατά την διάρκεια των κρίσεων εγώ κρατάω τον σκύλο μου γιατί νοιώθει πιο ήρεμη. Επίσης φροντίζω να είναι το κεφάλι της όρθιο μην πάθει καμιά αναρρόφηση, καταπιεί την γλώσσα της κλπ. Δεν μου τα έχει πει κανείς αυτά, μόνη μου τα κάνω γιατί έχω παρατηρήσει ότι όταν απομακρυνθώ κατά την διάρκεια της κρίσης ταράζεται. Το πρώτο σημάδι που βλέπω και ξέρω ότι θα ξεκινήσει κρίση είναι ότι τεντώνει παράξενα τα πόδια της. Ωστόσο έχει τύχει να πάθει κρίση και ώρες που λείπουμε χωρίς κανένα πρόβλημα.
Το μόνο που πρέπει να προσέχεις είναι ότι κάποιοι σκύλοι γίνονται επιθετικοί κατά την διάρκεια της κρίσης.
 


MANOY

Well-Known Member
13 Μαρτίου 2008
1.168
0
35
Ηρακλειο Κρητης και Αθηνα
Το εχεις παρει πολυ βαρια και τα βλεπεις ολα βουνο. Ειναι λογικο να στενοχωριεσαι αλλα μην εισαι τοσο αρνητικος! Φαρμακα παιρναμε 5 χρονια και δεν εμφανισαμε ποτε παρενεργειες(φυσικα καναμε εξετασεις αρχικα το χρονο και οσο παιρνουσε ο καιρος το εξαμηνο) δεν ειναι ολα στραβα και αναποδα μην σε πιανει πανικος δεν βοηθας το σκυλο σου!

Την ωρα της κρισης και εγω τον κρατουσα χωρις ομως να ασκω καπου πανω του πιεση απλα για να μη χτυπησει πουθενα και γιατι ηρεμουσε. Καταλαβαινα οτι θα παθαινε γιατι ερχοταν κοντα μου με κατεβασμενα αυτια και τρεκλιζοντας.

Με τα φαρμακα μπορει να κανουν πολυ καιρο να εμφανιστουν κρισεις , μπορει να μην ξανα εμφανιστουν ποτε, η εμφανιζονται αλλα σε πολυ μεγαλυτερα χρονικα διαστηματα. Δεν μπορει κανεις να σου εγκυηθει πως θα αντιδρασει ο οργανισμος του σκυλου!


Μην το βλεπεις οτι θα τον χασεις η απο κριση η απο τα φαρμακα ειναι τελειως λαθος οπτικη... Κανε το καλυτερο για το σκυλο σου και αυτη τη στιγμη αυτο ειναι να ξεκινησεις αγωγη ειναι πολυ συχνες οι κρισεις του για να το αφηνεις ετσι! Ευχομαι τα καλυτερα για τον σκυλακο σου και υπομονη και γερα νευρα σε σενα!!!
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Καταρχήν ποιος σου είπέ ότι θα πεθάνει από τα φάρμακα? Δεύτερον, αν το φάρμακο [προκαλέι βλάβη στους νεφρούς...δεν θα γίνει από τη μια μέρα στην άλλη...αυτό μπορεί να πάρει χρόνια.

Φρόντισε να κάνεις συχνές εξετάσεις και μίλα με τη κτηνίατρο ώστε να του ξεκινήσεις μια διατροφή που δεν θα επιβαρύνει και άλλο τα νεφρά του...
 


twipsy

Well-Known Member
25 Δεκεμβρίου 2009
329
1
Αργος
Μην έχεις τόσο αρνητισμό, καταλαβαίνω ότι έχεις σοκαριστεί αλλά αφού πάρεις και δεύτερη γνώμη και αν τελικά ξεκινήσεις την φαρμακευτική αγωγή θα δεις σιγά σιγά ότι τα πράγματα θα παίρνουν φυσιολογική τροπή.
Κατά την διάρκεια των κρίσεων εγώ κρατάω τον σκύλο μου γιατί νοιώθει πιο ήρεμη. Επίσης φροντίζω να είναι το κεφάλι της όρθιο μην πάθει καμιά αναρρόφηση, καταπιεί την γλώσσα της κλπ. Δεν μου τα έχει πει κανείς αυτά, μόνη μου τα κάνω γιατί έχω παρατηρήσει ότι όταν απομακρυνθώ κατά την διάρκεια της κρίσης ταράζεται. Το πρώτο σημάδι που βλέπω και ξέρω ότι θα ξεκινήσει κρίση είναι ότι τεντώνει παράξενα τα πόδια της. Ωστόσο έχει τύχει να πάθει κρίση και ώρες που λείπουμε χωρίς κανένα πρόβλημα.
Το μόνο που πρέπει να προσέχεις είναι ότι κάποιοι σκύλοι γίνονται επιθετικοί κατά την διάρκεια της κρίσης.

Εγω δεν μπορω κατα την διαρκεια της κρισης να ειμαι κοντα...Στην πρωτη κριση που επαθε τον πλησιασε η γιαγια μου και την δαγκωσε στο χερι Με αποτελεσμα να κανει 4 ραματα στο πανω μερος του χεριου και 4 στο κατω...Οταν παθαινει την κριση δεν επικοινωνει με το περιβαλλον οποτε ειναι ανουσιο στην περιπτωση μου..Αυριο θα παω και στην τριπολη το πρωι να παρω μια δευτερη γνωμη απο εναν κτηνιατρο για να τελειωνει επιτελους το θεμα με το τι θα κανω...Οι Κρισεις ειναι πολλες και σε μικρο χρονικο διαστημα ...ηδη σημερα ειχε αλλη μια ...Κατι μ λεει οτι δεν ειναι καλα τα πραγματα οσο θετικος και να θελω να ειμαι..
 


vgi

Member
22 Αυγούστου 2011
23
0
Χωρίς να υποκαταστήσεις τις οδηγίες του γιατρού σου, άλλαξε και την τροφή του σε Barf.
Και όταν λέμε άλλαξε μην δώσεις ξανά ούτε τις διάφορες λιχουδιές (οι οποίες είναι τίγκα στα χημικά).
Σε κάποιες περιπτώσεις αυτό έχει κάνει θαύματα.
 


ghost girl

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2007
1.073
185
το έχω δίπορτο...
κουραγιο! ευχομαι να πανε ολα καλα και να διορθωθει η κατασταση με την φαρμακευτικη αγωγη. Ο σκυλος της ξαδερφης μου (πετσοπαδικο Golden) ξεκινησε κρισεις στα 2 του χρονια και παιρνει gardenal μεχρι τωρα που ειναι σχεδον 7. Ειναι υγιεστατος και πολυ δραστηριος.
 


twipsy

Well-Known Member
25 Δεκεμβρίου 2009
329
1
Αργος
Δυσκολη νυχτα σημερα...Περιμενω Αυριο πρωι που θα παω στον γιατρο για να κανουμε ολες τις εξετασεις....Και μακαρι να αρχισω απο αυριο τα φαρμακα..
 


νασια

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
616
11
Μην απογοητεύεσαι, όλα να πάνε καλά εύχομαι.

Στάλθηκε από το HTC Vision μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2