Καθαρισμός δοντιών και κόκαλα


Georgia & Pako

Active Member
17 Ιανουαρίου 2019
37
34
26
Καλησπέρα ! Είμαστε 7 χρονών και τα δοντακια μας είναι σε πολυ καλή κατάσταση. Στα πίσω δόντια όμως αρχίζει σαν πέτρα, έτσι η εκπαιδεύτρια αλλά και η γιατρός μας , μας πρότεινε γόνατο για να του τα καθαρίσει ( λένε ότι το τζελ που έχει το γόνατο βοηθάει στον καθαρισμό.). Θα ήθελα όμως την βοήθεια από κάποιον που ξέρει αν όντως κάνει δουλειά αυτός ο τρόπος καθαρισμού γιατί δεν έχω ξαναδώσει κάτι τέτοιο στο μικρό μου..
Ευχαριστώ! :love:
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Τι σας πρότεινε? Τι είναι το γόνατο με τζελ, δεν καταλαβαίνω... Ο καλύτερος τρόπος για να καθαρίσεις δόντια στο σκυλί σου είναι με υπέρηχο σε κτηνίατρο. Χρειάζεται όμως νάρκωση. Στα 7 του χρόνια είστε τυχεροί που δεν του έχετε καθαρίσει ποτέ δόντια κι ακόμη τα έχει όλα.
 




Georgia & Pako

Active Member
17 Ιανουαρίου 2019
37
34
26
Τι σας πρότεινε? Τι είναι το γόνατο με τζελ, δεν καταλαβαίνω... Ο καλύτερος τρόπος για να καθαρίσεις δόντια στο σκυλί σου είναι με υπέρηχο σε κτηνίατρο. Χρειάζεται όμως νάρκωση. Στα 7 του χρόνια είστε τυχεροί που δεν του έχετε καθαρίσει ποτέ δόντια κι ακόμη τα έχει όλα.
Ώμο κόκαλο μας ειπανε από κρεοπωλείο. Το γόνατο του μοσχαριού λένε ότι έχει κάτι σαν τζελ μεσα που βοηθάει στον καθαρισμό των δοντιών. Τα πρόσεχα του επαιρνα στικάκια τύπου ντενταστικς, κοκαλακια από πετ σοπ και τετοια. Επειδή είναι λίγη η πέτρα μου είπε η γιατρός δεν αξίζει να ναρκωθει.. γι αυτό μου προτειναν τη μέθοδο του κοκαλου..
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Μπορείς να του δίνεις, ναι. Για γόνατο και τζελ δεν γνωρίζω, αλλά ένα μεγάλο μηριαίο μοσχαρίσιο μια χαρά θα είναι, θα κάνει κάποια δουλίτσα.
 
  • Like
Reactions: Georgia & Pako


Georgia & Pako

Active Member
17 Ιανουαρίου 2019
37
34
26
Μπορείς να του δίνεις, ναι. Για γόνατο και τζελ δεν γνωρίζω, αλλά ένα μεγάλο μηριαίο μοσχαρίσιο μια χαρά θα είναι, θα κάνει κάποια δουλίτσα.
Ώραια .. ένα άγχος το έχω γιατί δεν του έχω δώσει ποτέ πάλι.. άλλη μια ερώτηση.. πριν του το δωσω το βαζω κατάψυξη ή βράσιμο.
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Κάποιοι τα βράζουν, εγώ προσωπικά όχι. Το βάζω στην κατάψυξη όταν το πάρω από τον κρεοπώλη και το δίνω 1 ή 2 μέρες μετά, αφού το αφήσω λίγο να ξεπαγώσει. Συνήθως της το αφήνω κανά 3ώρο να ασχολείται, με κάποια σχετική επίβλεψη μην σπάσει κανά κομμάτι.
 
  • Like
Reactions: Georgia & Pako


Georgia & Pako

Active Member
17 Ιανουαρίου 2019
37
34
26
Κάποιοι τα βράζουν, εγώ προσωπικά όχι. Το βάζω στην κατάψυξη όταν το πάρω από τον κρεοπώλη και το δίνω 1 ή 2 μέρες μετά, αφού το αφήσω λίγο να ξεπαγώσει. Συνήθως της το αφήνω κανά 3ώρο να ασχολείται, με κάποια σχετική επίβλεψη μην σπάσει κανά κομμάτι.
Εννοείται με επίβλεψη γιατί εμείς είμαστε και πολυ λαιμαργα αγοράκια.. είναι ικανός να το καταπιεί ολόκληρο ( χαχαχαχα) !!! :ROFLMAO:
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις !!
 
  • Like
Reactions: dimitris-skg




stefanosk

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2018
261
295
Ανάβυσσος
Εννοείται με επίβλεψη γιατί εμείς είμαστε και πολυ λαιμαργα αγοράκια.. είναι ικανός να το καταπιεί ολόκληρο ( χαχαχαχα) !!! :ROFLMAO:
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις !!
Το θεμα ειναι να σε αφησει να το παρεις καποια στιγμη πισω.
Το κοκκαλο απο μοσχαρι αποτελει την υστατη λιχουδια για τα περισσοτερα σκυλια.
Αν δεν αφηνει μπορει και να ριξει κανενα δαγκωματακι.
Βρες ενα τροπο να το δεσεις με ενα μακρυ σχοινι και την ακρη του σχοινιου σε καποιο σταθερο σημειο ωστε να μπορεσεις να του το παρεις αν δεν αφηνει.
 
  • Like
Reactions: Georgia & Pako


Georgia & Pako

Active Member
17 Ιανουαρίου 2019
37
34
26
Το θεμα ειναι να σε αφησει να το παρεις καποια στιγμη πισω.
Το κοκκαλο απο μοσχαρι αποτελει την υστατη λιχουδια για τα περισσοτερα σκυλια.
Αν δεν αφηνει μπορει και να ριξει κανενα δαγκωματακι.
Βρες ενα τροπο να το δεσεις με ενα μακρυ σχοινι και την ακρη του σχοινιου σε καποιο σταθερο σημειο ωστε να μπορεσεις να του το παρεις αν δεν αφηνει.
Μετά από λίγο βαριέται αν κρίνω κι απο τα παιχνίδια του... Θα το μασουλησει 1-2 ώρες, ε μετα δεν θα το αφήσει; :p
Για παν ενδεχόμενο όμως θα του το δεσω! Ευχαριστώ για την συμβουλή!
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Το κοκκαλο απο μοσχαρι αποτελει την υστατη λιχουδια για τα περισσοτερα σκυλια.

Υποθετω οτι ηθελες να πεις "υπερτατη" γιατι "υστατη" ειναι η "τελευταια" στην λιχουδοκαταταξη!:)
 
  • Like
Reactions: stefanosk


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
@stefanosk Οταν μιλάμε για κόκκαλο από μοσχάρι να είναι ίσα με 1 1/2 - 2kg :) για να πάρουν γεύση :p .... Το παρακάτω ήταν μεγάλο

* Ευτυχώς δεν χρειάζεται να το δέσω, αν και λαιμαργόνης το παίρνω χωρίς πρόβλημα

kokalo-01.png
 


Georgia & Pako

Active Member
17 Ιανουαρίου 2019
37
34
26
@stefanosk Οταν μιλάμε για κόκκαλο από μοσχάρι να είναι ίσα με 1 1/2 - 2kg :) για να πάρουν γεύση :p .... Το παρακάτω ήταν μεγάλο

* Ευτυχώς δεν χρειάζεται να το δέσω, αν και λαιμαργόνης το παίρνω χωρίς πρόβλημα

View attachment 71311
Κουκλος είναι!! :love::love: