Καθημερινός Εμετός


Minakos

Member
14 Μαϊου 2021
7
3
43
Μπερδεύτηκα :) Η αντιβίωση, οι αντιεμετικές ενέσεις. ειδική τροφή είναι για τους εμετούς ή έχει υπάρξει κάποιο άλλο πρόβλημα στο ενδιάμεσο; Δηλαδή δοκιμάσατε ήδη με τον κτηνίατρο να μοιράσετε κάπως τα γεύματα για να μη μένει το στομάχι άδειο για 18 ώρες;
Ο σκύλος σου τι σχέση έχει με το φαγητό; Αν του αφήσεις τη μισή ποσότητα τροφής στο πιάτο θα τη φάει μονομιάς ή θα τσιμπολογάει από λίγο για ώρες;
Ολα αυτά ειναι για τους εμετούς που κάνουμε. Βέβαια η αντιβίωση ξεκίνησε ξανά για μία ίωση που κόλλησε και είχε βήχα. Με το φαγητό δεν τα πάει καλα! Τσιμπολογάει για ώρες την κροκέτα.Θα φάει όταν θέλει και πεινάσει και αν δεν είμαι σπιτι και πεινάει δεν θα φάει καθόλου. Τελικά ομως το Σκ που ήμουν σπίτι και εφτιαξα την διατροφή της δεν έκανε καθόλου εμετο.
 
  • Like
Reactions: sis


Minakos

Member
14 Μαϊου 2021
7
3
43
Ψιτ! @Estranged
Ενώ συμφωνώ απόλυτα για τις πέτσες που λες και για το ρύζι, νομίζω πως όταν δε μιλάμε για σκυλιά με εντερικά θέματα, δεν υπαρχει λόγος να δαιμονοποιούμε τα λίπη (τα οποία χρειάζονται κιόλας) άρα, το βράσιμο είτε γαλοπούλας είτε κοτόπουλου, χωρίς πέτσες εννοείται, σε απλές περιπτώσεις και όχι διαστημικές σαν τις δικές μας, δεν είναι απαραίτητα λάθος.

Απ όσα κατάλαβα, θες η ίωση θες οι αντιβιώσεις, του σκυλιού του έχει χαλάσει το στομαχικό περιβάλλον. Τώρα που ξεπεράστηκε η ίωση καλό είναι να επικεντρωθεί σε αυτό που λέμε όλοι λίγο-πολύ, την κατάργηση πολλών ωρών νηστικομάρας, με ό,τι είναι και θεωρείται συμβατό διατροφικά στο συγκεκριμένο σκυλί.
Τελίκα απ ότι φαινεται ο εμετός ήταν από τις πολλές ώρες νηστικομάρας.
 
  • Like
Reactions: zerom0


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.545
6.972
Σε σκύλο χωρίς μόνιμα γαστρεντερικά αν παραστεί ανάγκη για την παραπάνω συνταγή τι κάνετε σε θέμα ποσότητας;

Πχ ο δικός μου σε barf θα είχε ανάγκη για 1000 - 1200gr την ημέρα.
Συγνώμη, τώρα το είδα.

Κρέας το ίδιο που έτρωγε περίπου. Έτσι κι αλλιώς το μεγαλύτερο μέρος βάρους που θα χαθεί είναι νερά. Εντάξει, κ κάποια λίπη, αλλά έτσι κι αλλιώς συχνά δεν τρώνε πολύ από μόνα τους όταν είναι στη χειρότερη φάση της φλεγμονής, δεν πειράζει να βγαίνει δλδ λίγο λιγότερο χορταστική η μερίδα.

Πατάτα/ρύζι λίγο, γύρω στο 1/5 - 1/6 του τελικού γεύματος. Και καλύτερα να είναι ζυμωμένα με το κρέας με το χέρι, όπως θα έκανες αν έφτιαχνες κεφτέδες, για καλύτερη χώνεψη/διάσπαση.

Αν δεις κ πεινάει είναι καλό σημάδι, οπότε μπορείς να αυξήσεις λίγο ποσότητες ή/και να αρχίσεις να εισάγεις και άλλες τροφές που κανονικά τρώει - σίγουρα να μπει το ασβέστιο με όποιο τρόπο το δίνεις (εγώ δίνω τσόφλι που έτσι κι αλλιώς συνάδει με το μαγειρευτό, αλλά δε νομίζω να πειράξει ένα ωμό κόκκαλο αν μπαρφάρει - δεν έχω εμπειρία όμως), κτλ.

Απλά θα έμενα μακρυά από λαχανικά με αρκετές φυτικές ίνες για κάποιες μέρες. Κ από τα γαλακτοκομικά. Το πόσες μέρες είναι πολύ σχετικό. Π.χ. στα σκυλιά με δυσανεξίες θα τα απέφευγα για τουλάχιστον βδομάδα. Σε σκυλιά-καταβόθρες παίζει και σε 3-4 μέρες να έχει πέσει η φλεγμονή. Ένα μέτρο να το κρίνεις είναι τα κακά. Περιμένεις να δεις μια σταθερότητα στο σχηματισμό κ μετά ξεκινάς σιγά σιγά. Σκληρά χωρίς ασβέστιο βέβαια δε θα δεις ποτέ, υπόψιν.
 
  • Like
Reactions: ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