Καθαριότητα - έχουμε την ίδια άποψη με το σκύλο μας;


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Όλοι συμφωνούμε οτι η καθαριότητα παίζει σημαντικό ρόλο στην υγεία του σκύλου, όπως και στην καθαριότητα του σπιτιού μας. Αναρωτιέμαι τι σημαίνει καθαριότητα για τον σκύλο. Τον προβληματίζει αν θα είναι τόσο άσπρο και καθαρό το τρίχωμά του όπως εμάς ? Τον απασχολεί άραγε αν η τρίχα του είναι μαλακή :) όπως εμάς ? Τον απασχολεί πολύ αν τσαλαβουτά στα νερά και στα λασπόνερα να πάει να ξεπλυθεί όπως εμάς ? Τον απασχολεί αν στο μαλλί φοράει χαριτωμένο κοκκαλάκι όπως εμάς ? και άλλα πολλά....
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Δε νομίζω να τα απασχολούν τέτοια πράγματα. Από τη φύση τους βρωμιάρηδες είναι γι αυτό και τους αρέσει να κυλιούνται π.χ. πάνω σε ένα πτώμα ψαριού που έχει μείνει 5 μέρες στον ήλιο ή πάνω σε σκαta. Από εκεί και πέρα εξαρτάται και από το σκύλο αν θα είναι λιγότερο ή περισσότερο βρωμιάρης. Σε μένα π.χ. η Κάρλα αν δει λάκο με λασπόνερα, θα κάνει κύκλο για να μην πατήσει μέσα. Αντίθετα η μικρή θα περάσει από μέσα με μεγάλη χαρά η βρώμα...
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Αυτό με το λασπουριό ο δικός μου τόχει ΓΙΑ το ενδιαφέρον παιχνίδι. Μια φορά τον πέτυχα στο κτήμα να σκάβει μετά μανίας μέσα στις λάσπες και νάχει γίνει μαύρος απο την μουσούδα μέχρι κάτω. Βέβαια τον άφησα να το χαρεί και όταν τον φώναξα βγήκε απο εναν σωρό με ξύλα που ίσα - ίσα φαινόταν απο την μαυρίλα. Απλά αναρωτιέμαι αν για το σκύλο καθαριότητα σημαίνει μόνο το γλύψιμο στο σώμα του.
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Μπά δεν νομίζω πως τους απασχολεί ιδιαιτέρως η καθαριότητα :)
Η Ήρα μια σκύλα που είχα (και δυστυχώς δεν ήταν η μόνη) έβρισκε ψοφίμια σε αποσύνθεση, κυλιόταν πάνω τους (ξέρετε για την εσανς) και μετά μας τα έφερνε και δωράκι:eek::eek:

Επίσης της άρεσε να κυλιέται και σε σκ@τα, με ιδιαίτερη προτίμηση σε αυτά του ανθρώπου θα έλεγα:maria::maria::paja1::paja1::paja1:
 


Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
Ιδιαιτέρως όχι ούτε και εγώ νομίζω να τους απασχολεί,εξαρτάται βέβαια και απο τον ίδιο το σκύλο!
Ας πούμε εμείς όταν τα καλοκαίρια πηγαίνουμε στο κτήμα για να μείνουμε,ο Μπλάκη μόλις περάσουν οι μέρες μόνος του κατευθύνεται και περιμένει μπροστά απο την βρύση που έχουμε στον εξωτερικό χώρο για να τον καθαρίσουμε :D Δεν αντέχει μάλλον ούτε τον ίδιο του εαυτό :D Σου λέει "αυτοί καθημερινά με φρόντιζαν υπό άλλες συνθήκες τώρα όμως τι έγινε;" :D:D:D:D
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Όταν νιώσει "βρόμικος" ο σκύλος θα πάει να βρει ένα ψόφιο ζώο και θα αρχίσει να στριφογυρίζει και να τρίβεται πάνω του. Μετά μπορεί να κάνει μερικές βουτιές στην λάσπι. Τέλος θα βρει ένα ώραίο δέντρο, θα σκάψει ένα λάκο και θα πέσει να κοιμηθεί εκεί... :D
 


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
δεν νομιζω οτι τον απασχολει να μυριζει ομορφα ,να βαλει αποσμητικο μετα το μπανιο ή να λουστει αν εχουν λαδωσει τα μαλλια του

ομως νομιζω οτι βιωνει τη καθαριοτητα του χωρου του
παιζει ρολο σε αυτο σαφως και ο χαρακτηρας του σκυλου ,αλλα παιζει σημαντικο ρολο η σταση της μανας στη τοκετοομαδα, η δουλεια του εκτροφεα και τελος η διατηρηση αυτων απο τον ιδιοκτητη

ο εκτροφεας απο την αρχη εχει στην γεννηστρα χαρτι που κρατα καθαρο με την αλλαγη του οταν χρειαζετε ,η μανα σκυλα καθαριζει τα μικρα της ,αμεσως με το γευμα γλυφει τα μωρα ενα ενα, βοηθωντας τα να λειτουργησει το πεπτικο- γαστρεντερικο συστημα και στη συνεχεια που αυτα κανουν κακα και τσισα η μανα τα καθαριζει ,ο εκτροφεας βοηθα σε αυτο κρατωντας το χωρο τους καθαρο και βοηθωντας τη μανα σκυλα στο εργο της ,μεγαλωνοντας τα μικρα ο εκτροφεας γνωριζει πως να δωσει τα πρωτα μαθηματα τουαλετας ,αν ο ιδιοκτητης δεν συνεχισει τοτε τα αποτελεσμα ειναι αναμφιβολα ,αν ομως συνεχισει ειναι πιο ευκολο να εχουμε ενα σκυλο που θα σεβετε και θα κρατα καθαρο το χωρο του
 










Labrador Retriever

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2010
875
0
28
Πειραιας
Παιδια,ειχα διαβασει καποτε,οτι ενας σκυλος αν ειναι καθαρος και εχει προσεγμενη υγιηνη,τοτε εχει περισσοτερη αυτοπεποιθηση,και γενικοτερα νιωθει ωραια.Καπως ετσι τελος παντον.Οτι βρε παιδι μου νιωθει "βασιλιας",κυριαρχος.Βασικα δεν ελεγε για την καθαριοτητα,ελεγε για την υγιηνη.Το ιδιο δεν ειναι;
 










Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22