Καινουργιο μελος [cane corso]








Γιαννης73

Well-Known Member
31 Μαϊου 2013
118
0
Δεν εχω επισκεφτει αλλον Εκτροφεα και δεν εχω μετρο συγκρισης
Αλλα το παλλικαρι ηταν ευγενεστατο και μου εξηγησε τα ΠΑΝΤΑ !!!!
Οσο για τα κουταβακια τρια ηταν ολα κι ολα...
 


Yiangos

Member
29 Μαρτίου 2013
8
1
Συνονοματε δεν θα ήθελα να κάνω διαφήμιση στον εν λόγω εκτροφεα (παρότι από εκεί πήρα και εγώ την κοριτσάρα μου) για τον απλό και μόνο λόγο του ότι δεν εξηγείς τους λόγους που προτιμάς τη φυλή. Και το λέω αυτό γιατί όπως ειπώθηκε πιο πριν υπάρχουν διάφορες γραμμές cane corso που εκτρεφονται στην Ελλάδα και το κυριότερο ο κάθε εκτροφέας εστιάζει σε διαφορετικά χαρακτηριστικά χαρακτήρα και εμφάνισης. Προσωπικά επισκέφτηκα 3 εκτροφείς για να καταλήξω σε αυτό που προτιμούσα να έχω σαν μέλος της οικογένειας.
Παραμενω διαθέσιμος για περισσότερες πληροφορίες.

Φιλικα Γιαννης
 


Γιαννης73

Well-Known Member
31 Μαϊου 2013
118
0
Συνονοματε δεν θα ήθελα να κάνω διαφήμιση στον εν λόγω εκτροφεα (παρότι από εκεί πήρα και εγώ την κοριτσάρα μου) για τον απλό και μόνο λόγο του ότι δεν εξηγείς τους λόγους που προτιμάς τη φυλή. Και το λέω αυτό γιατί όπως ειπώθηκε πιο πριν υπάρχουν διάφορες γραμμές cane corso που εκτρεφονται στην Ελλάδα και το κυριότερο ο κάθε εκτροφέας εστιάζει σε διαφορετικά χαρακτηριστικά χαρακτήρα και εμφάνισης. Προσωπικά επισκέφτηκα 3 εκτροφείς για να καταλήξω σε αυτό που προτιμούσα να έχω σαν μέλος της οικογένειας.
Παραμενω διαθέσιμος για περισσότερες πληροφορίες.

Φιλικα Γιαννης
Οι γραμμες που ειδα ειναι ακριβως αυτες που θελω.Απο χαραχτηρα γνωριζω οτι εχουν περασει βασικη υπακοη τα περισσοτερα σκυλια του.Φιλικα με τα παιδια δεν το συζητω..Αφου και ο ανθρωπος εχει μωρα μαζι με τα σκυλια.
Η Φυλη αυτη μου αρεσει και εμφανησιακα αλλα και ο χαραχτηρας και η συμπεριφορα των σκυλιων αυτων καλυπτει τις αναγκες μου...Εχω ρωτησει και διαβασει αρκετα για την Φυλη ...
 




vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
εχουν περασει βασικη υπακοη τα περισσοτερα σκυλια του.
Δε θα το προτιμούσα στη θέση σου. Όταν για να επιλέξεις εκτροφείο κοιτάς 1002 πράγματα και μέσα σε αυτά τις διακρίσεις των σκύλων και μου λες ότι υπάρχουν σκυλιά που δεν έχουν περάσει βασική υπακοή δε μου αρέσει και πολύ. Το εκτροφείο που ανέφερες ούτε το γνωρίζω ούτε και το έχω ψάξει ποτέ ωστόσο.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Συγνώμη που επεμβαίνω αλλά τι σχέση έχει η βασική υπακοή στα σκυλιά ενός εκτροφέα; Το κουτάβι θα κληρονομήσει από τους γεννήτορες γονίδια που θα καθορίσουν τον χαρακτήρα του αλλά όχι και την ΒΥ των γονιών..
Αυτό που εγώ θα εκτιμούσα σε έναν εκτροφέα και πραγματικά το έχω δει μόνο σε έναν και με εντυπωσίασε ιδιαίτερα είναι να πηγαίνει τα κουτάβια του σε εκπαιδευτή για κοινωνικοποίηση. Πραγματικά νομίζω ότι και στο εξωτερικό λίγοι είναι οι εκτροφείς που δουλεύουν τόσο με τα κουτάβια τους πριν τα δώσουν.
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Eίναι πολύ σωστό αυτό που λες, αλλά η παρατήρησή μου στηρίχθηκε στο εξής: Έχω διαβάσει πως για να κάνει το σκυλί σωματοφυλακή θα πρέπει να κατέχει άριστα τη βασική υπακοή. Απο τη στιγμή που το κανε κορσο είναι ένας σκύλος φύλακας και άρα οι γονείς του κουταβιού θα πρέπει, υποθέτω, να έχουν κάποιες διακρίσεις όσον αγοφορά την εκπαίδευση φύλαξης, δε θα πρέπει να κατέχουν και τη ΒΥ; Δεν ξέρω αν είναι λάθος το σκεπτικό μου, πάντως γι'αυτό το λόγο το επισήμανα.
 
















συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Κουκλος ειναι ο μικρος, να σου ζησει!
Προσοχη, πριν τελειωσει με τα εμβολια να μην τον πολυβγαζεις εξω. Και αν θες να τον βγαζεις, μονο στην αγκαλια.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Το πήρες σπίτι ηδη;;; Όταν έχουμε κουτάβι σπίτι μας δεν έχουμε χρόνο για τίποτα άλλο παρά μόνο να ανεβάζουμε φωτογραφίες του στο dogforum και να ασχολούμαστε με το κουτάβι!! Κάποιοι μάλιστα ούτε φωτογραφίες ανεβάζουν...(τ'ακούς Βαγγέλωωω);; Οπότε πιάσε δουλειά γιατί σε βλέπω για μεγάλο slacker που απλά γράφεις κείμενα! :p
 


Γιαννης73

Well-Known Member
31 Μαϊου 2013
118
0
Το πήρες σπίτι ηδη;;; Όταν έχουμε κουτάβι σπίτι μας δεν έχουμε χρόνο για τίποτα άλλο παρά μόνο να ανεβάζουμε φωτογραφίες του στο dogforum και να ασχολούμαστε με το κουτάβι!! Κάποιοι μάλιστα ούτε φωτογραφίες ανεβάζουν...(τ'ακούς Βαγγέλωωω);; Οπότε πιάσε δουλειά γιατί σε βλέπω για μεγάλο slacker που απλά γράφεις κείμενα! :p
Σπιτι ειναι ναι.Κοιματε στο κλουβι