Καινούρια στην παρέα


Korina1978

New Member
26 Σεπτεμβρίου 2021
3
4
45
Γεια σας!Να συστηθώ κι εγώ λοιπόν ως μαμά 2 παιδιών 13 και 7 1/2 ετών οπου ακόμα δεν έχουμε δικό μας σκυλάκι αλλά θέλουμε πολύ να πάρουμε!Είχαν η μαμά μου και η πεθερά μου σκυλάκια αλλά μεγάλωσαν και δεν είναι κοντά μας πια..Έτσι η μικρή μου εδώ και 1 χρόνο ζητάει απεγνωσμένα σκυλάκι κι ο γιος μου ενώ δεν ζητούσε,λέει οτι θέλει.Στην αρχή έλεγαν για Golden retrever,αλλά ενώ ειναι υπέροχα σκυλιά το απέριψα λόγω μεγέθους..Μετά είπαν για Κοκερ σπάνιελ.Τους είπα καλύτερα να κοιτάξουμε μικρότερου μεγέθους σκυλάκι.Η μικρή ήθελε πομεράνιαν..Ο μεγάλος όμως όταν το είδε είπε "Αυτό δεν είναι σκυλί,αυτό είναι τριχόμπαλα!Τελικά συμφωνήσαμε ή κοκόνι ή cavalier..Φυσικά μόνο από εκτροφείο.Για κοκόνι ακόμα δεν έχω κοιτάξει.Έχω μιλήσει με 2 εκτροφείς cavalier.Και οι δυο μου είπαν για λίστα αναμονής σε 1 1/2 χρόνο εως 24 μήνες.Τιμές δεν είπαν.Αξίζει να περιμενουμε τόσο ή να το ψάξω κι άλλο?Θέλω τις συμβουλές σας!❤
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Καλησπερα σας και καλως ηρθατε στο φορουμ

Πρωτα απ'ολα, ως ενα πρωην παιδι που ειχε εμμονη με την αποκτηση σκυλου και επρηζε την μανα του για 15 ολοκληρα χρονια, θελω να σας πω πως θα ηταν τεραστιο λαθος να παρετε σκυλακι μονο και μονο επειδη το ζητανε τα παιδια! Κατα 99%, ακομα και αν λενε οτι α μαμα θα το φροντιζουμε εμεις κλπ κλπ, η ευθυνη θα πεσει πανω σας. Η αποκτηση σκυλου, και ο,τι αυτο συνεπαγεται, ειναι τεραστιο θεμα, με πολλες, ΠΟΛΛΕΣ, υποχρεωσεις.... χρεη, πολλες φορες απροσμενα, εκπαιδευση, εκτονωση, ασχολια, χρονος κ.α..... θελει πολλα.
Εαν ολα αυτα τα εχετε σκεφτει και εσεις πολυ προσεκτικα, και νιωθετε μεσα σας ετοιμη να εχετε στην ουσια ενα τριτο παιδι που εσεις θα πρεπει να φροντιζετε, τοτε ολα οκ!
Κανετε πολυ καλα που ειστε στον δρομο του εκτροφεα ηδη. Ναι, οι σωστοι εκτροφεις εχουνε μεγαλες και χρονοβωρες λιστες αναμονης. Εαν αυτο ειναι κατι που σας αποθαρρυνει, εγω προτεινω να κοιταξετε και σε φιλοζωικες. Υπαρχουνε ΠΟΛΛΑ αδεσποτα ημιαιμα κοκονακια! Δεν τους λειπει τιποτα απο τα καθαροαιμα.
 


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
475
1.072
20
Πάτρα
Δεν τους λειπει τιποτα απο τα καθαροαιμα.
Τους λείπει.. Δεν ξέρεις την ιδιοσυγκρασία τους 100%. Φαίνεται πως η θεματοθέτης ψάχνει για καθαρόαιμο σκύλο, πιθανώς διότι θέλει να είναι σίγουρη για το τι σκύλο θα πάρει και κατά πόσο θα ταιριάζει στην καθημερινότητα της οικογένειας. Και πολύ καλά πράττει αν αυτή είναι η περίπτωση.

Θέλω τις συμβουλές σας!❤
Καλώς όρισες. Αν θέλεις την συμβουλή μου, επέλεξε εσύ η ίδια την φυλή, και μην κοιτάς μόνο το μέγεθος. Τα παιδιά συνήθως θα διαλέξουν ένα γλυκό, όμορφο σκυλί. Δεν θα κοιτάξουν πέρα από αυτό. Ένα Γκόλντεν εύκολα προσαρμόζεται σε διαμέρισμα και είναι ιδανικό για οικογένεια. Όμως περισσότερα θα σου πει για αυτή την φυλή και αν όντως σου ταιριάζει, ο ίδιος εκτροφέας των Γκόλντεν. Μπορείς να ψάξεις για περισσότερες φυλές, και να επικεντρωθείς κυρίως στον χαρακτήρα, τα επίπεδα ενέργειας κτλ. Γενικότερα ψάξε, ενημερώσου, έχουμε πολλά θέματα εδώ στο φόρουμ. Έχω λάβει μεγάλη βοήθεια μέσα σε σχεδόν 1 χρόνο που βρίσκομαι εδώ. Τα μέλη του φόρουμ θα προσπαθήσουν να βοηθήσουν όσο πιο πολύ μπορούν και θα σε εμπλουτίσουν με γνώσεις και απόψεις. Ανυπομονώ να δω που θα καταλήξετε.
 
  • Like
Reactions: TARA and saras


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Τους λείπει.. Δεν ξέρεις την ιδιοσυγκρασία τους 100%. Φαίνεται πως η θεματοθέτης ψάχνει για καθαρόαιμο σκύλο, πιθανώς διότι θέλει να είναι σίγουρη για το τι σκύλο θα πάρει και κατά πόσο θα ταιριάζει στην καθημερινότητα της οικογένειας. Και πολύ καλά πράττει αν αυτή είναι η περίπτωση.
Κανενως σκυλου δεν ξερεις την ιδιοσυγκρασια του 100%. Ο χαρακτηρας δεν εχει να κανει μονο με τα γονιδια. Σιγουρα παιζουν σημαντικο ρολο, αλλα ενας σκυλος που προερχεται απο σωστο εκτροφεα και εχει τις καλυτερες προδιαγραφες, μπορει ανετα να "χαλασει" αν πεσει στα λαθος χερια. Ας μην χρησιμοποιουμε αυτη την καραμελα λοιπον για να αποτρεπουμε ανθρωπους απο το να υιοθετουν. Και ας μην ξεχναμε πως σε ολα τα καταφυγια, υπαρχουν και πολλα, μα πολλα κουταβια. Που ειναι πολυ πιο ευκολο καποιος να τα εκπαιδευσει ωστες να καταλειξουν ισορροπημενα.
 


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
475
1.072
20
Πάτρα
Δεν αποτρέπω κανέναν από το να υιοθετήσει. Στην τελική, ότι θελήσει ο ίδιος θα κάνει. Δεν είμαι ενάντια στην υιοθεσία. Όμως, κάποιοι άνθρωποι θέλουν να έχουν μια σωστή εικόνα για το πόσο καλά διαχειρίσιμος είναι ο σκύλος που πρόκειται να πάρουν και αν θα είναι καλή η συμβίωση τους. Γιατί παίζουν πολλά. Όταν υιοθετείς, το παίζεις και λίγο τζόκερ.
 
  • Like
Reactions: TARA and saras


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
475
1.072
20
Πάτρα
Επειδή καταλάθος δημοσιεύθηκε αυτό που έγραψα πριν προλάβω να τελειώσω, συνεχίζω εδώ... Ναι μπορείς να υιοθετήσεις κουτάβι και να το εκπαιδεύσεις αλλά δεν μπορείς να ξέρεις τι αίματα έχει μέσα του, και τα γονίδια καλύτερα είναι να μην τα υποβιβάζουμε. Ο ιδιοκτήτης σίγουρα είναι μεγάλο κομμάτι στην διαμόρφωση της συμπεριφοράς αλλά είναι και ο ίδιος ο σκύλος ο οποίος έχει συγκεκριμένα χαρακτηριστικά.

Και αν κάποιος δεν είναι ενημερωμένος κατάλληλα και δεν μπορεί να τον διαχειριστεί, από όπου και να τον πάρει, εκείνος θα καταλήξει πίσω στο καταφύγιο.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Η απόκτηση εκτροφικού σκυλιού απαιτεί υπομονή και σοβαρή έρευνα η οποία ενίοτε είναι και ψυχοφθόρα.

Ειδικά για τα cavalier με τόσο μεγάλο ποσοστό καρδιακών προβλημάτων σας προτείνω να διαβάσετε όσα περισσότερα μπορείτε.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Αυτό είναι το site του ομίλου της φυλής.

