Καλησπέρα... κουτάβι Jack Russell με όρθιο αυτί


giannis1981

Member
4 Ιουλίου 2010
24
0
καλησπερα σε ολους..με λενε Γιαννη και ειμαι 29 χρονων...εδω και 4 μηνες ειμαι κατοχος ενος jack russell..το σκυλι μου το εφερε ενας εκπαιδευτης απο το εξωτερικο το οποιο διαλεξε ο ιδιος.αυτη τη στιγμη το κουταβι ειναι 5,5 μηνων...απο τα λιγα που ξερω πιστευω οτι απο μορφολογια ειναι αρκετα καλο...το μονο αρνητικο που με στενοχωρει λιγο ειναι οτι τις τελευταιες μερες σηκωθηκε λιγο το ενα αυτακι του..και ρωταω εγω..αλλοι εχουν προβλημα για να σηκωθουν τα αυτια των 4ποδων φιλων τους..εγω τι μπορω να κανω για να ΄΄πεσει΄΄...ευχαριστω προκαταβολικα και χαιρομαι που μπηκα στη παρεα σας..
 


Panos0685

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2008
490
1
42
Anthousa Athens
Μολις τελειωσει η αλλαγη δοντιων θα μπορεις να εχεις αποψη για το αν οντως εχουν πεσει τα αυτια του.Καλο θα ηταν να μην το χαιδευεις αγαρμπα στα αυτια.
 


giannis1981

Member
4 Ιουλίου 2010
24
0
για να σας δωσω να καταλαβετε δεν ειναι τοσο πανω οσο του λυκοσκυλου..η αληθεια ειναι οτι αυτο παρουσιαστηκε οταν ξεκινησε να το πεφτουνε τα πρωτα δοντια..σε περιπτωση που μεινει ορθιο υπαρχει γιατρικο?
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Καλησπέρα Γιαννη.
Ο εκτροφέας, αν υπαρχει, ειναι αυτός που θα σου απαντησει σε αυτην την ερωτηση πιο καλα απ'όλους.
Υπαρχει;
 


giannis1981

Member
4 Ιουλίου 2010
24
0
ο εκπαιδευτης μου ελεγε οτι δεν προκειται για εκτροφεα αλλα για ιδωτη απο το εξωτερικο...και δεν πιστευω να μου ελεγε ψεματα
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Εφόσον λοιπόν δεν μεσολαβεί κανονικός εκτροφέας, οπωσδήποτε δεν έχεις καμμία εγγύηση για το πως θα είναι τα αυτάκια του - θα δείξει - και επιπλέον δεν θα πρέπει να σε στενοχωρεί όπως κι αν εξελιχτεί η τελική του εμφάνιση.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Στα Collie και στα KerryBlue Terriers, κολλανε τις μυτες των αυτιων κατω, εαν πανε να σηκοθουν, αναλογα με το σχημα που θα πρεπει να εχουν μετα. Στα Collie δηλ μονο την μυτη- στο Kerry Blue κολλανε το αυτι με την σωστη κληση στο μαγουλο! (το ξερω απο πρωτο χερι απο εκτροφεις)

Δεν νομιζω, οτι στα Jack Russel κανουν κατι αλλο!
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
ο εκπαιδευτης μου ελεγε οτι δεν προκειται για εκτροφεα αλλα για ιδωτη απο το εξωτερικο...και δεν πιστευω να μου ελεγε ψεματα

Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις;;;;

ΨΕΜΑΤΑ σου λέει.
Κι αν δεν με πιστεύεις, ζήτα το τηλ. του "ιδιώτη" στο εξωτερικό, και πες πως θα πας (τυχαία) στην χώρα του και θέλεις να γνωριστείτε!
Να δεις και τους γονείς του "παιδιού σου" επί τη ευκαιρία.

Σε πιάσανε κορόιδιο φίλε μου (χαρτιά τουλάχιστον είχε ο σκύλος; ) !

Και καλά να πάθεις από την άλλη.
Ζήτησες "γουρούνι στο σακί" στην ουσία. Αν είναι ο σκύλος της προκοπής, θα είσαι ΠΟΛΥ τυχερός (να πας να παίξεις κι ένα λαχείο).

Την επόμενη φορά να ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ προσωπική επαφή με τον εκτροφέα (με τηλέφωνο, ε-μέιλ, φωτό και αν είναι δυνατόν και συνάντηση!).

Ψάξε σε σελίδες ΣΩΣΤΩΝ εκτροφέων της φυλής για να μάθεις πως να διορθώσεις τ'αυτιά.
 
