Ιδιοπαθης επιληψία.


Konsmoul

New Member
25 Φεβρουαρίου 2021
3
0
28
Καλημέρα, καινούρια στο φόρουμ. Είχα υιοθετήσει ένα σκυλάκι (Μπελα) 3 μηνών για την μητέρα μου που ήθελε και η οποία διαμένει Γερμανία όπου και είναι η Μπελα. Τον Ιούλιο κλείνει τα 2. Πριν 1 μήνα έπαθε την πρώτη κρίση. Την πήγε η μητέρα μου στον κτηνίατρο της έκανε εκτάσεις αίματος και βγήκαν άψογες. Της είπε εάν πάθει 4-5 κρίσεις σε έναν μήνα να την πάει ξανά.
Μετά από 17 μέρες έπαθε την 2η. Μετά από 11 μέρες, δηλαδή προχθές έπαθε την 3η και μέχρι χθες το πρωί στο σύνολο έπαθε 5. Δηλαδή όλες μαζί 7 σε έναν μήνα. Την πήγε χθες το πρωί κτηνίατρο, της είπαν πως είναι ιδιοπαθης και η αγωγή είναι μονόδρομος. Της είπε με σιγουριά πως κάποια στιγμή θα σταματήσει τις κρίσεις και να κάνει υπομονή 4-5 μήνες. Επίσης όσον αφορά της παρενέργειες της είπε πως στα 30 χρόνια εμπειρίας της έχει ακούσει για πολλά σκυλιά να πεθαίνουν από κρίση αλλά κανένα από τα φάρμακα. Δηλαδή αν δε δώσει αγωγή θα προσπαθούν συνέχεια να αποκλείουν παράγοντες μέχρι κάποια στιγμή ίσως βρεθεί τη πυροδοτεί τις κρίσεις αλλά μέχρι τότε να είναι αργά. Από χθες, τουλάχιστον εγώ, την συμβούλεψε να ξεκινήσει μαγειρευτό φαγητό μετά από έρευνα που έκανα σε πολλά σάιτ. Η αγωγή ξεκίνησε με 1/4 του χαπιού και μετά από 1 εβδομάδα θα ανέβει στο μισό μέχρι να προσαρμοστεί ο οργανισμός. Αλλά τα χάπια εφ όρου ζωής, Luminal vet.(φαινοβαρβιταλη) και διαζεπαμη υποθετο στις βαριές κρίσεις.
 
Last edited:




Konsmoul

New Member
25 Φεβρουαρίου 2021
3
0
28
Καλημερα, εαν θελεις διαβασε την απαντηση μου εδω: Επιληψία (?) σε 13χρονων σκυλί
εαν μπορω να απαντησω σε κατι αλλο η να βοηθησω καπως, πες μου.
Ευχαριστώ, τα είχα διαβάσει χθες, είπα τα πάντα στην μητέρα μου από όσα γνωρίζω. Τουλάχιστον για κάνναβη στον άνθρωπο έχει φανεί ότι δεν είναι τελικά τόσο αποτελεσματική όσο την παρουσίαζαν. Είναι νοσηλεύτρια και το ξέρει. Σίγουρα ολα θα εξαρτηθούν από το πως θα επηρεαστεί το σκυλι. Σε 2 εβδομάδες θα κάνει εξετασεις αίματος. Βέβαια θα της πω να το αναφέρει και αυτό στην επόμενη συνάντηση με τη γιατρό. Απλά είναι δύσκολο στη Γερμανία να προμηθευτείς κάποια προϊόντα.
 
Last edited:


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Ευχαριστώ, τα είχα διαβάσει χθες, είπα τα πάντα στην μητέρα μου από όσα γνωρίζω. Τουλάχιστον για κάνναβη στον άνθρωπο έχει φανεί ότι δεν είναι τελικά τόσο αποτελεσματική όσο την παρουσίαζαν. Είναι νοσηλεύτρια και το ξέρει. Σίγουρα ολα θα εξαρτηθούν από το πως θα επηρεαστεί το σκυλι. Σε 2 εβδομάδες θα κάνει εξετασεις αίματος.
αλλο ο ανθρωπος, αλλο ο σκυλος. εγω παντοτε προτεινω σε κηδεμονες επιληπτικων σκυλιων να κανουν ερευνα για το πως και αν η κανναβη βοηθαει τον σκυλο, οχι τον ανθρωπο. η δικη μου εμπειρια με τις φαινοβαρβιταλες δεν ηταν καθολου καλη. ουτε σταματησαν οι κρισεις, οπως προτεινει ο κτηνιατρος σας. απλως μειωθηκε η συχνοτητα. ομως το σκυλι παθαινε 20 κρισεις στη σειρα οταν ερχοταν η ωρα. αν με ρωτησεις τι προτιμαω, θα σου πω οτι 100% προτιμαω να παθει 7 κρισεις διασπαρτες σε εναν μηνα, παρα 20 κρισεις μεσα σε 2 μηνες. δηλαδη παραπανω απο τις δυπλασιες. εκει εχεις και παραπανω κινδυνο να πεθανει το ζωο απο καρδιακο η εγκεφαλικο. βεβαια, φυσικα ο καθε οργανισμος αντιδρα διαφορετικα, και δεν αποκλειω τα φαρμακα σαν λυση τελειως. ομως αν εγω προσωπικα ειχα την επιλογη, δεν θα εδινα ποτε.
 


Konsmoul

New Member
25 Φεβρουαρίου 2021
3
0
28
αλλο ο ανθρωπος, αλλο ο σκυλος. εγω παντοτε προτεινω σε κηδεμονες επιληπτικων σκυλιων να κανουν ερευνα για το πως και αν η κανναβη βοηθαει τον σκυλο, οχι τον ανθρωπο. η δικη μου εμπειρια με τις φαινοβαρβιταλες δεν ηταν καθολου καλη. ουτε σταματησαν οι κρισεις, οπως προτεινει ο κτηνιατρος σας. απλως μειωθηκε η συχνοτητα. ομως το σκυλι παθαινε 20 κρισεις στη σειρα οταν ερχοταν η ωρα. αν με ρωτησεις τι προτιμαω, θα σου πω οτι 100% προτιμαω να παθει 7 κρισεις διασπαρτες σε εναν μηνα, παρα 20 κρισεις μεσα σε 2 μηνες. δηλαδη παραπανω απο τις δυπλασιες. εκει εχεις και παραπανω κινδυνο να πεθανει το ζωο απο καρδιακο η εγκεφαλικο. βεβαια, φυσικα ο καθε οργανισμος αντιδρα διαφορετικα, και δεν αποκλειω τα φαρμακα σαν λυση τελειως. ομως αν εγω προσωπικα ειχα την επιλογη, δεν θα εδινα ποτε.
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας, απλά το γεγονός των 5 κρίσεων σε μια μέρα θεωρώ ότι δεν αφήνει χρόνο ερευνών για αρχή. Η κτηνίατρος είπε με σιγουριά πως κάποια στιγμή θα σταματήσουν οι κρίσεις. Παρ' όλα αυτά θα μεταφέρω τη γνώμη σας. Και εμείς από εδώ και στο εξής θα το ψάξουμε. Είναι πρωτόγνωρο και σίγουρα πρώτα ακούς τον γιατρό και έπειτα κάνεις ερευνα
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3