ΚΥΝΗΓΟΙ ΒΑΣΑΝΙΣΤΩΝ


Strays' help

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2007
1.516
3
Γλυφάδα,Αθήνα
strayshelp.blogspot.com
Κυνηγοί βασανιστών

Οι φιλοζωικές οργανώσεις επικήρυξαν όσους σκότωναν αδέσποτα ζώα
ΡΕΠΟΡΤΑΖ: Στέλιος Βραδέλης [email protected]


Δεκάδες αδέσποτα ζώα βασανίζονται και θανατώνονται από ανθρωπόμορφα τέρατα. Τώρα οι φιλοζωικές οργανώσεις τούς επικηρύσσουν με την ελπίδα πως κάποια στόματα θα ανοίξουν πιο εύκολα

Στην επικήρυξη των βασανιστών των αδέσποτων ζώων με χρηματικά ποσά προχωρούν φιλοζωικές οργανώσεις, προκειμένου να βρεθούν και να τιμωρηθούν όσοι βασανίζουν και σκοτώνουν ζώα.
«Πλέον μιλάμε για ανθρωπόμορφα τέρατα τα οποία κάθε μήνα δολοφονούν δεκάδες αδέσποτα ζώα με τους πιο φρικιαστικούς τρόπους. Ίσως με τη χρηματική επικήρυξη ευαισθητοποιηθούν ορισμένοι και αποφασίσουν να αποκαλύψουν κάτι για την ταυτότητα των δραστών», λέει στα «ΝΕΑ» η πρόεδρος του φιλοζωικού σωματείου «Άγιος Φραγκίσκος της Ασσίζης» κ. Μαρίνα Πετροπουλάκη. Όπως αποκαλύπτει, η ιδέα της επικήρυξης γεννήθηκε ύστερα από την εν ψυχρώ δολοφονία 25 σκυλιών στη Ροβιάτα Αμαλιάδας.
Πρόκειται για αδέσποτα που συντηρούσε με προσωπικά της έξοδα η κ. Τατιάνα Αφέντρα και για τα οποία είχε νοικιάσει μάλιστα και μια αποθήκη για να τα προφυλάσσει. Στις 26 Σεπτεμβρίου άγνωστοι έβαλαν φωτιά στην αποθήκη καίγοντας ζωντανά τα 25 από τα 33 σκυλιά. «Για εμένα η ζωή μου τελείωσε. Μου σκότωσαν τα μικρά μου», λέει η κ. Αφέντρα περίλυπη. Η επικήρυξη των δραστών με το ποσό των 3.000 ευρώ έχει ήδη φέρει τα πρώτα αποτελέσματα, όπως αποκαλύπτει η κ. Πετροπουλάκη. «Ήδη ο ιδιοκτήτης της αποθήκης μού είπε πως γνωρίζει τους δράστες».
Τα κακοποίησαν
Στο Μαρκόπουλο κάτοικοι ανακάλυψαν σε χαράδρα της περιοχής δολοφονημένα σκυλιά. «Τα ζώα αρχικά κακοποιήθηκαν σεξουαλικά. Στη συνέχεια οι δολοφόνοι τους τα έδεσαν πίσω από αυτοκίνητο και τα έσερναν στον χωματόδρομο μέχρι να πεθάνουν», λέει η κ. Πετροπουλάκη. Σύμφωνα με τις πληροφορίες που έχουν συγκεντρώσει κάτοικοι του Μαρκόπουλου και είναι σε γνώση της Αστυνομίας, υπεύθυνοι για τα αποτρόπαια εγκλήματα είναι δύο άντρες ηλικίας 45-50 ετών. Κάτοικοι της περιοχής έχουν στη διάθεσή τους στοιχεία σχετικά με την ταυτότητά τους, ενώ υποστηρίζουν πως έχουν δει τους 2 αυτούς άντρες να βασανίζουν τα σκυλιά.
Στην ίδια περιοχή κάτοικοι έχουν εντοπίσει και υπολείμματα κουταβιών. Από την εξέτασή τους, που έγινε από κτηνιάτρους, προέκυψε πως τα κουτάβια προσφέρθηκαν ως γεύμα σε σκυλιά ράτσας πιτ μπουλ τα οποία εκπαιδεύονται για να συμμετάσχουν σε κυνομαχίες. «Οι ιδιοκτήτες των σκυλιών-δολοφό- νων τους δίνουν τα κουτάβια για να τα ξεσκίσουν, να γευτούν το αίμα και το κρέας του σκύλου και να είναι έτοιμα να σκοτώσουν τον αντίπαλό τους στον αγώνα», λέει στα «ΝΕΑ» ιδιοκτήτης σκυλιού πιτ μπουλ.
Πυροβολούν γάτες!
Ανάστατοι είναι και οι κάτοικοι στην Άνω Τιθορέα Λοκρίδας από την εικόνα των νεκρών γατιών που βρίσκουν στην περιοχή τους. Τα ζώα έχουν πυροβοληθεί με κυνηγετικά όπλα από λαθροκυνηγούς της περιοχής που εκπαιδεύονται στο σημάδι. Κάτοικοι της περιοχής έχουν ενημερώσει την Αστυνομία για 2 κατοίκους της περιοχής που έχουν γίνει αντιληπτοί να δολοφονούν εν ψυχρώ τα ζώα.
Έργο λαθροκυνηγού είναι και ο φρικιαστικός θάνατος λυκόσκυλου και των 4 κουταβιών του στο Κορωπί. Ο εν λόγω, ο οποίος θεώρησε πως τα κλάμα των κουταβιών απομάκρυνε τα πουλιά που κυνηγούσε, κρέμασε τη λύκαινα και της έβαλε φωτιά, ενώ πολτοποίησε τα κουταβάκια. «Σίγουρα δεν μιλάμε για περιπτώσεις λογικών ανθρώπων. Χρήζουν επειγόντως ψυχολογικής βοήθειας», λέει η κ. Πετροπουλάκη.
Στην Πυλαία της Θεσσαλονίκης αλλά και σε περιοχές του κέντρου της συμπρωτεύουσας πριν από λίγες ημέρες κάτοικοι εντόπισαν αρκετά σκοτωμένα σκυλιά. Οι δολοφόνοι τους, τους είχαν προσφέρει τροφή μέσα στην οποία είχαν ρίξει τριμμένο γυαλί.


