Καλή Συνέχεια


Status
Κλειδωμένο θέμα

mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.661
19.891
Βασίλη, οι κανονισμοί του φόρουμ λένε:
"- Δεν γίνονται διαγραφές λογαριασμών, θεμάτων ή δημοσιεύσεων κατ'απαίτηση. Τα παραπάνω μπορούν να γίνουν μόνο από τους διαχειριστές και μόνο όταν κρίνεται απαραίτητο από αυτούς."

Και να επαναλάβω...admin είναι ένας. Ούτε ο Johnk, ούτε εγώ, ούτε κανένα άλλο μέλος, μπορεί να παρέμβει διαχειριστικά. Σε τίποτα και για κανέναν λόγο.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
5. Η έννοια "μπασταρδάκια", πάντα με χάλαγε... να φανταστείς, έχω μία οικογενειακή φίλη, που μιλάμε για μία από τις πιο τρυφερές και αθώες ανθρώπινες ψυχές στον πλανήτη...
Χρησιμοποιεί, όμως, τον όρο... και ΚΑΘΕ φορά που τον χρησιμοποιεί, μπορείς να ακούσεις, εκ μέρους μου, ΑΚΑΤΑΝΟΜΑΣΤΕΣ θυμωμένες βρισιές!;)
Υπαρχουν μπασταρδοι και... μπασταρδοι
 

Attachments



vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Βασίλη, οι κανονισμοί του φόρουμ λένε:
"- Δεν γίνονται διαγραφές λογαριασμών, θεμάτων ή δημοσιεύσεων κατ'απαίτηση. Τα παραπάνω μπορούν να γίνουν μόνο από τους διαχειριστές και μόνο όταν κρίνεται απαραίτητο από αυτούς."

Και να επαναλάβω...admin είναι ένας. Ούτε ο Johnk, ούτε εγώ, ούτε κανένα άλλο μέλος, μπορεί να παρέμβει διαχειριστικά. Σε τίποτα και για κανέναν λόγο.
Δεν διαφωνώ.. και πριν στείλω το πμ, διάβασα τους κανονισμούς. Γράφει όπως το είπες: "Δεν γίνονται διαγραφές λογαριασμών, θεμάτων ή δημοσιεύσεων κατ'απαίτηση." Δεν απαίτησα, ζήτησα. Υπάρχει νομίζω διαφορά, όπως το ότι σύμφωνα με τους κανονισμούς δεν λέει πουθενά ότι αποκλείονται οι διαγραφές. Το σχόλιο μου στον Γιάννη περί αδμιν ήταν γιατί απο την μεριά μου δεν ειπα σε κανέναν εκτος απο πμ στο αδμιν ότι επιθυμώ να διαγραφούν τα ποστ μου. Ας είχα μια απάντηση σε πμ... Τέλος πάντων..
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Amico Jr.


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Διορθωση ...καθαροαιμο νομιζουν οι ανυποψιαστοι αστοι το οπτικα ομοιομορφο (με ενα προτυπο φτιαγμενο απο επαγγελματιες εμπορους σκυλων εν αγνοια του δημιουργου της καθε φυλης) με το προτυπο σκυλακι συνοδευομενο απο αναλογη βεβαιωση εξακριβωσης ματαιοδοξιας.
Η ομοιομορφία στον φαινότυπο βάσει ενός προτύπου, ήταν και είναι όντως το ζητούμενο.
Αυτό ήταν το concept και αν θες την γνώμη μου, αυτό βοήθησε στο να μην εξαφανιστούν πολλές φυλές που η εργασία τους δεν ανταποκρινόταν πλέον στον σύγχρονο τρόπο ζωής.
Σίγουρα κάποιες χάθηκαν στους αιώνες, κάποιες άλλες ενσωματώθηκαν σε ήδη υπάρχουσες, αλλά και νέες δημιουργήθηκαν.
Μετά το 1873, από τότε δηλαδή που υιοθετήθηκε επίσημα το σύστημα των κλειστών γενεαλογίων, των προτύπων και των εκθέσεων μορφολογίας, δεκάδες νέες φυλές αναγνωρίστηκαν ή δημιουργήθηκαν. Φυλές που κατά πάσα πιθανότητα δεν θα υπήρχαν αν δεν υπήρχε αυτό το νέο κίνητρο των "αστων" που τους έδωσε ώθηση να ασχοληθούν.
Το ποιές είναι αυτές οι φυλές το αφήνω σε εσάς να το ανακαλύψετε - όσοι φυσικά θέλετε να μάθετε - παραθέτοντας ένα βιβλίο του 1845


Από κει και πέρα, αυτό που ονομάζεις "βεβαίωση εξακρίβωσης ματαιοδοξίας", είναι η απόδειξη πως τα γονίδια του σκύλου μας προέρχονται από την γενετική δεξαμενή της φυλής από την στιγμή που έκλεισε η πόρτα σε νέο αίμα.
Η βεβαίωση αυτή, δεν εξετάζει τον συνδυασμό αυτών των γονιδίων, αλλά μόνο την προέλευσή τους. Για αυτόν ακριβώς τον λόγο το pedigree - όπως το λέμε διεθνώς - δεν πιστοποιεί ούτε την υγεία, ούτε την μορφολογία, ούτε την ικανότητα ενός σκύλου, όπως βλέπω πως συχνά πυκνά αναπαράγεται.

Αυτούς τους σκύλους λοιπόν μπορείτε να τους πείτε όπως θέλετε, ο όρος όμως που χρησιμοποιείται είναι ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΟΙ σκύλοι.
 




Eraki

Well-Known Member
4 Μαϊου 2016
75
192
47
ρε παιδιά... μα μην αρχίζουμε καινούρια συζήτηση με τα ίδια και τα ίδια. Όποιος θέλει να "εξιταριστεί" ας ξαναδιαβάσει άλλη μια το: http://www.dogforum.gr/community/threads/Η-ζωή-με-ένα-σκυλί-byb.32368/

κι ωραία τα σεντόνια να τα διαβάζεις όταν βαριέσαι αλλά προτάσεις του τύπου "εμένα δεν μου αρέσει ο χαρακτηρισμός μπάσταρδα" και "εγώ όταν μπήκα ψάχτηκα" αφορούν μόνο εσένα και δεν έχουν να κάνουν με το γενικό πληθυσμό. Καλά κάνεις και δεν σου αρέσει κι ακόμα καλύτερα που ψάχτηκες. Από εμένα έχεις θερμά συγχαρητήρια για το επίπεδο που διατηρείς, το πόσο αγαπάς τα ζώα ώστε να μην τα χαρακτηρίζεις μπάσταρδα και το ότι είσαι σχολαστικός άνθρωπος στα θέματα που σε αφορούν.
Αυτό που λέμε όμως είναι τι κάνει/δεν κάνει ο ΠΟΛΥΣ κόσμος και γιατί οι "νέοι" που ίσως δεν είναι το ίδιο σχολαστικοί (για τον α,β,γ, λόγο - αλήθεια θα ήθελε κανείς να κάνουμε συζήτηση επ'αυτού?) προσβάλλονται, εκνευρίζοντα, δεν μπορούν να φτάσουν να καταλάβουν/δεχτούν όσα λέτε.
Και ΟΧΙ δεν έχει να κάνει με το πόσο δεκτική ήμουν εγώ γιατί είχα δηλώσει ότι δεν θα ξαναμπώ στο φόρουμ αν αντιμετωπίζομαι έτσι - κι εδώ είναι ο @Haris Drazen να το επιβεβαιώσει.

Λοιπον ας μην αναλωνόμαστε σε κουραστικές και ατέρμονες συζητήσεις (αυτό παράκληση και προς όλες τις πλευρές) και ας προσπαθήσουν ΟΛΟΙ να δουν λίγο και την πλευρά του ΑΛΛΟΥ με σεβασμό και ψυχραιμία.
Δεν υπάρχουν κερδισμένοι από τέτοιου είδους συζητήσεις, παρά μόνο χαμένοι (θεωρώ εγώ).
Όσοι είναι ανοιχτόμυαλοι (γιατί πολλά διάβασα και γι'αυτό) μπορούν να καταλάβουν πολύ καλά το πρόβλημα που βρίσκεται κι αυτό αφορά όλες τις πλευρές και τις απόψεις. Πράγμα που σημαίνει ότι οι "αδιάβαστοι" να έχουν ανοιχτό μυαλό να μάθουν αλλά και οι γνωρίζοντες να καταλαβαίνουν "τι έχουν τα έρμα και ψοφάνε". N'est pas?
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Amico Jr.


Status
Κλειδωμένο θέμα