Κάμπιες - προσοχή!!


Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
545
Χολαργός
Κι επειδη η ανοιξη μπηκε αποτομα,να εχουμε το νου μας για τις καμπιες και τη γυρη γενικοτερα.Στο παρκο μας κανουν ολοκληρη "αμαξοστοιχια" οι καμπιες και προσεχω να απομακρυνομαι γρηγορα, προτου χωσει τη μουρη του ο Ροκυ!!
 


milou LGD

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2013
386
230
θα το εχω υποψιν. μαλλον θα αδιαφορησει το τερας γιατι δεν περπατανε γρηγορα για να την προκαλεσουν. οποτε θα παραμεινει στο διαιτολογιο που ηδη ξερει... κουνουπια, μυγες, ακριδες...
 


kanarini

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2014
922
453
Θεσσαλονίκη
Ενώ μ'αρέσει πολύ που ανοίγει ο καιρός και η μέρα ,από άνοιξη και μετά δεν αντέχω με τίποτα κάθε είδος ζωύφιο που σκάει μύτη είτε κάμπιες ,είτε οτιδήποτε...Μην μιλήσω για κατσαρίδες ,ανατριχιάζω και μόνο που το γράφω !!! Ιουυυυυυυυυυυυ
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.750
Μην ανησυχείτε για τις κάμπιες, αφού δεν τις τρώει ο Έλβις δεν τις τρώει κανείς σκύλος..!
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Τι παθαίνετε και εσείς τα κοντά!:p

Χρυσούλα περαστικά στην μικρίτσα!Και μόνο ένα τέτοιο μικρό σαμιαμιδάκι να έχει εξαντληθεί στον εμετό σφίγγομαι!
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Οι γειτονες μας ειχαν ενα μεγαλο πευκο μπροστα απο το σπιτι τους- καθε ανοιξη η ανθρωποι ηταν με αντιησταμινικα, οταν ειχε την γυρη!
Με της καμπιες δε- ειχαμε και εμεις μεγαλο προβλημα! Οταν αυτες περπατουσαν σε αραδες στο δρομο και ειχε αερα ( που σπαει της τριχες τους και ανεμιζουν παντου), γεμιζαμε εγω και η κορη μου σπυρια σε ολα τα ακαλυπτα σημεια του σωματος ( χερια, πρωσοπο, λαιμο) με απιστευτη φαγουρα! Την πρωτη χρονια νομιζαμε οτι εχουμε κολλησει ψυλλους και φρικαραμε, αλλα τελικα μαθαμε, οτι ειναι απο τις καμπιες!!

Φετος ησυχασαμε!! Το πευκο ηταν πολυ "στραβο" και το χειμονα τωρα ειχε γειρει τοσο πολυ, που κοντευε να πεσει στο σπιτι τους- και ετσι πηραν την αδεια απο το δασαρχειο να το κοψουν!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
θα το εχω υποψιν. μαλλον θα αδιαφορησει το τερας γιατι δεν περπατανε γρηγορα για να την προκαλεσουν. οποτε θα παραμεινει στο διαιτολογιο που ηδη ξερει... κουνουπια, μυγες, ακριδες...
Αν εχετε στο μενου σας ακριδες, στείλε τη μια βολτα.... εχουν καταλάβει τον κηπο μου και δεν μπορω να παω στο αμαξάκι μου.... πριν ρίξω round up και βάλω φωτια, στείλε μου τη σαν υστατη λυση.

Παντως νομιζω στο εξοχικο τα πευκα μας ειναι ευνουχισμένα... ουτε γυρη βλέπω, ουτε καμπιες!
(τουλάχιστον εχουμε επ αοριστον αδεια κοπης των, από το δασαρχείο οποτε αν κανουν και κουνησουν φύλλο... )
 




milou LGD

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2013
386
230
Αν εχετε στο μενου σας ακριδες, στείλε τη μια βολτα....
νομιζω παντως οτι ειδικα ακριδες, κουνουπια (αυτα τα μεγαλα) και νυχτοπεταλουδες δεν την ενδιαφερει να τα φαει. απλα την προκαλουν που πετανε χωρις αδεια στο FIR της. αν πχ αναχαιτησει καποιο απο αυτα πατωντας το τελικα με καποιο απο τα μπροστινα ποδια δεν το τρωει. το αφηνει εκει. αρα εχω καταληξει οτι δεν το κανει για φαγητο/νοστιμια αλλα για να μην πετανε ασκοπα εκει κοντα!
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Τι παθαίνετε και εσείς τα κοντά!:p

Χρυσούλα περαστικά στην μικρίτσα!Και μόνο ένα τέτοιο μικρό σαμιαμιδάκι να έχει εξαντληθεί στον εμετό σφίγγομαι!
Ευχαριστώ πολύ βρε Στέλιο... (αν και έχει περάσει καιρός από τότε...) το μόνο που σκέφτομαι είναι ότι τότε ανησυχούσα για το στομάχι της. Τώρα κάνω το σταυρό μου που την έβγαλε καθαρή μόνο με τους εμετούς, ειδικά όταν άκουσα για περιπτώσεις που η γλώσσα του σκύλου απλά ... νέκρωσε και έπεσε!!!

Ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω!!!