Καινούργιο μέλος στην οικογένεια


Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
546
Χολαργός
Καταρχην καλως ορισες... :)
Μην εχεις αρνηση σε οσους προσπαθουν να σε ενημερωσουν για καποια θεματα σχετικα με την αποκτηση του σκυλακου σου...
Απο τη στιγμη που μπαινεις στο φορουμ,εχεις να μαθεις πολλά πραγματα που θα σε βοηθησουν στη πορεια συμβιωσης μαζι του και οχι μονο...
Δεν το παιζει κανενας εξυπνος,ουτε σου επιβαλλει καποιος να κανεις κατι...
Υπαρχουν απλα οι πιο ενημερωμενοι που προσπαθουν να σου δωσουν να καταλαβεις πιο ειναι το σωστο και πιο το λαθος...
Στη θεση σου θα διαβαζα πολλά θεματα για να ξερω πως θα κινηθω με το κουταβι...
Οσο για τα ζευγαρωματα,δεν μπορει ο καθενας να ζευγαρωνει το σκυλο του και μετα να πεταει τα κουταβια του και να γεμιζει ο τοπος αδεσποτα...
Τα καταφυγια οι φιλοζωικες και οι φιλοξενιες που κανουν εθελοντες,ειναι φουλ και αδυνατουν να τα προλαβαινουν ολα...
Γι αυτο μην λες οτι ολοι εδω μεσα το "παιζουμε φιλοζωοι",γιατι ακριβως επειδη γνωριζουμε ισως καποια πραγματα περισσοτερο,προσπαθουμε να σε ενημερωσουμε πιο ειναι το καλυτερο για σενα και τον σκυλακο που θα αποκτησεις...
 


Stellas

Active Member
28 Μαϊου 2015
28
4
35
Καταρχην καλως ορισες... :)
Μην εχεις αρνηση σε οσους προσπαθουν να σε ενημερωσουν για καποια θεματα σχετικα με την αποκτηση του σκυλακου σου...
Απο τη στιγμη που μπαινεις στο φορουμ,εχεις να μαθεις πολλά πραγματα που θα σε βοηθησουν στη πορεια συμβιωσης μαζι του και οχι μονο...
Δεν το παιζει κανενας εξυπνος,ουτε σου επιβαλλει καποιος να κανεις κατι...
Υπαρχουν απλα οι πιο ενημερωμενοι που προσπαθουν να σου δωσουν να καταλαβεις πιο ειναι το σωστο και πιο το λαθος...
Στη θεση σου θα διαβαζα πολλά θεματα για να ξερω πως θα κινηθω με το κουταβι...
Οσο για τα ζευγαρωματα,δεν μπορει ο καθενας να ζευγαρωνει το σκυλο του και μετα να πεταει τα κουταβια του και να γεμιζει ο τοπος αδεσποτα...
Τα καταφυγια οι φιλοζωικες και οι φιλοξενιες που κανουν εθελοντες,ειναι φουλ και αδυνατουν να τα προλαβαινουν ολα...
Γι αυτο μην λες οτι ολοι εδω μεσα το "παιζουμε φιλοζωοι",γιατι ακριβως επειδη γνωριζουμε ισως καποια πραγματα περισσοτερο,προσπαθουμε να σε ενημερωσουμε πιο ειναι το καλυτερο για σενα και τον σκυλακο που θα αποκτησεις...
Λοιπόν σε ευχαριστώ πολυ ... Δεν έχω άρνηση σε κάτι ... Η επίθεση που γίνεται δεν μ'αρέσει ... Του τύπου ειρωνίες ότι θα πάρω το σκύλο από την κυρία Τούλα της διπλανής πορτΑς κτλ...ξαναλέω για πολλοστή φορά ... Άλλο μπήκα να μάθω ... Αν ήθελα να μάθω από που θα τον πάρω θα ρωτούσα ακριβώς αυτό ...
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Βρε στελλας, καταλαβαινω γιατι αρπαζεσαι και δικιο εχεις.. αλλα κατα βαση εχεις αδικο.
Ειναι σαν να θελεις να αγοραεις bmw οκ?.. αν θες η bmw σου να ειναι αθικτη, πας και την παιρνεις απο την αντιπροσωπεια για να χεις το κεφαλι σου ησυχο.. και οτι προβλημα σου προκυψει υπαρχει απο πισω η αντιπροσωπεια με τα χαρτια σου τις εγγυησεις κτλ.. . Αν τωρα ναι και ντε θες την bmw αλλα δεν εχεις το χρημα παιρνεις απο ιδιωτη.. αλλα εκει παιρνεις τα ρισκα σου , ειναι λαχειο, αν σου παθει οτιδηποτε προβλημα σου, δεν υπαρχει κανενας που σου εγγυηθηκε για την επιλογη σου αυτη.. δεν εχεις χαρτια δεν εχεις εγγυησεις.. . Δεν χωριζονται τα σκυλια σε καινουρια και μεταχειρισμενα.. αλλα οι εμποροι σε φερεγγυοι και αναγνωρισμενοι και τυχαιοι ιδιωτες... αυτο μαλλον δεν εχεις καταλαβει. Δεν σου κανει κανεις διαφημηση τους εκτροφεις..

