Καινούριος ιδιοκτήτης ενηλίκου Αkita inu


JackBogielis

Member
25 Μαρτίου 2013
11
0
28
kavala/iraklitsa
Καλησπερα σε ολα τα μελη ονομαζομε Ιακωβος ειμαι απο καβαλα και μολις πηρα μια ενηλικη akita inu καθαροαιμη 2 χρονων ειμαι 17 ετων και τρελα ερωτευμενος μαζι της


και παλι καλησπερα σας :)
 
Last edited by a moderator:


Fanzina

Well-Known Member
6 Νοεμβρίου 2011
607
8
Καλώς ήρθες Ιάκωβε και να χαίρεσαι την κούκλα σου!!! Καμία φωτο θα μας βάλεις; Και πως την λένε επίσης ; :)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Ιάκωβε καλώς ήρθες στο φόρουμ.

Πρόσεχε λίγο, στο πόσα προσωπικά σου στοιχεία δημοσιοποιείς. Δεν πρέπει :)
Να σου ζήσει το κορίτσι. Για πες μας τίποτα περισσότερο. Πόσων μηνών είναι; Από ποιό εκτροφείο είναι;
 


JackBogielis

Member
25 Μαρτίου 2013
11
0
28
kavala/iraklitsa
ενας σωστος νεος εκτροφεας ακιτα οπως αυτο που θελω να γινω γιατι πραγματικα με συμαδεψε η ρατσα πρεπει να δημοσιευει λιγα περισσοτερα πρωσοπικα δεδομενα απο του υπολοιπους πιστευω :) anyways :)

Λοιπον η κουκλαρα μου ειναι 2 χρονων ενηλικη δηδαλη, με 2 γεννες (διστυχως η δευτερη της γεννα εγινε με λαμπρατορ επιβητορα στο οποιο ευθυνετε ο προηγουμενος ηδιοκτητης της ) ειναι εκπεδευμενη και ειμαι ο τριτος ιδιοκτητης αλλα και ο τελευταιος που αλλαζει το συγκεκριμενο σκυλη. Ο πρωτος που την πηρε απο κουταβι την εστειλε σε εκπεδευτη αλλα επρεπε να φυγει αθηνα οποτε την εδωσε σε εναν φιλο του και αυτος με τηνσειρα του αφου γεννησε τα κουταβια της κρατησε τα 2 και λογο οικονομικων μας εδωσε την μανουλα δηλαδη την Λεα μου ... Ετσι την ελεγε ο προηγουμενος και θεωρισα σωστο να κρατισω το ονομα της για να μην την μπερδεψω αλλαζοντας το :)

Συνοψιζοντας το μωρο μου ειναι 2 χρονων ειμαι ο τριτος ιδιοκτητης της εχει κανει 2 γεννες και η τελευταια της ηταν με λαμπρατορ :/ καθαροαιμη υπακουη και εκπεδευμενη με οοοολααα τα εμβολια της και οοοολααα τα χαρακτιριστικα των ιαπονεζικων ακιτα ακομη και στον χαρακτηρα :)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Σωστός νέος εκτροφέας ακούω :eek:
Δύο γέννες και η μία με labrador ακούω :confused:

Pedigree δεν ακούω...:rolleyes:
 


JackBogielis

Member
25 Μαρτίου 2013
11
0
28
kavala/iraklitsa
δεν εχει pedigree και ειναι ενα τεραστιο μειονεκτημα που εχει το σκυλι μ :/ μολις ομως οριμασω πανω στην συγκεκριμενη ρατσα και ειμαι ετοιμος για εκτροφεας ακιτα θα ξεκινισω με οοολλααα τα απαραιτητα βηματα για την σωστη εκτροφη των σκυλιων μου :)

οσο για το ζευγαρωμα με το λαμπραντορ οντως ηταν τεραστια αστοχια του προηγουμενου ιδιοκτητη της ο οποιος πραγματικα δεν γνωριζε και πολλα για την συγκεκριμενη ρατσα :/ ομως ευτηχως ο κτηνιατρος μου ειπε πως δεν υπαρχει προβλημα με τα καινουρια κουταβακια και πως ολα θα ειναι ακιτακια με χαρακτιριστικα ακιτα αρκει βεβαια ο αρσενικος που θα ζευγαρωσει να ειναι καθαροαιμος :)
 


mpoumpoulaoriginal

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
429
49
Βυρωνας
οσο για το ζευγαρωμα με το λαμπραντορ οντως ηταν τεραστια αστοχια του προηγουμενου ιδιοκτητη της ο οποιος πραγματικα δεν γνωριζε και πολλα για την συγκεκριμενη ρατσα :/ ομως ευτηχως ο κτηνιατρος μου ειπε πως δεν υπαρχει προβλημα με τα καινουρια κουταβακια και πως ολα θα ειναι ακιτακια με χαρακτιριστικα ακιτα αρκει βεβαια ο αρσενικος που θα ζευγαρωσει να ειναι καθαροαιμος :)
Τί ακριβώς εννοείς γιατί κάπου το έχασα;;;; Αν ξεπεράσω το γεγονός ότι σκοπεύεις να ζευγαρώσεις για τρίτη φορά το άνευ pedigree σκυλί σου, τί πρόβλημα θα είχαν τα νεα κουτάβια;;;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Μα ούτε η σκύλα σου είναι καθαρόαιμη!!!!!!!!!!
Πως τα ακιτάκια θα έχουν τα χαρακτηριστικά;
Τι δουλειά έχει ο κτηνίατρος, να δίνει οδηγίες;

