Καλησπέρα... κουτάβι Jack Russell με όρθιο αυτί


giannis1981

Member
4 Ιουλίου 2010
24
0
πραγματικα οι πετσοπαδες δεν ξερουνε τιποτα..απλα υπαλληλοι ειναι που μπορει να μην ειχανε ποτε σκυλια γατια κλπ κλπ
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Παρ' όλ' αυτά δίνουν ΣΥΝΕΧΩΣ συμβουλές, (η οποίες είναι πάρα πολύ συχνά ΠΟΛΥ λάθος).
Έχουν κάνει μεγάλη ζημιά με τόση παραπληροφόρηση...
Πήρανε μία ταμειακή στα χέρια τους και νομίζουν πως τα ξέρουν όλα!
 




Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Γιατί ; Εδώ κοντεύω να πάθω συστροφή στομάχου με όλες τις συμβουλές τους!
Εμένα μου είπε ένας να μην έχω πνίχτη στο Μαύρο Τέρριερ (65κιλά έφηβος!) αλλά σαμαράκι για να μην τραβάει καθόλου!!!!!!!
Τρόμαξα κι μόνο που το άκουσα (με φαντάστηκα "χαρταετό" στον αέρα ξαφνικά).
 






russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Τι είναι αυτό το "miniature jack russel" ; Πρώτη φορά το ακούω. Μπορείς να μου βρεις το πρότυπο φυλής;
Αχ, αυτοί οι πετ-σοπάδες.... μεγάλη πηγή γνώσεων είναι!

Υπαρχει και νομιζω οτι δεν ξεπερνα τα 4 κιλα,εχει διαφορετικη μορφολογια στυλ mini pincer αν πατησεις jack russell στο wikipedia θα δεις οτι υπαρχουν διαφορα μεγεθη αλλα πλεον ειναι επισημα διαχωρισμενα σε 2 ονομασιες-Jack russell terrier kai Parson russell terrier.Οσο για την συγκεκριμενη κυρια θα ξερει αρκετα γιατι ασχολειται χρονια,αλλα εννοειται οτι δεν την εμπιστευομαι,εδω κανουν γκαφες και οι κτηνιατροι.
 
Last edited by a moderator:


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Κάνεις λάθος άλλο το πρότυπο του JACK RUSSELL TERRIER
FCI-Standard N° 345 / 09.08.2004
Group 3 Terriers
Section 2 Small Terriers.
With working trial

SIZE AND WEIGHT
Ideal Height : 25 cm (10 ins) to 30 cm (12 ins).
και άλλο του PARSON RUSSELL TERRIER

FCI-Standard N° 339 / 19.05.2009
Group 3 Terriers
Section 1 Large and medium sized Terriers
With working trial.

SIZE
Dogs ideal height at withers 36 cm (14 ins).
Bitches ideal height at withers 33 cm (13 ins).
2 cm above or below is acceptable
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Κι εγώ μπορώ να εκτρέφω Giant Jack Russel Terrier (άνω των 20 κιλών). Αυτό δεν σημαίνει πως θα είναι αναγνωρισμένη φυλή. Η "κυρία" έχει πείρα μόνο στο πως να δουλεύει τον κόσμο. Προφανώς ΜΕΓΑΛΗ πείρα γιατί το κάνει καλά...

Οι δύο αναγνωρισμένες φυλές είναι στο μην. από πάνω.

Το wikipedia έχει διάφορες προσμίξεις τις μόδας (πχ. cockerpoo). Δεν θεωρούνται φυλή από κανέναν σοβαρό οργανισμό.
 
Last edited:


giannis1981

Member
4 Ιουλίου 2010
24
0
καλησπερα και παλι σε ολους..μαλλον καλημερα..λοιπον σημερα αφου ξυπνησαμε απο τον απογευματινο μας υπνο τα αυτακια του αγοριου μου ηταν κατω αλλα μετα παλι τα ανεβασε...καλα παιζουνε με τ αυτια?χαχα μεχρι να προβω σε οποιαδηποτε ενεργεια περιμενω μηπως πεσουν μια και καλη.
 




giannis1981

Member
4 Ιουλίου 2010
24
0
νομιζα το ειχα αναφερει...τα αυτακια σηκωθηκαν (κατα το ημισυ) οταν του εφυγε το 1ο δοντακ(μια μερα μετα το τελευταιο εμβολιο.κ;αι το αναφερω αυτο μηπως επαιξε και αυτο το ρολο του)..εδω και 20 μερες του πεφτουν και βγαζει συνεχως..αλλα καπου ειχα διαβασει οτι σε αλλα τζακ ρασελ επανερχονται τ αυτια μετα το περας της αλλαγης δοντιων σε αλλα ομως οχι..τι γινεται με την αλλαγη δοντιων και συμβαινει αυτο?μεχρι ποσο μηνων αλλαζει τα δοντια?
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Κάνεις λάθος άλλο το πρότυπο του JACK RUSSELL TERRIER
και άλλο του PARSON RUSSELL TERRIER
Ναι σωστα τα προτυπα ειναι 2 αλλα μπορειτε να μου εξηγησετε τι σκυλος ειναι αυτος που εχει η κυρια στο petshop?(Ειναι δικο της)Ειναι καπου 4 κιλα με παρομοια αυτια και σωματοδομη των jack αλλα διαφορετικη φατσα σαν pιncer.Ειναι πολυ γλυκο και παιχνιδιαρικο.Οταν την ρωτησε ο αδερφος μου πριν αρκετους μηνες αν μπορουμε να βρουμε σαν αυτο του ειπε ναι,οσα θες(Τι ειναι,στραγαλια?)
Επισης ο κτηνιατρος μου σε κουβεντα που ειχαμε μου ειπε οτι εχει και αυτος το ιδιο,πολυ μικροσωμο(δεν θυμαμαι αν μου ειπε ποσα κιλα ειναι)και οτι ειναι διαβολακι,δεν το εχω δει ομως.Σε καποια φαση με αγχωσε γιατι μου ειπε μεταξυ αστειου και σοβαρου,θα εχεις προβλημα αργοτερα...(εννοουσε επειδη ειναι ζωηρη ρατσα)Του ειπα χαμογελωντας-ενταξει,θα την παλεψω...
1)Τι σκυλος ειναι λοιπον,καποια μιξη jack russell με καποια αλλη ρατσα?
2)Γιατι δεν εχω δει αυτο το σκυλι πουθενα,ουτε στον δρομο αλλα ουτε καν στο internet σε φωτογραφια?Παντου βλεπω τα jack που ξερουμε ολοι...Τα 2 προτυπα που γραφει η Alexia πιο πανω.
 
Last edited:


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Το Τζακ Ράσσελ αναγνωρίστηκε πολύ πρόσφατα σαν καθαρόαιμη φυλή. Αρχικά μόνο ο τύπος Πάρσον (ψιλά πόδια και ορθογώνιο κεφάλι).

Ο καθένας δηλαδή ζευγάρωνε ότι γούσταρε χωρίς να υπάρχουν μορφολογικά κρητήρια.
Έτσι ακόμη και τώρα βλέπεις διάφορα....
Συνήθως προέρχονται από κακής ποιότητας εκτροφεία, τα Τ.Ρ. που δεν μοιάζουν ούτε στο πρώτο αλλά και ούτε στον δεύτερο αναγνωρισμένο τύπο. Εκτροφεία που πουλούν σε πετ-σοπ δηλαδή (με μόνο μέλημα το ευρώ).

Είναι βέβαιο πως η Κα στο πετ-σοπ πήρε τον σκύλο της από κάποιο puppy-mill και πως η ίδια δεν έχει την παραμικρή ιδέα τι σημαίνει ποιοτική εκτροφή. Ή ξέρει, και τον κράτησε "τυχαία" (δεν πουλήθηκε)...πράγμα χλωμό.

Το "εμπόρευμα" που δεν πουλιέται το στέλνουν από εκεί που ήρθε (όπου το σκοτώνουν ή το βάζουν στην αναπαραγωγή -αναλόγως τι τους συμφέρει).
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
ι..τι γινεται με την αλλαγη δοντιων και συμβαινει αυτο?μεχρι ποσο μηνων αλλαζει τα δοντια?
Πρίζονται πολύ οι αδένες του σκύλου (στον λαιμό) και η φλεγμονή επιρεάζει και τα αυτάκια τους. Μερικοί λένε πως έχει να κάνει και με το ασβέστιο αλλά δεν το ξέρω αυτό.
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Ισως ισχυει αυτο που γραφει στο τελευταιο σχολιο σε αυτο το link. http://training-jackrussell.info/jac...ars-to-go-down
Αλλα και αυτο το link ειναι ανησυχητικο http://www.jackrussell.net/faq/faq/ears.htm
Το δικο μου jack ειναι 7,5 μηνων και εχει σηκωσει και τα 2 αυτια του εδω και 2 μηνες καγκελο.Δεν πεφτουν ποτε,ακομα και οταν κοιμαται,ειναι σαν αλεπουδοφατσα.Μπορει να βαλω φωτο του καποια στιγμη.Πριν 2 μηνες ομως του αλλαξα σε αλλη ξηρα με περισσοτερη πρωτεινη.Τυχαιο?(Μην μου απαντησετε δεν νομιζω)Οσο για τα δοντια του πρεπει να εχουν τελειωσει νομιζω.Δεν θυμαμαι που ειχα διαβασει οτι σε καποια σκυλια με σηκωμενα αυτια φταιει η υψηλη ποσοτητα πρωτεινης.Μπορει να ισχυει?Δηλαδη να ευθυνεται αποκλειστικα η πρωτεινη?Η απλα να το επιβαρυνει,να ειναι 1 λογος παραπανω...?
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU