Καλαζάρ και ημιτελείς θεραπείες


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
περιμενα να ακουσω πολλα αλλα το να θανατωσω το σκυλι μου επειδη νοσισε απο καλααζαρ και δεν εχω την συγκεκριμενη στιγμη λεφτα για να του κανω πληρη θεραπεια απο ενα τετοιο φορουμ ειλικρινα δεν περιμενα να το ακουσω ποτε...

λυπαμαι πραγματικα ομως και ελπιζω ποτε να μην χτυπησει την πορτα σου (εχοντας 3 σκυλια που κοιμουντε εξω) γιατι τοτε θα καταλαβεις τι μ@λ@κιες λες τωρα.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Φιλε μου Τασο, εγραψα παραπανω κατι διαβασε το.
Αντι να προβαινεις κι εσυ σε αφορισμους, διαβασε τα....

Το πρωτοκολλο θεραπειας κ η νομοθεσια ειναι σαφης.
Δεν πρεπει να το ακους απο μενα, επρεπε να το ξερεις ηδη!!

Αντι λοιπον κι εσυ να αφοριζεις εμενα, διαβασε να καταλαβεις τι κ ποτε γινεται.

Επισης να ξερεις οτι οι πιθανοτητες οι δικες μου, οι δικες σου κ του οποιου αλλου εχει σκυλο, μεσα η εξω θα μειωνονταν απειρως αν δεν υπηρχαν παντου σκυλια φορεις για τα οποια κανεις δεν μεριμνα αναλογως, και αυτο ειναι ακριβως το point απο το οποιο ξεκινησε η συζητηση........
 
  • Angry
Reactions: TheBestBoi


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
σαφως και δεν με νοιαζει τι λεει το προτοκολο και το καθε τι αν (υποθετικα) εχω αρρωστο σκυλι και την συγκεκριμενη στιγμη αδυνατω να του προσφερω την πληρη θεραπεια του επειδη δεν εχω λεφτα γιατι πολυ απλα σε εναν μηνα μπορει να βρω το ποσο.

με την λογικη σου ομως εγω εφοσον δεν εχω τα χρηματα θα παω να το θανατωσω γιατι ετσι λεει το προτοκολο,να το βαλουν εκει που ξερουν το πρωτο...κωλο εφοσον ειδικα που μιλαμε για ιδιοκτητο σκυλο και οχι αδεσποτο..

τι λες τωρα δηλαδη;;;οτι θα πρεπει να ρωταω τον καθενα αν εχει αρρωστο σκυλο και τον βγαζει βολτα μην και κολλησει ο δικος μου;;;οτι πρεπει να του πω αν ειναι αρρωστος απο καλααζαρ και δεν κανει θεραπεια να τον θανατωσει γιατι κινδυνευει να αρρωστησει ο δικος μου;;;;;;;;

μαρεει που ελεγες και για σκυλια σε γυαλες.................
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Για να γνωρίζουμε όλοι τι προβλέπει η νομοθεσία


«Άρθρο 17α
Αντιμετώπιση λεϊσμανίασης
1. Οι δεσποζόμενοι σκύλοι, στους οποίους έχει δια−
γνωστεί η νόσος της λεϊσμανίασης (Leishmania spp)
από κτηνίατρο και έχει επιβεβαιωθεί με εργαστηριακές
εξετάσεις η μη αναστρέψιμη πορεία της, λαμβάνοντας
υπόψη τους κανόνες υγείας και ευζωίας των ζώων,
καθώς και το δυνητικό κίνδυνο για τη δημόσια υγεία,
από την ύπαρξη φλεβοτόμων – μεταδοτών της ως άνω
νόσου, υπόκεινται σε ευθανασία, με τη συναίνεση του
ιδιοκτήτη.
Στην περίπτωση που δεν εφαρμόζεται ευθανασία,
μετά από γνωμάτευση του κτηνίατρου και με την ευ−
θύνη των ιδιοκτητών των δεσποζόμενων σκύλων, λαμ−
βάνονται όλα τα υποστηρικτικά θεραπευτικά και προ−
ληπτικά μέτρα, λόγω του ότι η νόσος κατατάσσεται
στα νοσήματα υποχρεωτικής δήλωσης, σύμφωνα με
το π.δ. 41/2006 (Α΄ 44) και καταγράφεται υποχρεωτικά
στο βιβλίο των νοσημάτων υποχρεωτικής δήλωσης, που
πρέπει να διατηρεί κάθε κτηνίατρος.
2. Σε όλους τους αδέσποτους σκύλους, ανεξάρτητα
με την κλινική εικόνα, που είναι υπό την προστασία
φιλοζωικών ενώσεων ή σωματείων ή Δήμων, αν οι σκύ−
λοι βρίσκονται σε καταφύγια ζώων ή είναι ελεύθεροι,
αντίστοιχα, επιβάλλεται ορολογική εξέταση για την
ανίχνευση τίτλου αντισωμάτων κατά της Leishmania
spp, κατά την πρώτη διαδικασία περισυλλογής τους
και πριν από οποιαδήποτε άλλη ιατρική πράξη, όπως
περίθαλψη ή στείρωση.
Εφόσον το αποτέλεσμα είναι θετικό:
α) Αν επιβεβαιωθεί από τον κτηνίατρο, με επιπλέον
αιματολογικές εξετάσεις, η μη αναστρέψιμη πορεία της,
λαμβάνοντας υπόψη τους κανόνες υγείας και ευζωίας
των ζώων, καθώς και το δυνητικό κίνδυνο για τη δημό−
σια υγεία, από την ύπαρξη φλεβοτόμων – μεταδοτών
της Leishmania spp, υπόκεινται σε ευθανασία.
β) Αν, μετά από γνωμάτευση κτηνιάτρου, η κλινική
εικόνα και οι αιματολογικές και παρασιτολογικές εξε−
τάσεις επιτρέπουν τη θεραπεία, οι σκύλοι επιβάλλεται
να κρατούνται σε κλειστό χώρο καθ’ όλη τη διάρκεια
της θεραπείας. Η θεραπεία ορίζεται από τον κτηνίατρο,
σύμφωνα με τα προτεινόμενα θεραπευτικά πρωτόκολ−
λα, με τη χρησιμοποίηση εγκεκριμένων φαρμακευτικών
σκευασμάτων από τον Εθνικό Οργανισμό Φαρμάκων ή
τον Ευρωπαϊκό Οργανισμό Φαρμάκων.
Με ευθύνη των φιλοζωικών ενώσεων ή σωματείων ή
των Δήμων, ανάλογα με το αν οι σκύλοι βρίσκονται σε
καταφύγια ζώων ή είναι ελεύθεροι, γίνεται αυστηρή κα−
ταγραφή των ζώων που είναι υπό θεραπεία, τηρούνται
όλα τα παραστατικά των εξετάσεων και αναλαμβάνε−
ται η ευθύνη της πλήρους θεραπείας και λήψης των
κατάλληλων προληπτικών μέτρων για την προστασία
της Δημόσιας Υγείας.
Εάν οι σκύλοι δοθούν σε αναδόχους επιβάλλεται η
υποχρεωτική γραπτή ενημέρωση του αναδόχου για
τον τίτλο αντισωμάτων και εν συνεχεία ο ανάδοχος
υποχρεούται να αναλάβει γραπτώς την ευθύνη της εν−
δεδειγμένης θεραπείας με παράλληλο έλεγχο από τη
φιλοζωική ένωση ή σωματείο ή το Δήμο.
Κάθε εξάμηνο επιβάλλεται να γίνεται κτηνιατρική
εξέταση και ανίχνευση τίτλου αντισωμάτων κατά της
Leishmania spp για την αξιολόγηση της πορείας του
νοσήματος, με τήρηση όλων των παραστατικών των
εργαστηριακών εξετάσεων.
Σε κάθε περίπτωση όλα τα ανωτέρω αποδεικτικά έγ−
γραφα πρέπει να είναι στη διάθεση των Διευθύνσεων
Κτηνιατρικής των Περιφερειών της Χώρας για έλεγχο.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
@tasos malinoua
Δεν συνενοουμαστε κ πραγματικα δεν καταλαβαινω το γιατι.....

