Και ύστερα αναρωτιόμαστε....!!


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Εκτός αν παρέχεις περισσότερα από όσα θα παρείχε (ζωή σε σπίτι και όχι σε κένελ), αλλά σε περάσει και μία ανάκριση για το ξεκάρφωμα...
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Γι'αυτό παίρνεις σκυλάκι από φιλοζωική και ξεμπερδεύεις με όλες αυτές τις μπαρούφες!
Γιατί όποιος ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ χρειάζεται κάποια συγκεκριμένη φυλή, τότε ξέρει ακριβώς πού και πώς να την ψάξει, δεν αναρωτιέται στα εκάστοτε φόρουμ...

(η κακία της ημέρας :p)
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Γι'αυτό παίρνεις σκυλάκι από φιλοζωική και ξεμπερδεύεις με όλες αυτές τις μπαρούφες!
Γιατί όποιος ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ χρειάζεται κάποια συγκεκριμένη φυλή, τότε ξέρει ακριβώς πού και πώς να την ψάξει, δεν αναρωτιέται στα εκάστοτε φόρουμ...

(η κακία της ημέρας :p)
Ε δεν ειναι απολυτο αυτο :) εγω καν δεν ηξερα μεχρι καποιους μηνες πριν , αλλα εψαξα, βοηθησε και το φορουμ και ολα κομπλε ;)
 


silver

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2012
813
1
Αθήνα
Γιατί όποιος ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ χρειάζεται κάποια συγκεκριμένη φυλή, τότε ξέρει ακριβώς πού και πώς να την ψάξει, δεν αναρωτιέται στα εκάστοτε φόρουμ...

(η κακία της ημέρας :p)
Είμαι και εγώ από "αυτούς που έμαθαν από το dogforum" (αυτό θα έπρεπε να το κάνουμε στάμπα και να το κολλήσουμε σε κάνα φούτερ προς πώληση....όλο και κάποιον δείκτη οικονομίας θα κουνούσαμε...)που θα έπρεπε να στραφούν για να πάρουν σκύλο. Και χαίρομαι γι αυτό.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Γιατί όποιος ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ χρειάζεται κάποια συγκεκριμένη φυλή, τότε ξέρει ακριβώς πού και πώς να την ψάξει, δεν αναρωτιέται στα εκάστοτε φόρουμ...
Δεν είναι απόλυτο αυτό.
Δεν το βρίσκω κακό να θέλει κάποιος να ενημερωθεί, αρκεί φυσικά να μην έχει παρωπίδες.
Τα φόρουμ κατά τη γνώμη μου βοηθάνε και πολύ μάλιστα. Αρκεί βέβαια να μην μενεις εκεί, αλλά να το ψάχνεις και παραπάνω. Τα φόρουμ σε βοηθάνε να ψαχτείς προς τη σωστή κατεύθυνση. Δεν θα σε πάρουν από το χεράκι...

Οσον αφορά τη χρησιμότητα, υπάρχουν και φυλές συντροφιάς.
Υπάρχουν φυλές που πλέον δεν χρησιμοποιούνται για τον σκοπό που δημιουργήθηκαν.
Εγώ που έχω φάει πετριά που λέει και "το" Μαρέκο, και έχω λόξα με τα γιόρκι, σε τι θα μπορούσα να το χρησιμοποιήσω;;; Να ψάχνει αρούρια ή να το βάλω να μου βρίσκει τρούφα; :mrgreen:

Είμαι της άποψης πως οι καθαρόαιμες φυλές γενικά πρέπει να απευθύνονται σε λίγους και όχι στις μάζες.
Ελάχιστοι είναι αυτοί που πραγματικά ξέρουν ΤΙ θέλουν και για ποιό λόγο το θέλουν.
Ελάχιστοι ψάχνουν, ελάχιστοι ενδιαφέρονται, ελάχιστοι γνωρίζουν ή έχουν την διάθεση να μάθουν.
Οι περισσότεροι κολλάνε στην εξωτερική εμφάνιση ή πουλάνε μούρη (πουλ-μουρ κοινώς).
Χώρια που κατά τη γνώμη μου οι σωστοί εκτροφείς εκ των πραγμάτων δεν μπορούν να καλύψουν τη ζήτηση. Γιατί πολύ απλά δεν είναι αυτός ο σκοπός τους.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Είμαι της άποψης πως οι καθαρόαιμες φυλές γενικά πρέπει να απευθύνονται σε λίγους και όχι στις μάζες.
Ποιούς λίγους? Με ποια κριτήρια μπορούμε να κρίνουμε αν μια καθαρόαιμή φυλή απευθύνεται σε κάποιον ή όχι? Και τι είναι αυτό που κάνει τον καθένα να αποτελεί κομμάτι των μαζών ή όχι? Εκτός κι αν θέλεις να πεις ότι ο σκύλος γενικότερα, ανεξάρτητα καθαροαιμίας. (που και πάλι εγείρονται κάποια ερωτήματα)
Οι περισσότεροι κολλάνε στην εξωτερική εμφάνιση ή πουλάνε μούρη (πουλ-μουρ κοινώς).
Αν περνάνε καλά με το σκυλί τους και το σκυλί περνάει καλά μαζί τους, που είναι το κακό?
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
να το βάλω να μου βρίσκει τρούφα; :mrgreen:
Σκέψου το λίγο πιο σοβαρά αυτό....! Θα χ***είς στο τάληρο!

Καταννοώ και σέβομαι πετριές και ανάγκες αλλά επί της ουσίας συμφωνώ με την Λαρα_κουκλάρα.
 


rodriguez

Well-Known Member
5 Απριλίου 2013
329
111
Ανω Γλυφάδα
Δηλαδη τελος παντων ποιον μπορει κανεις να εμπιστευτει αν θελει σκυλο ρατσας?
Καλό θέμα, θα ήθελα να γράψω και εγώ κάποιες εμπειρίες/απόψεις.
Το διάβασα από την αρχή το thread. Το λοιπόν επειδή κάποιοι εκτροφείς είναι λάθος από αυτό δεν συνεπάγεται ότι και όλοι είναι λάθος ούτε όλοι είναι καλοί. Εδώ έρχεται η προσωπική μας κρίση όπου κρίνουμε αν θα εμπιστευτούμε εμείς. Βλέπουμε γονείς, διακρίσεις, άτομα και καταλαβαίνουμε.
Γενικός κανόνας άμα σου τάζει πολλά για το σκύλο και γενικότερα ας το καλύτερα.

Αλλα αν πας να παρεις αμαξι.. πιο πολυ ερευνα κανεις... και τελικα διαλεγεις κατι, με το οποιο εισαι συνηθως ευχαριστημενος.. με το σκυλο γιατι δεν συμβαινει αυτο?
Σωστό και αυτό. Γνώμη μου γιατί ο σκύλος έχει πολλά κρυφά χαρακτηριστικά που ένας που δεν ξέρει δεν μπορεί να τα δεί, ειδικά αν είναι κουτάβι. Οπότε σου λέει σκύλος ο ένας σκύλος και ο άλλος γιατί να πληρώσω παραπάνω (οποιασδήποτε φυλής), Αν την έχεις πατήσει από πέτσοπ ή byb με θέματα υγείας ή εμφάνισης πολύ εκτός προτύπου τότε αναθεωρείς τις απόψεις σου.

