ΚΙΝΑ: Ζώα, γούνες και καταστροφή περιβάλλοντος




maria

Well-Known Member
18 Σεπτεμβρίου 2008
117
2
Κερατέα
Γιατι δεν δημιουργούν ένα ντοκιμαντρέρ με τέτοιο θέμα για δεί και ο υπόλοιπος κόσμος τι γίνεται!Οπως και το θέμα με τα puppy mills...ο κόσμος δεν γνωρίζει τίποτα οπως δεν γνώριζα και εγώ πριν μπω στο forum αυτο!
 


fenia-fenia

Well-Known Member
18 Σεπτεμβρίου 2008
88
0
Θεσσαλονίκη
καμιά φορά (όπως τώρα) πιστεύω οτι τα χημικά αέρια για μερικές χώρες στον πλανήτη μας (να όχι πολλές 3-4...) δεν είναι αρκετά:mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Έπαθα σοκ με τα βιντεάκια όπως όλοι. Προσωπικά, όμως, διαφωνώ κάθετα με το "μίσος" προς κάποιους λαούς συνολικά. Κι αυτό γιατί μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά - όπου "χλωρά" βάλτε παιδάκια, ανθρώπους που ενδιαφέρονται για τα ζώα, το περιβάλλον και εν γένει τη ζωή (ναι, και στην Κίνα υπάρχουν τέτοιοι) κ.ο.κ.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Η φωνή της λογικής:)

Εντάξει
αυτοί που λές να γλυτώσουν
πιστεύω πως συμφωνούμε όλοι
αλλάξτε λίγο τις κατάρες σας παιδιά

Είναι πολύ απαίσιο πάντως
ίσως και το πιό απαίσιο

Εντάξει, αν είναι να φάς το ζώο και να αξιοποιήσεις όλο του το σώμα...θα το γδάρεις κιόλας...τελικά

αν και έχω γερό στομάχι το συγκεκριμένο βίντεο...........

τι να πώ?και λίγα έγραψα περί τσουνάμι έτσι που είμουν εκείνη την ώρα
 


fenia-fenia

Well-Known Member
18 Σεπτεμβρίου 2008
88
0
Θεσσαλονίκη
καλημέρα παίδες

δυστυχώς σχεδόν πάντα ισχύει αυτό που λες chloe....
όμως εαν ρωτήσεις οποιονδήποτε από αυτούς για τα ζώα αυτά περί δικαιωμάτων κτλ. θα σου πουν οτι εχεις λάθος....(μπορεί και να σε αφανίσουν με τις "βλακείες" που θα τους λες). όμως δεν παύει αυτοί οι λαοί να θεωρούν τις πράξεις αυτές φυσιολογικές ή ακόμη και τρόπο ζωής... από κούνια και από γενεά σε γενεά πιστεύουν αυτές τις αθλιότητες.είναι η καθημερινή τους ρουτίνα για να φτάσουν να πάρουν μερικά ΧΧΧδολάρια παραπάνω.... θα μου πειτε τα τρώνε κτλ. ας τα σκοτώσουν πρώτα με αξιοπρέπεια και εν συνεχεία εφόσον "κρατήσουν" το κρέας, για να μην πετάξουν την γούνα ας την κρατήσουν...

οι άνθρωποι είναι απολίτιστοι...

οι homo homo sapiens το ζωντανό πρώτα το σκοτώνανε μετά το τρώγανε και κρατούσανε μετά τα υπόλοιπα "χρήσιμα" περισσεύματα....
-το κρέας το τρώγανε
-τα κόκκαλα τα κρατούσαν για εργαλεία ή ακόμη και για όπλα
-την γούνα για ρουχισμό
 
Last edited by a moderator:




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Αδυνατώ να δω με συμπάθεια όσους θεωρούν τον πλανήτη κτήμα τους, θυσιάζουν τα πάντα στο βωμό του χρήματος και γράφουν στα παλαιότερα των υποδημάτων τους τις προειδοποιήσεις των επιστημόνων για τις καταστροφικές επιπτώσεις από τη μόλυνση του περιβάλλοντος.

