Ιδιώτες σε εκθέσεις μορφολογίας




Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Αυτές ακριβώς τις λέξεις , ΕΑΝ τις χρησιμοποιούσα εγώ (πχ) για ένα άλλο θέμα (διάλεξε εσύ ένα) θα τις δεχόσουν σαν ..."αιτιολογία" μιας πράξης μου , για την οποία φυσικά εσύ δεν θα ιοθετούσες?
Δεν καταλαβαίνω που αναφέρεσαι, αλλά γενικώς δεν είναι του τύπου μου να κρίνω τον οποιονδήποτε.

Γιατί δεν μπαίνεις κατευθείαν στο ψητό;
Τι θέλεις να πεις;
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Μα εξακολουθουμε να κατακρίνουμε πρακτικές που είναι κακές προς τον σκύλο. Εξού και θέματα όπως συμμετοχή σκύλων με θέματα υγείας, επίπονο handling, βαψιματα, θάνατοι, έχουν σχολιαστεί πολλάκις και αρνητικά. Συμβαίνουν και καταδεικνύονται. Δεν τα βάζουμε κάτω από το χαλί να προχωρήσουμε. Αυτά τα περιστατικά, όμως, δεν είναι ο κανόνας και ως κανόνα, οι σκύλοι των ιδιωτών δεν υποφέρουν σε μια έκθεση μορφολογίας.
 




kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Γιατί δεν μπαίνεις κατευθείαν στο ψητό;
Τι θέλεις να πεις;
Μα γιατι περιμενετε να πω κατι διαφορετικο απο αυτο που λεω?
Εαν ηθελα να το πω ή/και αισθανομουν οτι "ηρθε η ωρα" , εχετε καταλαβει πιστευω...οτι ΘΑ ΤΟ ΠΩ!
 




kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Αυτά τα περιστατικά, όμως, δεν είναι ο κανόνας και ως κανόνα, οι σκύλοι των ιδιωτών δεν υποφέρουν σε μια έκθεση μορφολογίας.
Χωρίς να έχω προσωπική άποψη ΣΑΣ πιστευω και το δεχομαι !

Μα εξακολουθουμε να κατακρίνουμε πρακτικές που είναι κακές προς τον σκύλο. Εξού και θέματα όπως συμμετοχή σκύλων με θέματα υγείας, επίπονο handling, βαψιματα, θάνατοι, έχουν σχολιαστεί πολλάκις και αρνητικά. Συμβαίνουν και καταδεικνύονται. Δεν τα βάζουμε κάτω από το χαλί να προχωρήσουμε.
Αλλά την ιδια στιγμη ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΜΕ (χετε) σε κατι ΠΟΥ εχει και ΑΡΝΗΤΙΚΑ για τον σκυλο. Σωστα?

ΠΡΟΣΟΧΗ για να σας προλαβω

Δεν το λεω ως κατακριτεο!
Το λεω ως....αναγκαιο... ή πειτε εσεις οτι θελετε !

Η ..συμμετοχη...σε ενα χομπυ έχει και τα ....ντεφο του .Σωστά?
 






Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Χωρίς να έχω προσωπική άποψη ΣΑΣ πιστευω και το δεχομαι !



Αλλά την ιδια στιγμη ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΜΕ (χετε) σε κατι ΠΟΥ εχει και ΑΡΝΗΤΙΚΑ για τον σκυλο. Σωστα?

ΠΡΟΣΟΧΗ για να σας προλαβω

Δεν το λεω ως κατακριτεο!
Το λεω ως....αναγκαιο... ή πειτε εσεις οτι θελετε !