ΠΗΓΗ
 






amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.457
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Δυστυχώς αυτά είναι 99,9% η κορυφή του παγόβουνου.
Καθημερινά βασανίζονται ζώα, καθημερινά ανθρωπόμορφα τέρατα εγκληματούν κατά των ζώων (και των άλλων ανθρώπων) και ο χορός της βιας καλά κρατεί.

Κάπου διάβασα ότι κάποιοι παράνομοι κυνηγοί σκότωσαν περισσότερα από 50 ελάφια από όσα γλύτωσαν από την πυρκαγιά της Πάρνηθας. Αν είναι ποτε δυνατόν!!!

Χιλιάδες άνθρωποι έχουν κυνηγετικές άδειες και νόμιμα (νόμιμα? Ποιός νομιμοποιεί την δολοφονία των ζώων) σκοτώνουν για σπορ... Από την άλλη όλοι λίγο πολύ χρησιμοποιούμε δερμάτινα είδη (παπούτσια, ζώνες, τσάντες, ρούχα) και τρώμε κρέας νεκρών ζώων... Άσε τις συνθήκες που ζούνε μέχρι να πεθάνουν...

Είμαι πολύ δυστυχισμένος όταν τα σκέφτομαι όλα αυτά...
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
Από την άλλη όλοι λίγο πολύ χρησιμοποιούμε δερμάτινα είδη (παπούτσια, ζώνες, τσάντες, ρούχα) και τρώμε κρέας νεκρών ζώων... Άσε τις συνθήκες που ζούνε μέχρι να πεθάνουν...
είμαστε συνένοχοι :cry:.Ας ζήσουμε με τις τύψεις μας.
 




ellif

Active Member
31 Αυγούστου 2007
33
0
ηρακλειο κρητης
μακαρι να υπηρχε θανατικη ποινη δια βασανισμου για εκεινους που φερονται ετσι στα ζωα.αλλα δεν εχουμε ουτε ανθρωπια πλεον,ουτε νομους.αν ολοι ετρεμαν τον νομο θα ημασταν καλυτερα.εαν καποιος δει να σκοτωνουν ζωα με τετοιο τροπο πως να πραξει.συγνωμη μα εγω θα ημουν εκτος ελενχου και ή αυτος ή εγω θα ηταν στο τελος ζωντανος.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3