Ιάκωβε λυπάμαι, αλλά ακόμη απέχεις μακράν, από την έννοια του σωστού εκτροφέα.
Βασικά έχεις ακόμη πολύ δρόμο μπροστά σου, για να αυτοκυρηχθείς σωστός απλός ιδιοκτήτης.
Στείρωσε την φουκαριάρα την σκύλα σου, που την έχετε μετατρέψει σε κουταβομηχανή. Κάθε χρόνο και γέννα!!! Αν είναι δυνατόν!!! Και στείλε τον κτηνίατρό σου από κει που 'ρθε. Που ακούει γέννες και τρίβει τα χέρια του :mad:
 




JackBogielis

Member
25 Μαρτίου 2013
11
0
28
kavala/iraklitsa
επειδη ακομη ειμαι απειρος στην εκτροφη των σκυλιων και συγκεκριμενα των ακιτα νομιζα πως με το ζευγαρωμα αυτο θα υπηρχε θεμα με τα γονιδια και πως τα κουταβια θα εβγαιναν παλι ημιαιμα λαμπραντορ-ακιτα ακομη και η καινουρια γεννα γινοταν με καθαροαιμο ακιτα και η κτηνιατρος μου με διαβεβαιωσε πως δεν υπαρχει τετοια πιθανοτητα....οσο για το pedigree πιστευω πως δεν ειναι το χαρτι και η πιστοποιηση που κανει εναν σκυλο αλλα η αγαπη και η αφωσιωση σε αυτο καθως τετοια χαρτια υπαρχουν και πλαστα και αν θα επρεπε να αποκτισω τετοια πιστοποιηση που στο μελλον θα αποκτησω θα ειναι μονο και μονο για να μπορω να πουλισω τα κουταβια μου αφου δυσκολα πολουντε χωρις αυτην...η μονη σωστη και εχεμηθη πιστοποιηση κατα την γνωμη μ ειναι ενα τεστ dna και διασταυρωση στοιχειων με το fci νομιζω πως ετσι λεγετε :)
 


JackBogielis

Member
25 Μαρτίου 2013
11
0
28
kavala/iraklitsa
Μα ούτε η σκύλα σου είναι καθαρόαιμη!!!!!!!!!!
Πως τα ακιτάκια θα έχουν τα χαρακτηριστικά;
Τι δουλειά έχει ο κτηνίατρος, να δίνει οδηγίες;

Ιάκωβε λυπάμαι, αλλά ακόμη απέχεις μακράν, από την έννοια του σωστού εκτροφέα.
Βασικά έχεις ακόμη πολύ δρόμο μπροστά σου, για να αυτοκυρηχθείς σωστός απλός ιδιοκτήτης.
Στείρωσε την φουκαριάρα την σκύλα σου, που την έχετε μετατρέψει σε κουταβομηχανή. Κάθε χρόνο και γέννα!!! Αν είναι δυνατόν!!! Και στείλε τον κτηνίατρό σου από κει που 'ρθε. Που ακούει γέννες και τρίβει τα χέρια του :mad:
μην μπερδευεσε φιλε μου η σκυλα μου ειναι καθαροαιμη τα κουταβια της δευτερης γεννας δεν ηταν ;)
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ιακωβε, εικάζεις ότι ειναι καθαροαιμη γιατι έχει την ίδια μορφη με τα ακιτα ή γιατι ετσι επεμεναν οι προηγούμενοι ιδιοκτητες. Σκυλι χωρις πεντιγκρι να δεις γραπτά από πού κρατά η σκουφια του, δεν θεωρείται καθαρόαιμο και ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να κάνει γέννες!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Ιάκωβε αγόρι μου, ούτε και ξέρεις τι λες.

Στείρωσε την σκύλα σου. Απόλαυσε την ζωή σου μαζί της και άσε τα μεγαλόπνοοα σχέδια για εκτροφές και λοιπές επιστημονικές φαντασίες, γιατί εκτός όλων των άλλων που δεν θα σε πείσουν, αυτός ο κόσμος, πίστεψέ με είναι τόσο μικρός, που στην σκέψη και μόνο τέτοιας άκυρης προσπάθειας από μέρους σου, θα γίνεις βούκινο και ρόμπα στο πανελλήνιο.
 