Η ..συμμετοχη...σε ενα χομπυ έχει και τα ....ντεφο του .Σωστά?
Όσο συμμετέχεις εσύ, άλλο τόσο συμμετέχω κι εγώ. Λάθος, έχω πάει σαν θεατής κάποιες φορές, δεν ξέρω εσύ τι έχεις κάνει. Με αναγκάζεις να φέρω πάλι το παράδειγμα του γιατρού που παίρνει φακελάκι. Γνωστό ότι στα νοσοκομεία κάποιοι γιατροί χρηματίζονται. Οι υπόλοιποι γιατροί πρέπει να απέχουν από το λειτούργημά τους ή οφείλουμε όλοι μας, γιατροί κι απλοί πολίτες να καταδεικνύουμε (και να καταγγελουμε) τα εκτός κανόνων περιστατικά;
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Oχι δεν θα με κανεις να πω παρω θεση υπερ των εκθεσεων...Αλλα ρε @kostillos ειναι φανερο σε ολους μας πια οτι για καποιο σκοπο ξεκινησες το θεμα και δεν σου βγηκε...και το τραβας με νυχια και με δοντια...
Οι ιδιωτες και οι χομπιστες ΔΕΝ ΒΓΑΖΟΥΝ λεφτα απο αυτο...
Τα σκυλια συμφωνω οτι δεν θα αλλαξει κατι για αυτα αν δεν πανε σε εκθεση αλλα ειπαμε οχι και οτι θα παθουν και κατι...(στα σπορ πιστευω οτι ειναι ποιο ευχαριστα για τα σκυλια..ακομα και την ημερα του αγωνα ενα μαλι θα κανει μια μακρινη που ενδεχομενος να ζει για αυτο),αλλα τα σκυλια και διακοπες αν ερθουν μαζι μας παλι δεν θα παθουν κατι ισως ταλαιπωρηθουν τι σημαινει οτι δεν θα παμε διακοπες?
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Αλλά την ιδια στιγμη ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΜΕ (χετε) σε κατι ΠΟΥ εχει και ΑΡΝΗΤΙΚΑ για τον σκυλο. Σωστα?
Αρνητικα για τον συγκεκριμενο σκυλο του εκαστοτε ιδιωτη που συμμετεχει, η γενικα για το σκυλο ως ιδεα σε ενα γεγονος;;

Θες να πεις δλδ οτι ο καθενας μας συμμετεχοντας στις εκθεσεις η οπουδηποτε αλλου, επειδη καποιοι σκυλοι κακοπερνανε, ειναι υπευθυνος ο καθενας μας γι αυτο με την συμμετοχη του;;
Αυτο λες;
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Χρήσιμος ο μίτος. Εγω έμαθα κατι καινούργιο οτι εκτός απο τους
ιδιώτες που πανε για την τρέλα τους και το χόμπι τους υπάρχουν
και καποιοι "ιδιώτες" που πανε για τα βραβεία και κατ επέκταση
για να τσιμπάνε και καμία επίβαση και κανένα μεροκάματο.

Εγω λεω οτι αυτοι δεν υπάρχει περίπτωση να μην δίνουν επίβαση
και σε byb.

Και άμα πάρεις επίβαση απο τέτοιο σκυλο έστω με 200-300€ τι σκατα byb ειςαι ρε χαμένε χαλάς και την πιάτσα. Μαλιά κουβάρια
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Χρήσιμος ο μίτος. Εγω έμαθα κατι καινούργιο οτι εκτός απο τους
ιδιώτες που πανε για την τρέλα τους και το χόμπι τους υπάρχουν
και καποιοι "ιδιώτες" που πανε για τα βραβεία και κατ επέκταση
για να τσιμπάνε και καμία επίβαση και κανένα μεροκάματο
.

Εγω λεω οτι αυτοι δεν υπάρχει περίπτωση να μην δίνουν επίβαση
και σε byb.

Και άμα πάρεις επίβαση απο τέτοιο σκυλο έστω με 200-300€ τι σκατα byb ειςαι ρε χαμένε χαλάς και την πιάτσα. Μαλιά κουβάρια
Σιγουρα υπαρχουν και αυτοι ναι ειναι πραγματικο γεγονος...δεν το λεω εχοντας παραδειγμα αλλα το πιστευω 100%
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Υπάρχουν ποιοι;;;;
Ιδιώτες που αν τους ζητηθεί ο σκύλος τους για επίβαση θα τον δώσουν;
Εννοείται!
Κι εδώ μπαίνει το ήθος στην μέση, όπως συμβαίνει και με τους εκτροφείς.
Τι σας κάνει εντύπωση;
 


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Τι πάει να πει "ντεφο";
αρνητικο
δηλαδη εχει και τα αρνητικά του

Όσο συμμετέχεις εσύ, άλλο τόσο συμμετέχω κι εγώ.
Για εσενα και για εμενα μιλαμε εδω?
Συνηθως εδω κατακρινονται ολοκληρες ομαδες ατομων (πολυπληθεστατες κατα περιπτωση)....

Oχι δεν θα με κανεις να πω παρω θεση υπερ των εκθεσεων...Αλλα ρε @kostillos ειναι φανερο σε ολους μας πια οτι για καποιο σκοπο ξεκινησες το θεμα και δεν σου βγηκε...και το τραβας με νυχια και με δοντια...
Πραγματικά εντυπωσιακό!
Εγω 2 χρονια εδω μεσα, δεν θυμαμαι απο τοσα ατομα, τετοια "αγωνια" για το που το πας ή που θα καταληξεις!
Σε οτι με αφορα ειναι ΑΚΡΩΣ ενημερωτικο κι ετσι οπως ειναι.
Υπαρχουν πολλές ενδιαφερουσες αποψεις

Αφηστε που θεωρω οτι ο καθενας που διαβαζει ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΑΠΟΛΥΤΑ (μα απολυτα ομως) αυτα που χρειαζεται να καταλαβει!
Και ΦΥΣΙΚΑ , εαν το επιθυμει, ΠΑΡΑΤΗΡΕΙ (!!) τη διαφορα που καποιος απαντα εδω (για το θεμα μας) με αυτη που εχει απαντησει αλλου (σε άλλα μεν θέματα αλλά με τις ιδιες προεκτασεις)

Δεν χρειαζεται τιποτα παραπανο...
Το τοπικ μιλαει μονο του :):):)
 
Last edited by a moderator:


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Εσύ έκανες το διαχωρισμό, βάζοντας σε παρένθεση την κατάληξη (χετε). Έτσι το έγραψα κι εγώ για να σου δείξω ότι δεν έχω να κερδίσω ή να χάσω κάτι από τις εκθέσεις μορφολογίας οπότε μπορώ να κοιτάξω το θέμα με γνώμονα το καλό του σκύλου. Εδώ δεν μπορώ να καταδικασω ολόκληρη ομάδα ατόμων καθώς τα άσχημα είναι στις εξαιρέσεις. Εκτός αν θέλεις να μου πεις ότι καταδικάζοντας τους byb, καταδικάζω κι εκείνους τους λίγους μερακλήδες πιτ μπορεί να τα έχουν κάνει όλα σωστά, εξετάσεις, σου'πα, μου'πες. ακόμα κι έκδοση πεντιγκρί, πλην της επωνυμίας εκτροφείου. Με χαρά να τους αποθεώσω, αν αρχίσουν να ξεχωρίζουν από την αρνητική μάζα. Βλέπεις είναι δύο διαφορετικά πράγματα και το τι κάνουν οι πολλοί παίρνει αμπάριζα και τους λίγους.
 


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Υπάρχουν ποιοι;;;;
Ιδιώτες που αν τους ζητηθεί ο σκύλος τους για επίβαση θα τον δώσουν;
Εννοείται!
Κι εδώ μπαίνει το ήθος στην μέση, όπως συμβαίνει και με τους εκτροφείς.
Τι σας κάνει εντύπωση;
Εμενα προσωπικα τιποτα. Εσενα?!
Εχω λοιπον εχω σκυλο εδω (σουπερ ντουπερ πρωταθλητη εδω κι εξω) μου τον ζητανει ΙΔΙΩΤΗΣ στο εξωτερικο, μεσω του εκτροφεα που μου πουλησε τον επιβητορα, παω εγω τον σκυλο οπου, πληρωνομαι και τα κουταβια βγαινουν στο εμποριο....
Επειδη ομως δεν βγηκαν και πολυ καλα παρα τα πτυχια μητερας πατερα δεν δηλωνεται η γεννα και πουλιουνται ΟΛΑ στα 200 ευρω το κεφαλι χωρις pedigree!

