Κακη εμπειρια απο γνωστο με τροφες μπαρφ


TortoiseMan 2

Member
25 Ιουνίου 2020
20
8
25
Γεια σας..Δεν ειμαι ακομα ιδιοκτητης σκυλου αλλα εχω ξεκαθαρισει με τον εαυτο μου πως οτι ρατσα και να παρω θα το ταιζω μπαρφ πιστευοντας πως ειναι ο καλυτερος τροπος διατροφης για το σκυλο.Παρολα αυτα ομως γνωστος μου ιδιοκτητης ενος dogo arhentino με ενημερωσε πως μια φθηνιαρικη μαρκα μπαρφ εκανε κακο στο σκυλι του και το εκανε να κατουραει αιματα...Μπορει η μπαρφ να κανει τετοιο κακο στα σκυλια ; Η ειχε διαφορα θεματα το αρτζεντινο που το οδηγησαν σε αυτο ;Επισης μηπως πρεπει να μην το σκεφτομαι για μπαρφ; Αλλα δεν θα ηθελα μς την καμια να ταισω ξηρα..Δεν ξερω τι να προτιμισω ...
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Η ειχε διαφορα θεματα το αρτζεντινο που το οδηγησαν σε αυτο ;
Προς Θεού μη ρωτήσεις τον γνωστό σου για λεπτομέρειες σχετικά με τον σκύλο του, θα σου τις πω εγώ που τα ξέρω καλύτερα. Όχι δεν είχε άλλα θέματα, Η μπαρφ τα έκανε όλα.
Βρε με αυτά τα ιντριγκαδόρικα νήματα... :whistle:
 
  • Haha
Reactions: saras


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Μα λες από μόνος σου " φθηνιαρικη" Μπαρφ.
Τι σε κάνει να σκεφτείς, ότι μια φθηνιαρικη ( και ίσως κακής ποιότητας ) Μπαρφ εχει διαφορές από μια φθηνιαρικη ξηρά τροφή?
Οι περισσότερες ετοιματζιδικες Μπαρφ δεν αξίζουν!
Φτιαξτω μόνος σου!
Μόνο έτσι θα μπορείς να προσαρμόσεις την τροφή του σκύλου σου ακριβός βάση των αναγκών του.
Όλα τα άλλα είναι πρόχειρες λύσεις ευκολίας.
 
  • Like
Reactions: saras


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.877
Οι περισσότερες ετοιματζιδικες Μπαρφ δεν αξίζουν!
Φτιαξτω μόνος σου!
Υπάρχουν έτοιμες barf, από πιστοποιημένες εταιρίες ή από ανθρώπους που ξέρουν τι κάνουν, που τις πληρώνεις όσο οποιαδήποτε καλή τροφή, οποιουδήποτε είδους και είναι σαφώς ασφαλέστερη επιλογή, από το να την φτιάξει μόνος του, κάποιος που δεν έχει υποθέτω την παραμικρή ιδέα, πως και τι να κάνει.
Θέλει έρευνα και μεγαλύτερο budget :)
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.076
Athens
Οι περισσότερες, επίσημες και πιστοποιημένες* - αν όχι σχεδόν όλες οι barf του εμπορίου - ακολουθούν, όπως και οι σκυλοτροφές:
  • Τον κανόνα της μέγιστης δυνατής κερδοφορίας, δηλαδή το μεγαλύτερο δυνατό ποσοστό σε κόκαλλο που είναι και το πιο φθηνό υλικό.
  • Τις healthy bullshit τάσεις, εξ ού και βρίσκεις μέσα αρακά που δεν έχει καμία θέση στη διατροφή του σκύλου ή ράσμπερυ και άλλα τέτοια super foods τα οποία δε νομίζω να αναζητούσε ο ωμοφάγος σκύλος/λύκος στα δάση τότε εκείνα τα χρόνια...
Κάποια έτοιμη είναι ίσως λίιιγο καλύτερη από άλλη - καμία τους όμως δεν είναι ιδανική - αν ήταν θα ήταν και απαγορευτικό το κόστος τους. Επίσης Barf δεν σημαίνει να τρώει ο σκύλος κάθε μέρα το ίδιο, ακόμη και αν αυτό είναι ωμό.

Υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις πιο "homemade" barf. Επίσης μπορεί κανείς να πάει σε πιο μεσοβέζικες λύσεις, που ανεβάζουν την ποιότητα σε σχέση με την αποκλειστικά έτοιμη barf.

Π.χ. μισά γεύματα από μια "καλή" έτοιμη μπαρφ
1 γεύμα ψάρι τη βδομάδα από τη λαική της γειτονιάς
1 γεύμα στομάχια κοτόπουλου τη βδομάδα επίσης από Βαρβάκειο.
1 γεύμα πράσινο πατσά τη βδομάδα επίσης από Βαρβάκειο.

Ενα λάδι με ωμέγα-3 πχ λινέλαιο που το βάζεις μόνος σου γιατί δεν το χει έτσι κι αλλιώς καμία έτοιμη μπαρφ μέσα.

Κάπως έτσι ανεβάζεις ποιότητα, σε προσιτό κόστος, είναι εύκολο και δεν χρειάζεσαι και τεράστιο χώρο κατάψυξης.

(* η πιστοποίηση δεν εγγυάται την ποιότητα αλλά την τυποποίηση της διαδικασίας παραγωγής.)
 
  • Like
Reactions: FrenchieFan