Καινούρια τροφή με υψηλή πρωτεϊνη τύπου orijen.


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Τώρα που φιλοξενώ τον κούταβο, έκοψα για λίγο τη μπαρφ (εχω πρόβλημα χώρου και δε γινόταν να είναι ο μικρός μέσα στους κιμάδες και τους κολλιούς..... ήδη έχει γίνει το σπίτι μου κ$#λος....) και αναγκάστηκα να ξαναγοράσω ξηρα τροφή.

Επεσα λοιπόν πάνω στην εξής καινούρια: Αpplaws 75%

Eχει λέει 75% κρέας και 25 % λαχανικά. Τα συστατικά είναι τα εξής:

Dry Chicken Meat, Dry Potato, Poultry Oil, Fresh Chicken, Poultry Gravy, Salmon Oil, Beet Pulp, Dry Whole Eggs, Cellulose Plant Fibre, Brewers Dried Yeast, Cranberry Extract, Yucca Extract, Citrus Extract, Rosemary Oil Extract, Seaweed Extract, Chicory Extract, Sun-Cured Alfalfa Extract, Thyme Extract, Carrots, Peppermint Extract, Rosehip Extract, Paprika Extract, Turmeric Extract, Carob Extract, Fennel Extract, Dandelion Extract, Oregano Extract.

Στο λινκ που έβαλα λεει 37% πρωτεϊνη, αλλά το σακί που έχω λέει 39%....

Πάντως και ο κούταβος την τρώει (που δε μας λέει κάτι.... τρώει τα πάντα) και ο Γκογκόλ δεν είχε πρόβλημα, μια χαρά την κατεβάζει.....

Ελπίζω μέχρι να τελειώσει το σακι να έχει υιοθετηθεί ο κούταβος, και να επανέλθω στη μπαρφ, αλλά για προσωρινή λύση μου φάνηκε καλή.

Πως σας φαίνεται?
(το βάζω πιο πολύ γι'αυτόυς που αρέσκονται στις τροφές υψηλής πρωτεϊνης, αλλά για κάποιο λόγο δεν τους έκατσε καλά η origen).
 
Last edited by a moderator:


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Καλημερα και εγω την δοκιμασα πριν μια εβδομαδα και απο θεμα ορεξης και κοπρανων παμε καλα γιατι με την origen ειχαμε τρελαθει στις τουρτες.Ελπιζω να παμε καλα γιατι εγω με 14 σκθλια δεν εχω αλλη επιλογη απο την ξηρα.
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Τώρα που φιλοξενώ τον κούταβο, έκοψα για λίγο τη μπαρφ (εχω πρόβλημα χώρου και δε γινόταν να είναι ο μικρός μέσα στους κιμάδες και τους κολλιούς..... ήδη έχει γίνει το σπίτι μου κ@λ@ς....)
στον καταψυκτη τον εχεις τον μικρο?:D
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Καλή ακούγεται και με καλά υλικά και τώρα που κοίταξα στο ίντερνετ βλέπω ότι η Orijen θεωρείται από τις καλύτερες που υπάρχουν για σκύλους. Είναι και ακριβή:

http://www.consumersearch.com/dog-food/best-dry-dog-food

Δεν κυκλοφορεί πάντως η Applaws στην Αμερική γιατί είναι αγγλική και έχω δει και ακόμα καλύτερες με οργανικά και με ακόμα πιο μεγάλη ποικιλία πρωτεΐνης. Έχει όμως ακόμα περισσότερη πρωτεΐνη από την τροφή που δίνω στο Μουφ και που είναι η Chicken Soup for the Pet Lover's Soul που επίσης θεωρείται από τις καλύτερες.
 
Last edited:


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Πως σας φαίνεται?
(το βάζω πιο πολύ γι'αυτόυς που αρέσκονται στις τροφές υψηλής πρωτεϊνης, αλλά για κάποιο λόγο δεν τους έκατσε καλά η origen).
Με βάση τα συστατικά φαίνεται καλή. Στην πράξη θα δείξει.

:)
 




kwstasp

New Member
8 Ιανουαρίου 2010
2
0
ΡΟΔΟΣ
θα ηθελα να ρωτησω την παραγγειλες απο το σιτε ποθ δινεις η απο μαγαζι?πως και δεν βγαινει η puppy σε μεγαλο σακι εμπειρικα ξερει κανεις αν κανει για ροτβαιλερ?
 




katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Υπαρχει στα pet shops...? Κόστος? Έχει ποικιλίες ? Και εγω με την orijen...ενω τη καταβροχθίζουν "αμάσητη'..έχουμε θέμα στα "κακάκια" μας!!! :):)
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Μας λες λίγο πόσο λίπος και ασβέστιο έχει;
Applaws Dry Dog Food - 75% Chicken & Lamb

Ingredients: Dry Chicken Meat, Dry Potato, Poultry Oil, Fresh Chicken, Poultry Gravy, Dry Lamb, Salmon Oil, Beet Pulp, Dry Whole Eggs, Cellulose Plant Fibre, Brewers Dried Yeast, Cranberry Extract, Yucca Extract, Citrus Extract, Rosemary Oil Extract, Seaweed Extract, Chicory Extract, Sun-Cured Alfalfa Extract, Thyme Extract, Carrots, Peppermint Extract, Rosehip Extract, Paprika Extract, Turmeric Extract, Carob Extract, Fennel Extract, Dandelion Extract, Oregano Extract.

Typical Analysis: Protein 37%, Oils and Fats 20%, Ash 9.5%, Fibre 3.5%, Calcium 1.8%, Phosphorous 1.2%, Vitamin A 12,000 iu/kg, Vitamin D3 1,200 iu/kg,Vitamin E (a-tocopherol) 600 iu/kg. Copper (cupric Sulphate) 14 mg/kg. Contains Tocopherol rich extracts of natural origin. <18.5% Carbohydrates. No added colourants, flavourings or preservatives.
Μιας και αναβιώσατε το νήμα, να σας πω οτι δοκιμάστηκε στο σκυλοπάρκο που πάω σε πολλά σκυλιά και δεν έμεινε ευχαριστημένος ο κόσμος απο την ποιότητα των κοπράνων. Εγώ στο Γκογκόλ δεν είδα κάτι συγκλονιστικό (καλά ήταν τα κόπρανα), αλλά το κουτάβι έκανε διάρροιες (που δε σημαίνει τίποτα, γιατι του αλλάζαμε τροφή καθε τρεις και λίγο και του δίναμε και adult).
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Υπαρχει στα pet shops...? Κόστος? Έχει ποικιλίες ? Και εγω με την orijen...ενω τη καταβροχθίζουν "αμάσητη'..έχουμε θέμα στα "κακάκια" μας!!! :):)
Eμένα μου τη δώσανε στο σκυλοπάρκο, οπότε δεν ξέρω που την πουλάνε προς το παρόν και τι ποικιλίες έχει (ξέρω ότι έχει σκέτο κοτόπουλο και κοτόπουλο/αρνί, και μία puppy). Me thn orijen εγω ημουν ευχαριστήμενη ως προς τα κόπρανα, αλλά μυριζε η αναπνοή του άσχημα και γι'αυτό αλλαξα σε ωμά.
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Πιστεύω πως έχει πολλά λιπαρά και πολύ ασβέστιο για κουτάβια (πόσο μάλλον για κουτάβι μεγαλόσωμης φυλής).

Πολλές τροφές νομίζω πως απλά δεν κάνουν για το κλίμα της Ελλάδος. Ενδέχεται σκύλοι που ζουν σε πιο κρύες χώρες να χρησημοποιούν καλύτερα τα στοιχεία όπως το λίπος και την πρωτείνη (όταν είναι πάνω από 15% και 25% αντίστοιχα).

Ίσως αυτός να είναι ο λόγος που κάποιες "σούπερ" τροφές δεν πάνε σε αρκετούς σκύλους στην Ελλάδα.
Δεν ξέρω. Με στεναχωρεί βασικά, γιατί πολύ θα ήθελα να τρώει ο σκύλος μου μια πιο "εξελιγμένη" τροφή.
Δεν τι δέχεται ο οργανισμός του.

