Κίνδυνοι απο την κατανάλωση ωμού κρέατος


G.M.Z.K.

Well-Known Member
29 Οκτωβρίου 2010
192
0
Αλεξανδρούπολη, Έβρος
BiggBilly
Νομίζω ότι οι χαρακτηρισμοί σου είναι υπερβολικοί..
Οι ξηρές τροφές υπόκεινται ελέγχους, η παραγωγή τους υπακούει σε πρότυπα πιστοποίησης και αν μη τί άλλο αν γίνει κάτι ξέρεις που να απευθυνθείς... Με τις φτερούγες και τα εντόσθια τι θα κάνεις?
 




G.M.Z.K.

Well-Known Member
29 Οκτωβρίου 2010
192
0
Αλεξανδρούπολη, Έβρος
Ξέχασα να αναφέρω τις ασθένειες που οφείλονται σε πρωτείνες.. τα επονομαζόμενα prions που πριν μία δεκαετία περίπου όλοι είχαμε τρελλαθεί για τη σπογγώδη εγκεφαλοπάθεια που μεταδιδόταν με το μοσχαρίσιο κρέας.. Υπάρχουν πάρα πολλές ασθένειες τέτοιου τύπου όπως το σύνδρομο Creutzfeld-Jacob, η τρομώδης νόσος των προβάτων, το σύνδρομο Steiner-Cleusser (κάπως ετσι γράφεται δεν θυμάμαι ακριβώς) και η θανατηφόρως νόσος της αυπνίας. Ποιός μπορεί να υπογράψει και να πει ότι μία από τι υπεύθυνες για αυτά τα νοσήματα πρωτείνες δεν θα μεταλλαχθούν μέσα στο σώμα ενός ζώου και θα τροποποιήσουν την ασθένεια να μολύνει και αυτά?!
Κανείς!
 








FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
BiggBilly
Νομίζω ότι οι χαρακτηρισμοί σου είναι υπερβολικοί..
Οι ξηρές τροφές υπόκεινται ελέγχους, η παραγωγή τους υπακούει σε πρότυπα πιστοποίησης και αν μη τί άλλο αν γίνει κάτι ξέρεις που να απευθυνθείς... Με τις φτερούγες και τα εντόσθια τι θα κάνεις?
Δεν νομιζω να ειναι υπερβολικοι!
Εγω την "παλια μου γαλλιδα" την ταιζα μεχρι τα 3.5 της με ξερα τροφη!
Νoμιζα οτι ειναι καλα- φαινοταν καλα και εδειχνε υγιες. Και οι εξετασεις της ηταν καλες.
Απλα επρεπε να την ταιζω με το ζορι , επειδη δεν ετρωγε με την θεληση της ΤΙΠΟΤΑ που ειχε σχεση με σκυλοτροφη.

Μετα βρηκαμε το BARF, αλλαξαμε απο την μια μερα στην αλλην- και μεσα σεν ενα μηνα δεν πιστευα τα ματια μου!
Το σκυλι εγινε πιο "ζωηρο", πιο κεφατο και ανεβασε απιστευτα ενεργεια.
Εκανε γραμμοση- διαγραφονταν οι μυες κατω απο το πολυ πιο μεταξενιο και λαμπερο απο ποτε, κοντο τριχωμα.
Σταματησε να εχει προβλημα με τους προκτικους αδενες- σταματησε να εχει συνεχος βρομικα αυτια, να μυριζει απο το δερμα και επισης και οι τσιμπλες. Τα ελαφρια κιτρινισμενα δοντια ασπρισαν μεσα σε πολυ μικρο διαστημα.
Και το καλυτερο: εγινε φαγου!! Καθε γευμα ηταν Highlight of the day!

Με τα τωρινα μου γαλλικα δεν εχω δυνατοτητα συνκρισης, επειδη τους ταιζω απο την αρχη με ωμα.
8 χρονια τωρα συνολο. Και λογο φαγητου δεν ειχαμε ποτε προβληματα.
Συμπτοση?????
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Ναι, δε λέω ότι είναι το ίδιο. Αν όμως το σούσι φταίει για τον καρκίνο στους Ιαπωνες, γιατί δεν το κόβουν, αλλα το έκαναν μόδα;
Στη φύση του σκύλου δεν είναι το ωμό; Μη μου πειτε ότι το ''καναπέδιασμα'' άλλαξε τόσο το αρχικό τους ένστικτο...
 


G.M.Z.K.

Well-Known Member
29 Οκτωβρίου 2010
192
0
Αλεξανδρούπολη, Έβρος
Λυπάμαι δεν γνωρίζω τί είναι οι προκτικοί αδένες Frenchie Fan.
Έχεις σκεφτεί ότι ίσως δεν έδινες μία σωστή ξηρά τροφή ή ότι δεν είχες μάθει τη σκύλα σου πως να τρώει..
Εγώ λέω αυτά που γνωρίζω, ο καθένας θα αποφασίσει τί θα ταίσει το παιδί του!
Αν και θα ήθελα πολύ να μάθω τί ταίζεται στην εγκυμοσύνη?!
 