Last edited:


giannis1981

Member
4 Ιουλίου 2010
24
0
dr zhivago μπηκα με χαρα στο φορουμ για να συζητησουμε καποιο προβληματισμο που εχω..ειναι απαραδεκτη η σταση σου..με το να επιτιθεσαι με αυτο το τροπο δεν βγαζει πουθενα...εδω ολοι ειμαστε για ενα κοινο λογο..την αγαπη μας για τους μικρους μας φιλους και οχι για να επικρινουμε..τλσπντν ολα καλα..μπορεις να μου πεις που θα βρω τετοια σελιδα εκτροφεων για να το δω τι μπορω να κανω με το αυτακι του?
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
δεν ήταν επίθεση... ενημέρωση και αναφορα αλήθειας ήταν...
ίσως λίγο άκομψα... αλλά όλοι τα παθαινουμε αυτό,
ειδικά όταν η αλήθεια είναι δύσκολο να ειπωθει.... και να γινει κατανοητή
καλως ήλθες... ψαξε λιγο στο google... breeders .. της φυλής σου... κι αρχισε να διαβαζεις στα λινκ που έχουν...
 


valeria

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2009
563
3
Αθηνα
dr zhivago μπηκα με χαρα στο φορουμ για να συζητησουμε καποιο προβληματισμο που εχω..ειναι απαραδεκτη η σταση σου..με το να επιτιθεσαι με αυτο το τροπο δεν βγαζει πουθενα...εδω ολοι ειμαστε για ενα κοινο λογο..την αγαπη μας για τους μικρους μας φιλους και οχι για να επικρινουμε..τλσπντν ολα καλα..μπορεις να μου πεις που θα βρω τετοια σελιδα εκτροφεων για να το δω τι μπορω να κανω με το αυτακι του?
Δεν ειναι απαραδεκτη η σταση της, απλα εχει κουραστει να ακουει καθε μερα και μια παρομοια ιστορια.
Δεν αμφιβαλλω οτι λατρευεις τα σκυλια αλλα εχες σκεφτει οτι αν ειχες κανει μια ερευνα στο ιντερνετ και στα φορουμ πριν αγορασεις το σκυλι σου θα ειχες μαθει για τα παπι μιλλς και τους πετσοπαδες και τους ιδιωτες κλπ και δε θα ειχες κανει το λαθος που εκανες τωρα???????
 


giannis1981

Member
4 Ιουλίου 2010
24
0
λοιπον για να σας λυσω τις αποριες ο φιλος εκπαιδευτης γνωριζει προσωπικα τον ιδιωτη που το πηρε...αρχικα δεν το εφερε για μενα αλλα για δικο του..αλλα αφου το ειδα και τρελαθηκα τον επεισα να μου το δωσει..τλσπντν αν ειναι να συνεχιστει το θεμα περι puppy mills,petshops καλυτερα να κλειδωσει το θεμα..ευχαριστω
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
λοιπον για να σας λυσω τις αποριες ο φιλος εκπαιδευτης γνωριζει προσωπικα τον ιδιωτη που το πηρε...αρχικα δεν το εφερε για μενα αλλα για δικο του..αλλα αφου το ειδα και τρελαθηκα τον επεισα να μου το δωσει..τλσπντν αν ειναι να συνεχιστει το θεμα περι puppy mills,petshops καλυτερα να κλειδωσει το θεμα..ευχαριστω
Εννοείς ότι είσαι ενήμερος, ή ότι δεν σε ενδιαφέρει;
 


giannis1981

Member
4 Ιουλίου 2010
24
0
εννοειται με ενδιαφερει..και ειμαι ενημερος αλλα και κατα με αυτο που γινεται στα pet shops.εχω ακουσει ιστοριες οτι τα αγοραζουνε με το κιλο και αλλα τετοια...δεν ψωνιζω απο επωνυμα petshop αλλα απο συνοικιακα μονο και μονο για το θυμο που εχω πανω σε αυτο το ζητημα...απλα αν συνεχιζοτανε ειπα να κλειδωθει γιατι ναι μεν το δικο μου κουταβι δεν ειναι σε αυτη τη κατηγορια(puppy mills) και αφετερου ενιωσα επιθεση απο μερικους..τλσπντν απο μενα ολα καλα..
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
λοιπον για να σας λυσω τις αποριες ο φιλος εκπαιδευτης γνωριζει προσωπικα τον ιδιωτη που το πηρε...αρχικα δεν το εφερε για μενα αλλα για δικο του..αλλα αφου το ειδα και τρελαθηκα τον επεισα να μου το δωσει..τλσπντν αν ειναι να συνεχιστει το θεμα περι puppy mills,petshops καλυτερα να κλειδωσει το θεμα..ευχαριστω
déjà vu
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Κι αν δεν με πιστεύεις, ζήτα το τηλ. του "ιδιώτη" στο εξωτερικό, και πες πως θα πας (τυχαία) στην χώρα του και θέλεις να γνωριστείτε!
Να δεις και τους γονείς του "παιδιού σου" επί τη ευκαιρία.
Μήπως φοβάσαι την αλήθεια, ή μου φαίνεται;

Ούτε να ζητήσεις το τηλέφωνο δεν τολμάς!

Και μετά σου φταίω εγώ..... εγώ που δεν τα έβαλα με σένα, αλλά με το εκπαιδευτή που σε δουλεύει!
(Εσένα κι άλλους πολλούς!).