Είμαι της άποψης πως οι καθαρόαιμες φυλές γενικά πρέπει να απευθύνονται σε λίγους και όχι στις μάζες.
.
Δηλαδή να υπάρχει αποκλεισμός κάποιου που θέλει υγιή σκύλο με συγκεκριμμένα χαρακτηριστικά?:confused:
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Είμαι της άποψης πως οι καθαρόαιμες φυλές γενικά πρέπει να απευθύνονται σε λίγους και όχι στις μάζες.
Ελάχιστοι είναι αυτοί που πραγματικά ξέρουν ΤΙ θέλουν και για ποιό λόγο το θέλουν.
Ελάχιστοι ψάχνουν, ελάχιστοι ενδιαφέρονται, ελάχιστοι γνωρίζουν ή έχουν την διάθεση να μάθουν.
Εγώ νομίζω ότι αυτό αφορά όλους τους σκύλους και όχι μόνο τους καθαρόαιμους.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Εκτός κι αν θέλεις να πεις ότι ο σκύλος γενικότερα, ανεξάρτητα καθαροαιμίας. (που και πάλι εγείρονται κάποια ερωτήματα)
Αναφέρομαι στις καθαρόαιμες φυλές, αλλά μιας και το ανέφερες, πιστεύω ακράδαντα πως δεν είναι όλοι ικανοί να έχουν σκύλο γενικότερα. Είτε ημίαιμο, είτε καθαρόαιμο. Ειδικά σε μια χώρα που στερείται κυνοφυλικής παιδείας.

Ποιούς λίγους? Με ποια κριτήρια μπορούμε να κρίνουμε αν μια καθαρόαιμή φυλή απευθύνεται σε κάποιον ή όχι? Και τι είναι αυτό που κάνει τον καθένα να αποτελεί κομμάτι των μαζών ή όχι?
Αυτό πρέπει να το κάνουν οι εκτροφείς, οι σωστοί εκτροφείς που νοιάζονται και πονάνε τη φυλή τους πριν δώσουν κουτάβι τους.

Με κριτήριο τις ιδιαιτερότητες της κάθε φυλής επιλέγεις σαν σωστός εκτροφέας, εκείνον που είναι ικανός να ανταπεξέλθει. Εκείνον που πραγματικά ξέρει τι θέλει και έχει όρεξη να μάθει.
Δεν δίνεις κινητό. Μια ψυχούλα δίνεις. Και οφείλεις να σεβαστείς την ύπαρξή της και να επιλέξεις τον ιδανικό για την υπόλοιπη ζωή της.

Φυσικά όλα αυτά, αν δεν βάζεις το χρήμα πάνω από το πλάσμα που έφερες στον κόσμο.

Για αυτό πάντα τους σωστούς τους παρακαλάς να σου δώσουν σκύλο τους και ΑΝ σου δώσουν, ενώ οι υπόλοιποι θα σου κάνουν δώρο και τη ΒΥ.

Παρόλα αυτά θα ξαναγράψω πως έτσι κι 'αλλιώς οι σωστοί εκτροφείς δεν κάνουν γέννες για να καλύψουν τη ζήτηση. Επομένως αναγκαστικά απευθύνονται σε ένα πολύ μικρό κοινό που τους ξέρει και τους αναγνωρίζει.
Γιατί πρέπει να διαχωρίσουμε πως άλλο πράγμα είναι η εκτροφή για την διατήρηση και βελτίωση μιας φυλής επενδύοντας στο καλύτερο - στοχεύοντας στο καλύτερο και άλλο πράγμα η αθρόα παραγωγή - εκτροφή pet σκύλων για "ευρεία κατανάλωση", τηρώντας όλα τα προσχήματα.

Αν περνάνε καλά με το σκυλί τους και το σκυλί περνάει καλά μαζί τους, που είναι το κακό?
Το κακό είναι να επιλέξεις μια φυλή με βάση την εμφάνιση χωρίς να ενδιαφερθείς για τις ανάγκες της και τις ιδιαιτερότητές της.

Δηλαδή να υπάρχει αποκλεισμός κάποιου που θέλει υγιή σκύλο με συγκεκριμμένα χαρακτηριστικά?:confused:
Αν δεν είναι ικανός να ανταπεξέλθει, βεβαίως ΝΑΙ!
Που είναι το παράξενο;
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Συμφωνούμε ότι είναι κακό να διαλέξεις μια φυλή με βάση την εμφάνιση, χωρίς να ενδιαφερθείς για τις ανάγκες και τις ιδιαίτερότητές της, αλλά μάλλον δεν πρόσεξες τι έγραψα "αν περνάνε καλά με το σκυλί τους και το σκυλί περνάει καλά μαζί τους" δηλαδή αν τελικά καλύπτονται οι ανάγκες του σκύλου και οι ιδιαιτερότητες της φυλής δεν κάνουν μαρτύριο τη ζωή αυτηνού που το επέλεξε.

Όσο για το ποιός εκτροφέας δίνει που και με ποια κριτήρια... Θα σου έλεγα να βάλεις νερό στο κρασί σου, γιατί βάσει αυτών που λες, ίσως να βγαίνει το συμπέρασμα ότι ο εκτροφέας σου δεν είναι σωστός, καθώς σου έδωσε γιορκι, ενώ δεν το έχεις ούτε να κυνηγάει αρούρια, ούτε να βρίσκει τρούφα. Ξέρεις πολύ καλά όμως ότι αυτό είναι αυθαίρετο συμπέρασμα, αφού το σκυλί σου είναι ευτυχισμένο (όπως κι εσυ) και καλύπτονται οι ανάγκες του. Δηλαδή το ποιός είναι Σωστός Εκτροφέας και ποιός όχι, αλλάζει από άνθρωπο σε άνθρωπο, ανάλογα με τα κριτήρια που θέτει ο άνθρωπος αυτός. Με αυτή τη λογική, ίσως, οι σωστοί εκτροφείς μπορεί και να φτάνουν να καλύψουν τη ζήτηση σε καθαρόαιμα, όταν αυτή διαμορφώνεται από άτομα που αξίζει να έχουν σκύλο, ανεξάρτητα καθαροαιμίας ή μη.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Υπάρχουν φυλές που έχουν τέτοιες απαιτήσεις που δεν ταιριάζουν με τον τρόπο ζωής ή τον χρόνο και τη διάθεση του καθενός μας.
Πέρα από τη χρησιμότητα της κάθε φυλής, υπάρχουν και οι ιδιαιτερότητες, όπως η εκτόνωση, η περιποίηση, ο χαρακτήρας και άλλα πολλά που ιδιαίτερα στις καθαρόαιμες φυλές είναι και παραμένουν σταθερά και προβλέψιμα. Δεν κάνουν όλα τα σκυλιά για όλους.
Αυτό είναι αφενός στο χέρι του μελλοντικού ιδιοκτήτη να ψάξει να μάθει και να ενδιαφερθεί (όπως θα έκανε και με το iphone πριν το αγοράσει) και αφετέρου του εκτροφέα που θα απευθυνθεί, ώστε να τον ενημερώσει και να διασφαλίσει και εκείνος με τη σειρά του την ευζωία του σκύλου του. Γιατί αυτό είναι το ζητούμενο στην τελική.


το ποιός είναι Σωστός Εκτροφέας και ποιός όχι, αλλάζει από άνθρωπο σε άνθρωπο, ανάλογα με τα κριτήρια που θέτει ο άνθρωπος αυτός. Με αυτή τη λογική, ίσως, οι σωστοί εκτροφείς μπορεί και να φτάνουν να καλύψουν τη ζήτηση σε καθαρόαιμα, όταν αυτή διαμορφώνεται από άτομα που αξίζει να έχουν σκύλο, ανεξάρτητα καθαροαιμίας ή μη.
Δεν θεωρώ πως η έννοια του "σωστού εκτροφέα" είναι φλου και βασίζεται στην υποκειμενικότητα.
Υπάρχουν ηθικοί κανόνες που πρέπει να ακολουθούνται και το πρώτο και αδιαπραγμάτευτο κριτήριο που πρέπει να θέτουμε, είναι η εκτροφή για το καλό της φυλής. Αν αυτή είναι η βάση μας, τότε μόνο μπορούν να μπουν υποκειμενικά κριτήρια ανάλογα το τι θέλουμε και πως το έχουμε φανταστεί.