Κακομεταχείριση σε Pet shop


koutsounaki

Active Member
15 Σεπτεμβρίου 2011
29
3
Αθήνα
Λοιπόν...Διαβάζοντας το σχετικό νόμο για τα Pet shop και βλέποντας τις τελευταίες μέρες μια κατάσταση άσχημη σε γειτονικό κατάστημα, ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να κάνω κάτι νομικά κυρίως ώστε να μην επαναληφθούν αυτά που είδα. Και εξηγούμαι. Ο κύριος που το έχει μας εξυπηρετεί αρκετά χρόνια για διάφορα ζωάκια που είχαμε σπίτι (παπαγαλάκια, χαμστεράκια, χελωνάκια) και όταν είδα την παρακάτω εικόνα που θα σας πω, όσο μπόρεσα του μίλησα αλλά δεν είδα κάποια αλλαγή. Τον τελευταίο καιρό έχει βγάλει έξω από το μαγαζί του κλουβάκια με γατάκια και κουταβάκια, τα οποία αμφιβάλλω αν έχουν απογαλακτιστεί, από υγεία δε νομίζω να έχει γίνει κάποιος έλεγχος,δεν έχω ιδέα από που μπορεί να τα φέρνει και τα πουλάει και σε διόλου ευκαταφρόνητες τιμές. Τα κλουβάκια είναι το ένα πάνω στο άλλο, ακριβώς μπροστά στο πεζοδρόμιο όπου περνάει κόσμος και λίγο πιο δίπλα αυτοκίνητα. Απ'ότι διάβασα δηλαδή έχει παραβεί αρκετά σημεία του νόμου. Τα ζωάκια τα λυπήθηκε η ψυχή μου αφού ήταν τόσο μικρά και τα 2 σκυλάκια έτρεμαν κιόλας. Και το ερώτημα είναι τι μπορεί να γίνει με αυτό το θέμα;
Σημείωση ότι βρίσκεται σε μικρή πόλη και έχει μεγάλη πελατεία των περισσότερων εκ των οποίων η νοοτροπία είναι εντελώς αντιφιλοζωική...Θέλω να πω ότι πολλοί το επικροτούν αυτό και ακόμα περισσότεροι δε νοιάζονται καν. Ευχαριστώ προκαταβολικά για την όποια συμβουλή!
 


nikos00

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2013
193
81
Αθηνα
Ειναι μερικοι τυποι.....
Δυστυχως δεν ξερω τα βηματα που πρεπει να γινουν.... ισως καποια φιλοζωικη? σε καποια υπηρεσια του δημου?

Μπραβο σου παντως που ευαισθητοποιησε , περιμενε να σου απαντησει καποιο μελος που ξερει να σε κατευθυνει !
 


koutsounaki

Active Member
15 Σεπτεμβρίου 2011
29
3
Αθήνα
O δήμος δε νομίζω να ασχοληθεί. Όσο για φιλοζωική, δεν υπάρχει πλέον δυστυχώς. Γενικά υπάρχει ένα χάος σε αυτό το θέμα γιαυτό ρωτάω αν μπορώ να κάνω κάτι προσωπικά γιατί δεν πιστεύω ότι θα βοηθήσει κάποιος πιο οργανωμένα.
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
O δήμος δε νομίζω να ασχοληθεί. Όσο για φιλοζωική, δεν υπάρχει πλέον δυστυχώς. Γενικά υπάρχει ένα χάος σε αυτό το θέμα γιαυτό ρωτάω αν μπορώ να κάνω κάτι προσωπικά γιατί δεν πιστεύω ότι θα βοηθήσει κάποιος πιο οργανωμένα.
Συγνώμη αλλά τι ρωτάς ακριβώς; Αφού δεν υπάρχει φιλοζωική όπου θα μπορούσες σε συνεργασία μαζί τους να τον καταγγείλεις τον καταγγέλεις μόνος σου. Δεν υπάρχουν λύσεις χωρίς να βάλουμε το χέρι μας κι εμείς.
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Και το ερώτημα είναι τι μπορεί να γίνει με αυτό το θέμα;
Πας και τα αγοράζεις όλα και τα σώζεις. Προσφέρεις σε αυτές τις αθώες ψυχούλες ένα καλό σπίτι και τα γλυτώνεις από την βαρβαρότητα. Αν δεν μπορείς να τα αγοράσεις όλα εσύ, πες σε φίλους και γνωστούς σου που θέλουν ένα ζωάκι να το πάρουν από εκεί ώστε να τα βοηθήσουν.

...Όχι; o_O