Καλαζάαρ.. Πώς μπορώ να το αποτρέψω;


Manos(Ivan GSD)

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2011
212
0
Γεια χαρά..Ήθελα να ρωτήσω - μιας και μπαίνει η άνοιξη - τι μέτρα μπορώ να πάρω ώστε το σκυλί μου να μην προσβληθεί από το καλαζάρ?Από οτι έχω ακούσει υπάρχουν ή αμπούλες ή ειδικό scalibor για τις σκνίπες ..Αν εγκρίνετε κάτι απο αυτά , τι θα προτείνατε ??
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.645
7.753
Εγώ της φοράω scalibor λουράκι και αμπούλα Advantix την οποία ανανεώνω κάθε 20 ημέρες. Νομίζω ότι είναι προστατευμένη σχεδόν 100% με τον τρόπο αυτο, αν και κάποιοι άλλοι βάζουν και σπρέυ στις μουρίτσες τους και στα ποδαράκια, γενικά στα μέρη που είναι πιθανό να τσιμπηθεί. Citronella σπρέυ από όσο γνωρίζω.
 








Manos(Ivan GSD)

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2011
212
0
Σε ευχαριστώ ..Ρώτησα περισσότερο γιατί ο δικός μου το βράδυ κοιμάται στο μπαλκόνι και είναι περισσότερο εκτεθειμένος στις σκνίπες..
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Ειναι εντελως εκτεθειμενος οχι απλα περισσοτερο. Ειναι πιο πιθανο να τα τσιμπισουν στον υπνο που δεν κουνιουνται να ξερεις. Εκτος απο ολα οσα αναφερθηκαν σαν προληψη και εφοσον κοιμαται στο μπαλκονι βαλε και κανενα φιδακι.
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
frontline spray

δες και αυτό!
Καλυτερα να κοιμαται μεσα στο σπίτι πάντως γενικά! ή σε κλειστο χώρο έστω για να προστατευεται απο σκνιπες κλπ
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.645
7.753
Lara αν δεν κάνω λάθος νομίζω το frontline δεν είναι για την σκνίπα.
Mάνο το κάνω τα τελευταία 3 χρόνια που την έχω , αλλάζω λουράκι κάθε 3 μήνες και αμπούλα κάθε 20 ημέρες, αλλά έχω μια επιφύλαξη αν ο συνδιασμός αυτός προστατεύει πλήρως από τσιμπούρια γιατί κάπου την τσίμπησε ένα δαιμονισμένο και έπαθε ερλίχεια.
 


Manos(Ivan GSD)

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2011
212
0
Ναι όμως είναι πολύ ζωηρός ακόμα και αν τον βάλω μέσα η θα ξυπνήσω και θα τα δω όλα άνω κάτω ή δεν θα ξυπνήσω εφόσον δεν θα με αφήσει να κοιμηθώ :p..
 


Manos(Ivan GSD)

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2011
212
0
Καλά εγώ νομίζω έτσι και αλλιώς ο,τι και να του βάλεις σίγουρα θα πάει κάποιο παράσιτο πάνω του..
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
kyveli εχεις δίκιο απλά είπα να βάλω όλα τα αντιπαρασσιτικα γιατι μαλλον δεν χρησιμοποιει τιποτα :(
 




Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Καλά εγώ νομίζω έτσι και αλλιώς ο,τι και να του βάλεις σίγουρα θα πάει κάποιο παράσιτο πάνω του..
αν του βαλεις μπορει να γλιτωσεις πολλα
αν δεν του βαλεις 99,9999999% θα εχεις πολλα προβληματα

αν δεν τον μαθεις εσυ να καθεται ησυχα στο σπιτι δεν θα μαθει ποτε απο μονος του, αν ειναι πολυ ζωηρος να αυξησεις την εκτονωση του, μαλλον δεν τον κουραζεις αρκετα και βαριεται γι`αυτο κανει ζημιες. Οπως και να εχει ειναι πολυ επικινδυνο να κοιμαται έξω και μαλιστα χωρις καμια προστασια απο παρασιτα.
 


Manos(Ivan GSD)

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2011
212
0
Ναι όμως το φιδάκι θα τελειώσει κάποια στιγμή δεν θα είναι για όλο το βράδυ / έτσι και αλλιώς ένα φιδάκι κρατάει νομίζω περίπου 2 ώρες..
 




Manos(Ivan GSD)

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2011
212
0
Τι να σου πώ , η αλήθεια είναι πως δεν θα μου άρεσε να εισπνέει όλη αυτή την καπνίλα ...Τι να πώ.. είναι δύσκολο τώρα που είναι 7,5 μηνών να τον έχω μέσα στο σπίτι :/ ...Αλλά θα προσπαθήσω να τον μάθω μέσα από τώρα..
 






manolis68

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2008
416
0
Athens
Μπραβο Lara γιατι υπενθυμιζεις πραγματα χιλιοειπωμενα εδω μεσα και τεκμηριωμενα.
Βρε παιδια πριν ρωτησετε κατι, καντε μια αναζητηση! Τζαμπα ειναι και μαλιστα θα βρεις απαντησεις απο μελη που κουραστηκαν και σταματησαν πια να μπαινουν εδω αλλα εχουν αναλυσει σχεδον τα παντα με εξακριβωμενα σωστες απαντησεις στα αρθρα τους. Αν πραγματι συνεχιζεις να εχεις αποριες, γραψε εκει αυτο που θες ωστε να συνεχιστει εκει η συζητηση χωρις να ειναι αποκομενη.
Δεν το λεω με κακο σκοπο, απλα ειναι κουραστικο να υπαρχουν καποιες φορες παραλληλα θεματα ερωτησεων για την ιδια ακριβως απορια.
Οσο για το τι θα κανεις για τη σκνιπα, τσιμπουρια και αλλα τετοια, ρωτησες τον γιατρο σου? ΠΡΩΤΑ αυτος και μετα οτι σου πει ο καθενας εδω μεσα απο την εμπειρια του.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.894
Μέλη
19.935
Νεότερο μέλος
Markela@