Προσωπικά μου είναι αδιάφορο αν ένας ασήμαντος αριθμός κινέζων, ινδών, και αμερικάνων ενδιαφέρεται για το περιβάλλον, τα ανθρώπινα δικαιώματα ή τα δικαιώματα των ζώων. Η πλειοψηφία τους εξακολουθεί και υποθηκεύει το μέλλον μου.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
απορώ αν πάνω απο το 10% του κινεζικού λαού γνωρίζει τι είναι το αυτοκίνητο η βενζίνη το όζον το μονοξείδιο του θείου και τα λοιπά και τα λοιπά

αλλά αυτό βέβαια είναι κυνοφιλικό φόρουμ και η απορία μου είναι όφ τόπικ...
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Αναρωτιέμαι αν θα έχουμε τις ίδιους προβληματισμούς όταν το μόνο που θα έχει απομείνει στην Αττική θα είναι η νήσος Φιλοπάππου, η νήσος Αιγάλεω (πρώην όρος) και η νήσος Λυκαβηττός….

Η απορία μου ακολουθεί τη δική σου εξακολουθώντας να είναι off topic και προβλέπω split σε νέο θεμα λίαν συντόμως. :p:D
 


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
Rottie έχεις δει πολλούς Έλληνες να ενδιαφέρονται για το περιβάλλον, τα ζώα κλπ?

Αν είμασταν αριθμητικά περισσότεροι μπορεί να είμασταν εμείς η απειλή του πλανήτη, όχι οι Κινέζοι. Το μόνο που σώζει τη γη από εμάς είναι τα μόλις 10 εκατομμύρια κόσμου που συνέχεια μειώνονται.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Ναι αλλά δεν είμαστε και προτιμώ να εκτιμώ μια κατάσταση με βάση του τι ισχύει και όχι με βάση αυτού που θα ίσχυε εάν ήμασταν εμείς 1,3 δισεκατομμύρια και όχι οι κινέζοι.;)

Αυτό που ισχύει λοιπόν είναι πως οι εκπομπές αερίων θερμοκηπίου της Κίνας αποτελούν το 13% των παγκόσμιων εκπομπών, έναντι του 30,3% που διαθέτουν οι ΗΠΑ και αναμένεται να αυξηθεί δραματικά τα επόμενα χρόνια, το στρώμα του πάγου που καλύπτει το Βόρειο Πόλο και τον Αρκτικό Ωκεανό υποχωρεί σταδιακά με εξαιρετικά γοργούς ρυθμούς και αναμένεται να εξαφανιστεί εντελώς κατά τους καλοκαιρινούς μήνες έως το 2040 και σε περίπτωση που συνεχιστούν οι σημερινές κλιματολογικές τάσεις στον πλανήτη η ολοκληρωτική καταστροφή θα είναι τελικά αναπόφευκτη.
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
οσο στον πλανητη υπαρχουν μανιωδης εξουσιαστες και απληστοι εξουσιαζομενοι με ενστικτα εξουσιας προς τους αλλους εξουσιαζομενους τοσο θα καταστρεφουμε ... τοσο θα καταπιεζουμε τα ηθη

επειδη η απληστια ειναι η βαση των πραγματων στον υλιστικο μας κοσμο και οι παροπιδες ειναι καλα φορεμενες εγω θα συνεχισω να κοιταζω γυρω μου , να αξιολογω και μην γινω αυτο που στα ματια μου ειναι η μεγαλυτερη καταντια και φυσικα θα συνεχισω να μην περιμενω αλλαγη

το να γεμιζω με οργη το μονο που θα μου πρσφερει θα ειναι μερικα ψυχολογικα προβληματα τιποτα παραπανω

-------αξιολογηση και αποστασιοποιηση ------ το να θες να σωσεις τον κοσμο δεν ειναι υγιες τον να μην θες να κανεις κακο ειναι

τα πραγματα ειναι πολυ απλα . . .
 