Απο κει και περα.. αφου το κανες που το κανες , καλως να δεχτεις το σκυλο...
Νομιζω υπαρχει εκτροφειο, και απο οτι εχω ακουσει ειναι και αλα παιδια , μπορεις να απευθυνθεις σε αυτους να παρεις ολες τις πληροφοριες που ζητας, να δεις και σκυλια απο κοντα κτλ κτλ..
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Ζητάτε να μάθετε πληροφορίες από κάποιον κάτοχο ddb ενώ το σκυλάκι που θα πάρετε θα θυμίζει ddb - που πολύ πιθανόν να μην θυμίζει κιόλας.
Τι συμπέρασμα θα βγάλετε αδυνατώ να καταλάβω.
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Επισης, περι φιλοζωιας, αυτος που θα βαλει dbb να ζευγαρωσουν και πεταξει τα κουταβια.. ε ειναι και πολυ μ@λ@κ@ς δλδ.. και ολοι οσοι πραττουν ετσι... αλλα αυτος με το dbb δεν το κανει επειδη ειναι φιλοζωος, αλλα για να βγαλει φραγκα.. και οποιος παει να αγορασει απο κει τον κανει και μαγκα απο πανω..
 


dimitris_27

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2013
179
89
Κατ αρχας, καλως να το δεχτεις και να χετε καλη ζωη μαζι. Αλλα πρεπει να καταλαβεις οτι ειναι λογικο να σου τα γραφουν αυτα(οκ καποιες ειρωνεις θα μπορουσαν να λειπουν). Μπορει εσυ να μην το καταλαβαινεις και να μην το καταλαβεις ποτε, αλλα καποιοι ετσι εχουν πειστει ή μαθει ποιος ειναι ο σωστος και ο υπευθυνος τροπος να παιρνεις σκυλο. Και αν στους 10 οι 2 πειθονται, κατι καλο εχει γινει.
Εξαιτειας των εκτροφεων υπαρχουν οι ρατσες. Οχι εξαιτειας του καθε ανευθυνου (ή υπευθυνου με αγνοια) που βαζει το σκυλι του να ζευγαρωσει.
 


*Kiara*

Well-Known Member
12 Μαϊου 2015
475
698
Αθήνα
Ζητάτε να μάθετε πληροφορίες από κάποιον κάτοχο ddb ενώ το σκυλάκι που θα πάρετε θα θυμίζει ddb - που πολύ πιθανόν να μην θυμίζει κιόλας.
Τι συμπέρασμα θα βγάλετε αδυνατώ να καταλάβω.
Αυτό ακριβώς
 
  • Like
Reactions: Lavernne


Stellas

Active Member
28 Μαϊου 2015
28
4
35
@kasi Kai @dimitris_27 ευχαριστώ !! Τώρα μπορώ να μιλήσω με ηρεμία !!! Τα καταλαβαίνω οκ .. Η πείτε με ξεροκεφαλι .. Αν πάρω από αντιπροσωπεία το αμάξι με καλύπτει εκείνη για το οτιδήποτε πάθει .. Άρα μήπως και ο εκτροφέας αν πεθει κάτι ο σκυλάκος θα μου τον αλλάξει ;; Γιατί κάποιος ανέφερε ότι οι σοβαροί εκτροφείς δεν τα κάνουν αυτά ...