G.M.Z.K.

Well-Known Member
29 Οκτωβρίου 2010
192
0
Αλεξανδρούπολη, Έβρος
Veronica, δυστυχώς το σούσι είναι αδυναμία μου.. αλλά πάντα φροντίζω να τρώω σε συγκεκριμένο μαγαζί!
Όσο για τους Ιάπωνες ,θα βγούμε εκτός θέματος, συνεχίζουν την παράδοσή τους. Και το κοκορέτσι είναι ανθιυγειινό αλλά μια χαρά το απολαμβάνουμε!
Οι κύνες εξ'ορισμού είναι σαρκοφάγα. Τότε όμως που υπάκουαν στο ένστικτό τους πολλοί πέθαιναν αλλά δεν υπήρχε πρόβλημα γιατί η αναπαραγωγή ήταν ελεύθερη. Όμως αν σκεφτούμε με αυτό τον τρόπο.. τότε γιατί να τους κάνουμε εμβόλια εφόσον μπορούν να αρρωστήσουν μόνα τους και να αποκτήσουν τα δικά τους αντισώματα?
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Τα κρέατα τα διατηρώ στους -18 βαθμούς, οπότε το τοξόπλασμα δεν με απασχολεί. Άσε που μάλλον πιο πολλές πιθανότητες έχει να πάθει τοξοπλάσμωση από χόρτα με ούρα γατιών, παρά από το κρέας.

Αυτή τη στιγμή έχω μία σκύλα που ελπίζω να είναι έγκυος και σαφώς συνεχίζει να τρώει ωμά. Ούτε στην περσινή εγκυμοσύνη τα σταμάτησα και φυσικά έδωσα και στα κουτάβια. Εγώ σαν νέα εκτροφέας δεν έχω πολλά στατιστικά στοιχεία, αλλά η εκτροφέας της σκύλας μου άρχισε την εκτροφή το 1994 και ταΐζει ωμά. Μετά από 17 χρόνια και 40 γέννες είναι πολύ ευχαριστημένη από τα αποτελέσματα. Η πρώτη της σκύλα πέθανε το 2008 σε ηλικία 14,5 και η κόρη της πέρσι σε ηλικία 13 ετών και 10 μηνών. 2 εβδομάδες πριν το θάνατο της ήμουν εκεί και την έχω σε βίντεο να τρέχει στο κήπο μαζί με τα κουτάβια.

Πολλοί εκτροφείς ταΐζουν barf. Δεν είναι τυχαίο που ένα από τα πρώτα εργοστάσια τυποποιημένης barf στην Ολλανδία το άνοιξαν οι εκτροφείς των Irish Wolf Hound από το kennel Glenfinnan, ακριβώς επειδή είδαν τόσο μεγάλη διαφορά στα σκυλιά τους.

Έχω επίσης μια προσωπική εμπειρία με την Sue, που ήρθε σε εμένα σε ηλικία 4 ετών και μέχρι τότε έτρωγε ξηρά. Είχε ευαίσθητο στομάχι, δεν σήκωνε καμιά αλλαγή τροφής και μετά από κάθε γεύμα κλαψούριζε. Την πήγα για εξετάσεις και στον υπέρηχο βρήκαν τη πυλωρική στένωση ερεθισμένη. Μας δώσανε κτηνιατρική τροφή άλλα η ευαισθησία παρέμεινε.
Ωμά δεν ήθελε να φάει με κανένα τρόπο. Όταν όμως πέρσι τα κουτάβια της μικρής άρχισαν τα ωμά, ζήλεψε και άρχισε να τα τρώει. Αυτό ήταν! Με μιας της πέρασαν τα πάντα, δεν κλαίει μετά το φαγητό, τρώει ότι της δώσεις, ωμά, μαγειρευτά, ξηρά, κονσέρβα χωρίς κανένα πρόβλημα.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Λυπάμαι δεν γνωρίζω τί είναι οι προκτικοί αδένες Frenchie Fan.
Έχεις σκεφτεί ότι ίσως δεν έδινες μία σωστή ξηρά τροφή ή ότι δεν είχες μάθει τη σκύλα σου πως να τρώει..
Εγώ λέω αυτά που γνωρίζω, ο καθένας θα αποφασίσει τί θα ταίσει το παιδί του!
Αν και θα ήθελα πολύ να μάθω τί ταίζεται στην εγκυμοσύνη?!
Την σκυλα την πηρα 7.5 μηνων απο τον εκτροφεα της!
Και απο την πρωτη μερα στο σπιτι μου, εκανε αυτα τα "νουμερα".
ΔΕΝ ηθελε να φαει!
Εαν την αφηνα νηστικια- δεν ετρωγε! Ειχα δομιμασει ΤΑ ΠΑΝΤΑ!
Απο βιταμινες για να ανοιξει η ορεξη, μεχρι να μην της δινω σημασια και να παιρνω το πιατο τις εαν μετα απο 10 λεπτα δεν τα ειχε αγγηξει- και παει λεγοντας.
Ολοι μου ελεγαν, οτι αμα πεινασει- θα φαει! Εμεινε 5 μερες νηστικια- εχασε 1 Κιλο- και μετα φοβηθηκα οτι θα μου παθει τιποτα- και την ξαναταιζα με το ζορι.
Και τα ωμα τα εγρωγε- με μεγαλη ορεξη. Καθε μερα- για ολο το υπολοιπο της ζωης της- δεν παραλειπε ουτε ενα γευμα!
Αρα- ηξερε πως "τρωνε" - απλα δεν γουσταρε τα ετοιματζιδικα.

Και στην εγγυνοσυνη θα εδινα την ιδια τροφη με τωρα!
Αλλα δεν με απασχολει το θεμα αυτο- δεν ειμαι εκτροφεας!
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Εμενα μου αρεσε αυτο εδω το Videaki- οπου τρωνε κουταβια γαλλικα για πρωτη φορα ωμο κιμα (και γενικος στερεα τροφη- εκτος απο το μητρικο γαλα).
Αυτα τα κουταβια μεγαλοσαν αποκλειστηκα με ωμα!
[video=youtube;sHVKPqC2_nw]http://www.youtube.com/watch?v=sHVKPqC2_nw&feature=player_embedded[/video]

Στην αρχη φαινεται, σαν να μην τους αρεσει που τους χωνουν κατι στο στομα- αλλα μεταααα.. ανοιγουν τα ματια τους διαπλατα και θελουν και αλλο!!!
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Και στα παιδιά κάνουμε, αλίμονο! Δε γνωρίζω παραπάνω. Δεν είμαι γιατρός να απαντησω επιστημονικά.
Εμπειρικά όμως, αφού έχω δει βελτιωση στον καρδιακό σκύλο μου, μετριάζοντας την ξηρά στο ελάχιστο, θα επιμείνω σε μαγειρευτό και ωμό.
Μη μου συγκρίνεις ανόμοια τώρα. Αλλο σούσι, άλλο κοκορέτσι.
Στην Ελλάδα τι παθαίνουμε συνήθως;

Λυπάμαι δεν γνωρίζω τί είναι οι προκτικοί αδένες Frenchie Fan.
Στον πωπό. Αυτό το πρόβλημα ειναι δύσκολο να λυθεί μόνο με διατροφή, κι αφου λύθηκε με ωμά, λέει πολλά για την ποιότητα.
 
Last edited:


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
BiggBilly
Νομίζω ότι οι χαρακτηρισμοί σου είναι υπερβολικοί..
Οι ξηρές τροφές υπόκεινται ελέγχους, η παραγωγή τους υπακούει σε πρότυπα πιστοποίησης και αν μη τί άλλο αν γίνει κάτι ξέρεις που να απευθυνθείς... Με τις φτερούγες και τα εντόσθια τι θα κάνεις?
Δεν είμαι καθόλου υπερβολικός.
Είδα πως ήταν τα σκυλιά με ξηρά και κονσέρβα. Βλέπω πως είναι τώρα με ωμά και βγάζω τα συμπεράσματα μου.

Για μένα δεν υπάρχει έλεγχος υλικών στης "σκυλοτροφές", ούτε υπάρχουν σωστά πιστοποιητικά. Το ξέρεις ότι υπάρχει πιστοποιητικό που για να επιτρέψει να βγει στην αγορά μια τροφή πρέπει να δωθεί σε 40σκυλιά και να μη πεθάνουν πάνω απο 6 σε διάστημα 6μηνών? Έτσι αξιολογούν της τροφές... αφου δεν σκοτώνει ας το δώσουμε.

Όσο για το αν κάτι συμβεί ξέρω πολύ καλά που θα απευθυνθώ... στην ίδια εταιρεία που θα έχει άλλη τροφή για το πρόβλημα που μου προκάλεσε η ίδια!!!
 








Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
Για μένα δεν υπάρχει έλεγχος υλικών στης "σκυλοτροφές", ούτε υπάρχουν σωστά πιστοποιητικά. Το ξέρεις ότι υπάρχει πιστοποιητικό που για να επιτρέψει να βγει στην αγορά μια τροφή πρέπει να δωθεί σε 40σκυλιά και να μη πεθάνουν πάνω απο 6 σε διάστημα 6μηνών? Έτσι αξιολογούν της τροφές... αφου δεν σκοτώνει ας το δώσουμε.
και τα ωμα κρεατα που δινεις τι ελεγχους εχουν περασει ? πως το ξερεις οτι ειναι καταλληλα ? πως γνωριζεις οτι ειναι καθαρα απο παθογονους οργανισμους ?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.151
Μηνύματα
896.325
Μέλη
19.956
Νεότερο μέλος
gpc