Ειναι byb ο ιδιοκτητς του επιβητορα και η ιδιοκτητρια της σκυλας?

Με χαρά να τους αποθεώσω, αν αρχίσουν να ξεχωρίζουν από την αρνητική μάζα. Βλέπεις είναι δύο διαφορετικά πράγματα και το τι κάνουν οι πολλοί παίρνει αμπάριζα και τους λίγους.
Ενδιαφερον!
Βλέπεις που τελικά βγαινουν ..."συμπερασματα" σιγα σιγα??
Και να ρωτησω κατι...
Βασει του ορισμου εκτροφεα απο τον @Yorkaddict (point of reference!) εσυ τι πιστευεις? Οτι οι σωστοι εκτροφεις ειναι περισσοτεροι ή λιγοτεροι?
Κι εαν καταληξεις στο οτι ειναι λιγοτεροι, τοτε εαν (λεω εαν) μιλησω ασχημα για τους εκτροφεις, γιατι αντι να συφωνησεις μαζι μου , θα διαφωνησεις?
Αλλοι θα ανατριχιασουν κιολας :):):)
 
Last edited by a moderator:


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Byb είναι ο ιδιοκτήτης του θηλυκού, και πίστεψέ με δεν κάνει διαφορά αν ο με διακρίσεις σε εκθεσεις επιβητορας ήταν ιδιώτη ή εκτροφέα. Έχει να κάνει με την ηθική του μεμονωμένου ατόμου. Όχι με τον κανόνα. Επειδή θα κάνει κάποιος τη στραβή, πρέπει να καταργηθεί όλος ο θεσμός;

Αααχ kostillos, κάνεις συλλογισμούς ξεκάθαρα του τύπου :
Ο αστυνομικός είναι όργανο.
Το μπουζούκι είναι όργανο.
Άρα ο αστυνομικός είναι μπουζούκι.

Δεν είπε κανείς ότι ο κόσμος της εκτροφής είναι αγγελικά πλασμενος. Αλλα αν είναι ένα ζορι να βρεις έναν σωστό εκτροφέα ανάμεσα στους "επίσημους", ανάμεσα στους byb είναι πρακτικά αδύνατο καθώς οι byb είναι αμέτρητοι.

Edit: πάλι απομόνωσες το κομμάτι της απάντησης που σε βόλευε, αγνοώντας την υπόλοιπη, αλλάζοντας το νόημα.
 
Last edited by a moderator:
  • Like
Reactions: zenio


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Αρνητικα για τον συγκεκριμενο σκυλο του εκαστοτε ιδιωτη που συμμετεχει, η γενικα για το σκυλο ως ιδεα σε ενα γεγονος;;

Θες να πεις δλδ οτι ο καθενας μας συμμετεχοντας στις εκθεσεις η οπουδηποτε αλλου, επειδη καποιοι σκυλοι κακοπερνανε, ειναι υπευθυνος ο καθενας μας γι αυτο με την συμμετοχη του;;
Αυτο λες;
Να κανω μια προσπαθεια να 'μεταφρασω' το θεμα. Θεωρει οτι υπαρχει κατι σαπιο στο βασιλειο της Δανιμαρκίας. Και απορει ενω αλλες πρακτικες της καταδικαζουμε χωρις δευτερη σκεψη, αλλες απλως τις αναγνωριζουμε και κουναμε λυπημενα το κεφαλι λεγοντας 'σε ολους τους χωρους υπαρχουν καλοι και κακοι τι να γινει τωρα'.

Το οποιο ισχυει. Ενας απο τους λογους που μπορω να δωσω σαν εξηγηση ειναι οτι οι αλλες πρακτικες που καταδικαζονται αφορουν περισσοτερο κοσμο (οποτε σχολιαζονται και απο περισσοτερο κοσμο) απ οτι τα κακως κειμενα της οργανωμενης κυνοφιλιας που πως να το κανουμε ειναι πιο στενος κυκλος. Το ενα ειναι de facto λαθος. Στο αλλο το μονο που μπορει καποιος να σου πει ειναι 'προσεξε με ποιους θα συνεργαστεις'.

Νομιζω..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.927
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95