Ζητάτε να μάθετε πληροφορίες από κάποιον κάτοχο ddb ενώ το σκυλάκι που θα πάρετε θα θυμίζει ddb - που πολύ πιθανόν να μην θυμίζει κιόλας.
Τι συμπέρασμα θα βγάλετε αδυνατώ να καταλάβω.
@Yorkaddict ΕΣΥ μπορεί να υποστηρίζεις ότι θα θυμίζει ddb το συμπέρασμα που θα βγάλω θα ειναι καθαρά δικό μου ....
 
Last edited by a moderator:
  • Like
Reactions: kasi


CKCS

Active Member
28 Μαϊου 2015
43
27
εγω χρησιμοποιω τροφη απο την εταιρια hill's science plan για μικροσωμα αλλα βγαινει και για μεγαλυτερα σκυλια. ο κτηνιατρος μου μας την προτεινε και απ οτι διαβασα ειναι πολυ καλη. περιεχει 28% πρωτεινη και 3% ωμεγα λιπαρα. δεν εχω ψαξει για καλυτερη γιατι θεωρω πως ειναι η ιδανικη στην περιπτωση μας. απ οσο ξερω αν και ειμαι νεος στον χωρο :p πρεπει να μαθεις τισ αναγκες σε διαφορα συστατικα που εχει η φυλη σου και αναλογα να ψαξεις για την καταλληλη τροφη.
 




CKCS

Active Member
28 Μαϊου 2015
43
27
επισης υπαρχουν τροφες που προοριζονται συγκεκριμενα για καθε φυλη. κοιτα το κι αυτο.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
επισης υπαρχουν τροφες που προοριζονται συγκεκριμενα για καθε φυλη. κοιτα το κι αυτο.
Αυτο ομως ειναι μονο θεμα μαρκετινγκ. Τι σημαινει ειδικη τροφή για συγκεκριμενες φυλές;

Οταν μπαίνεις σε ενα δημοσιο φορουμ, Στέλλα, δεν φαντάζομαι να πιστευεις οτι μπορεις να υποδείξεις στους αλλους το πως και το τι θα σου απαντησουν. Θα σου πουν αυτο που θελουν και όχι αυτο που θελεις. Αν θες το ακους, αν δε θες αποχωρεις.

Αν εμενες ομως και διαβαζες, θα εβλεπες και συ τελικα οτι αυτο που σου λενε ειναι σωστο.
 
  • Like
Reactions: Lavernne and kasi


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Ωραία σκυλιά τα Ντογκ Ντε Μπορντώ!

Καλώς να το δεχτείς εφ' όσον θέλεις να το πάρεις.

Μια σωστή γέννα από εκτροφέα σου εξασφαλίζει:

- Απαλλαγή από ομοζυγωτία υπολειπόμενων γονιδίων υπεθύνων για κληρονομικές παθήσεις
- Αποφυγή απορριπτέων χαρακτηριστικών της προτυπικής χαρακτηροδομής που δε συνάδουν με τη φυλή.
- Φαινότυπο κατά τα πρότυπα.
- Μια μεγαλύτερη σιγουριά ότι τηρήθηκαν οι κανόνες της Ευζωίας που αφορούν τους σωστούς χρόνους και τρόπους απογαλακτισμού/έναρξης κοινωνικοποίησης.

Κρίνεις και προχωράς.
 


dimitris_27

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2013
179
89
@kasi Kai @dimitris_27 ευχαριστώ !! Τώρα μπορώ να μιλήσω με ηρεμία !!! Τα καταλαβαίνω οκ .. Η πείτε με ξεροκεφαλι. Αν πάρω από αντιπροσωπεία το αμάξι με καλύπτει εκείνη για το οτιδήποτε πάθει .. Άρα μήπως και ο εκτροφέας αν πεθει κάτι ο σκυλάκος θα μου τον αλλάξει ;; Γιατί κάποιος ανέφερε ότι οι σοβαροί εκτροφείς δεν τα κάνουν αυτά ...
Εγω οταν εψαχνα για σκυλο, απ οτι θυμαμαι υπηρχαν σοβαροι εκτροφεις που παρειχαν αυτη την εγγυηση (αν μπορουμε να το πουμε ετσι). Αλλα αναφερονταν κυριως στο ενδεχομενο δυσπλασιας. Αυτο εγω δε το θεωρω σοβαρο. Εγω στη θεση του εκτροφεα, θα ελεγα οτι αν θες μου επιστρεφεις τον σκυλο και σου επιστρεφω τα λεφτα. Δε θα του εδινα αλλον, γιατι δε θα θεωρουσα καταλληλο ιδιοκτητη καποιον που μετα απο μηνες συμβιωσεις με τον σκυλο, μπορει ετσι ευκολα να τον δωσει.
Αλλα απο εκτροφεα δεν το παιρνεις επειδη σου παρεχει εγγυηση. Το παιρνεις για ενα σωρο αλλους λογους που εχουν να κανουν με θεματα υγειας, χαρακτηρα του σκυλου κλπ. Ολοι οι σοβαροι εκτροφεις θα σου πουν οτι ενα μικρο ποσοστο δυσπλασιας υπαρχει. Αλλα τουλαχιστον εκει μπορεις να δεις με αποδειξεις, οτι για αρκετες γεννιες πισω, δεν ειχε υπαρξει σκυλος με δυσπλασια.
Απο τον ιδιωτη πως θα το δεις αυτο? Το ιδιο ισχυει και για αλλες κληρονομικες ασθενειες.
 


Stellas

Active Member
28 Μαϊου 2015
28
4
35
επισης υπαρχουν τροφες που προοριζονται συγκεκριμενα για καθε φυλη. κοιτα το κι αυτο.
@CKCS ναι θα το κοιτάξω και αυτό ...σε ευχαριστωωωωω ...
 


dimitris_27

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2013
179
89
επισης υπαρχουν τροφες που προοριζονται συγκεκριμενα για καθε φυλη. κοιτα το κι αυτο.
Αυτο και οι ιδιοι που τις πουλανε, λενε οτι ειναι θεμα μαρκετινγκ.
 
  • Like
Reactions: kasi


CKCS

Active Member
28 Μαϊου 2015
43
27
Αυτο ομως ειναι μονο θεμα μαρκετινγκ. Τι σημαινει ειδικη τροφή για συγκεκριμενες φυλές;

δεν το σκεφτηκα οτι μπορει να ειναι ετσι.. πιστευω πως καθε φυλη εχει διαφορετικες αναγκες κι ετσι υπαρχουν τροφες με διαφορετικη συνθεση που καλυπτουν τις αναγκες αυτες.
 


Stellas

Active Member
28 Μαϊου 2015
28
4
35
επισης υπαρχουν τροφες που προοριζονται συγκεκριμενα για καθε φυλη. κοιτα το κι αυτο.
@CKCS ναι θα το κοιτάξω και αυτό ...σε ευχαριστωωωωω ...
Εγω οταν εψαχνα για σκυλο, απ οτι θυμαμαι υπηρχαν σοβαροι εκτροφεις που παρειχαν αυτη την εγγυηση (αν μπορουμε να το πουμε ετσι). Αλλα αναφερονταν κυριως στο ενδεχομενο δυσπλασιας. Αυτο εγω δε το θεωρω σοβαρο. Εγω στη θεση του εκτροφεα, θα ελεγα οτι αν θες μου επιστρεφεις τον σκυλο και σου επιστρεφω τα λεφτα. Δε θα του εδινα αλλον, γιατι δε θα θεωρουσα καταλληλο ιδιοκτητη καποιον που μετα απο μηνες συμβιωσεις με τον σκυλο, μπορει ετσι ευκολα να τον δωσει.
Αλλα απο εκτροφεα δεν το παιρνεις επειδη σου παρεχει εγγυηση. Το παιρνεις για ενα σωρο αλλους λογους που εχουν να κανουν με θεματα υγειας, χαρακτηρα του σκυλου κλπ. Ολοι οι σοβαροι εκτροφεις θα σου πουν οτι ενα μικρο ποσοστο δυσπλασιας υπαρχει. Αλλα τουλαχιστον εκει μπορεις να δεις με αποδειξεις, οτι για αρκετες γεννιες πισω, δεν ειχε υπαρξει σκυλος με δυσπλασια.
Απο τον ιδιωτη πως θα το δεις αυτο? Το ιδιο ισχυει και για αλλες κληρονομικες ασθενειες.
Σε αυτό με βάσει την επιστροφή ούτε εγω το δέχομαι και δεν θα το έκανα σε καμία περίπτωση ... Τι ειναι για να το κανείς αλλαγή ... Έχεις απόλυτο δίκιο ...

Αυτο ομως ειναι μονο θεμα μαρκετινγκ. Τι σημαινει ειδικη τροφή για συγκεκριμενες φυλές;

Οταν μπαίνεις σε ενα δημοσιο φορουμ, Στέλλα, δεν φαντάζομαι να πιστευεις οτι μπορεις να υποδείξεις στους αλλους το πως και το τι θα σου απαντησουν. Θα σου πουν αυτο που θελουν και όχι αυτο που θελεις. Αν θες το ακους, αν δε θες αποχωρεις.

Αν εμενες ομως και διαβαζες, θα εβλεπες και συ τελικα οτι αυτο που σου λενε ειναι σωστο.
Θα δεχτώ αυτά που μου λένε όταν τα πουν πιο ευγενικά και σωστά και όχι με ειρωνίες ... Ούτε σας ξέρω ούτε με ξέρετε .. Και το έχω ξαναπεί θέλω να δω εμπειρίες από άλλους που είχαν ίδια ράτσα και ας το λένε κάποιοι ημίαιμο η ότι άλλο θέλουν ....
 
Last edited by a moderator:


Natasanikos

Member
29 Μαϊου 2015
11
0
Γιατι υπαρχει τόση ειρωνία ??? ειμαι καινούργιο μέλος αλλα με αυτα που βλέπω δεν νομίζω να μείνω ........ Λυπάμαι που τα βλέπω πραγματικά γιατι αντί να υπαρχει βοήθεια κ ανταλλαγή απόψεων με σεβασμό μεταξύ σας κ τον καινούργιων που προσπαθούν να μάθουν πληροφορίες κ συμβουλές άλλωστε για αυτο υπάρχουν τα forum , υπαρχει κακιά κ ειρωνεία μεγάλο κρίμα .......:-\
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Θα δεχτώ αυτά που μου λένε όταν τα πουν πιο ευγενικά και σωστά και όχι με ειρωνίες ... Ούτε σας ξέρω ούτε με ξέρετε .. Και το έχω ξαναπεί θέλω να δω εμπειρίες από άλλους που είχαν ίδια ράτσα και ας το λένε κάποιοι ημίαιμο η ότι άλλο θέλουν ....
Δεν ειναι θεμα αποψης. Καθαροαιμο σκυλί ειναι αυτό που εχει pedigree. Που μπορεί να πιστοποιηθεί το γενεαλογικο του δεντρο. Αυτοί που δεν το λένε ημίαιμο το σκυλί χωρίς pedigree, παραθυμιαζονται και παραμυθιάζουν και άλλους.


Η ειρωνία που λετε ειναι δυστύχως απορροια της αγανακτησης που νοιωθουν μερικοί για το γεγονός ότι πολλοί άνθρωποι - οπως και η Στελλα- αγνοούν την πραγματικότητα, συνεχίζουν να συντηρούν ανθρωπους που χρησιμοποιουν τα σκυλιά τους για να βγάλουν χρηματα, δυσχεραινοντας την κατασταση με τα αδεσποτα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.931
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95