Αν (χτυπαω ξυλο) το σκυλι σου χτυπηθει απο αυτοκινητο κ πρεπει να μπει αμεσα χειρουργειο για να σωθει η ζωη του τι θα πεις;
Δεν εχω τα λεφτα, γιατρε περιμενε κανα μηνα, δεν μπορω τωρα;
Η θα βρεις μια αμεση λυση η θα καταληξει.

Ετσι ειναι κ με το καλαζααρ.
Αν ο σκυλος σου νοσησει, πρεπει να βρεις μια αμεση λυση. Αν τα λεφτα θα τα εχεις δεν ενα μηνα λοιπον, κανε διακανονισμο με τον γιατρο σου, να πληρωσεις σε ενα μηνα η σε 100 δοσεις.... Δεν μπορεις ομως να εχεις ενα σκυλο φορεα απο τον οποιο κινδυνευουν ολοι οι υπολοιποι και να μην κανεις τιποτα!

Τα παραπανω απτωνται λογικης.....
Υπαρχουν ομως και θεματα νομοθεσιας, ακριβως γιατι δεν εχουν ολοι αυτη την κοινη λογικη που απαιτειται......

Ο ιδιος νομος που οριζει την πωληση σκυλου στις 8 εβδομαδες η την διατηρηση ενος ζωου στο μπαλκονι η το τσιπαρισμα του για τον οποιο ολοι φωναζουμε (που στην τελική κανενα απο αυτα δεν απειλει την δημοσια υγεια) προβλεπει διαδικασιες και γι αυτο το νοσημα που ειναι σοβαροτερο των παραπανω για ολους......

Δεν μπορω να σε πεισω, αλλα τουλαχιστον μην αφοριζεις για πραγματα που θα επρεπε να ειναι δεδομενα.......
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Πως βγηκε το συμπερασμα οτι ο σκυλος μπορει να διατηρειται πολλα χρονια ασυμπτωματικος και με καλη κλινικη εικονα μονο με ζυλαπουρ ή ακομα και leishguard αληθεια?

Νομιζω οτι θα πρεπει να διαχωριστει στη συζητηση το πιο πανω (πραγματι υπαρχει γιατρος που το προτεινει σαν λυση?) και απο το καθυστερω ενα δυο μηνες τη θεραπεια του ζωου.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Επισης να ξερεις οτι οι πιθανοτητες οι δικες μου, οι δικες σου κ του οποιου αλλου εχει σκυλο, μεσα η εξω θα μειωνονταν απειρως αν δεν υπηρχαν παντου σκυλια φορεις
Κι αν δεν υπηρχαν σκνιπες. Και αερας να πετανε. Εγω λεω να θανατωσουμε οτι δε μας βολευει.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
@Amaliaz
Γνωριζω πολλες περιπτωσεις κ αρκετους ανθρωπους που κατα προτροπη των κτηνιατρων χορηγουν ζυλαπουρ για να κατευνασουν τα συμπτωματα, οταν η κλινικη εικονα χειροτερευει, ενω μηνες τωρα δεν κανουνε τιποτα ουσιαστικο για την θεραπεια του ζωου.
Να στους συστησω; :p

@Estranged
Και κατ επεκταση αν δεν υπηρχαν σκυλια δεν θα ειχαμε την νοσο....
Ειλικρινα απ οσα γραφω, αυτο καταλαβες;
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
@tasos malinoua
Δεν συνενοουμαστε κ πραγματικα δεν καταλαβαινω το γιατι.....

Αν (χτυπαω ξυλο) το σκυλι σου χτυπηθει απο αυτοκινητο κ πρεπει να μπει αμεσα χειρουργειο για να σωθει η ζωη του τι θα πεις;
Δεν εχω τα λεφτα, γιατρε περιμενε κανα μηνα, δεν μπορω τωρα;
Η θα βρεις μια αμεση λυση η θα καταληξει.


Δεν μπορω να σε πεισω, αλλα τουλαχιστον μην αφοριζεις για πραγματα που θα επρεπε να ειναι δεδομενα.......
an θεωρεις το ενα παραδειγμα ιδιο με το αλλο πραγματικα καταλαβαινω γιατι δεν συνενοουμαστε και για να ξερεις πραγματη εχει χτυπησει σκυλο μου αμαξι και πηγα στην γιατρο χωρις να εχω ενα ευρω πανω μου και εκανε την δουλεια και με το παραπανο και στο τελος ουτε λεφτα μου πηρε οταν πηγα να την πληρωσω.
γιαυτο οταν λες κατι να ξερεις οτι μπορει να ξυνεις και πληγες,οπως ηδη θα εχεις ξυσει πληγες πολων εδω μεσα που εχουν καλααζαρικα σκυλια και εν μερη τους λες οτι ειναι παρανομοι που δεν υα σκοτωνουν.
ελεος κυριε προεδρε δηλαδη.

να με πεισεις σε τι;;στο να σκοτωσω τον σκυλο μου επειδη εσυ πας κατα γραμμα ας πουμε;;;;;που απο οσο ειδα απο τον νομο που εβαλε ο τακηςφ δεν ισχυουν αυτα που λες οπως τα λες οποτε σταματα το λιγο εστω (επειδη το πηρε το ποταμι) σκεπτομενη οτι τυπαδες εδω μεσα υποφερουν η εχουν υποφερει απο αυτο..

μην μου ξαναπεις για νομο και αν θελω εγω η αλλος να τον καταλαβει,κατα καιρους ολοι τους εχουμε πατησει κατα το πως μας παει οποτε.....κακο παραδειγμα και αυτο.
 


Katiariko

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2013
405
183
34
Αθηνα
Επειδή εχω περάσει και περνάω ακόμα απο όλες τις φάσεις που έχετε αναφέρει, όταν αρρώστησε η Ντάλια μου:love:, ειχα διάφορα οικονομικά ανοίγματα και αυτό που ηρθε σαν κερασάκι στην τουρτα ήταν η αρρώστια της μικρής μου.
Πλέον, μετά απο πολύ φροντίδα και κόπο έχουμε καταφέρει μαζί πολλά!
Όταν αναλαμβάνεις να μεγαλώσεις ένα ζωάκι (ή ένα παιδάκι) και εισαι υπεύθυνος, ότι προβλήματα και να έχεις, στρώνεις τον κώλο σου κάτω και βρίσκεις και λεφτά, λύσεις και θα καταυποχρεωθείς και όλα....άρα αρχικά δεν καταλαβαίνω το "Δεν εχω λεφτά".

Δευτερον, θεωρώ ότι ο καθένας πρέπει να προστατεύει τον σκύλο του όπως αυτός νομίζει καλύτερα. Χωρίς να σημαίνει ότι δεν τον αφήνει να πλησιάσει καθόλου άλλα σκυλιά.
Υπάρχουν εμβόλια κλπ κλπ και όχι να περιμένει απο τους άλλους να τον "υπολογίσουν".

Δεν θεωρώ πώς όταν ένα σκυλί που βγαίνει δυο φορές βόλτα την ημέρα και κανένα παρκο 1-2 φορές το μήνα αλλα τις υπόλοιπες ημέρες είναι στο σπίτι του, μπορεί να μεταφέρει με τόση ευκολία τη νόσο του καλαζάρ...(ειδικά το δικό μου που απο το φόβο μου μη παθει τιποτε άλλο, φοράει και σιτρονέλες κλπ)


Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Τάσο σε αυτό το κομμάτι.

να το βαλουν εκει που ξερουν το πρωτο...κωλο εφοσον ειδικα που μιλαμε για ιδιοκτητο σκυλο και οχι αδεσποτο..
τι λες τωρα δηλαδη;;;οτι θα πρεπει να ρωταω τον καθενα αν εχει αρρωστο σκυλο και τον βγαζει βολτα μην και κολλησει ο δικος μου;;;οτι πρεπει να του πω αν ειναι αρρωστος απο καλααζαρ και δεν κανει θεραπεια να τον θανατωσει γιατι κινδυνευει να αρρωστησει ο δικος μου;;;;;;;;

μαρεει που ελεγες και για σκυλια σε γυαλες.................

