Καλαζαρ


Φιονα Lab

New Member
7 Φεβρουαρίου 2018
2
0
28
Καλημερα σε ολους!
Ξεκινησαμε χθες θεραπεια με μιλτεφοραν και λοσεκ κ ζιλαπουρ και φυτικη τροφη χαμηλη σε πουρινες η φιονα ειναι 6 χρονων και εχει 1/400 εχθες ευτυχως δεν εκανε εμετο ή διαροια με το μιλτεφοραν.
Πειτε μου παρακαλω τι να προσεξω σχετικα με την ψυχολογια της αν πεσει και γενικα τι αλλο να προσεξω απο τις δικες σας εμπεριες?
Ο τιτλος πιστευευται ειναι κατι που μπορει να καταπολεμηθει?
Μου ειπε ο γιατρος γενικα να μην την βγαζω μεγαλες βολτες και την κουραζω
Ευχαριστω!
 


dim1974

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2016
87
75
50
να προσεξεις να δινεις την σωστη ποσοτητα μιλτεφοραν καθε μερα οπως και να το δινεις περιπου την ιδια ωρα,οπως και να παρατηρεις φυσικα πως τρωει ολη την ποσοτητα.
να προσεξεις μην κανει εμετο,αυτο ειναι το βασικο ωστε ναπαει καλα η θεραπεια των 28 ημερων.
ο τιτλος δεν ειναι μεγαλος,οι αιματολογικες και βιοχημικες εξετασεις του πως ειναι;
 
  • Like
Reactions: marria-ektwras


Φιονα Lab

New Member
7 Φεβρουαρίου 2018
2
0
28
Σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου οι αιματολογικες της βγηκαν πολυ καλες τα νεφρα της δεν εχουν πειραχτει
να προσεξεις να δινεις την σωστη ποσοτητα μιλτεφοραν καθε μερα οπως και να το δινεις περιπου την ιδια ωρα,οπως και να παρατηρεις φυσικα πως τρωει ολη την ποσοτητα.
να προσεξεις μην κανει εμετο,αυτο ειναι το βασικο ωστε ναπαει καλα η θεραπεια των 28 ημερων.
ο τιτλος δεν ειναι μεγαλος,οι αιματολογικες και βιοχημικες εξετασεις του πως ειναι;
να προσεξεις να δινεις την σωστη ποσοτητα μιλτεφοραν καθε μερα οπως και να το δινεις περιπου την ιδια ωρα,οπως και να παρατηρεις φυσικα πως τρωει ολη την ποσοτητα.
να προσεξεις μην κανει εμετο,αυτο ειναι το βασικο ωστε ναπαει καλα η θεραπεια των 28 ημερων.
ο τιτλος δεν ειναι μεγαλος,οι αιματολογικες και βιοχημικες εξετασεις του πως ειναι;
 


HaraHrz

Member
12 Φεβρουαρίου 2018
7
2
35
Καλησπερα σε ολη την παρεα. Ζητω συγνωμη που γραφω εδω και δεν ξεκιναω καινουργιο θεμα, αλλα ειμαι απο το κινητο και δεν το βρισκω. Θα ηθελα να αναφερω την δικη μας περιπτωση σε περιπτωση που καποιος γνωριζει κατι παραπανω,καθε βοηθεια χρησιμη! Εχουμε την Τσιχλιτσα μας, μποξερινα 3 ετων. Το καλοκαιρι πηγαμε να κανουμε το κλασικο εμβολιο χρονου και μια θεραπεια για γαστριτιδα και ο κτηνιατρος μας, τον οποιο εχουμε πολλα χρονια σε ολα μας τα σκυλακια, ανησυχησε λογω του οτι τα νυχια της ειχαν μεγαλωσει αρκετα. Τις καναμε εξετασεις για λεισμανιαση και δυστυχως βγηκαν θετικα. Ξεκινησε λοιπον παραλληλα με την θεραπεια για την γαστριτιδα και την θεραπεια για καλαζαρ. Λοσεκ, ζυλαπουρ καθε μερα κτλ. Τον προηγουμενο μηνα , με ειδικες τροφες φυσικα, ανεκτησε λιγο τις δυναμεις της και γιναμε κι εμεις περισσοτερο αισιοδοξοι. Καναμε κι εξετασεις στα νεφρα, βγηκαν καλα τα αποτελεσματα κι ετσι μπορεσαμε να ξεκινησουμε το σιροπι milteforan. Απο εκει ξεκινησε η καθοδος. Διαρροια, αιμα στην διαρροια, εμετοι, ανορεξια, κοπωση, συνεχως ασταματητη ορεξη για νερο, ακρατια στα ουρα. Σημερα το πρωι πηγαμε στον κτηνιατρο και τις εκανε εξετασεις για τα νεφρα. Δυστυχως τα αποτελεσματα δεν ηταν καλα κι εχει νεφρικη ανεπαρκεια. Την κρατησανε μεσα για ορο για σημερα μπορει και για αυριο. Θελω την αποψη σας και την βοηθεια σας, οποιος γνωριζει κατι παραπανω απο εμας. Η ερωτηση μου ειναι η εξης? Υπαρχει γυρισμος απο αυτο το σημειο? Διαβασα μια περιπτωση απο ενα σκυλακι που ηταν 4 χρονων, στο ιδιο ακριβως σταδιο με την Τσιχλα μας και ανεκαμψε με τον ορο και πια ζει και ειναι πολυ καλυτερα. Σας παρακαλω οποιαδηποτε γνωμη, αποψη που μπορει να μας βοηθησει θα ηταν ανεκτιμητη. Σας ευχαριστω παρα πολυ ολους και ολες για τον χρονο σας!
 


dim1974

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2016
87
75
50
το καλοκαιρι κανατε θεραπεια μονο με ζυλαπουρ και οχι μιλτεφοραν;τι τιτλο ειχε;απο το καλοκαιρι μεχρι τωρα πως ηταν ο σκυλος;
τον προηγουμενο μηνα τι τιμες ειχαν τα νεφρα και τι τιμες εχουν σημερα;
 


HaraHrz

Member
12 Φεβρουαρίου 2018
7
2
35
Καλησπερα! Οχι το καλοκαιρι εκανε θεραπεια μονο για γαστριτιδα. Τη λεισμανιαση την ανακαλυψαμε τελη καλοκαιριου οπου και ξεκινησε θεραπεια μονο με ζυλαπουρ κι αλλο ενα που μου διαφευγει τωρα το ονομα. Το μιλτεφοραν το ξεκινησε πριν λιγο καιρο για λιγες μερες, αλλα εβγαλε απευθειας ολα τα συμπτωματα κι ετσι μπηκε κατευθειαν ορο απο σημερα. Το καλοκαιρι ηταν μια χαρα σχετικα, λιγο κυκλοθυμικη οσων αφορα την κοπωση. Τα νεφρα της στις αρχες ειχαν πολυ καλες τιμες γιαυτο και ξεκινησαμε το μιλτεφοραν.
 


dim1974

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2016
87
75
50
Αυτό το χάσιμο χρόνου στην έναρξη θεραπείας για το Καλαζαρ ίσως ήταν λαθος.Το μιλτεφοραν δεν πειραζει τα νεφρα,δυσκολο να τα προκαλεσε αυτο όλα αυτα και ειδικά την καταρευση των νεφρων.Τι τιμές έχει τώρα στα νεφρά ο σκύλος;έχεις κάνει αναλυτικές εξετάσεις αίματος;
 
  • Like
Reactions: marria-ektwras


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
@HaraHrz
Μου έχει τύχει παρόμοιο περιστατικό με μια αδεσποτούλα που είχα μαζέψει. Διάγνωση καλαζάρ από ενός έτους περίπου, κάναμε θεραπεία μιλτεφοράν, μάλιστα ενώ είχε υιοθετηθεί ήδη, έτυχε να την φιλοξενήσω όσο κάναμε θεραπεία, είχε επιθετικές διάρροιες με σκέτο αίμα, δεν μπορούσε σχεδόν να περπατήσει. Τα νεφρά της ήταν διαλυμένα. Έφτασε σχεδόν 9 χρονών και έφυγε λίγους μήνες πριν από δηλητηρίαση. Οπότε ναι, πάντα υπάρχει ελπίδα, κουράγιο σας εύχομαι.
 


HaraHrz

Member
12 Φεβρουαρίου 2018
7
2
35
Σε ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου! Οι τιμες της ειναι ανησυχητικες οσων αφορα τα νεφρα δεν τις θυμαμαι ακριβως αυριο θα παρω ολους τους αριθμους απο τον κτηνιατρο, ετσι οπως εφυγα σημερα τα ξεχασα ολα εκει. Εκανε αιματολογικες κι αυτο που με ανησυχει ειναι οτι εβγαλαν και αναιμια οι εξετασεις της. Πριν λιγο μιλησα με τον κτηνιατρο και μου ειπε οτι μολις εφαγε το κοριτσι μου, παλι καλα επανηλθε η ορεξη της !
 


HaraHrz

Member
12 Φεβρουαρίου 2018
7
2
35
@HaraHrz
Μου έχει τύχει παρόμοιο περιστατικό με μια αδεσποτούλα που είχα μαζέψει. Διάγνωση καλαζάρ από ενός έτους περίπου, κάναμε θεραπεία μιλτεφοράν, μάλιστα ενώ είχε υιοθετηθεί ήδη, έτυχε να την φιλοξενήσω όσο κάναμε θεραπεία, είχε επιθετικές διάρροιες με σκέτο αίμα, δεν μπορούσε σχεδόν να περπατήσει. Τα νεφρά της ήταν διαλυμένα. Έφτασε σχεδόν 9 χρονών και έφυγε λίγους μήνες πριν από δηλητηρίαση. Οπότε ναι, πάντα υπάρχει ελπίδα, κουράγιο σας εύχομαι.
Σε ευχαριστω παρα πολυ! Πραγματικα χρειαζομαι μια ελπιδα αυτη τη στιγμη. Λυπαμαι πολυ για το σκυλακι που εχασες. Τούαχιστον δεν ταλαιπωρειται η δικια σας πια.. ευχομαι ολα καλα να πανε σε ολα τα σκυλακια που ειναι αρρωστα
 
  • Like
Reactions: Sofouli


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Καλό σημάδι το ότι έφαγε.
Στην θέση σου, θα συμβουλευόμουν και έναν δεύτερο κτηνίατρο δείχνοντας τις τιμές, κλινική εικόνα σκύλου και την θεραπεία, για να κοιμάμαι ήσυχη το βράδυ. Ποτέ δεν ξέρεις, κι αυτοί άνθρωποι είναι.

Εύχομαι να 'ναι περαστικά και αγύριστα!
 


HaraHrz

Member
12 Φεβρουαρίου 2018
7
2
35
Καλό σημάδι το ότι έφαγε.
Στην θέση σου, θα συμβουλευόμουν και έναν δεύτερο κτηνίατρο δείχνοντας τις τιμές, κλινική εικόνα σκύλου και την θεραπεία, για να κοιμάμαι ήσυχη το βράδυ. Ποτέ δεν ξέρεις, κι αυτοί άνθρωποι είναι.

Εύχομαι να 'ναι περαστικά και αγύριστα!
Σκεφτομαι να παρω 2η γνωμη και λεω μηπως να την παω στην κτηνιατρικη στο ΑΠΘ εδω Θεσσαλονικη.
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Υποθέτω είναι ότι καλύτερο μπορείς να κάνεις!
Ο @st3li0s ίσως έχει να σου προτείνει και κάποιον γιατρό, ή όποια άλλα μέλη γνωρίζουν καλό κτηνίατρο στην Θεσσαλονίκη.
 


HaraHrz

Member
12 Φεβρουαρίου 2018
7
2
35
Υποθέτω είναι ότι καλύτερο μπορείς να κάνεις!
Ο @st3li0s ίσως έχει να σου προτείνει και κάποιον γιατρό, ή όποια άλλα μέλη γνωρίζουν καλό κτηνίατρο στην Θεσσαλονίκη.
Σε ευχαριστω παρα πολυ πραγματικα για τον χρονο σου! Μακαρι να πανε ολα καλα για το κοριτσι μου
 
  • Like
Reactions: Sofouli


marria-ektwras

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2018
81
124
Καλημερα σε ολους!
Ξεκινησαμε χθες θεραπεια με μιλτεφοραν και λοσεκ κ ζιλαπουρ και φυτικη τροφη χαμηλη σε πουρινες η φιονα ειναι 6 χρονων και εχει 1/400 εχθες ευτυχως δεν εκανε εμετο ή διαροια με το μιλτεφοραν.
Πειτε μου παρακαλω τι να προσεξω σχετικα με την ψυχολογια της αν πεσει και γενικα τι αλλο να προσεξω απο τις δικες σας εμπεριες?
Ο τιτλος πιστευευται ειναι κατι που μπορει να καταπολεμηθει?
Μου ειπε ο γιατρος γενικα να μην την βγαζω μεγαλες βολτες και την κουραζω
Ευχαριστω!
Ο δικός μου το έπαθε το 2008, η γιατρός του με άφηνε να του δίνω το σιρόπι, με ένα τόνο κονσέρβα σε νερό, συγκεκριμένα ml κάθε μέρα ίδια ώρα, για να το τρώει όλο!! Δεν είχα πρόβλημα με εμετούς όσο κράτησε η θεραπεία, μαζί με τροφή ειδική για νεφρική ανεπάρκεια, την οποία δεν την ακούμπησε (σχεδόν ολόκληρη την δώσαμε σε ένα χάσκι) δεν είναι νόστιμες αυτές οι τροφές και δεν τους αρέσει να τις τρώνε, με τον τόνο τον..."σιροπιαστό" την έβγαζε στην ουσία, όμως την γλίτωσε.Περαστκά να είναι εύχομαι!!
 




HaraHrz

Member
12 Φεβρουαρίου 2018
7
2
35
Ποιος είναι γιατρός σου?
Καλημερα! Ο γιατρος μου βρισκεται στην Επανωμη Θεσσαλονικης. Λογω του οτι ειναι μικρη περιοχη δεν νομιζω οτι τον γνωριζετε. Αλλα ειναι πολυ αξιολογος. Σιγουρα ομως σε τετοιες περιπτωσεις, μια 2η γνωμη χρειαζεται πιστευω.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.115
Μηνύματα
895.843
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981