Καλησπέρα σε όλους και όλες.. Γνωρίζει κάποιος αν είναι ημίαιμα ελληνικά ποιμενικά?


Kotas

New Member
18 Οκτωβρίου 2022
3
2
48
Υιοθέτησα αυτά τα 2 κοριτσάκια (αδερφάκια είναι), τα οποία θα παραλάβω την Παρασκευή. Μου είπαν οτι είναι ημίαιμα ποιμενικά, και απο την Κοζάνη όπου τα υιοθέτησα τα αναφέρουν σαν αρκουδόσκυλα. Είχα στο παρελθόν ελληνικό ποιμενικό με τον οποίο τα πηγαίναμε πολύ καλά αλλά αναγκάστηκα να τον δώσω λόγω μετακόμισης και έλλειψης χώρου. Πρώτη φορά υιοθετώ 2 σκυλάκια μαζί, και πόσο μάλλον αδερφάκια. Θα ήθελα συμβουλές απο κάποιον έμπειρο σχετικά με τους βασικούς κανόνες εκπαίδευσής και υπακοή τους, καθότι 2 μαζί. Επίσης, ήθελα να ρωτήσω αν πρέπει να τα έχω και τα δύο μαζί στον χώρο όπου θα κοιμούνται ή ξεχωριστά? Θα κυκλοφορούν ελεύθερα σε μεγάλο χώρο περιφραγμένο, αλλά για λίγο διάστημα κάθε μέρα θα χρειαστεί να τα δένω (1 ώρα την ημέρα το πολύ) λόγω ότι εκεί βρίσκεται η εργασία μου και θα μπαίνουν αυτοκίνητα και κόσμος. Φυσικά όταν εννοώ δέσιμο πάντα σε μακριό συρματόσχοινο με αλυσίδα για να μπορούν να κινούνται. Οποιαδήποτε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη.
 

Attachments



vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Υιοθέτησα αυτά τα 2 κοριτσάκια (αδερφάκια είναι), τα οποία θα παραλάβω την Παρασκευή. Μου είπαν οτι είναι ημίαιμα ποιμενικά, και απο την Κοζάνη όπου τα υιοθέτησα τα αναφέρουν σαν αρκουδόσκυλα. Είχα στο παρελθόν ελληνικό ποιμενικό με τον οποίο τα πηγαίναμε πολύ καλά αλλά αναγκάστηκα να τον δώσω λόγω μετακόμισης και έλλειψης χώρου. Πρώτη φορά υιοθετώ 2 σκυλάκια μαζί, και πόσο μάλλον αδερφάκια. Θα ήθελα συμβουλές απο κάποιον έμπειρο σχετικά με τους βασικούς κανόνες εκπαίδευσής και υπακοή τους, καθότι 2 μαζί. Επίσης, ήθελα να ρωτήσω αν πρέπει να τα έχω και τα δύο μαζί στον χώρο όπου θα κοιμούνται ή ξεχωριστά? Θα κυκλοφορούν ελεύθερα σε μεγάλο χώρο περιφραγμένο, αλλά για λίγο διάστημα κάθε μέρα θα χρειαστεί να τα δένω (1 ώρα την ημέρα το πολύ) λόγω ότι εκεί βρίσκεται η εργασία μου και θα μπαίνουν αυτοκίνητα και κόσμος. Φυσικά όταν εννοώ δέσιμο πάντα σε μακριό συρματόσχοινο με αλυσίδα για να μπορούν να κινούνται. Οποιαδήποτε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη.
Kαλησπέρα - εννοείται ότι θα τα έχεις μαζί να μένουν και να κοιμούντα. Μαζί γεννηθηκαν, μαζί θα μεγαλώσουν, μαζί θα μένουν - γιατί να τα χωρίσεις;
 


glf

Member
13 Μαϊου 2021
20
19
Κοζάνη
Τα αδερφάκια που μετακινούνται και ζουν μαζί έχουν και πιο εύκολη προσαρμογή αφού έχουν το ένα το άλλο. Είναι στη φύση του ποιμενικού να είναι αρμονικά με άλλα σκυλιά.
Κοζάνη είμαι και έχουμε πολλά και φυσικά και στα χωριά. Αρκετά είναι "του χωριού" που ναι μεν είναι αδέσποτα αλλά όλο και τα φροντίζει ο κόσμος και είμαστε μια χαρά αρμονικά.
Είναι η καλύτερη φύλαξη το βράδυ για ότι θα πλησιάσει το χωριό ;)
Άσχετο σχετικό αλλά αφού θα τα έχεις και έξω ακόμα καλύτερα. Το ότι θα τα δένεις σε περίπου σταθερό ωράριο θα το μάθουν και θα τους φαίνεται φυσικό.
 
  • Like
Reactions: Kotas


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3