Καλησπέρα και από μας! Διονυσία και Άμπυ


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Το μόνο πρόβλημα είναι ότι ίσως είναι δύσκολο να βρεις διαμέρισμα ειδικά αν είσαι ξένος, που να δέχεται και σκύλο εννοώ, αλλά αν δώσεις λίγο παραπάνω προκαταβολή όλα οκ.
"Κάπως" οξύμωρο μου μοιάζει. Και σε άλλες χώρες που είναι τόσο δεκτικοί στα σκυλιά έχει αναφερθεί αυτό. Αρκετοί έχουν αναφέρει πως δυσκολεύονται να βρουν σπίτι όταν έχουν σκυλί άρα δεν είναι όλα ρόδινα σε σχέση με εμάς τους "απολίτιστους".

* Σε ξενοδοχεία, πλοία, κλπ μπορεί να τους πούμε φιλόζωους, ανεκτικούς, αδιάφορους ή πως έχουν εντολές να μην δυσαρεστήσουν τον πελάτη ή, ή, ή. Ταπεινά πάντα λέω την άποψη, ίσως κάνω λάθος.
 
  • Like
Reactions: noni_papa


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
:eek: Τώρα που θα παγώσει όλη η χώρα για καμιά βδομάδα θα ξαπλώσω πάνω στη λίμνη
Φωτό περιμένουμε! :LOL:

* Ζευγάρι Ολλανδών που υιοθέτησαν ενήλικο σκύλο που είχα βρει κάποτε, ήρθαν οι ίδιοι εδώ, πλήρωσαν τα μεταφορικά του σκύλου, την διανυκτέρευσή τους, μου έκρυψαν κι ένα μικρό ποσό με εντολή να ανοίξω την...κάρτα (αγάπης που μου είχαν γράψει) στο σπίτι μου, οι παλιοπονηροί :love: γιατί είχαμε ήδη τσακωθεί πολλάκις για το θέμα αυτό, έφυγαν μέσα στα κλάματα συγκίνησης από όλους μας, και ήμασταν συνέχεια σε επικοινωνία. Ο σκύλος παρότι μεγάλος σε ηλικία, πήγε αμέσως σε "σχολείο". Δεν ξέρω αν έπρεπε βάσει νόμου ή κάτι, αλλά σίγουρα το ήθελαν. Και τραπέζωσαν με πελώρια χαρά και ένα τσούρμο ούγκανους φίλους που είχαν πάει χαβαλοταξιδάκι. Ε @zouzounos ; :LOL:

Κι εδώ βγάζουμε sos αμπελαλέ, ζητείται επείγουσα μεταφορά σκύλου από το Περιστέρι, στην νέα του οικογένεια, στο Ν.Ηράκλειο. Η από Αθήνα, Κόρινθο. Η από κάποιο νησί, Πειραιά ή τούμπαλιν :mad:
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
"Κάπως" οξύμωρο μου μοιάζει. Και σε άλλες χώρες που είναι τόσο δεκτικοί στα σκυλιά έχει αναφερθεί αυτό. Αρκετοί έχουν αναφέρει πως δυσκολεύονται να βρουν σπίτι όταν έχουν σκυλί άρα δεν είναι όλα ρόδινα σε σχέση με εμάς τους "απολίτιστους".

* Σε ξενοδοχεία, πλοία, κλπ μπορεί να τους πούμε φιλόζωους, ανεκτικούς, αδιάφορους ή πως έχουν εντολές να μην δυσαρεστήσουν τον πελάτη ή, ή, ή. Ταπεινά πάντα λέω την άποψη, ίσως κάνω λάθος.
Δεν ξέρω τι γίνεται με Ολλανδούς που έχουν κατοικίδιο και ψάχνουν σπίτι. Σχεδόν σίγουρα όμως θα είναι πιο εύκολα από τους ξένους με κατοικίδιο που ψάχνουν σπίτι. Γενικά εδώ θα δεις σε μπόλικες αγγελίες για ενοικίαση σπιτιών το "no internationals".....Θεωρώ ότι είναι πιο πολύ για να μην υπάρχει θέμα με τους γείτονες άμα πχ είναι γειτονιά χωρίς σκύλο ή φοβούνται τις ζημιές. Εμείς οκ βρήκαμε με την πρώτη, αλλά άλλοι ξένοι είχαν θέμα. Ολλανδοί, κρίνοντας από το πόσα σκυλιά υπάρχουν, δεν νομίζω να έχουν το ίδιο πρόβλημα.

Για τα ξενοδοχεία, αναφέρθηκα στη συμπεριφορά των υπαλλήλων. Η πολιτική για το να δέχονται σκύλους ή όχι σίγουρα είναι το άλφα και το ωμέγα αλλά αν βλέπεις σε πολλές χώρες να επιτρέπονται κατοικίδια στα δωμάτια και στην Ελλάδα να ψάχνουμε με το κυάλι για μένα κάτι λέει για την κυνοφιλική νοοτροπία της χώρας και πώς και τι θεωρούν το σκύλο. Για τα τρένα, το ίδιο. Εδώ, Γερμανία, Ιταλία, Αυστρία και Ελβετία επιτρέπεται κανονικά στο βαγόνι, είτε πρώτη θέση είτε economy. Και δεν είναι μόνο το τι επιτρέπεται. Είναι και ότι από τους επιβάτες ποτέ μα ποτέ μέχρι τώρα που έχουμε ταξιδέψει 6 φορές με αυτόν τον τρόπο δεν έχω αντιμετωπίσει καμία συμπεριφορά περίεργη ή προσβλητική και κανένα βλέμμα είτε από υπάλληλο είτε από συνεπιβάτες.
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Έπρεπε να αλλάξει χώρα, για να μας δείξει τα χαμογελαστά μούτρα της δηλαδή.
Εντάξει κοπελλιααααααά...χαλάλι σου :giggle::love:
 
  • Love
Reactions: noni_papa


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Καλησπέρα και από εμάς (μετά από αρκετούς μήνες)!!!

Υ.Γ. Καθώς αντιμετωπίσαμε ένα μικρό θέμα υγείας με τη μικρή (που μου αφαίρεσε 10 χρόνια ζωής) αύριο θα ανοίξω νέο θέμα προς ενημέρωση και για να υπάρχει για κάθε ενδιαφερόμενο!

216815304_10225998280766680_2150255081905945413_n.jpg218426096_10226047810244886_3806211717799662704_n.jpg234655159_10226180860331055_2549033458581545648_n.jpg
 










noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Πώς είναι το κορίτσι Νόνη;
Μια χαρούλα είναι το κουκλάκι μας :love: τίγκα στο κέφι, στην όρεξη, στη διάθεση, καλύτερα από ποτέ! Τα στομαχικά μας έχουν φτιάξει, φτου φτου! Επόμενη βδομάδα που θα ξαναπάμε εξετάσεις θα ρωτήσω αν είναι έτοιμη για μονοήμερη εκδρομούλα μιας και έρχεται η άδειά μου. Αν είναι ακόμα νωρίς, θα κάτσουμε σπίτι να χαλαρώσουμε. Προς το παρόν ψάχνω ιγκλού για Βόρειο Πόλο να είμαστε μακριά από πυροτεχνήματα την Παραμονή Πρωτοχρονιάς :ROFLMAO:
 








Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3