Καλησπέρα σας


Morian

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2012
110
103
Ιωαννινα
Καλησπερα και παλι παιδια, θελω να κανω μια ερωτηση επειδη ακουω πολλα!
Οπως εχω πει και σε ενα αλλο ποστ που εχω κανει εχω ενα Ελληνικο Ποιμενικο! Ειναι 5 μηνων.
Θελω να κανω την εξης ερωτηση...
Ειναι Ε.Π.? Μολοσσος? (Ειναι και τα 2 το ιδιο?) Εγω απο τις γνωσεις μου και τα λεγομενα του βοσκου που το πηρα ξερω οτι ειναι καθαροαιμο Ε.Π.
Ειναι αξαιρετικος σκυλος, υπακουος και βαδιζει σε καλα βηματα σχετικα με την φυλαξη χορου/οικιας!
Λοιπον να ο Ρεξ μου!
 

Attachments



ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Καλώς ήλθατε και να τον χαίρεστε!
Ο μόνος τρόπος για να μάθουμε αν ένα σκυλί είναι Ε.Π. είναι η διαδικασία της αναγνώρισης, σε ηλικία άνω των 18 μηνών.
Σίγουρα οι φωτογραφίες δεν βοηθούν, και ιδίως όταν αυτές είναι σε λάθος γωνία και με λάθος φακό (όπως στην περίπτωσή σας).
Για την ώρα αρκεί το εξαιρετικός σκύλος που γράφετε πιο πάνω. Η πορεία θα δείξει αν γίνει και εξαιρετικός Ε.Π.
 


Morian

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2012
110
103
Ιωαννινα
Σε ευχαριστω ptf προτιμω να μιλαμε στον ενικο, αν δεν εχεις προβλημα και εσυ :)

Παντος μπορεις να μου πεις απο πια γωνια να βγαλω την φοτο για να σε βοηθησει...

Επισεις τα χαρακτηριστικα (τα εμφανες) αφτο δεν δειχνουν?
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Υπάρχουν αρκετά στοιχεία που συνηγορούν υπέρ.
Από ποιά περιοχή είναι;
 


maria-rocky

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2012
69
0
ΜΕΓΑΡΑ ΑΤΤΙΚΗΣ
Σε ευχαριστω ptf προτιμω να μιλαμε στον ενικο, αν δεν εχεις προβλημα και εσυ :)

Παντος μπορεις να μου πεις απο πια γωνια να βγαλω την φοτο για να σε βοηθησει...

Επισεις τα χαρακτηριστικα (τα εμφανες) αφτο δεν δειχνουν?

Καλησπέρα MORIAN και να χαιρεσαι το μωράκι σου.Ετυχε να δω και το ποστ που ειχες κάνει ,και που έπεσαν πολλοι επάνω σου για την ράτσα του σκύλου.Και μου αρεσε όπως τον υπερασπιστηκες.Δεν καταλαβαίνω γιατι ''τρωγεσαι'' να μαθεις αν ειναι Ε.Π..σαν να μου δειχνεις οτι στραβωσες που δεν ειναι..Αν κανω λάθος σου ζητώ συγνώμη.Το οτι ειναι υπακουος και τετοια ειναι πολυ καλό στοιχειο ..Απ ολα αυτα που λες πρεπει να σε νοιαζει η υγεία του μπέμπη.Αν ζουσε σε στάνη , σε συνεννοηση με τον γιατρο σου,και επειδη πιθανον να ειχε μυγες,σκνιπες,η μαμα να εχει τσιμπηθει από κάτι....Ο αρχικός του ελεγχος ειναι ο βασικότερος τώρα..Επιπλεον αν γνωριζουν και οι φιλοι μας απο εδώ,αν ο σκυλάκος ειναι από αιμομιξία...κτλ κτλ..Γιατι παλια ειχαμε παρει πριν 12 χρονια απο έναν βοσκο ένα όμορφο ημιαιμάκι και αυτος ο βοσκος τα ζευγαρωνε μανα με γιο...Και ο Ραλφ ειχε πολλα προβληματα...Εμεις ημασταν διπλα του και τον λατρευαμε χωρις να μας νοιαζει τι ρατσα ειναι...Να σε νοιαζει να ζησετε πολλα χρονια μαζί ,να ειστε και οι δυο υγιεστατοι και να νιωθει την ασφαλεια και την αγάπη σου...
 


Morian

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2012
110
103
Ιωαννινα
Υπάρχουν αρκετά στοιχεία που συνηγορούν υπέρ.
Από ποιά περιοχή είναι;
Ηπειρο... και συγκεκριμενα απο τα βουνα της Θεσπρωτιας


Καλησπέρα MORIAN και να χαιρεσαι το μωράκι σου.Ετυχε να δω και το ποστ που ειχες κάνει ,και που έπεσαν πολλοι επάνω σου για την ράτσα του σκύλου.Και μου αρεσε όπως τον υπερασπιστηκες.Δεν καταλαβαίνω γιατι ''τρωγεσαι'' να μαθεις αν ειναι Ε.Π..σαν να μου δειχνεις οτι στραβωσες που δεν ειναι..Αν κανω λάθος σου ζητώ συγνώμη.Το οτι ειναι υπακουος και τετοια ειναι πολυ καλό στοιχειο ..Απ ολα αυτα που λες πρεπει να σε νοιαζει η υγεία του μπέμπη.Αν ζουσε σε στάνη , σε συνεννοηση με τον γιατρο σου,και επειδη πιθανον να ειχε μυγες,σκνιπες,η μαμα να εχει τσιμπηθει από κάτι....Ο αρχικός του ελεγχος ειναι ο βασικότερος τώρα..Επιπλεον αν γνωριζουν και οι φιλοι μας απο εδώ,αν ο σκυλάκος ειναι από αιμομιξία...κτλ κτλ..Γιατι παλια ειχαμε παρει πριν 12 χρονια απο έναν βοσκο ένα όμορφο ημιαιμάκι και αυτος ο βοσκος τα ζευγαρωνε μανα με γιο...Και ο Ραλφ ειχε πολλα προβληματα...Εμεις ημασταν διπλα του και τον λατρευαμε χωρις να μας νοιαζει τι ρατσα ειναι...Να σε νοιαζει να ζησετε πολλα χρονια μαζί ,να ειστε και οι δυο υγιεστατοι και να νιωθει την ασφαλεια και την αγάπη σου...
Πανω απο ολα η υγεια του σκυλου... Τον εχω παει στον κτηνιατρος και ειναι υγειεστατος :) :)
Επισεις με μπερδεψες για καποιον αλλων, δεν εχω κανει ποστ που να με τρωνε με το τι ρατσα ειναι ο σκυλος μου xD
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Morian καλησπέρα και να χαίρεσαι τον αρκούδαρο σου και να περνάτε όμορφα μαζί :)

Ο σκύλος μου θυμίζει έναν άλλο σκύλο στα χρώματα και στα μάτια, οπότε να σε ρωτήσω μιας και είπες για βουνά Ηπείρου αν ο βοσκός σου έχει σχέση με τον Ερμήτη;
 


Morian

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2012
110
103
Ιωαννινα
Morian καλησπέρα και να χαίρεσαι τον αρκούδαρο σου και να περνάτε όμορφα μαζί :)

Ο σκύλος μου θυμίζει έναν άλλο σκύλο στα χρώματα και στα μάτια, οπότε να σε ρωτήσω μιας και είπες για βουνά Ηπείρου αν ο βοσκός σου έχει σχέση με τον Ερμήτη;
Σε ευχαριστω ^_^

Οχι οχι...
Επισεις η ιστορια ειναι πως ειμουν φανταρος σε φυλακειο εκει στα ελληνοαλβανικα συνορα και παρακατο απο το φυλακειο ηταν ο βοσκος που ειχε αδεια απο το κρατος να βρισκετε εκει και ετσι τσιμπισα το κουταβι :) :)
 








maria-rocky

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2012
69
0
ΜΕΓΑΡΑ ΑΤΤΙΚΗΣ
Morian καλησπερα..Δεν ειχες βάλει ποστ για τον σκυλακο σου οτι τον συστησες σαν ΕΠ και ήταν ένας φίλος απο το φορουμ και σου ελεγε πως δεν ειναι?και εσυ του ειπες πως δεν δε ενδιαφερει αν ειναι γιατι τον αγαπας και δε σε ενδιαφερει.Και κάποιοι άλλοι του έλεγαν ''ωραια υποδοχη έκανες,αντι να πεις καλα λογια όρμηξες να πεις για την ρατσα''...
 




maria-rocky

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2012
69
0
ΜΕΓΑΡΑ ΑΤΤΙΚΗΣ
σε αυτό το θέμα ήταν.μάλλον έκανα λάθος..Συγνωμη!!αλλά πρεπει να ειχε τις ιδιες φωτο με σενα και τα αρχικα σχολια σβηστηκαν!!!
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU