Καλαζαρ - Στειρωση - Πεσμενος αιματοκριτης


pointyhat

New Member
31 Μαϊου 2021
2
0
41
Χαιρετε,

Εχω την σκυλιτσα μου αρρωστη και ολα ξεκινησαν πριν 20-25 ημέρες, όπου και διαπιστωσα την πεσμενη της διάθεση και μια γενικοτερη ατονία. Παμε στο γιατρό, κανει εξετασεις και διαπιστωνουμε δείκτη καλαζαρ 1/1200. Ξεκινησαμε θεραπεία άμεσα με ζιλαπουρ και glucantime (σε βαρος 34,5 κιλα 11ml τη μερα). Τα έφερε ετσι η τύχη της και 5 ημέρες μετά διαπιστώνουμε πυομητρα οπου και μπαινει για χειρουργείο. Το κάνει, παει καλα και σιγα σιγα επανερχεται.

10 ημερες μετά την επεμβαση, δεν σηκωνοταν το πρωι και απλως με κοιτουσε. Με τα πολλα σηκώθηκε και κουτσαινε το πίσω αριστερά πόδι. Έπεσε η διάθεση της και πάλι και ξανα-πάμε στον κτηνίατρο. Ξανά εξετάσεις, ξανά έξοδα (σε ολη αυτη τη περίοδο έχω πληρώσει 800-900€) και τελικα τα αποτελέσματα ειναι καλα ενώ παρατηρηθηκε πτωση του αιματοκριτη, εντός του φυσιολογικου οριου αλλά στο χαμηλό. Η μεταβολή ήταν απο 38.7 σε 37.1 σε 10 ημέρες.

Δεν ξερω ποσο μεγαλη ειναι η μεταβολή για τον οργανισμό της, όμως ο γιατρός σήμερα είπε οτι μάλλον φταίει το καλαζαρ γι αυτό. Για το πόδι που κουτσαίνει μου είπαν μηπως ειναι καποια αρθριτιδα (δεν καταλαβαινω, μεχρι προχθες δεν την ειχε, τωρα την απέκτησε; τι ειναι κρύωμα; ΚΑΙ αυτό τώρα; ποσες συμπτώσεις πια;) . Διαβάζω τώρα ότι η πτώση του αιματοκρίτη μπορεί να προκαλεσει ολη αυτη την ατονια που εχει τωρα, την ευκολη κουραση, αλλα για το ποδι της εχω απορία.

Να πω εδω ότι όρεξη για βολτα έχει και το πόδι της το ξεχνάει και πατάει κανονικά. Επίσης τρωει, πίνει και παει τουαλέτα κανονικοτατα.

Πως μπορω να την βοηθησω με τον αιματοκρίτη και να βελτιώσω το βάρος της και τον αιματοκριτη, που επεσε σε 20 ημέρες 3 κιλά.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
941
28
και το πρωτο μου σκυλι αλλα και το δευτερο εχουν καλαζαρ. η πρωτη ειχε 1/400 που επεσε στο 1/100, δεν πεθανε απο αυτο και δεν την επηρεασε καθολου, ο δευτερος ειχε 1/1600 και τωρα εχει παει 1/800, περιμενω να κανω εξεταση παλι τελη ιουνη. η πρωτη λογω καλαζαρ κουτσαινε. το κουτσεμα μπορει να ειναι οποτε λογω του καλαζαρ. το καλαζαρισιο κουτσεμα χαρακτηριζεται απο το οτι ερχεται και φευγει συνεχεια, και ισως να αλλαζει και ποδια. αλλο ενα συμπτωμα του καλαζαρ ειναι η απωλεια βαρους, πραγμα που σιγα σιγα με την θεραπεια θα φτιαξει, και θα επανελθει στο κανονικο. ο δικος μου εχασε 1 ολοκληρο κιλο, που για ενα σκυλι 6,5 κιλα φανταζεσαι πως ειναι τεραστια διαφορα... ειχε μεινει κοκκαλα. αλλα μετα την θεραπεια εστρωσε αμεσως. ταιζε λιγακι περισσοτερο για λιγο καιρο. πιστευω ουτε για τον αιματοκριτη πρεπει να φοβασαι, ειναι ελαχιστη η διαφορα.
 
  • Like
Reactions: pointyhat


pointyhat

New Member
31 Μαϊου 2021
2
0
41
και το πρωτο μου σκυλι αλλα και το δευτερο εχουν καλαζαρ. η πρωτη ειχε 1/400 που επεσε στο 1/100, δεν πεθανε απο αυτο και δεν την επηρεασε καθολου, ο δευτερος ειχε 1/1600 και τωρα εχει παει 1/800, περιμενω να κανω εξεταση παλι τελη ιουνη. η πρωτη λογω καλαζαρ κουτσαινε. το κουτσεμα μπορει να ειναι οποτε λογω του καλαζαρ. το καλαζαρισιο κουτσεμα χαρακτηριζεται απο το οτι ερχεται και φευγει συνεχεια, και ισως να αλλαζει και ποδια. αλλο ενα συμπτωμα του καλαζαρ ειναι η απωλεια βαρους, πραγμα που σιγα σιγα με την θεραπεια θα φτιαξει, και θα επανελθει στο κανονικο. ο δικος μου εχασε 1 ολοκληρο κιλο, που για ενα σκυλι 6,5 κιλα φανταζεσαι πως ειναι τεραστια διαφορα... ειχε μεινει κοκκαλα. αλλα μετα την θεραπεια εστρωσε αμεσως. ταιζε λιγακι περισσοτερο για λιγο καιρο. πιστευω ουτε για τον αιματοκριτη πρεπει να φοβασαι, ειναι ελαχιστη η διαφορα.
Ευχαριστώ για την απάντηση σου