Δεν σκέφτηκα ούτε στιγμή να θανατώσω τη Ντάλια επειδή έχει καλαζαρ...το μόνο που σκέφτηκα ήταν το "σκάσε και κολύμπα." :LOL:



Edit:
an θεωρεις το ενα παραδειγμα ιδιο με το αλλο πραγματικα καταλαβαινω γιατι δεν συνενοουμαστε και για να ξερεις πραγματη εχει χτυπησει σκυλο μου αμαξι και πηγα στην γιατρο χωρις να εχω ενα ευρω πανω μου και εκανε την δουλεια και με το παραπανο και στο τελος ουτε λεφτα μου πηρε οταν πηγα να την πληρωσω.
γιαυτο οταν λες κατι να ξερεις οτι μπορει να ξυνεις και πληγες,οπως ηδη θα εχεις ξυσει πληγες πολων εδω μεσα που εχουν καλααζαρικα σκυλια και εν μερη τους λες οτι ειναι παρανομοι που δεν υα σκοτωνουν.
ελεος κυριε προεδρε δηλαδη.
Μου έχει συμβέι και κατι παρόμοιο την περίοδο εκείνη...
 
  • Like
Reactions: anastasiak


anastasiak

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2013
100
243
Εγω λέω να μαντρώσουμε μόνο αυτούς τους ασυμπτωματικούς , χωρίς θεραπεία σκύλους και με καλή κλινική εικόνα για χρόνια και καθαρίσαμε. Γιατί πόσοι θα είναι ρε παιδιά, 20 -30.o_O

Συγνώμη αλλά εγω δεν ξέρω πολλά σκυλιά να ζούνε χρόνια έχοντας καλαζάρ χωρίς θεραπεία και με καλή κλινική εικόνα.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
@Amaliaz
Γνωριζω πολλες περιπτωσεις κ αρκετους ανθρωπους που κατα προτροπη των κτηνιατρων χορηγουν ζυλαπουρ για να κατευνασουν τα συμπτωματα, οταν η κλινικη εικονα χειροτερευει, ενω μηνες τωρα δεν κανουνε τιποτα ουσιαστικο για την θεραπεια του ζωου.
Να στους συστησω; :p
Να τους πεις οτι καλυτερα να το δωσουν το ζωο τους σε καποιον αλλο.Και να μην ξαναπαρουν.
Και χορηγοντας ζυλαπουρ τα συμπτωματα υποχωρουν? Εξετασεις κανουν αυτοι οι ανθρωποι? Σιγουρα οχι.

Τα σκυλια αυτα εχουν το πολυυυυυ ενα χρονο ζωης.

Συγνώμη αλλά εγω δεν ξέρω πολλά σκυλιά να ζούνε χρόνια έχοντας καλαζάρ χωρίς θεραπεία και με καλή κλινική εικόνα.
Ακριβως.
 




kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Χωρίς να είμαι δικηγόρος ή να έχω σχέση με νομικά, αλλά έχοντας πείρα από σκυλί με καλαζάρ και τη θεραπεία του, να πω ότι υπάρχει νόμος (Π.Δ. 400/1983 - 'Αρθρο 9, Παρ. 4-5) που μεταξύ άλλων λέει τα παρακάτω :

...."Οι σκύλοι που είναι προσβεβλημένοι από λεϊσμανίαση η οποία επιβεβαιώνεται με εργαστηριακές εξετάσεις θανατώνονται ύστερα από έγγραφη συναίνεση του ιδιοκτήτη με μεθόδους ευθανασίας με ευθύνη των ιδιοκτητών, Ή με ευθύνη των ιδιοκτητών τους τίθενται υπό αυστηρή απομόνωση κατά τρόπον ώστε να αποκλείεται το ενδεχόμενο αυτοί οι σκύλοι να δηχθούν από φλεβοτόμους (σκνίπες)"

Βγήκε μετά ο Ν.3170/2003 που καταργεί το παραπάνο Π.Δ. ΕΚΤΟΣ από το επίμαχο άρθρο!

Αφήστε δε που την εποχή που έκανα εγώ τη θεραπεία το Clucantime ΔΕΝ υπήρχε εδώ! Συνεπώς και ... "παρανομούσες" (εντός εισαγωγικών) που έκανες θεραπεία και παρανομούσες (χωρίς εισαγωγικά αυτή τη φορά ) που έφερνες απ' έξω το Clucantime
 


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Επίσης για όσους δεν βαριούνται κάνω c(l)opy paste ενα αρθρο του B. I. Kοντού
Διδάκτωρ Κτηνιατρικής Σχολής Α.Π.Θ. & Τέως
Επίκ.Καθηγητής της Παθολογικής Κλινικής της.
Καθηγητής στην Εθν.Σχολή Δημόσιας Υγείας

LEISGUARD: ΝΕΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ ΑΠΟ ΤΟ KALA-AZAR (ΛΕΙΣΜΑΝΙΑΣΗ)

ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ:

· ΕΙΣΑΓΩΓΗ: Υπενθυμίσεις σχετικές με την Γενικευμένη Λεϊσμανίαση του Σκύλου

I. Ονοματολογία και Επιδημιολογικά δεδομένα

II. Από τι προκαλείται (αιτιολογία)

III. Πως μεταδίδεται (μετάδοση) και ο ρόλος των φλεβοτόμων

IV. Επώαση της νόσου - Η έννοια του ζώου φορέα

V. Εκδήλωση της νόσου ή παράγοντες από τους οποίους εξαρτάται η εξέλιξη της μόλυνσης -λοίμωξης, σε νόσο

· ΝΕΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΛΗΨΗ ΚΑΙ ΤΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

I. Έγκαιρη διάγνωση

II. Νόμιμη κυκλοφορία Λεϊσμανιοκτόνων φαρμάκων

III. Νόμιμη κυκλοφορία σκευασμάτων για την επαρκή διέγερση της Κυτταρικής Ανοσίας

· ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ LEISGUARD

· Προτεινόμενο ΝΕΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ελέγχου και θεραπείας της Λεϊσμανίασης στην πράξη, με βάση τα νέα δεδομένα

I. Η έννοια του Ελέγχου και της Εκκρίζωσης και της Θεραπείας της νόσου

II. Συνοπτική περιγραφή του ΝΕΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

· ΣΥΝΤΟΜΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΕΥΛΟΓΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΣΧΕΤΙΚΩΣ ΜΕ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ LEISGUARD

· ΤΕΛΙΚΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

LEISGUARD: ΝΕΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ ΑΠΟ ΤΟ KALA-AZAR (ΛΕΙΣΜΑΝΙΑΣΗ)

I. ΕΙΣΑΓΩΓΗ: Υπενθυμίσεις σχετικές με την Γενικευμένη Λεϊσμανίαση του Σκύλου

1. Ονοματολογία και Επιδημιολογικά δεδομένα

1.1. ΟΝΟΜΑΤΟΛΟΓΙΑ. Με τον όρο kala-azar που κατά λέξη σημαίνει "μαύρη νόσος" αποκαλούνταν η Σπλαχνική Λεϊσμανίαση του Ανθρώπου στην Ινδία, πριν αυτή ταυτοποιηθεί (1903) από τους Leishmann και Donovan οπότε το αίτιο της ονομάστηκε Leishmania donovani. Η αντίστοιχη Σπλαχνική Λεϊσμανίαση του ανθρώπου στις Μεσογειακές χώρες γρήγορα διαπιστώθηκε ότι οφείλεται σε άλλο είδος λεϊσμάνιας την Leishmania infantum. Η νόσος στο σκύλο, που εντοπίστηκε αμέσως μετά την ταυτοποίησή της στον άνθρωπο (1908) στη Β. Αφρική, οφείλεται επίσης στηLeishmania infantum με τη διαφορά ότι πέρα από τα "σπλάχνα", προσβάλλει και όλα τα οργανικά συστήματα, κυρίως όμως εκδηλώνεται και με σοβαρά συμπτώματα από το δέρμα.

Ο όρος "σπλαχνική" στον άνθρωπο χρησιμοποιείται για να διαφοροποιήσει τη νόσο από τις άλλες μορφές Λεϊσμανίασης που οφείλονται σε άλλα είδη και εντοπίζονται κυρίως ή και μόνο στο δέρμα, προκαλώντας τις Δερματικές Λεϊσμανιάσεις του ανθρώπου (διάφοροι τύποι δερματικής νόσου οφειλόμενοι σε διάφορα δερμοτρόπα είδη Λεϊσμάνιας).

Για το λόγο αυτό στον σκύλο έχει προταθεί ο όρος Γενικευμένη Λεϊσμανίαση του Σκύλου (ΓΛΣ) ώστε να αποφεύγεται η σύγχυση με την Σπλαχνική ή Δερματική Λεϊσμανίαση του ανθρώπου και φυσικά με το Ινδικό Kala-azar . Αναζητώντας τη νόσο του σκύλου στο διαδίκτυο τη συναντάμε ως Λεϊσμανίαση του σκύλου (Canine Leishmaniasis-CanL). Παρ’ όλα αυτά, από το κοινό γίνεται ακόμη ευρύτατη χρήση του όρου Kala-azar και για την Γενικευμένη Λεϊσμανίαση του σκύλου.

1.2. ΕΠΙΔΗΜΙΟΛΟΓΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ.

Στη χώρα μας όπως και στις άλλες Μεσογειακές χώρες η νόσος είναι "ενδημική" . Δηλαδή είναι γνωστή από αιώνος και πλέον, υπάρχει αδιάλειπτα έως και σήμερα και ταλαιπωρεί χιλιάδες ιδιοκτήτες και τα ζώα τους κινδυνεύουν. Σε ό,τι αφορά τη συχνότητα της νόσου στο σκύλο, ανάλογα με τη μέθοδο διερεύνησής της, την περιοχή, την εποχή και την εργαστηριακή δοκιμή με την οποία εκτελέστηκε η έρευνα, τα ποσοστά των θετικών στην μόλυνση με Leishmania σκύλων κυμαίνονται από 1 έως 40 % ενώ της γάτας από 1 έως 8%. Αντίθετα, στον άνθρωπο η Σπλαχνική Λεϊσμανίαση, στη χώρα μας είναι εξαιρετικώς σποραδική, με περί τα 50 περιστατικά κατ’ έτος.

Συμπερασματικά, ολόκληρη η χώρα μας θεωρείται ενιαία ως περιοχή υψηλού, ως προς τη λεισμανίαση, κινδύνου. Φυσικά, σε περιοχές στις οποίες γενικώς υπάρχει μεγάλος αριθμός σκύλων και ειδικότερα μεγάλος αριθμός σκύλων φορέων του παθογόνου παράγοντα ή σκύλων που νοσούν από Λεϊσμανίαση, είναι και μεγαλύτερη η πιθανότητα να μολύνονται και οι φλεβοτόμοι (σκνίπες) και ο "φαύλος κύκλος" μόλυνση φλεβοτόμου - μόλυνση σκύλου να αποκτά ιδιαίτερη δυναμική, εφόσον δεν γίνονται οι απαραίτητες παρεμβάσεις, για τον έλεγχο της νόσου.

2. ΑΠΟ ΤΙ ΠΡΟΚΑΛΕΙΤΑΙ Η ΝΟΣΟΣ (ΑΙΤΙΟΛΟΓΙΑ).

Η Γενικευμένη Λεϊσμανίαση του σκύλου προκαλείται από το πρωτόζωο - παράσιτο Leishmania infantum. Όπως ήδη αναφέρθηκε, ο ίδιος παθογόνος παράγοντας προκαλεί στο άνθρωπο την Σπλαχνική Λεϊσμανίαση γεγονός από το οποίο απορρέει η ιδιαίτερη σημασία της για την Δημόσια Υγεία. Σ ΄ ότι αφορά την μορφολογία του, το πρωτόζωο, παρουσιάζεται σε μικροσκοπικά παρασκευάσματα με δυο (2) μορφές: α) την ακίνητη ή αμαστιγωτή μορφή, η οποία εντοπίζεται στο κυτταρόπλασμα των φαγοκυττάρων (μακροφάγα κύτταρα) των σπονδυλωτών ξενιστών, των ζώων δηλαδή και του ανθρώπου και β) την κινητή ή προμαστιγωτή (μαστιγοφόρο) μορφή. Η τελευταία συναντιέται στους ασπόνδυλους ξενιστές* και μεταδότες του πρωτόζωου που αποκαλούνται φλεβοτόμοι ή κοινώς σκνίπες.

3. ΠΩΣ ΜΕΤΑΔΙΔΕΤΑΙ Η ΝΟΣΟΣ (μετάδοση) και ο ρόλος των ΦΛΕΒΟΤΟΜΩΝ.

Η φυσική μετάδοση της Λεϊσμανίασης μεταξύ των ζώων αλλά και των ζώων ξενιστών και του ανθρώπου γίνεται μόνο με νύγματα μολυσμένων με LEISHMANIA αιματοφάγων εντόμων, των φλεβοτόμων.

3.1. Λίγα λόγια για τους φλεβοτόμους

Οι φλεβοτόμοι είναι πολύ μικρού μεγέθους, περί τα 2,5 mm, δίπτερα έντομα, πολύ ευαίσθητα στα ρεύματα του αέρα και γι’ αυτό διαβιούν σε επίνεμα και δροσερά μέρη όπως σχισμές τοίχων, βράχων και του εδάφους , σωροί φύλλων και σκουπιδιών.

Πρέπει να επισημανθεί ότι οι βιότοποι τους δεν συμπίπτουν με αυτούς των κουνουπιών καθόσο για τη διαβίωση και την αναπαραγωγή τους δεν απαιτούνται υδατοσυλλογές, όπως εσφαλμένα πιστεύεται*. Αίμα προσλαμβάνουν μόνο τα θήλεα έντομα προκειμένου να ωοτοκήσουν (να αναπαραχθούν), ενώ η διατροφή τους βασίζεται σε χυμούς από φυτά.

*Ξενιστές ενός παρασίτου ονομάζονται όλοι οι ζωικοί οργανισμοί, ασπόνδυλοι (αρθρόποδα, έντομα) και σπονδυλωτοί ( ζώα και ο άνθρωπος) που "φιλοξενούν" το παράσιτο, με οποιαδήποτε μορφή του.

Στη χώρα μας υπάρχουν αρκετά είδη φλεβοτόμων ικανά να μεταδώσουν τη Λεϊσμανίαση. Η πυκνότητα τους παραλλάσει, ανά περιοχή, ανάλογα με το υψόμετρο και το μικροκλίμα (θερμοκρασία - υγρασία). Ακόμη πρέπει να σημειωθεί ότι η διάρκεια ζωής τους είναι λίγοι μήνες και η νέα γενεά που θα προκύψει από την εκκόλαψη των ωών, δεν φέρει το παράσιτο, αλλά μολύνεται στη συνέχεια όταν λάβει αίμα από μολυσμένο σπονδυλωτό ξενιστή. Έτσι, οι φλεβοτόμοι που εμφανίζονται την άνοιξη προκύπτουν από αυγά τα οποία εναποτέθηκαν τον προηγούμενο έτος, επιβίωσαν τον χειμώνα και εκκολάπτονται, ανάλογα με τις κλιματολογικές συνθήκες, περί τις αρχές του Απρίλιου. Η πυκνότητα αυξάνει τους επόμενους μήνες ενώ παράλληλα μεγαλώνει προοδευτικά και το ποσοστό μόλυνσής τους, από Λεϊσμάνια.

Με βάση τα παραπάνω, η πλέον επικίνδυνη περίοδος έκθεσης των σκύλων σε μολυσμένους με Λεϊσμάνια φλεβοτόμους είναι οι φθινοπωρινοί μήνες γεγονός, που σε συνάρτηση με την μακρά περίοδος επώασης της νόσου, ερμηνεύει την παρουσία πολλών νοσούντων ζώων κυρίως στο τέλος του χειμώνα, που λογικά δεν υπάρχουν φλεβοτόμοι.

3.2. Η ΕΝΝΟΙΑ της ΕΚΘΕΣΗΣ του ΣΚΥΛΟΥ (μόλυνσής του) στον παθογόνο παράγοντα Leishmania infantum, στις ενδημικές της νόσου περιοχές.

Στη χώρα μας, κάτω από τις επικρατούσες κλιματολογικές συνθήκες, ο σκύλος αλλά και όλα τα επιδεκτικά μόλυνσης ζώα ( γάτα , αλεπού, λύκος , αρουραίοι , ιπποειδή κ.α.) και ο άνθρωπος εκτίθενται για περισσότερο από εννέα μήνες το έτος στην Leishmania infantum (Απρίλιος έως Νοέμβριος). Η είσοδος στον οργανισμό του σκύλου (μόλυνση) εξασφαλίζεται με το νύγμα (τσίμπημα) μολυσμένου φλεβοτόμου δηλαδή φλεβοτόμου που ήδη έχει λάβει γεύμα από φορέα ή ασθενές από λεϊσμανίαση ζώο ή άνθρωπο. Πρέπει να επισημανθεί ότι απαιτούνται περί τις (10) δέκα ημέρες από την στιγμή που ο φλεβοτόμος θα προσλάβει το μολυσμένο αίμα έως ότου είναι σε θέση να μεταδώσει τη νόσο κατά το επόμενο, νέο "γεύμα". Συγκεκριμένα, ο φλεβοτόμος μαζί με το αίμα προσλαμβάνει την ακίνητη - αμαστιγωτή μορφή η οποία στο έντερό τουμεταμορφώνεται σε κινητή - προμαστιγωτή μορφή. Η τελευταία αφού πολλαπλασιαστεί διαφοροποιείται περαιτέρω σε μολύνουσα προμαστιγωτή (μετακυκλική προμαστιγωτή) μορφή, μετακινείται και εγκαθίσταται στα στοματικά μόρια του εντόμου, έτοιμη να μολύνει τα φαγοκύτταρα των σπονδυλωτών ξενιστών που θα υποστούν το νύγμα του μολυσμένου φλεβοτόμου. Ευρισκόμενη πλέον στα φαγοκύτταρα του δέρματος η προμαστιγωτή - κινητή μορφή επιβιώνει αρχικά αφού μεταμορφωθεί και πάλι σε ακίνητη αμαστίγωτη μορφή λεϊσμάνια.


Η πάρα πέρα εξέλιξη της μόλυνσης θα εξαρτηθεί από την αμυντική ικανότητα του ζώου που μολύνθηκε εάν θα κατορθώσει δηλαδή να εξουδετερώσει τον παθογόνο παράγοντα στο σημείο εισόδου του στο δέρμα ή η λεϊσμάνια αφού αρχικά εγκατασταθεί θα πολλαπλασιαστεί τοπικά ή ακόμη και θα διασπαρεί στον οργανισμό του σκύλου. Η διασπορά αυτή και ο πολλαπλασιασμός της LEISHMANIA πέραν του σημείου εισόδου σε άλλα οργανικά συστήματα καλείται και ΛΟΙΜΩΞΗ. Από την φάση αυτή εισερχόμεθα πλέον στην επώαση της νόσου.

4. ΕΠΩΑΣΗ ΤΗΣ ΝΟΣΟΥ - Η ΕΝΝΟΙΑ ΤΟΥ ΖΩΟΥ ΦΟΡΕΑ.

Ως επώαση της νόσου χαρακτηρίζεται το χρονικό διάστημα που παρέρχεται από τη στιγμή της μόλυνσης του ζώου (νύγμα μολυσμένου φλεβοτόμου) έως την εκδήλωση των κλινικοπαθολογικών διαταραχών (παθολογικών εργαστηριακών ευρημάτων και συμπτωμάτων της νόσου). Είναι δε τεκμηριωμένο ότι στην περίπτωση της Λεϊσμανίασης του σκύλου η επώαση μπορεί να διαρκέσει από λίγους μήνες έως και πολλά έτη. Έτσι, θεωρητικά όλοι οι σκύλοι στη διάρκεια της ζωής τους είναι εκτεθειμένοι στους φλεβοτόμους. Όταν όμως διερευνάται η νόσος, σε μια δεδομένη στιγμή, ενώ ανευρίσκεται μολυσμένο έως και το 80% των σκύλων, με εκδηλωμένη τη νόσο διαπιστώνεται μόνο ένα μικρό ποσοστό, που εικάζεται ότι δεν υπερβαίνει το 10 %. Αυτό σημαίνει ότι στα ζώα αυτά το παράσιτο αφού ξεπέρασε αρχικά την αντίσταση του αμυντικού συστήματος τοπικά, κατόρθωσε τελικά να διασπαρεί στον οργανισμό, δηλαδή η μόλυνση μετετράπη σε ΛΟΙΜΩΞΗ και η νόσος εισέρχεται στηφάση της επώασης. Θα πρέπει να επισημανθεί ότι τα ζώα στη φάση της επώασης θεωρούνται φορείς του παθογόνου παράγοντα και μολύνουν τους φλεβοτόμους, που θα λάβουν αίμα από ζώο φορέα όπως και από τα ζώα που ασθενούν.

5. ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΤΗΣ ΝΟΣΟΥ ή παράγοντες από τους οποίους εξαρτάται η εξέλιξη της λοίμωξης, σε νόσο.

Η εκδήλωση της νόσου ύστερα από βραχεία ή συνηθέστερα μακρά επώαση είναι το αποτέλεσμα της "κάμψης" του αμυντικού συστήματος του σκύλου κατά την "πάλη" μεταξύ αυτού και του πρωτόζωου Λεϊσμάνια ή όπως αλλιώς λέγεται η "λήξη της περιόδου συμβίωσης" πρωτόζωου και ξενιστή.

5.1. Th1 και Th2 ανοσολογική αντίδραση.

Ειδικότερα η εκδήλωση ή όχι της νόσου εξαρτάται βασικά από την επαρκή ανάπτυξη της Κυτταρικής Ανοσίας ή όπως αποκαλείται Th1 ανοσολογική αντίδραση. Η αντίδραση αυτή τελικά εκφράζεται με την παραγωγή εξειδικευμένων φαγοκυττάρων, δηλαδή φαγοκυττάρων ικανών να εξουδετερώνουν - καταστρέφουν το εισερχόμενο στον οργανισμό του σκύλου, πρωτόζωο Leishmania. Αντίθετα, η επικράτηση της Χημικής Ανοσίας ή Th2 αντίδραση, εκφράζεται με την παραγωγή ειδικών κατά της Leishmania ανοσοσφαιρινών, των αντισωμάτων. Όμως, σε αντίθεση με ότι συμβαίνει σε άλλα νοσήματα (ιογενή, βακτηριακά κ.λ.π.) στην περίπτωση της Λεϊσμανίασης, τα αντισώματα αυτά αφενός δεν είναι ικανά να βλάψουν τη Λεϊσμάνια "προφυλαγμένη" μέσα στα φαγοκύτταρα αφετέρου συχνά βλάπτουν τον ίδιο τον οργανισμό που τα παράγει.

ΠΡΩΤΟ ΒΑΣΙΚΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

Η "Λεϊσμανίαση" δεν αποτελεί απλώς, ένα ακόμη παρασιτικό νόσημα αλλά μια ανοσοπαθολογική διαταραχή, που προκαλείται, από τον παράσιτο Leishmania.

Επομένως κάθε παρέμβασή μας για τον έλεγχο της νόσου πρέπει, πέρα των άλλων, να στοχεύει στην ενίσχυση ανάπτυξης επαρκούς Κυτταρικής Ανοσίας.

5.2. Ενδογενείς και εξωγενείς παράγοντες.

Η επικράτηση της μίας (Th1) ή της άλλης (Th2) ανοσολογικής αντίδρασης ύστερα από την είσοδο της λεϊσμάνιας στον οργανισμό του σκύλου εξαρτάται από μια σειρά παράγοντες ενδογενείς και εξωγενείς.

Ως ενδογενείς χαρακτηρίζονται αυτοί που σχετίζονται μ’ αυτό που αποκαλείται ιδιοσυγκρασία και επηρεάζουν τόσο τη μη ειδική ανοσία (φυσική άμυνα) όσο και τις ειδικές ανοσολογικές αντιδράσεις που αναφέρθηκαν προηγουμένως (Th1- Th2) και κατά τις οποίες παράγονται ύστερα, από την είσοδο στον οργανισμό αλλογενούς αντιγόνου π.χ. λεϊσμάνιας και εκφράζονται θετικά με την παραγωγή εξειδικευμένων κυττάρων ικανών να καταστρέψουν τον εισερχόμενο παθογόνα παράγοντα.

Μεταξύ των άλλων στους ενδογενείς παράγοντες περιλαμβάνονται η ηλικία, το φύλλο, η φυλή, η ορμονική ισορροπία και γενικότερα η ομοιοσυστασία του οργανισμού.

Ως εξωγενείς αντίθετα χαρακτηρίζονται παράγοντες όπως ο τρόπος διαβίωσης και διατροφής άλλες συνυπάρχουσες με τη λεϊσμανίαση νόσοι και γενικότερα συνδέονται με περιβαλλοντικούς λόγους. Αξίζει να σημειωθεί ότι από τους εξωγενείς παράγοντες φαίνεται να είναι ιδιαίτερης σημασίας η συνεχής έκθεση των σκύλων σε νύγματα μολυσμένων φλεβοτόμων ή όπως αποκαλούνται οι επανειλημμένες μολύνσεις. Η συνεχής "τροφοδότηση" με ολικό αντιγόνο λεϊσμάνιας φαίνεται ότι συμβάλλει στην ανατροπή της Th1 αντίδρασης σε Th2. Αντίστοιχη συνέπεια έχει και η μόλυνση των σκύλων από άλλα αρθροποδογενή νοσήματα (σύμμικτες λοιμώξεις) όπως η Ερλιχίωση και η Αναπλάσμωση, η Πιροπλάσμωση, το Haepatozoon spp κ.α. Ειδικότερα η ερλιχίωση από E.canis η οποία συνυπάρχει στο 40% των σκύλων με Λεϊσμανίαση, παρά το γεγονός ότι μεταδίδεται με κρότωνες (τσιμπούρια) και όχι με φλεβοτόμους

II. ΝΕΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΛΗΨΗ ΚΑΙ ΤΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

Στα βασικότερα νέα δεδομένα τα οποία επιβάλλουν την αλλαγή στον τρόπο ελέγχου και αντιμετώπισης της Λεϊσμανίασης του σκύλου, στη χώρα μας, περιλαμβάνονται:

1. Η ανάπτυξη και βελτίωση των διαγνωστικών μεθόδων, τόσο για την διάγνωση της νόσου όσο και κυρίως, για την έγκαιρη – πρώιμη ανίχνευση της λοίμωξης.

2. Η είσοδος και η νόμιμη κυκλοφορία στην Ελληνική αγορά Λεϊσμανιοκτόνων φαρμάκων.

3. Η πρόσφατη διάθεση στην αγορά σκευασμάτων που ενεργοποιούν επαρκώς την κυτταρική ανοσία και βελτιώνουν την αμυντική ικανότητα των ζώων, έναντι της Λεϊσμανίασης.

Η επαρκής ενεργοποίηση της Κυτταρικής Ανοσίας σήμερα επιτυγχάνεται με την χορήγηση:
α) εμβολίων και
β) με φαρμακευτικές ουσίες όπως η Δομπεριδόνη (Leisguard) που χορηγούνται από του στόματος.

III. ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ LEISGUARD ?

Το Leisguard περιέχει την φαρμακευτική ουσία Domperidone που αποτελεί έναν ανταγωνιστή του υποδοχέα D2 της ντοπαμίνης. Η Dopamine μεταξύ των άλλων ελέγχει την παραγωγή της προλακτίνης. Ακόμη η Domperidone δρα αφενός μεν ως αντιεμετικό φάρμακο και αφετέρου προκαλεί την απελευθέρωση σεροτονίνης, η οποία με τη σειρά της, πέραν των άλλων, διεγείρει επίσης και την παραγωγή προλακτίνης.

Η προλακτίνη, είναι γνωστή ορμόνη της οποίας κύρια δράση της είναι να διεγείρει την παραγωγή του γάλακτος στα θηλαστικά, σήμερα όμως ταξινομείται ως μια κυτταροκίνη παραγόμενη και από τα λεμφοκύτταρα.

Ως κυτταροκίνη φαίνεται ότι η προλακτίνη παίζει σημαντικό ρόλο στην ανοσολογική αντίδραση, παρά το γεγονός ότι ο ακριβής μηχανισμός για τη δράση της αυτή παραμένει σε σημαντικό βαθμό άγνωστος. Ειδικότερα, είναι γνωστό ότι η αύξηση της συγκέντρωσης της προλακτίνης στον ορό του αίματος σχετίζεται με αύξηση του αριθμού των CD4 + Th1 T-λεμφοκυττάρων καθώς και με την παραγωγή από τα τελευταία, άλλων κυτταροκινών όπως IL-2, IL-12, IFN-γ και TNF-α, ουσίες κρίσιμες για την ενεργοποίηση των μακροφάγων και των κυττάρων φυσικών φονέων δηλαδή, κυτταροκίνες που προάγουν την επαρκή διέγερση της κυτταρικής ανοσίας. Ταυτοχρόνως δε, παρατηρείται και μείωση του αριθμού των CD4 + Th2 T- λεμφοκυττάρων, που προάγουν τις κυτταροκίνες IL4, IL6 καθώς και IL10 και του παράγοντα TNF-β που έχουν αντίθετη δράση δηλαδή, καταβολή της κυτταρικής ανοσίας.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΒΑΣΙΚΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

Υπάρχει διαθέσιμο στην Ελληνική αγορά φάρμακο που ενεργοποιεί επαρκώς την Κυτταρική Ανοσία του σκύλου κατά του πρωτόζωου Leishmania

Επομένως μπορεί να χορηγηθεί τόσο για την ΠΡΟΛΗΨΗ όσο και για τη ΘΕΡΑΠΕΙΑ της Γενικευμένης Λεϊσμανίασης του Σκύλου.

Από πειραματικές μελέτες προκύπτει ότι η Domreridone (Leisguard) χορηγούμενη από του στόματος, στη δόση του 1ml των (5 mg) ανά 10g ΣΒ ημερησίως x 30 ημέρες, προστατεύει τους σκύλους από την Λεϊσμάνια (προκαλεί επαρκεί διέγερση κυτταρικής ανοσίας) για τουλάχιστον 90 ημέρες.

Προτεινόμενο ΝΕΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ελέγχου και θεραπείας της Γενικευμένης Λεϊσμανίασης του Σκύλου στην πράξη, με βάση τα νέα δεδομένα.

IV.1. Οριοθέτηση εννοιών:

Πριν αναλυθούν οι παρεμβάσεις που προτείνονται με βάση το νέο πρόγραμμα θεωρείται σκόπιμο να αναλυθούν οι έννοιες του ελέγχου, της εκκρίζωσης και της θεραπείας της Λεϊσμανίασης.

IV. 1.1. Η έννοια του ελέγχου ή της εκκρίζωσης

Η έννοια του ελέγχου μιας ενδημικής νόσου, βασίζεται στη λήψη μέτρων προληπτικών και θεραπευτικών, ώστε ετήσιος αριθμός των περιστατικών να βαίνει συνεχώς μειούμενος δηλαδή η νόσος να είναι "υπό έλεγχο".

Αντίθετα η έννοια της εκκρίζωσης προϋποθέτει παρεμβάσεις τέτοιας έκτασης και σε πολλά επίπεδα ώστε τελικά να “εξαλειφθεί” η νόσος από την περιοχή. Με άλλα λόγια η εκκρίζωση – εξάλειψη μιας ενδημικής νόσου γενικότερα αλλά και ειδικότερα της Γενικευμένης Λεϊσμανίασης του σκύλου απαιτεί στην ουσία μεταβολή του οικοσυστήματος. Τέτοιες ριζικές παρεμβάσεις θα ήταν η εξάλειψη των φλεβοτόμων ξενιστών και των σπονδυλωτών φορέων ή ασθενών από Λεϊσμανίαση, γεγονός συχνά αδύνατο ή και μη επιθυμητό, για λόγους ηθικούς και οικολογικούς. Έτσι είμαστε υποχρεωμένοι σε μια διαρκεί “συνύπαρξη” με τον παθογόνο παράγοντα λεϊσμάνια και με όσο το δυνατό λιγότερες συνέπειες. IV.1.2. Η έννοια της "θεραπείας"

Η έννοια της θεραπείας μιας νόσου αναλύεται περαιτέρω αφενός μεν, στην δια της θεραπευτικής αγωγής απάλειψη των συμπτωμάτων και των παθολογικών ευρημάτων ώστε τελικά το ασθενές ζώο να παρουσιάζεται με μια κατάσταση υγείας, που εκφράζεται με τον όρο "κλινικώς υγιές" και αφετέρου δε, στην πλήρη "απομάκρυνση" από τον οργανισμό του παθογόνου παράγοντα ώστε αμέσως μετά, αλλά και σε βάθος χρόνου, να μην είναι δυνατή η ανίχνευσή του δηλαδή να έχει επιτευχθεί ριζική απομάκρυνση ή απαλλαγή του ζώου από τη Λεϊσμάνια.

Σήμερα γνωρίζουμε ότι με τα διαθέσιμα Λεϊσμανιοκτόνα φάρμακα η θεραπευτική αγωγή, βασικά στοχεύει στην μείωση του παρασιτικού φορτίου και σπάνια στην εξάλειψη του παθογόνου παράγοντα. Η τελευταία, σε όσες περιπτώσεις επιτυγχάνεται φαίνεται ότι τελικά είναι το αποτέλεσμα της επαρκούς ανάπτυξης της κυτταρικής ανοσίας, στην ουσία δηλαδή πρόκειται περί αυτοϊασης.

IV. 2. Συνοπτική περιγραφή των παρεμβάσεων με βάση το ΝΕΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ, για την προστασία των σκύλων από την Λεϊσμανίαση (Κala-azar).

Από πρακτική άποψη οι προτεινόμενες παρεμβάσεις για την πρόληψη και τη θεραπεία συνοψίζονται σε πέντε (5) προτάσεις (βλέπε και αλγόριθμο σχήματος 2).

ΠΡΟΛΗΨΗ Ι: Αποτροπή του νύγματος. Παρεμβάσεις που στοχεύουν στους φλεβοτόμους γενικώς

ΠΡΟΛΗΨΗ ΙΙ: Αποτροπή της μόλυνσης. Παρεμβάσεις που μετά το νύγμα μολυσμένου φλεβοτόμου αποτρέπουν την εγκατάσταση της L.infantum, στο δέρμα του σκύλου.

ΠΡΟΛΗΨΗ ΙΙΙ: Αποτροπή της λοίμωξης. Παρεμβάσεις στη φάση της πρώϊμης επώασης όπου δεν ανιχνεύεται η λοίμωξη.

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΙV: Αποτροπή της νόσησης. Παρεμβάσεις πριν την εκδήλωση της νόσου και στη φάση της επώασης, που είναι δυνατή η ανίχνευση της λοίμωξης.

ΘΕΡΑΠΕΙΑ V: Θεραπεία ασθενών ζώων. Πρέπει να εφαρμόζεται σε όλα τα ασθενή ζώα ανεξάρτητα από την κλινική εικόνα και με μοναδικό και βασικό κριτήριο, για την επιλογή της αγωγής, τον βαθμό προσβολής των ΝΕΦΡΩΝ. Η θεραπεία των ζώων φορέων και των ασθενών συμβάλλει και στη μείωση της μόλυνσης των φλεβοτόμων διακόπτοντας τον κύκλο, Φλεβοτόμος - Λεϊσμάνια - Σκύλος.

Αναλυτικότερα (βλέπε και σχήμα 2) στις ενδημικές της νόσου περιοχές και ειδικότερα στη χώρα μας, οι σκύλοι είναι εκτεθειμένοι σε νύγματα φλεβοτόμων, πολλοί από τους οποίους φέρουν τον παθογόνο παράγοντα L.infantum. Με βάση δε τις κλιματολογικές συνθήκες, η περίοδος που οι φλεβοτόμοι δραστηριοποιούνται (περίοδος έκθεσης των σκύλων) εκτείνεται από τον Απρίλιο έως και τον Νοέμβριο.

V. ΣΥΝΤΟΜΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΕΥΛΟΓΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΣΧΕΤΙΚΩΣ ΜΕ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ LEISGUARD:

1. Γιατί συνιστάται η χορήγηση του Leisguard?

- Κυκλοφορεί νόμιμα στην Ελληνική αγορά
- Προκαλεί επαρκή διέγερση της κυτταρικής ανοσίας
- Αποτελεί εναλλακτική αγωγή με εντελώς διαφορετικό τρόπο δράσης από τα γνωστά κατά της Λεϊσμανίασης φάρμακα και τα εμβόλια
- Δεν επηρεάζει τις διαγνωστικές δοκιμές
- Δεν έχουν παρατηρηθεί παρενέργειες
- Είναι εύκολο στη χορήγηση
- Μπορεί να συνδυαστεί και με όλα τα υπάρχοντα Λεϊσμανιοκτόνα φάρμακα.

2. Πώς χορηγείται?

- Χορηγείται per os, στη δόση του 1ml (5mg) /10kg ΣΒ, άπαξ ημερησίως x 30 συνεχόμενες ημέρες.

3. Για την ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΗ χορήγησή του σε κλινικώς υγιή και ορολογικώς αρνητικά ζώα, πόσες εφαρμογές απαιτούνται ετησίως?

- Η επαρκής διέγερση της κυτταρικής ανοσίας παρατηρείται όλο το διάστημα που το ζώο λαμβάνει το Leisguard και διαρκεί για ακόμη τουλάχιστον τρείς μήνες, μετά το πέρας της αγωγής.
- Σκύλοι που από τον τόπο και τον τρόπο διαβίωσης διατρέχουν υψηλό κίνδυνο μόλυνσης (σκύλοι σε αυλές, κήπους, περιοχών με μεγάλη συχνότητα της νόσου) πρέπει να λαμβάνουν Leisguard με το ακόλουθο σχήμα:
α) από 15 Μαρτίου έως 15 Απριλίου
β) από 1 Ιουλίου έως 31 Ιουλίου
γ) από 15 Οκτωβρίου έως 15 Νοεμβρίου
- Σκύλοι που διαβιούν σε διαμερίσματα και οι οποίοι κατά τεκμήριο εκτίθενται λιγότερο στους φλεβοτόμους συνιστάται χορήγηση σε δύο κύκλους, ετησίως:
α) από 15 Μαρτίου έως 15 Απριλίου (έναρξη περιόδου)
β) από 1 εώς 30 Σεπτεμβρίου (πλέον επικίνδυνη περίοδος)

4. Στα κλινικώς υγιή ζώα που είναι ορολογικώς θετικά ή και ανιχνεύεται λοίμωξη με μικροσκοπική παρατήρηση του παρασίτου γιατί συνιστάται η χορήγηση του Leisguard να συνδυάζεται με Λεϊσμανιοκτόνο φάρμακο?

- Στα ζώα αυτά η νόσος βρίσκεται στην επώαση
- Στόχος μας να προλάβουμε την εκδήλωση της νόσου προάγοντας την Th1 αντίδραση
- Ο συνδυασμός του Leisguard με ταυτόχρονη χορήγηση λεϊσμανιοκτόνου φαρμάκου επιταχύνει την επικράτηση της Th1 αντίδρασης, διότι ένα κρίσιμο σημείο επαρκούς ανάπτυξης της κυτταρικής ανοσίας αποτελεί το παρασιτικό φορτίο του μολυσμένου σκύλου. Εξάλλου η ριζική εξόντωση του πρωτοζώου στα ασθενή ζώα που σήμερα λαμβάνουν μόνο Λεϊσμανιοκτόνα και Λεϊσμανιοστατικά φάρμακα στην ουσία αυτή επιτελείται με την "αυτόματη" μετατροπή της Th2 αντίδρασης σε Th1 λόγω της μείωσης του παρασιτικού φορτίου. Στο σημείο αυτό, η ταυτόχρονη χορήγηση του Leisguard φαίνεται ότι επιταχύνει την ευνοϊκή αυτή εξέλιξη.
- Επιπλέον και στα υπό θεραπεία ασθενή ζώα ύστερα από τον πρώτο κύκλο της αγωγής και την κλινική βελτίωση-αποκατάσταση του ζώου, η συνέχιση της χορήγησης του Leisguard με τους κύκλους που αναφέρθηκαν αποτρέπει την "υποτροπιάζουσα" Λεϊσμανίαση, που σήμερα αποτελεί συνηθισμένο γεγονός στην κλινική πράξη.
Το Leisguard μπορεί να συνδυαστεί και με οποιοδήποτε άλλο ΛΕΪΣΜΑΝΙΟΚΤΟΝΟ φάρμακο.

VI. ΤΕΛΙΚΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

ΤΟ ΝΕΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΤΩΝ ΣΚΥΛΩΝ ΑΠΟ ΤΗ ΛΕΪΣΜΑΝΙΑΣΗ (Kala - azar) βασίζεται:

1. Στην συστηματική και σωστή εφαρμογή εντομοκτόνων. (αποτροπή νύγματος – μόλυνσης – επαναμόλυνσης)

2. Στην ανά τακτά χρονικά διαστήματα χορήγηση του Leisguard για λόγους προληπτικούς. (αποτροπή λοίμωξης – νόσησης)

3. Στην συνδυασμένη χορήγηση Leisguard και Λεϊσμανιοκτόνων Φαρμάκων για την θεραπεία των ζώων φορέων και των ασθενών.

4. Στην ανά τακτά χρονικά διαστήματα χορήγηση του Leisguard για την αποτροπή, υποτροπής της νόσου, μετά την εφαρμογή θεραπείας

5. Με τα παραπάνω επιτυγχάνεται o έλεγχος της Νόσου και η Προστασία της Δημόσιας Υγείας.

B. I. Kοντός
Διδάκτωρ Κτηνιατρικής Σχολής Α.Π.Θ. & Τέως
Επίκ.Καθηγητής της Παθολογικής Κλινικής της.
Καθηγητής στην Εθν.Σχολή Δημόσιας Υγείας
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
@Estranged
Και κατ επεκταση αν δεν υπηρχαν σκυλια δεν θα ειχαμε την νοσο....
Ειλικρινα απ οσα γραφω, αυτο καταλαβες;
Α, συγνωμη, ας θανατωσουμε τους φορεις μονο. Στα παντα. Γιατι να μενουν "μονο για να κρατιουνται στη ζωη";
Καταλαβα οτι με ευκολια ακολουθουμε το ποναει χερι κοβει χερι οταν δεν προκειται για το χερι μας. Έστω ακόμα κι αν προκειται για το χερι μας.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
@tasos malinoua και @Estranged

Διαβασες λοιπον το παραπανω που παραθεσε το @takisft.?
Τι διαφορετικο λεει απο αυτο που εχω γραψει ηδη 30φορες;
Η προχωρας σε θεραπεια η κανεις ευθανασια.

Να στο γραψω διαφορετικα να το καταλαβεις:
Δεν ειπα μολις δεις τον τιτλο παρε την ενεση κ αντε γεια.
Λεω ομως οτι δεν ειναι δυνατον να υπαρχει σκυλος φορεας κ ο ιδιοκτητης να μην κανει τιποτα για την θεραπεια του, γιατι εκτος απο τον ιδιο κινδυνευουν κι αλλοι που δεν φταινε.

Τοσο δυσνοητο ειναι δλδ το παραπανω η εγω σας τα γραφω δυσκολα;

Θεραπεια, κατα την κοινη λογικη, τον κτηνιατρικο συλλογο ΚΑΙ τον νομοθετη, ειναι η ακολουθουμενη διαδικασια που καταληγει σε πληρη ιαση του ζωου. Οχι αυτη που το διατηρει στην ζωη για χρονια χωρις να καταπολεμα την νοσο.

Οποιος δε παρανομει, ειναι κ υπολογος γι αυτο.
Σιγουρα δεν ειναι υπολογος αυτος που του θυμιζει το νομο ετσι;

@Amaliaz
Δεν ειπα ποτε οτι μειωνεται ο τιτλος. Οταν αρχιζουν οι αιμοραγιες κ η τριχοπτωση χορηγουν για ενα διαστημα, μετα δείχνει καλυτερη εικονα.... Σταματουν..... Κι αυτο επαναλλαμβανεται.....
 




Serge

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2012
743
296
@takisft ευχαριστούμε για την επικόλληση.

Πραγματικά δεν μπορώ να συμπεράνω από το νόμο το πρωτόκολλο της ευθανασίας όπως το λέει η Ιστ. Το μη ιάσιμο στάδιο και η συναίνεση του ιδιοκτήτη είναι πιστεύω ξεκάθαρες έννοιες. Τώρα απαράδεκτοι κτηνίατροι υπάρχουν παντού και απαράδεκτα πρωτόκολλα επίσης.

Το θέμα σου λοιπόν eastείναι προφανώς τα αδέσποτα. Υπάρχουν μελέτες που δείχνουν ότι η παρουσία αδέσποτων προστατεύει τα δεσποζόμενα από τη νόσο, όπως και η παρουσία σκύλου στο σπίτι προστατεύει τον άνθρωπο (είναι θέμα προτίμησης). Καταλαβαίνεις που πάει η λογική σου νομίζω. Προσωπικά δε θεωρώ τον εαυτό μου και τα σκυλιά μου ανώτερους και σημαντικότερους από τους άλλους.

Το απαράδεκτο λοιπόν είναι ότι δεν υπάρχει ένας νόμος που να αντιμετωπίζει ουσιαστικά τη μάστιγα αυτή με δωρεάν και άμεση ολοκληρωμένη θεραπεία αλλά οι φιλοζωικές ζητιανέυουν όλη μέρα για ένα κουτί μιλτεφοράν. Να θυμίσω ότι υπάρχει μερίδα κτηνιάτρων που ζητούν τον καθολικό εμβολιασμό των σκύλων με το εμβόλιο του καλαζαρ για τον περιορισμό της επιδημίας. Πράγμα απαράδεκτο για μη ελεγμένο επαρκώς εμβόλιο αλλά απολύτως λογικότερο από πλευράς επιδημιολογίας.

Έχω να πω κι άλλα αλλά περισσότερο από την ημιμάθεια απεχθάνομαι τα «προικοσέντονα»
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Κι οταν ο ιδιοκτητης δεν εχει εκεινη τη στιγμη τα λεφτα τι πρεπει να γινει; Και κυριως για ολα αυτα που δεν εχουν ιδιοκτητη;