ΚΟΠΡΟΦΑΓΙΑ SOS


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
819
929
27
Τοσες πολλες αλλαγες τροφων μεσα σε μολις εναν μηνα? Δηλαδη καθε βδομαδα και καινουργια τροφη σα να λεμε. Χμμμμ.. Δε ξερω, μπορει να εχει σχεση και αυτο. Δεν ειναι καλο να γινεται τοση αλλαγη στην τροφη, οσο σιγα και να γινεται η μιξη, 4 διαφορετικες τροφες σε εναν μολις μηνα ειναι λιγο πολυ... Μπορει να της εχει πειραχθει το στομαχι και να μην μπορει να χωνεψει/διασπασει την τροφη.

(εδω ειναι και το λινκ που ελεγε ο grdane. Κοπροφαγία σκύλου (ή ο σκύλος μου τρώει κόπρανα) • Dogforum)
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Aristo

Member
2 Ιουλίου 2020
16
4
48
Τοσες πολλες αλλαγες τροφων μεσα σε μολις εναν μηνα? Δηλαδη καθε βδομαδα και καινουργια τροφη σα να λεμε. Χμμμμ.. Δε ξερω, μπορει να εχει σχεση και αυτο. Δεν ειναι καλο να γινεται τοση αλλαγη στην τροφη, οσο σιγα και να γινεται η μιξη, 4 διαφορετικες τροφες σε εναν μολις μηνα ειναι λιγο πολυ... Μπορει να της εχει πειραχθει το στομαχι και να μην μπορει να χωνεψει/διασπασει την τροφη.

(εδω ειναι και το λινκ που ελεγε ο grdane. Κοπροφαγία σκύλου (ή ο σκύλος μου τρώει κόπρανα) • Dogforum)
Τι να κανω φιλε μου, οταν ολοι σου λενε οτι : μήπως φταει η τροφη ? δεν την αλλαζεις... ε...

Ευχαριστω για το link
 
  • Like
Reactions: TheBestBoi


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
819
929
27
κατανοητο και αυτο, και εγω το ειπα αλλα δεν ηξερα πως εχεις κανει 4 αλλαγες σε εναν μηνα, νομιζα οτι ειχε γινει 1 αλλαγη που ειπες στο αρχικο ποστ. για να δεις εαν μια νεα τροφη θα κατσει στο σκυλι, θελει περισσοτερο απο μια βδομαδα για τα αποτελεσματα
 
  • Like
Reactions: Aristo


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Εντάξει συγγνώμη για αυτό που θα πω, αλλά αν το πήρατε έτσι έμαθε να το κάνει εκεί για να καθαρίζει τον χώρο του.
Τέλος πάντων η κοπροφαγια αν γίνεται λόγο συνήθειας δεν κόβεται και τόσο εύκολα.

Απορώ πως ένας γιατρός δίνει εκπαιδευτικές συμβουλές χωρίς να κάνει εξετάσεις υγείας, εδώ οι εκπαιδευτές έχουμε αρχίσει να ζητάμε εξετάσεις υγείας πριν το ρίξουμε στο ψυχολογικό πρόβλημα...

Σκέψου να σου λείπει κάποια βιταμίνη ή δεν ξέρω εγώ τι κι αντί να στην δώσουν να προσπαθούν να σε κάνουν ακόμα και με τον καλύτερο τρόπο να σε κάνουν να μην την ψάχνεις.

Αν ένας σκύλος ξυνεται πρώτα του βάζουμε φάρμακο για ψύλλους και αν συνεχίσει λέμε α μπορεί να έχει στρες, όχι το ανάποδο.

Απ' την στιγμή πάντως που το πήρατε έτσι μάλλον είναι συμπεριφορά...
 


Aristo

Member
2 Ιουλίου 2020
16
4
48
Εντάξει συγγνώμη για αυτό που θα πω, αλλά αν το πήρατε έτσι έμαθε να το κάνει εκεί για να καθαρίζει τον χώρο του.
Τέλος πάντων η κοπροφαγια αν γίνεται λόγο συνήθειας δεν κόβεται και τόσο εύκολα.

Απορώ πως ένας γιατρός δίνει εκπαιδευτικές συμβουλές χωρίς να κάνει εξετάσεις υγείας, εδώ οι εκπαιδευτές έχουμε αρχίσει να ζητάμε εξετάσεις υγείας πριν το ρίξουμε στο ψυχολογικό πρόβλημα...

Σκέψου να σου λείπει κάποια βιταμίνη ή δεν ξέρω εγώ τι κι αντί να στην δώσουν να προσπαθούν να σε κάνουν ακόμα και με τον καλύτερο τρόπο να σε κάνουν να μην την ψάχνεις.

Αν ένας σκύλος ξυνεται πρώτα του βάζουμε φάρμακο για ψύλλους και αν συνεχίσει λέμε α μπορεί να έχει στρες, όχι το ανάποδο.

Απ' την στιγμή πάντως που το πήρατε έτσι μάλλον είναι συμπεριφορά...
Σπανιως κακολογω, κατηγορω και σχολιαζω, ποσο μαλλον να γινομαι ειδικος στην θέση ειδικου...
Ακουω καλοπροαιρετα την γνωμη ειδικών και το μονο που μπορω να κανω ειναι να παιρνω και αλλες γνωμες...! Απο την στιγμη λοιπόν που κανενας απο όλους δεν με προτρεπει να κάνει εξετάσεις (επέμεινα και σημερα που πηγα) τοτε δεν κανω, θα κανω στο 6μηνο προληπτικα σαν ιστορικο.
Εν παση περιπτωση, σημερα μου εγραψε ο γιατρος καποιες βιταμινες, γιατι επισης δεν έχουν σκλυρηνει και τα κοπρανα της και αν σε 15 μέρες δεν έχει αλλαξει κατι, θα παμε για αναλυση κοπράνων...
Ισως λοιπόν διορθωθει και η κοπροφαγία.... ειδομεν...
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
819
929
27
Σπανιως κακολογω, κατηγορω και σχολιαζω, ποσο μαλλον να γινομαι ειδικος στην θέση ειδικου...
Ακουω καλοπροαιρετα την γνωμη ειδικών και το μονο που μπορω να κανω ειναι να παιρνω και αλλες γνωμες...! Απο την στιγμη λοιπόν που κανενας απο όλους δεν με προτρεπει να κάνει εξετάσεις (επέμεινα και σημερα που πηγα) τοτε δεν κανω.
Ωπα! Εδω φιλε μου πρεπει να σου πω πως πιστευω οτι εισαι λιγο λαθος! Ολοι μας θα θελαμε να εμπιστευτουμε τον κτηνιατρο με κλειστα τα ματια, αλλα η αληθεια ειναι πως παντα πρεπει να κανεις ΕΣΥ την δικια σου ερευνα (σαφως οχι ενα απλο γκουγκλαρισμα και τελος) και να ρωτας και αλλα ατομα πιο εμπειρα , πραγμα που ηδη το εχεις κανει αφου εισαι στο φορουμ, και μπραβο σου! Υπαρχουνε πολλοι ΥΠΕΡΟΧΟΙ κτηνιατροι εκει εξω, αλλα υπαρχουνε και πολλοι που ειναι το λιγοτερο ανειδικευτοι. Δυστυχως για πολλους αυτο το επαγγελμα ειναι μια τεραστια μπιζνα, οπου εκμεταλλευονται τον πονο και την αγαπη που εχει ο κοσμος για τα ζωα του. Εμενα η φιλοσοφια μου ειναι, θα κανω εξετασεις, υπερηχους κ.ο.κ. εαν πιστευω πως υπαρχει εστω και λιγη πιθανοτητα να εχει κατι ο σκυλος μου, ακομα και αν ο κτηνιατρος πει οτι δε χρειαζεται.

Εν παση περιπτωση, σημερα μου εγραψε ο γιατρος καποιες βιταμινες, γιατι επισης δεν έχουν σκλυρηνει και τα κοπρανα της και αν σε 15 μέρες δεν έχει αλλαξει κατι, θα παμε για αναλυση κοπράνων...
Ισως λοιπόν διορθωθει και η κοπροφαγία.... ειδομεν...
Τα κοπρανα ηταν παντοτε μαλακα? Αυτο μπορει να σημαινει ανετα οτι δεν διασπαει σωστα την τροφη ο οργανισμος της, οπως ελεγα και σε αλλα ποστ. Η απλα να την εχουνε πειραξει οι αλλαγες. Ο δικος μου με το που φαει κατι που δεν συμφωνει με το στομαχι του, τσουυυπ, μαλακα κακα. Και με την τροφη που ειχε ως κυρια πηγη κρεατος το κοτοπουλο μου εκανε διαρροιες συνεχως! Απο τοτε που αλλαξα στο ελαφι με αρνι ειναι μια χαρα.
 


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Ειδικός για συμπεριφορές όμως δεν είναι ο κτηνίατρος, είναι ο εκπαιδευτής.
Όπως και για θέματα υγείας δεν είναι ο εκπαιδευτής αλλά ο κτηνίατρος.

Δυστυχώς όμως πολλές φορές η μία ειδικότητα δεν σέβεται την άλλη, και αυτό συμβαίνει και από τις δύο πλευρές.
Και πολλές φορές οι κηδεμόνες σκύλων ρωτάνε στον έναν τα του άλλου...
 
  • Like
Reactions: p__nat