Είναι παράξενο. Το κρέας το δέχεται μιά χαρά (κι ωμό κι όλας) και το γιαούρτι ακόμη. Το μόνο που δεν το έχω δώσει εγώ είναι λίπος 20% την ημέρα σταθερά (όπως έχει η Αρντεν + η Οριτζεν). Άρα μάλλον αυτό είναι που του "περισσεύει" στις τροφές αυτές.

Στα 2 χρόνια που τον έχω, ΜΟΝΟ με "σούπερ" τροφή έχει πάθει διάρροια! Τι εκνευριστικό!

Μένουμε σε μία πολύ καλή τροφή που δεν είναι από τις "σούπερ". Δεν έχει όμως καθόλου σιτηρά, χρώματα, σόγια και συντηριτικά (αυτά ως γνωστόν είναι περιττά για ΟΛΟΥΣ τους σκύλους!) και έχει ώς βασικό συστατικό το αποξυραμένο κρέας. Δεν χρειάζεται να τη διαφημήσω, μάλλον όλες με αυτά τα κριτήρια, πάνω-κάτω είναι ίδιες.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Πιστεύω πως έχει πολλά λιπαρά και πολύ ασβέστιο για κουτάβια (πόσο μάλλον για κουτάβι μεγαλόσωμης φυλής).
Η παράθεση που έβαλα με τα ποσοστά αναφέρεται σε τροφή για ενήλικα, όχι κουτάβια. Αν θες να ψάξω τα ποσοστά για τροφές puppy.

Πάντως το συμπέρασμα δε νομίζω ότι έχει να κάνει με το κλίμα, αλλά με τα συστατικά της τροφής (πέραν των ποσοστών). Με την orijen πχ (πάνω κάτω ίδια ποσοστά) δεν υπήρχε θέμα με την υφή των κοπράνων (υπήρχαν όμως άλλα προβλήματα, άσχετα με το σκύλο).
 




Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Δεν την έχω ακουστά προσωπικά.

Οχι πως έχει σημασία αυτό. Σημασία έχει να ενημερωθείς ΤΙ πρέπει να έχει μία καλή τροφή, τι ΔΕΝ πρέπει να έχει, και φυσικά να μάθεις να διαβάζεις (και να μεταφράζεις) αυτά που γράφουν στο σακί.
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Δεν την έχω ακουστά προσωπικά.

Οχι πως έχει σημασία αυτό. Σημασία έχει να ενημερωθείς ΤΙ πρέπει να έχει μία καλή τροφή, τι ΔΕΝ πρέπει να έχει, και φυσικά να μάθεις να διαβάζεις (και να μεταφράζεις) αυτά που γράφουν στο σακί.
Eγω φταιω που δεν εξηγησα...:p

Δεν ειναι η εταιρια ''all life stages''.
Ειναι εταιριες που βγαζουν κωδικους που λενε πως κανουν για ΚΑΘΕ σκυλι σε ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ηλικια και σταδιο της ζωης του.
Για παραδειγμα Acana Grain Free(οι κανουριοι κωδικοι). Ειναι All life stages και μπορει να την φαει απο κουταβι μεχρι και ηλικιωμενο σκυλι.
Ποιος ο λογος να λεμε πως πρεπει να δινει καποιος puppy τροφη ή adult - και ποια η χρησιμοτητα της στο κατω κατω - αν μπορουν να καλυφθουν οι αναγκες/απαιτησεις με καποια τετοια τροφη? Ειναι η ''χρυση τομη'' τετοιου ειδους τροφες? Γνωριζοντας(κ προτείνοντας) πως καθε ηλικια εχει διαφορετικες απαιτησεις(μηπως μαρκετινγκ των εταιριων?) θρεπτικων συστατικων οι παραπανω τροφες ανατρεπουν πολλα.:rolleyes:
Δεν τιθεται θεμα ''καλυτερης'' και ''χειροτερης'' τροφης...Για ξηρα μιλαμε.
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Μarketing είναι. Καλό αλλά μάρκετινγκ.
Όπως και κάποια συστατικά που ΠΡΑΓΜΑΤΙ είναι πολύ καλά (πχ. χονδροϊτινη ή/και γλυκοσαμίνη) αλλά είναι σε ΤΟΣΟ μικρή ποσότητα που ισοδυναμεί με το να μην υπάρχει καθόλου. Πόσοι όμως θα επιλέξουν την τροφή μόνο γιατί έχει το "μαγικό" συστατικό;

Φαντάσου λοιπόν και πόσοι θα επιλέξουν την τροφή που έχει φωτό τον σκύλο τους πάνω....