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
Μπορεί να είναι υποθετικό το σενάριό μου, αλλά είμαστε το ίδιο αδιάφοροι όπως και ο υπόλοιπος κόσμος, όχι μόνο οι Κινέζοι, και το μόνο που κάνουμε είναι να κατηγορούμε συγκεκριμένους λαούς για όλα τα δεινά που πέφτουν στην πλάτη μας αντί να κοιτάμε την καμπούρα μας.

Είναι πολύ πιθανόν ότι αυτό που περιγράφεις μπορεί να συμβεί αν δεν ληφθούν μέτρα.

Αυτό που είναι όμως πιο πιθανό και για μένα πιο σίγουρο από όλη την καταστροφολογία είναι η Ελλάδα να έχει πλήρως καταστραφεί, πυρποληθεί, μπαζωθεί από άκρη σε άκρη από τους πολίτες της, οπότε μπροστά σε τέτοιο χάλι, η νήσος Λυκαβηττός να μην είναι και τόσο άσχημη τελικά. Θα καλύψει το νεράκι όλη τη βρωμιά να καθαρίσουμε λίγο.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
το να γεμιζω με οργη το μονο που θα μου πρσφερει θα ειναι μερικα ψυχολογικα προβληματα τιποτα παραπανω

-------αξιολογηση και αποστασιοποιηση ------ το να θες να σωσεις τον κοσμο δεν ειναι υγιες τον να μην θες να κανεις κακο ειναι
Εάν η αποστασιοποίηση και η απροθυμία να προβάλω αντίσταση για να περισώσω ότι μου ανήκει, θα μου προκαλέσει ψυχολογικά προβλήματα, προτιμώ να πέσω στα prozac παρά να αποδεχτώ μοιρολατρικά την κατάσταση ή να ενστερνιστώ τις πολιτικά ορθές απόψεις της απόλυτης απραξίας. Θέλω να ζήσω ένα καλύτερο αύριο και όχι το ζοφερό μέλλον που επιφυλάσσουν άλλοι για μένα χωρίς εμένα.
Είμαι άραγε υγιής ή όχι? :-k

Μπορεί να είναι υποθετικό το σενάριό μου, αλλά είμαστε το ίδιο αδιάφοροι όπως και ο υπόλοιπος κόσμος, όχι μόνο οι Κινέζοι, και το μόνο που κάνουμε είναι να κατηγορούμε συγκεκριμένους λαούς για όλα τα δεινά που πέφτουν στην πλάτη μας αντί να κοιτάμε την καμπούρα μας.
Έχω το θάρρος και κατηγορώ συγκεκριμένους λαούς για συγκεκριμένα πράγματα. Κοιτάζω την καμπούρα μου και ταυτόχρονα υψώνω φωνή προβάλλοντας αντίσταση στις αμέτρητες καμπούρες που μου φορτώνουν οι άλλοι (από το φαινομενο του θερμοκηπίου, τις κλιματικές αλλαγές και τη μόλυνση μεχρι τον αφανισμό της πανίδας, το βασανισμο των ζωων στις φαρμες γουνας και τη μελαμίνη στο γάλα και στις ζωοτροφες), επιλεγοντας να κοιτάζω μακρύτερα από όσο εκτείνεται η μύτη μου (εν προκειμένω, τα σύνορα της χώρας μου).

Η αρχή και το τέλος αυτού του κόσμου εξάλλου δεν είναι η Ελλαδιτσα, ουτε τα μπαζωμενα της ρεματα, ουτε το καψιμο των δασων της. Ας μην εχουμε αυταπατες.
Όπως λέει και το τραγουδάκι: «όταν κοιμάσαι κάποιος γράφει ιστορία και κάποιος παίζει τη δική σου τη ζωή…»
 
Last edited:


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
αποστασιοποιηση απο το αποτελεσμα

ξεκολλα

το αν θα κανεις κατι ή οχι δεν εχει σχεση

για πες μου σου ανηκει το περιβαλλον ; γιατι ετσι νομιζει και η πλειοψηφια των ανθρωπων
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
ΞΕΚΟΛΛΑΩ.
- Αποστασιοποιούμαι από το θέαμα του βασανισμού των ζωών που γδέρνονται ζωντανά στις φάρμες γούνας.
- Αποστασιοποιούμαι από το γεγονός ότι οι Κινέζοι απομυζούν τη ζωή του πλανήτη.
- Αποστασιοποιούμαι από τις κλιματικές αλλαγές που προκαλεί το φαινόμενο του θερμοκηπίου.
ΤΙ @#$%@# ΚΕΡΔΙΖΩ?