Ναι δυστυχώς έχουν αρκετά θέματα κληρονομικα, και αυτός είναι ένας λόγος παραπάνω ώστε να απευθυνθείτε σε έναν σοβαρό εκτροφεα που κάνει έμπρακτα όσα περισσότερα μπορεί ώστε να μειώσει τις πιθανότητες εμφάνισης αυτών των προβλημάτων στα κουτάβια του.

Από κει και πέρα, ένας εκτροφικος σκύλος δεν είναι μόνο γονίδια. Πολύ μεγάλη σημασία έχει και ο τρόπος που θα μεγαλώσει ένα κουτάβι μέχρι να έρθει στα χέρια σας. Και βέβαια ας μην ξεχνάμε και την βοήθεια εφ'ορου ζωής που θα έχετε από τον εκτροφεα για οτιδήποτε χρειαστεί το κουτάβι σας.

Από την άλλη μπορεί να βρείτε ένα πολύαιμο σκυλάκι από μια φιλοζωικη που να βγει διαμάντι. Αλλά είναι δύσκολο να το μαντέψεις, αν μιλάμε για κουτάβι.

Αλλιώς υπάρχει πάντα η δυνατότητα να βάλετε στην ζωή σας έναν ενήλικο πολύαιμο σκύλο που τα πράγματα μπορεί να είναι κάπως πιο ξεκάθαρα (ως προς το τι θα περιμένετε από πλευράς χαρακτήρα, φοβιων κλπ).
 


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
475
1.072
20
Πάτρα
Αλλιώς υπάρχει πάντα η δυνατότητα να βάλετε στην ζωή σας έναν ενήλικο πολύαιμο σκύλο που τα πράγματα μπορεί να είναι κάπως πιο ξεκάθαρα (ως προς το τι θα περιμένετε από πλευράς χαρακτήρα, φοβιων κλπ).
Συμφωνώ απόλυτα
 
  • Like
Reactions: theodss1


Korina1978

New Member
26 Σεπτεμβρίου 2021
3
4
45
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!Φυσικά για να έχω πει το οκ στα παιδιά σημαίνει οτι πρώτα απ όλα είμαι εγώ έτοιμη για την απόκτηση σκυλιού.Ξέρω οτι όλη η ευθύνη θα πέσει πάνω μου.Όσον αφορά την φυλή, σήμερα έμαθα από φίλο μας εκπαιδευτή οτι καλό είναι ν αποφύγουμε το cavalier λόγω σοβαρών ασθενειών και ειδικά καρδιοπάθειες.Για να ελαχιστοποιήσουμε τις πιθανότητες θα πρέπει να βρούμε έναν πολύ καλό εκτροφέα που αυτό σημαινει οτι μπορεί να περιμένουμε πολύύύ!Ρωτήσαμε και για πομεράνιαν, μας είπε καλά λόγια αλλά ο γιος μου όπως σας έγραψα δεν το θεωρεί σκυλί..
 
  • Like
Reactions: Orjo and theodss1


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
περιγράψτε μας λίγο που μένετε περιοχή ή πόλη... διαμέρισμα μονοκατοικία κλπ...
θα σας προέτρεπα να απευθυνθείτε σε ελληνική φυλή ΄πως το κοκκόνι που λέγατε... και υγιή σκυλιά είναι και σκληροτράχηλα παρά το μικρό μέγεθος και μακροζωία έχουν... και θα βοηθήσετε ένα ελληνικό είδος να γλυτώσει από την εξαφάνιση..
 
  • Like
Reactions: Orjo


Korina1978

New Member
26 Σεπτεμβρίου 2021
3
4
45
περιγράψτε μας λίγο που μένετε περιοχή ή πόλη... διαμέρισμα μονοκατοικία κλπ...
θα σας προέτρεπα να απευθυνθείτε σε ελληνική φυλή ΄πως το κοκκόνι που λέγατε... και υγιή σκυλιά είναι και σκληροτράχηλα παρά το μικρό μέγεθος και μακροζωία έχουν... και θα βοηθήσετε ένα ελληνικό είδος να γλυτώσει από την εξαφάνιση..
Μένουμε Αθήνα κεντρικά, σε διαμέρισμα μικρό. Ναι το κοκόνι το έχουμε στο μυαλό μας και έχω ακούσει εξαιρετικά λόγια γι αυτή την ράτσα. Αλλά όταν μιλάμε για κοκόνι, να είναι καθαρόαιμο. Δυο πολύ γνωστούς εκτροφείς έχω βρεί αλλά ακόμα δεν έχω μιλήσει. Υπέροχα σκυλιά τα κοκόνια, πανέμορφα και πανέξυπνα. Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα υγείας..
 
  • Like
Reactions: GRDANE and Orjo


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3