Καλησπέρα από Θεσσαλονίκη...








dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Εκπληκτικά δεν θα τα έλεγα, αλλά είναι σε καλή κατάσταση, ναι .... Λίγη πέτρα μόνο.

IMG_4721.JPG +ξύλα, κουκουνάρια, χώματα κλπ.
 
  • Like
Reactions: mareco


george 1

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2011
53
123
Θεσσαλονικη
@george 1 μήπως ήρθε η ώρα να παρουσιάσεις το θηριάκι σου; ;)[/QUOTE]

Τώρα, στις διακοπές του Πάσχα, πρέπει να βρω χρόνο για να γίνει κι αυτό Δημήτρη. Το οφείλω στο forum αν μη τι άλλο για όσα μου πρόσφερε...(y)
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Tέλος και για εμάς οι διακοπές, φέτος καταφέραμε να φύγουμε για ένα ολόκληρο 10ήμερο.
Ευχάριστη διαπίστωση ότι πλέον βρίσκεις αρκετά εύκολα να μείνεις κάπου με τον σκύλο σου και εφόσον είσαι τυπικός στα βασικά κανείς δεν θα σου γκρινιάξει για μερικές τρίχες, σάλια ή χώματα. Θεωρώ λοιπόν σωστό και χρήσιμο να αναφέρω 2 καταλύματα που μας φιλοξένησαν, τον Ξενώνα Σουλίου στο Σούλι, και το Γεφύρι της Πλάκας στα Τζουμέρκα.

Από την άλλη μεριά, τα γνωστά και χιλιοειπωμένα άσχημα .... Oι αδέσποτοι σκύλοι που τους συναντάς παντού, σε δρόμους, εθνικές οδούς, διόδια, χωριά, και τα σκουπίδια, ακόμα και σε θεωρητικά δυσπρόσιτα μέρη, γιατί αν δεν πιεις τον εσπρέσο σου σε πλαστικό δίπλα στο ποτάμι μετά από πεζοπορία δεν μπορείς να πιάσεις το νόημα της ζωής.

Κλείνοντας, να ζητήσω συγγνώμη από την συνφορουμίτισα που την πλεύρισα με το αυτοκίνητό μου και την τρόμαξα κορνάροντας στην Εγνατία οδό, επειδή αναγνώρισα τον σκύλο της στο πίσω κάθισμα. @betty coltrane τον ξέρετε τον δρόμο τώρα....

Στο φαράγγι της Πορτίτσας στο Σπήλαιο Γρεβενών
IMG_7435.JPG

Στις πηγές του Αχέροντα
IMG_7467.JPG

Στο ιστορικό Κούγκι στο Σούλι
IMG_7500.JPG

Στην λίμνη Ζηρού στην Φιλιππιάδα
IMG_7577.JPG

Στον Άραχθο στα Τζουμέρκα
IMG_7620.JPG
 


Zodi

Well-Known Member
25 Απριλίου 2017
179
173
44
Τι ομορφιά είναι αυτή!
Ειδικά στήν τελευταία φιλοσοφεί τη ζωή!
 
Last edited:
  • Like
Reactions: dimitris-skg






dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
@Berna αν εννοείς με αυτοκίνητο, τα παραπάνω μέρη είναι σε απόσταση 300-400 χλμ από Θεσσαλονίκη, σε καλούς γενικά δρόμους.
Οι περιπατητικές πάλι δεν είναι δύσκολες. Γενικά κοιτάω πλέον, όχι τόσο λόγω ηλικίας σκύλου, αλλά περισσότερο φοβούμενος πιθανούς τραυματισμούς, να μην κάνουμε μεγάλες και δύσκολες διαδρομές, 2-3 ώρες το πολύ, και να είμαστε σχετικά κοντά σε προσβάσιμη περιοχή.
Αν θέλεις λεπτομέρειες για κάπου μου λες....

Εντάξει, ο Σάντσο είναι απίστευτος από κοντά, εντυπωσιάστηκα ....
 
  • Like
Reactions: Berna


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.877
Κλείνοντας, να ζητήσω συγγνώμη από την συνφορουμίτισα που την πλεύρισα με το αυτοκίνητό μου και την τρόμαξα κορνάροντας στην Εγνατία οδό, επειδή αναγνώρισα τον σκύλο της στο πίσω κάθισμα. @betty coltrane τον ξέρετε τον δρόμο τώρα....
Το ότι οδηγείς ανέμελα και χαρωπά, σε κάποια γωνιά της Ελλάδας, πλευρίζεις όχημα αγνώστου ταυτότητας, στο οποίο επιβαίνει ένας τυχαίος σκύλος και εσύ σκέφτεσαι...α...κοίτα να δεις, που αυτός είναι ο Sancho της συμφορουμίτισσας τάδε, από την άλλη γωνιά της Ελλάδας...ειλικρινά με ξεπερνάει o_O

Και καλά, την @betty coltrane την κοψοχόλιασες. Τον Sanchούλη τον συστήσατε στο υπερgiant jack σου ή δεν είχε την τιμή, να κοψοχολιαστεί κι αυτός; :LOL:
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.545
6.972
Αετισιο το ματι του Δημήτρη, εν κινήσει είναι 10 λέβελ δυσκολίας παραπάνω!

Γιατί καλέ υποννοείς ότι το υπερτυπικό Τζακ του είναι spooky?
 
  • Like
Reactions: dimitris-skg




betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
οι σκυλοι δεν βγηκαν δυστυχως απ το αυτοκινητο. Οι ανθρωποι ετρεχαν απο δω και απο κει...:D
@mareco εχεις παρεξηγησει το σκυλαρο μου (και τη devi). ακου εκει μικρουλης! :p
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
@mareco τους αναγνώρισα και τους δύο από εδώ βρε :giggle: ... Who wouldn't?

Και η αλήθεια είναι πάντως ότι ο Σάντσο μου φάνηκε το ιδανικό μέγεθος για σκύλο, ούτε μικρούλης ούτε γομάρι...
 
  • Love
Reactions: betty coltrane




dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Μετά τον Κούκη της @Berna να βγούμε κι εμείς στην κατηγορία "Τα γερόντια τραγουδάνε ακόμα" :cool::giggle:.
Λόγω των περιστάσεων είχαμε πολύ περισσότερο ελεύθερο χρόνο και τον εκμεταλλευθήκαμε με το παραπάνω. Περπατάμε, σκάβουμε, τρέχουμε, ενίοτε κουτσαίνουμε λίγο αν κουραστούμε πολύ, και δυστυχώς δεν κολυμπάμε, μέχρι εκεί που πατάμε.

IMG_8598.JPG
IMG_8700.JPG
IMG_8928.JPG
IMG_8733.JPG
IMG_8939.JPG
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Η Ντέβι έχει αρχίζει σιγά-σιγά και δείχνει την ηλικία της (σε 3 μήνες περίπου κλείνει τα 11). Προχτές ανεβήκαμε στον Χορτιάτη για τα πρώτα φετινά χιόνια και κάναμε μια αρκετά μεγάλη διαδρομή, περίπου 2,5 ώρες. Την έβγαλε σχετικά άνετα, την επόμενη μέρα όμως φαινόταν αρκετά κουρασμένη και μάλιστα δυσκολεύτηκε λίγο να ανέβει και τα σκαλιά μας. Σήμερα είναι καλύτερα, πιο ζωηρή από χτες, αλλά ακόμα λίγο "πιασμένη".
Οι πρόσφατες ετήσιες εξετάσεις βγήκαν καλές, της έχω ρίξει λίγο και το βάρος της, ιδανικά 1-2 κιλά ακόμα θα το ήθελα. Έχουμε βάλει εδώ και καιρό τον κουρκουμά στην διατροφή της, ίσως θα έπρεπε να κοιτάξω και για τίποτα συμπληρώματα/βιταμίνες. Και μάλλον πρέπει να το πάρω κι εγώ απόφαση να ρίξουμε λίγο τους ρυθμούς.

IMG_9181.JPG
 




manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Και μένα ο δικός μου παρόλο που είναι λίγο μικρότερος, η ηλικία του πλέον φαίνεται. Εκεί που δεν είχε θέμα σε πολύωρες πεζοπορίες τώρα ακολουθεί μεν (διάθεση και ορεξη ακόμα στο φουλ) αλλά είναι κομμάτια τις επόμενες μέρες. Το έχω πάρει απόφαση και πλέον αποφεύγω να τον έχω μαζί μου σε εξτριμ καταστάσεις.
Έτσι είναι αυτά φίλε Δημήτρη. Μεγαλώνουν γρηγορότερα από εμάς. Αλλά έχουν ακόμα χρόνια ζωής μπροστά τους. Να είναι και να ήμαστε καλά να τα χαιρόμαστε και να περνάμε καλά μαζί τους έστω και με πιο μικρές βόλτες για πολλά πολλά χρόνια ακόμα.