Σε τι εξυπηρετεί η αποστασιοποίηση από την πραγματικότητα, εκτός από το στρουθοκαμηλισμό?
Τι εξυπηρετεί η χρήση πολιτικής ορθότητας εκτός από τη μετάθεση του προβλήματος από τη δράση και την ενεργοποίηση, στο εκλεπτυσμένο λόγο?

Ενοχλεί που λέω «Δεν γουστάρω τους Κινέζους?» Θα προτιμούσες να χρησιμοποιήσω περίτεχνα γλωσσικά σχήματα για να μην "ξενίζει" στα αφτιά σου?

Στο περιβάλλον ανήκω. Είμαι κομμάτι της φύσης. Δεν μου ανήκει τίποτα. Αν καταστραφεί η φύση, καταστράφηκα.
Να σου πω και κάτι? Ούτε εσύ θα την γλιτώσεις. Όσο αποστασιοποιημένος και αν μείνεις.
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
ποτε δεν πιστεψα στην μαζικοτητα αλλα πιστευω πως η ατομικοτητα ειναι πολλυ πιο δυνατη ( οχι η ατομιστικοτητα )

την μαζικοτητα την ειδαμε και στις διαδηλωσεις για τις πυρκαγιες ποιος βγηκε να διαδηλωσει για τις βιλλες ;

καταλαβαινω τι εννοεις αλλα και να φωναξεις δεν θα αλλαξει κατι θα δημιουργησουν ενα καινουριο ριαλιτυ μια , ενα καινουριο λαιφσταιλ κλπ

δεν λεεω οτι εσυ ανηκεις στην μαζα πιστευω εχεις κριτικη σκεψη

το θεμα ειναι οτι δεν αλλαζει κατι γιατι οι περισσοτεροι που ονομαζουν τους εαυτους τους οικολογους το κανουν μονο για να ενταχθουν σε μια ομαδα ( τυπικη αντιδραση στην πνευματικη απομονωση και κατα συνεπεια πνευματικη στειρωση του συνχρονου τροπου ζωης )

ολοι φωναζουν τι αλλαξε ;
οσο ο κοσμος νομιζει πως με το να φωναζει θα αλλαξει κατι , δεν θα αλλαξει τιποτα

μπορει να ειναι τρομερα ουτοπικο να το πιστευω αλλα ο μονος τροπος να αλλαξει κατι ειναι να ερθουν τα πανω κατω σε ολες τις εξουσιες στον κοσμο οσο ο ανθρωπος ζει για το χρημα δεν πα να φωναζουμε και να χτυπαμε τον κωλο μας τιποτα δεν θα αλλαξει η πορεια ειναι κανονισμενη

η αλλαγη δεν μπορει να ειναι μερικη
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
οσο ο ανθρωπος ζει για το χρημα δεν πα να φωναζουμε και να χτυπαμε τον κωλο μας τιποτα δεν θα αλλαξει η πορεια ειναι κανονισμενη

συμφωνώ πολύ πολύ:(

αλλά το αποστασιοποίηση ,για εμένα, θέλει μια εξήγηση...

αποστασιοποίηση ποιού απο τί?
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
αποστασιοποιηση απο τον σκοπο ο σκοπος υπαρχει , μπραβο του , αν κυνηγας τον σκοπο εισαι λαθος η προσπαθεια θα φερει το αποτελεσμα

η αποτασιοποιηση δεν πηγαινε ουτε στην καταστροφη του περιβαλλοντος ουτε στους γδαρτες
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981