Με παρεξηγηθώ. Πιστεύω πράγματι πως όλες οι φυλές ΔΕΝ πρέπει να τρώνε το ίδιο φαγητό. Φυσικό είναι με τόσες διαφορές (περισσότερες από ΚΑΘΕ είδος θηλαστικού!) να έχουν και διαφορετικές ανάγκες.

Απλά με τις έρευνες που έχω κάνει, οι διαφορές στην ΟΥΣΙΑ της τροφής είναι μηδαμινές ή και λάθος ενίωτε.

Για παράδειγμα (λάθους), κάποιες τροφές βάζουν πάρα πολύ ασβέστιο για τα μεγαλόσωμα κουτάβια (διαφημήζοντας μεγάλη φυλή στο σακί και γράφοντας πως είναι ειδική τροφή για αυτήν).

Οι έρευνες έχουν αποδείξει πως αυτό είναι επικίνδυνο (μπορεί να προκαλέσει προβλήματα στα άρκα τον μεγάλων οστών).
 


scooby doo

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2009
612
3
Ναύπλιο-Αθήνα
Μένουμε σε μία πολύ καλή τροφή που δεν είναι από τις "σούπερ". Δεν έχει όμως καθόλου σιτηρά, χρώματα, σόγια και συντηριτικά (αυτά ως γνωστόν είναι περιττά για ΟΛΟΥΣ τους σκύλους!) και έχει ώς βασικό συστατικό το αποξυραμένο κρέας. Δεν χρειάζεται να τη διαφημήσω, μάλλον όλες με αυτά τα κριτήρια, πάνω-κάτω είναι ίδιες.
Ποια είναι??
Βασικά το χωρίς σιτηρά με προβλημάτισε.. Ποιες από τις "καλές" ΔΕΝ έχουν σιτηρά(πέρα από όριτζεν ακάνα)?
Εκτός και αν δεν θεωρείται το καλαμπόκι σιτηρό..
 


duaz

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2009
241
0
athens
εγω δεν ειχα ποτε προβλημα με την συγκεκριμενη εταιρεια σε ολα τα επιπεδα
ουτε ταρτες ουτε τετοια θεματα , βεβαια δεν ξερω αν εχει να κανει πως ειναι εξω για βολτα 2 ωρες την ημερα και βαλε στην βολτα και στο σπιτι ειναι μεσα - εξω πραγμα που εχει να κανει με την θερομοκρασια του σκυλου , επισης μια φορα την εβδομαδα τρωμε barf , αυγο και γιαουρτι ανα 2 εβδομαδες 2 κιλα
ενω με αλλες εταιρειες ειχα δερματικα λογω των συστατικων ( royal , eukanouba )
... το σιγουρο ειναι πως η ενεργεια του ειναι ειναι αρκετη και γενικοτερα η αντοχη του στα υψη ... επισης το εντυπωσιακο ειναι δε πως παρολο στην αναπτυξη δεν εχω δει διακυμανσεις βαρους δηλ απο το καλοκαιρι απο 42 κιλα ειμαστε στα 44 κιλα σε διαρκεια 1ος χρονου με dogo argentino
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Ποια είναι??
Βασικά το χωρίς σιτηρά με προβλημάτισε.. Ποιες από τις "καλές" ΔΕΝ έχουν σιτηρά(πέρα από όριτζεν ακάνα)?
Εκτός και αν δεν θεωρείται το καλαμπόκι σιτηρό..

ΠΟΛΛΕΣ τροφές δεν έχουν σιτηρά (και ναι, εννοώ ΟΥΤΕ καλαμπόκι). Σε μερικές έχουν μόνο έναν κωδικό (πχ, η Arden Grange έχει μόνο τη Sensitive που είναι έτσι, αλλά έχει 2,8% ασβέστιο). Θέλει να το ψάξεις. Η Nutra Gold (της Diamond) είναι έτσι (χωρίς σιτηρά καθόλου) όπως και η Brit Care (δύο που μου ήρθαν τώρα).