JackBogielis

Member
25 Μαρτίου 2013
11
0
28
kavala/iraklitsa
μα αυτο που δεν καταλαβατε ειναι πως δεν λεω πως ειμαι εκτροφεας αλλα πως ευελπιστω να γινω για αυτο και εκανα εγγραφη εδω για αυτο και διαβασα ολα τα forum και κοιταω να ενημερωνομαι για να ειμαι ετοιμος καποτε να παρω την δικια μ σκυλα-κουταβι που θα ειναι πιστοποιημενο και τεσταρισμενο με τεστ dna οπως προανεφερα και οπως ειδα σε μια αναρτηση εδω στο forum πως θεωρειτε η πιο εμπειστη για να ξεκινισω απο εκει ;) συγκεκριμενο σκυλι θα ειναι ο συντροφος μου και ο κατα καποιο τροπο εκπαιδευτης μου για το μελλον ;)
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Καλώς ήρθες Ιάκωβε! Πάρτα όλα από την αρχή και αλλιώς! και όταν λέμε όλα εννοούμε ΟΟΟΟΛΑ! στρώσου στο διάβασμα!!!!
 


JackBogielis

Member
25 Μαρτίου 2013
11
0
28
kavala/iraklitsa
Καλώς ήρθες Ιάκωβε! Πάρτα όλα από την αρχή και αλλιώς! και όταν λέμε όλα εννοούμε ΟΟΟΟΛΑ! στρώσου στο διάβασμα!!!!
καλως σας βρηκα και φυσικα αυτο κανω :) και οπως λεω ευελπιστο να γινω εκτροφεας ποτε δεν ειπα οτι ειμαι :) και για αυτο αναρτησα και το συγκεκριμενο θεμα για να δω και απο την αμεση συζητηση τι ιδεες και συμβουλες θα αποκτισω :)
 


dogmaster

Well-Known Member
21 Νοεμβρίου 2012
117
0
κοιτα να δεις φίλε μου... εκτροφέας δεν είναι αυτός που αγοράζει μια σκύλα (ακόμα και πιστοποιημένη..) κάνει γέννες και πλουτίζει πουλώντας κουτάβια... είναι κάτι πολύ παραπάνω.. ΑΑΑΑ και μην φανταστείς πως ο εκτροφέας κερδίζει ένα σωρό χρήματα... αντε γιατί πολλά ακούω... τεσπα, κάτσε διάβασε.. και εγώ έτσι νόμισα στην αρχή..να είναι καλά τα παιδιά που με βοήθησαν να καταλάβω ποιος είναι σωστός εκτροφέας..
 


JackBogielis

Member
25 Μαρτίου 2013
11
0
28
kavala/iraklitsa
κοιτα να δεις φίλε μου... εκτροφέας δεν είναι αυτός που αγοράζει μια σκύλα (ακόμα και πιστοποιημένη..) κάνει γέννες και πλουτίζει πουλώντας κουτάβια... είναι κάτι πολύ παραπάνω.. ΑΑΑΑ και μην φανταστείς πως ο εκτροφέας κερδίζει ένα σωρό χρήματα... αντε γιατί πολλά ακούω... τεσπα, κάτσε διάβασε.. και εγώ έτσι νόμισα στην αρχή..να είναι καλά τα παιδιά που με βοήθησαν να καταλάβω ποιος είναι σωστός εκτροφέας..
συμφωνω μαζι σου και αν περιμενε καποιος να πλουτισει απο το ζωω του τοτε δεν λεγετε εκτροφεας αλλα εκμεταλευτης και το ξερω πολυ καλα αυτο αφου πριν την σκυλα μου ημουν κατοχος ενος λυκοσκυλου και ενος ιημιαιμου ;)
 


dogmaster

Well-Known Member
21 Νοεμβρίου 2012
117
0
συμφωνω μαζι σου και αν περιμενε καποιος να πλουτισει απο το ζωω του τοτε δεν λεγετε εκτροφεας αλλα εκμεταλευτης και το ξερω πολυ καλα αυτο αφου πριν την σκυλα μου ημουν κατοχος ενος λυκοσκυλου και ενος ιημιαιμου ;)
μπράβο και συγχαρητήρια.. αλλά πρόσεχε μην γίνεις έτσι στην πορεία γιατί πολύ σίγορο σε ακούω:mad:
 


JackBogielis

Member
25 Μαρτίου 2013
11
0
28
kavala/iraklitsa
μπράβο και συγχαρητήρια.. αλλά πρόσεχε μην γίνεις έτσι στην πορεία γιατί πολύ σίγορο σε ακούω:mad:
κανεις δεν ξερει το μελλον αλλα θα εχω τα ματια μου 14 και τα αυτια μου ανοιχτα οπως και τωρα λοιπον σας καληνυχτιζω και ελπιζω να συνεχισουμε το θεμα και αυριο