Εγώ που προσπαθώ ΜΟΝΟ να σε βοηθήσω να ΞΕΡΕΙΣ την αλήθεια.
Εγώ που δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ όφελος απολύτως.

(μωρέ, καλά σας κάνουνε τελικά)

Χαρτιά τουλάχιστον είχε ο σκύλος ;
Δεν πιστεύω να πλήρωσες για καθαρόαιμο χωρίς πεντιγκρί!

Το αυτί σε μάρανε μου φαίνεται...
 
Last edited:


giannis1981

Member
4 Ιουλίου 2010
24
0
Μήπως φοβάσαι την αλήθεια, ή μου φαίνεται;

Ούτε να ζητήσεις το τηλέφωνο δεν τολμάς!

Και μετά σου φταίω εγώ..... εγώ που δεν τα έβαλα με σένα, αλλά με το εκπαιδευτή που σε δουλεύει!
(Εσένα κι άλλους πολλούς!).

Εγώ που προσπαθώ ΜΟΝΟ να σε βοηθήσω να ΞΕΡΕΙΣ την αλήθεια.
Εγώ που δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ όφελος απολύτως.

(μωρέ, καλά σας κάνουνε τελικά)

Χαρτιά τουλάχιστον είχε ο σκύλος ;
Δεν πιστεύω να πλήρωσες για καθαρόαιμο χωρίς πεντιγκρί!

Το αυτί σε μάρανε μου φαίνεται...
1oν pedigree εχει φυσικα
2ον φωτογραφιες απο τους γονεις εχω δει τη μερα που το αγορασα και τα αυτια τους ηταν μια χαρα
3ον το τηλ θα το παρω και θα στο δωσω να μιλησεις εσυ..ελπιζω να ξερεις και αλλη γλωσσα εκτος απο τα ελληνικα
4ον παρακαλω να κλειδωθει το θεμα μιας και κακως το ανοιξα...ευχαριστω οσους βοηθησαν
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
3ον το τηλ θα το παρω και θα στο δωσω να μιλησεις εσυ..ελπιζω να ξερεις και αλλη γλωσσα εκτος απο τα ελληνικα
Το τηλέφωνο να το παρεις οποσδήποτε.
Δεν είναι καλύτερα να μιλησεις εσυ αφου εσυ έθεσες την απορία για το αυτάκι του ;;;;
Αν δεν ξέρεις αγγλικα μπορεί να σε βοηθησει καποιος άλλος. Και δεν το λεω για να σε προσβαλλω αφου το πρωτο που έπρεπε να ζητησεις απο τον εκπαιδευτη δεν είναι το κουταβι σου αλλα το τηλεφωνο του εκτροφεα.
Παντα καλοπροαίρετα :)
 


DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
αν το αυτι του σκυλου σου μεινει ορθιο τοτε δεν νομιζω πως ειναι jack russell.
τωρα αν λες πως εχει pedigree καλο θα ηταν να τσεκαρεις την γνησιοτητα του.μην ξεχνας και τα πετ σοπ βγαζουν pedigree αλλα ειναι πλαστα.
αλλιως τι να πω...ισως να ειναι ολα τοσο καλα οπως τα περιγραφεις και να ετυχε μια 'ανωμαλια' που πιθανον να διορθωθει μονο του τον επομενο καιρο.
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Το πεντικρί σε ποιανού το όνομα είναι; Αν το κουτάβι είναι από φίλο του εκπαιδευτή και προοριζόταν για τον εκπαιδευτή, τότε θα έχει και το όνομά του πάνω. Επίσης θα έχει το όνομα και το τηλ. του εκτροφέα.

Άρα θα έχεις ήδη το τηλ.. Για πες του εκπαιδευτή πως θα πάρεις τηλέφωνο (με φίλη που ξέρει τη γλώσσα, ΟΠΟΙΑ και να είναι), να δει πως θα αντιδράσει.

Και ναι, πρώτα το τηλ. του εκτροφέα ζητάμε, ΠΟΛΥ ΠΡΙΝ αποφασίσουμε για το κουτάβι.

Δεν υπάρχει πιο ύποπτο πράγμα από έναν μεσάζονται που δεν μας δίνει πρόσβαση στον άνθρωπο που τον προμιθεύει.
Γιατί μόνο τα "παμυ-μιλς" δίνουν σε πετ-σοπ, εκπαιδευτές, κτηνιάτρους και λοιπούς μεσάζοντες.

Επίσης αν έχεις το πεντιγκρί θα πρέπει να το δώσεις στον Κυνολογικό Όμιλο Ελλάδος να το ελέγξει και να καταγράψει τον σκύλο σου.

Το παρών θέμα έχει ήδη βοηθήσει πολλούς ανθρώπους. Χάρη σε εσένα κάποιοι αυτή τη στιγμή μαθαίνουν πως να αποφύγουν τους απατεώνες. Πως να πέρνουν σκύλο.

Δεν θα κλείσει ακόμη.
Αν δεν έχεις να πεις κάτι άλλο, κανείς δεν σε αναγκάζει να συμμετάσχεις.
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU